Android vs iPhone

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728



Καθως εδω εγινε "Τεξας" χθες με γνωμες ενθεν και ενθεν,
αποτυπωνω το θεμα "on the air" για να ακουστουν ολες οι
εκτιμησεις και να μπορεσουν οι ενδιαφερομενοι να διαμορφωσουν
τις δικες τους αποψεις.

Ποιο ειναι καλυτερο λοιπον?
Future proof?
Ποιο θα αγοραζατε?
Ποιο εχει καλυτερη...ληψη?:142:(καλα δεν ειπα πως ειμαστε και 100%
αντικειμενικοι)
Προγραμματα?
Ποια τα ελαττωματα τους?
Γενικα, μπορειτε να μας πειτε οτι θελετε μπας και βγαλουμε
επιτελους μια ακρη...:126:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Android vs iPhone

Και εαν θελετε μπορουμε να γινουμε και πιο συγκεκριμενοι.
Μια απο τις κορυφαιες συσκευες andoid(Nexus One, HTC Desire,
Samsung Galaxy) η iPhone4?
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
Απάντηση: Android vs iPhone

κοίτα αν εξαιρέσεις τον αυστηρό προσωπικό παράγοντα για θέματα τύπου ''δε μ'αρέσει το χρώμα του''.''είναι πολύ τεράγωνο'' κτλ κτλ, και συγκρίνεις καθαρά χαρακτηριστικά και δυνατότητες, το android είναι μπροστά, για να μην πω πολύ μπροστά , λαμβάνοντας υπόψιν και το νεαρό της ηλικίας του...ούτε να φανταστώ θέλω το ''χάσμα'' που θα έρθει με το gingerbread ή και το honeycomb..:)
αλλά για να μη φανώ προκατειλημμένος, ας ακούσουμε και τις γνώμες άλλων (που καλό θα είναι να έχουν δουλέψει και τα 2 λειτουργικά- και μιλάω για android από 2.1 και πάνω)..
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Android vs iPhone

Έπρεπε να σας έχω ηχογραφήσει ή βιντεοσκοπήσει:143:
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Android vs iPhone

Στην βιντεοσκοπηση ισως ειχες ενα προβληματακι με το iPhone4:121:
Με 32giga μνήμη δεν νομίζω..
(Ρε συ αφού δεν έχω κανένα απ τα 2 σε εμένα τα λές:137:)

Πάντως κάποιος ο οποίος είναι ήδη χρήστης apple το χειρίζεται με κλειστά μάτια.Θα μου πείς πόσοι είναι αυτοί;Λίγοι είναι,οι περισσότεροι που το πήραν δεν ξέρουν γιατί το πήραν(aka είναι τρέντι και ντιζαϊνιά) και δεν χρησιμοποιούν ούτε το 1/10 απ ότι μπορεί να κάνει(πλέον).
Έχει όμως και τρομερή υποστήριξή απ πάρα πολλές εταιρίες ρε συ.Μιλάμε για εφαρμογές που οι άλλοι δεν τις έχουν δει ούτε στον υπνο τους ακόμα.Απο home integration μέχρι αυτόματες συνδέσεις με ηχοσυστήματα αυτοκινήτου κτλ..

Για το android ότι και να σου πώ θα είναι μλκία μιας και μόνο το δικό σου είδα για κανα 5λεπτο.Εντάξει όντως είναι αρκετά εύχρηστο και λογικά η google θα το ξέσκίσει στις εφαρμογές μιας και ως λειτουργικό είναι δικό την παιδί.
Από εκεί και πέρα κατα πόσο θα έχει την στήριξη και της υπόλοιπης βιομηχανίας:203:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Android vs iPhone

Future proof?
Εδώ ίσως και να έχουμε ένα θεματάκι με το άι-φον.
Το μηλαράκι τώρα τελευταία το έχει παρακάνει με την μη υποστήριξη σε παλαιότερα μοντέλα και λειτουργικά.

Για το android δεν έχουμε ασφαλές χρονολογικό δείγμα.


Τωρά βέβαια ψάχνεις και εσύ future proof σε κινητά τηλέφωνα.
Ρε μπας και έχεις σκοπό να το κρατήσεις καμιά 5έτια;:137:
 

Μηνύματα
419
Reaction score
0
Απάντηση: Android vs iPhone

Έχω το Μilestone της Motorola εδώ και κάποιες μέρες και δηλώνω ενθουσιασμένος. Πιστεύω πάντως πως και οι 2 πλατφόρμες είναι εξίσου καλές αλλά επέλεξα android λόγω της ανοικτής φύσης του.
Επίσης αν δεν έχετε data plan με την εταιρία της κινητής σας τότε δεν υπάρχει λόγος να επιλέξετε ένα τέτοιο κινητό από ένα συμβατικό (εκτός ίσως από το θέμα της επίδειξης). Τα android/iphone κινητά είναι φτιαγμένα για το ίντερνετ και τις υπηρεσίες του. Κλήσεις κάνουν και τα κινητά των 50-100 Ευρώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.721
Οντας κάτοχος 3GS, και, όπως πολύ σωστά γράφει και ο newlynx, κάνοντας μεγάλη χρήση internet, βαρέθηκα τα updates που κάνουν το τηλέφωνο χειρότερο και τις κλήσεις που χάνονται σε μέρη με άριστη κάλυψη, και πάω σε Android!

