Analog vs Digital

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Ως φανατικός βινυλιακιας - μαζοχιστής, και δυστυχώς έχοντας πάρει 2-3 φίλους στο λαιμό μου, οφείλω να παραδεχτώ επιτέλους (εν ετει 2017!) ότι ΔΕΝ!... Τι να συγκρίνεις? Κατ'αρχην για να συγκρίνεις πρέπει να διασφαλίσεις ότι το αναλογικό θα παίζει σωστά - εύκολο? Χα, ας γελάσω.
Κάποτε σνόμπαρα οτιδήποτε ψηφιακό και έλεγα ότι αφού "μου αρέσει" όπως παίζει το βινύλιο, τα υπόλοιπα ειναι περιττά - Λάθος κύριοι.. Αυταπάτη, ακούς στο περίπου, εθελοτυφλείς, πετάς στα σύννεφα, κτλ κτλ..
Τα σκρατς, κλικ, ποπς, ο θόρυβος επιφάνειας, το "hum", το wow, ΔΕΝ είναι μέρος-κομματι της μουσικής.
Το inner groove distortion καθώς ακόμα και η μεταβολή απόκρισης συχνότητας όσο προχωράς προς το κέντρο του δίσκου, έχουν καμία δουλειά με την ηχογράφηση? Η μουσική είναι pitch perfect?
Χωρια η "συντηρηση", καθαρισμός, στατικός, ιμάντες, βελόνες, λάδωμα, κτλ κτλ..
Ακούγονται απλά και εύκολα? Αν δεν τα σκάσεις χοντρά, έχεις γνώσεις, όρεξη, χρόνο, διάβασμα, τρέξιμο, δοκιμές, πολλούς δισκους,... ΔΕΝ, ΜΗΝ!
Επανερχομαστε μετά από 30 χρόνια για να αναμασησουμε τα πλεονεκτήματα του CD και τα μειονέκτηματα του αναλογικού?
Πόσο μάλλον που έχουμε περάσει και την εποχή των CD..
Όπως είχε πει κάποιος εδώ, πικάπ - λαμπατοι - κασέτες, οφωνα,.. Στο χρονοντουλαπο, μουσείο, η για κάνα εφέ σε ταινίες.
Είμαι από αυτούς πλέον που πιστευουν ότι η μουσική πρέπει πρώτα να παίζει σωστά, εύκολα, χωρίς προβλήματα, και μετά να σου αρεσει.
Να είναι ακριβής, χωρίς κανενός είδους παραμορφωσεις... Να οδηγείς τα ηχεία σου σωστά-επαρκώς, με ή χωρίς καλώδια, χωρίς να καις έναν υποσταθμό ΔΕΗ, χωρίς να περιμένεις να "ζεσταθει" και καλά..
Το παρόν και το μέλλον ανήκει στα ψηφιακά. Τα υπόλοιπα είναι συναισθηματισμοι.
 



T

Tadakis

Guest
Καλα τα λες. Δοκίμασε ομωσ να ακούσεις μερικά remastering παραγωγής περασμένων δεκαετιών (50-60-70s) - ακόμα και πολύ γνωστών παραγωγών - σε ψηφιακό και θα τρέχεις αύριο πρωί πρωί αντί στην εκκλησία να χτυπάς τζαμαρίες να σου ανοίξουν να παρεις ιμάντα :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτό με τον ιμάντα βρε αναλογικάριοι δεν το καταλαβαίνω...γιατί δεν θέλετε direct drive στο πικαπ σας;
Σας πειράζει η ακρίβεια στην ταχύτητα περιστροφής;
Χαλάει το συναίσθημα;
:idk:
 


Μηνύματα
175
Reaction score
146
Δεν κολλαω στον ιμαντα, απλα ειναι και αυτο μεσα σε ολα..
Πικαπ εχω, δισκους εχω, και θα συνεχισω να ακουω.
Δεν ξεκινησα ομως τωρα...
Οπως και CD!
Αν ομως ξεκινουσα τωρα,
PC, dac, WiFi, Bluetooth, ενεργα ηχεια, και αραγμα στον καναπε!
Μαλλον θα το κανω ουτως η αλλως, δεν εχω και χωρο να στοιβαξω αλλους δισκους και CD!
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Καλα τα λες. Δοκίμασε ομωσ να ακούσεις μερικά remastering παραγωγής περασμένων δεκαετιών (50-60-70s) - ακόμα και πολύ γνωστών παραγωγών - σε ψηφιακό και θα τρέχεις αύριο πρωί πρωί αντί στην εκκλησία να χτυπάς τζαμαρίες να σου ανοίξουν να παρεις ιμάντα :)
https://www.highdeftapetransfers.com/, μήπως και αποφύγει το τρέξιμο.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Δεν ανήκω σε αυτούς που λιβανιζουν τη ψηφιακή τεχνολογία πρωί βράδυ
μάλιστα βρίσκω ότι το καλοστημενο πικαπ υπερέχει σε σημεία

αλλά χρειαζεται μια κάποια δόση διαστροφής, να κυνηγάς παλιές ηχογραφήσεις σε βινυλιο
δεδομένης της ως επί το πλείστον άθλιας κατάστασης και των πολύ υψηλων τιμων

τη στιγμή που σημερα υπάρχουν πολλες, ποιοτικα και οικονομικα καλυτερες εναλλακτικές λυσεις.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
..μάλιστα βρίσκω ότι το καλοστημενο πικαπ υπερέχει σε σημεια.
Θα συμπληρωνα και... Ακριβο, και υπεροχη σε ..μερικα σημεια.
Σιγουρα αν ανεβεις σε "μεσες"-υψηλες κατηγοριες, η συγκριση θα αποκτα νοημα και ενδιαφερον, καθως θα ελαχιστοποιουνται καποια βασικα προβληματα-περιορισμοι των πικαπ, και απλα μετα θα υπαρχει ο τυχον περιορισμος απο το ιδιο το μεσο (κατασταση-ποιοτητα βινυλιου, ποιοτητα κοπης, master saurce?)..
Αλλα τωρα για το 80-90% που κινουνται σε χαμηλες κατηγοριες
και να λεμε ετσι γενικα ανωτερος ζεστος αναλογικος ηχος, δεν ισχυει, δεν στεκει, ειναι παραπλανητικη υπεραπλουστευση που δυστυχως εχει γινει μοδα, με τις γνωστες συνεπειες.. Υπερπροσφορα χαμηλης ποιοτητας τοσο μηχανηματων οσο και μεσων..
Το αναλογικο οφειλει και πρεπει να απευθυνεται σε λιγους.. Εχοντες, συνειδητοποιημενους, γνωστες, χομπιστες... (Και χιπστερς :D )
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μου φαίνεται (η κάνω λάθος?) ότι διαβάζω απολογητικά / ενοχικά μηνύματα περί προτίμησης αναλογικού......
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Πολλες φορες, αλλο τα περι προτιμησης και αλλο η επι της ουσιας συγκριση analogue - digital εν ετει 2017.
Καποια απολογητικη-ενοχικη δοση, υπαρχει και αυτο συμβαινει οταν αργεις (η δε θες...) να συνειδητοποιησεις-παραδεχτεις καποια πραγματα..
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Βεβαια τι λεμε τωρα... μπορουν σε ενα συστημα να συνυπαρχουν και αναλογικα και ψηφιακα, χωρις να τσακωνονται, να εχεις τα καλα και απο τους δυο κοσμους, και χωρις "ενοχες" και προκαταληψεις.
Τι καλυτερο?!
 



Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
ετσι μου ρχεται να παω να παρω κατι σαν αυτο..
..και να ποσταρω καθε μερα...:D:D:lol::lol::lol:
 




Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
o Michael Fremer δείχνει την αναλογική του φωλιά...

Πρέπει να είναι ένα από τα ακριβότερα υπόγεια :) Ελπίζω να μην έχει ποτέ κάποια διαρροή στα υδραυλικά :)

Δεν μπορώ να φανταστώ πως ακούγονται τα κολοσσιαία ηχεία του σε τόσο μικρό και "περίεργο" χώρο. Μάλλον δεν θα ακούγονται :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top