Πάρτε πάντως εσείς (ξέρετε ποιοί!) το λαστιχάκι που ο θεός Stevie πουλούσε $29.90 και σας έκανε την τιμή να σας το χαρίσει, ή βάλτε Hansaplast!
 

Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
Απάντηση: Android vs iPhone

Αndroid, πολυ ευκολη επιλογη.
Εκδοσεις 2.1 και ανω κανουν απλα μαγικα.
Desire & galaxy s ειναι απλα φοβερα κινητα τηλεφωνα με φοβερες επιδοσεις σε καθε τομεα.
Οχι οτι το iphone 4 δεν ειναι και αυτο εξαιρετικο, απλα δεν ειναι στην κορυφη.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150



Καθως εδω εγινε "Τεξας" χθες με γνωμες ενθεν και ενθεν,
αποτυπωνω το θεμα "on the air" για να ακουστουν ολες οι
εκτιμησεις και να μπορεσουν οι ενδιαφερομενοι να διαμορφωσουν
τις δικες τους αποψεις.

Ποιο ειναι καλυτερο λοιπον?
Future proof?
Ποιο θα αγοραζατε?
Ποιο εχει καλυτερη...ληψη?:142:(καλα δεν ειπα πως ειμαστε και 100%
αντικειμενικοι)
Προγραμματα?
Ποια τα ελαττωματα τους?
Γενικα, μπορειτε να μας πειτε οτι θελετε μπας και βγαλουμε
επιτελους μια ακρη...:126:


Ρε δε πα να λες ότι θες!


Το iphone είναι πιο όμορφο και σαν κατασκευή είναι αλλού ενώ το άλλο φαντάζει σαν φτωχός συγγενής. Πλαστικούρα! Τι να μας πει τώρα...:143:

Και το πήρες και σάπιο μήλο! Σαν σάπιο iphone (Apple) δηλαδή!:142:


Και θες και το καλύτερο:


Android on iphone
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Καλά φανταστείτε τον Καφάτο να του σκάσω με το iphone 4 να τρέχει Android!!!!!!:137::137::137::137:
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Re: Android vs iPhone

Οπως βλεπεις δεν τα λεω μονο εγω:136:

Μα δεν είπα ότι τα λες μόνο έσυ, απλά μιας και το θεωρώ κλάσεις ανώτερο σχεδιαστικά, έχει καλύτερη οθόνη και ΑΥΤΗ τη στιγμή καλύτερες και σαφώς περισσότερες εφαρμογές το προτιμώ. Επίσης παίζει και στο αυτοκινητό που έχω ipod dock.

Τώρα το ότι είναι open, κτλ κτλ δεν με πολυενδιαφέρει μιας και δεν μου λείπει κάτι πλέον ειδικά με το 4.

Σε λίγο λοιπόν που θα κάνει και dual boot με το Android θα μπορώ να κάνω και την πλάκα μου ακόμα και έτσι.


Το θετικό είναι ότι μιας και φούντωνει ο ανταγωνισμός κερδισμένοι θα βγούμε όλοι αφού η μπάρα ανεβαίνει όλο και πιο ψηλά ενώ σύντομα μπαίνει στο παιχνίδι η Microsoft και η HP.


Ειδικά η Microsoft ετοιμάζει πολύ δυνατό comeback!

Δες εδώ:



http://www.neowin.net/news/neowin-hands-on-windows-phone-7-review




Και ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα:


"As a dedicated Android user, I can say now that if the production devices are quality, I'm seriously considering moving over from Android and selling my HTC Legend. The platform is solid and I've fallen in love with it."


Οπότε μη σκας γιατί θα γίνει η μάχη της αρκούδας και μιλάμε για εταιρείες μεγαθήρια!
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
Απάντηση: Android vs iPhone

έχει καλύτερη οθόνη και ΑΥΤΗ τη στιγμή καλύτερες και σαφώς περισσότερες εφαρμογές
ρίξε μια ματιά σε οθόνη amoled ή ακόμα και στην super amoled του galaxy S και θα αλλάξεις γνώμη...τα χρώματα και η ποιότητα είναι πολύ καλύτερα...το μόνο που ''υπερέχει'' το μήλο είναι στην ανάλυση του κειμένου ουσιαστικά, δηλαδή σε μεγάλο ζουμ το κείμενο φαίνεται περισσότερο σαν εικόνα παρά σαν κείμενο, ήτοι απιξέλιαστο...

για τις εφαρμογές σου λέω το εξής : ήδη 100.000+ στο android market και μάλιστα το 75% free, σε αντίθεση με το apple store , όπου το 70% σχεδόν είναι επί πληρωμή...;)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Android vs iPhone

ρίξε μια ματιά σε οθόνη amoled ή ακόμα και στην super amoled του galaxy S και θα αλλάξεις γνώμη...τα χρώματα και η ποιότητα είναι πολύ καλύτερα...το μόνο που ''υπερέχει'' το μήλο είναι στην ανάλυση του κειμένου ουσιαστικά, δηλαδή σε μεγάλο ζουμ το κείμενο φαίνεται περισσότερο σαν εικόνα παρά σαν κείμενο, ήτοι απιξέλιαστο...

για τις εφαρμογές σου λέω το εξής : ήδη 100.000+ στο android market και μάλιστα το 75% free, σε αντίθεση με το apple store , όπου το 70% σχεδόν είναι επί πληρωμή...;)
Βρε συ Νικο, μαλλιασε το στομα μου να του λεω τα ιδια ακριβως
που του ειπες και εσυ αλλα δεν καταλαβαινει.
Εχει βρει και συμμαχο τον Λαμπρου και κοκορευονται με το...γυναικοτηλεφωνο που εχουν:142:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Απάντηση: Android vs iPhone

Εγώ πολύ πρόσφατα πήγα σε android πάντως, και δεν το μετάνιωσα. :)
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Android vs iPhone

ρίξε μια ματιά σε οθόνη amoled ή ακόμα και στην super amoled του galaxy S και θα αλλάξεις γνώμη...τα χρώματα και η ποιότητα είναι πολύ καλύτερα...το μόνο που ''υπερέχει'' το μήλο είναι στην ανάλυση του κειμένου ουσιαστικά, δηλαδή σε μεγάλο ζουμ το κείμενο φαίνεται περισσότερο σαν εικόνα παρά σαν κείμενο, ήτοι απιξέλιαστο...

για τις εφαρμογές σου λέω το εξής : ήδη 100.000+ στο android market και μάλιστα το 75% free, σε αντίθεση με το apple store , όπου το 70% σχεδόν είναι επί πληρωμή...;)

το Iphone 4 έχει 960 x640 αναλυση που είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλο κινητό. Και ναι έχω δει και δεν προτιμώ ούτε το Galaxy ούτε το desire.


Τώρα για τα apps υπάρχει και το jailbreak......:137:


Δεν αλλάζω γνώμη. Προτιμώ το iphone όπως και να'χει και πίστεψε με δεν είμαι μόνος.


Στο κάτω κάτω της γραφής δεν ήταν και δύσκολο να πάρω κάτι άλλο.


Σε αυτή τη φάση επιμένω apple αν τα πράγματα αλλάξουν και μου χρειαστεί κάτι που δεν έχω δε χάλασε ο κόσμος χτυπάω ένα android.
 

Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
Απάντηση: Android vs iPhone

Η οθονη του desire (amoled, του galaxy δεν την προσεξα) ειναι ευκολα καλυτερη απο του iphone 4.Διπλα διπλα να τα βαλεις την διαφορα την βλεπεις.Δοκιμαστε μια σκοτεινη φωτογραφια και θα καταλαβετε.
 

Μηνύματα
1.821
Reaction score
341
Απάντηση: Re: Απάντηση: Android vs iPhone

το Iphone 4 έχει 960 x640 αναλυση που είναι μεγαλύτερη από κάθε άλλο κινητό. Και ναι έχω δει και δεν προτιμώ ούτε το Galaxy ούτε το desire.


Τώρα για τα apps υπάρχει και το jailbreak......:137:


Δεν αλλάζω γνώμη. Προτιμώ το iphone όπως και να'χει και πίστεψε με δεν είμαι μόνος.


Στο κάτω κάτω της γραφής δεν ήταν και δύσκολο να πάρω κάτι άλλο.


Σε αυτή τη φάση επιμένω apple αν τα πράγματα αλλάξουν και μου χρειαστεί κάτι που δεν έχω δε χάλασε ο κόσμος χτυπάω ένα android.
1) το γνωρίζω ότι έχει μεγαλύτερη ανάλυση...η γενικότερη απεικόνιση όμως είναι σαφώς καλύτερη στα nexus/desire/galaxyS...είναι όπως σε μια full HD οθόνη χωρίς upscaler που δείχνει σήμα SD και σε μια fullHD Ready με σήμα 720p...;)
2)άλλο το ''δε το προτιμώ'' και άλλο το ''σαφέστατα είναι καλύτερη η amoled/super amoled''...το δεύτερο είναι αντικειμενικό...το πρώτο καθαρά υποκειμενικό..
3)αν εσύ μου λες για το JB που πρέπει να γίνει για να βάλεις τις απαραίτητες εφαρμογές, τι να πούμε και εμείς , που με το root βάζουμε μέσα λογισμικά ολόκληρα.??
4)το ότι το προτιμάς ξαναλέω (το έχω γράψει από το πρώτο ποστ) είναι καθαρά προσωπική σου γνώμη και μάλιστα απόλυτα σεβαστή. Δεν αλλοιώνει όμως τα στοιχεία και τα τεχνικά χαρακτηριστικά, που αντικειμενικά συγκρίνονται χωρίς υποκειμενικούς παράγοντες.
5)δεν αμφισβήτησα ποτέ τη δυνατότητα σου να πάρεις οποιαδήποτε άλλη συσκευή.

:126: καλημέρα σε όλα τα παιδιά..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top