ansi contrast VS on/off contrast

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

και δυο ακομα φωτο με χαμηλοτερη φωτεινοτητα τα επανω τετραγωνα....αλλα mix...:114:

.....για να δειτε πως χανετε η πληροφορια οσο χειροτερο μαυρο εχουμε με το ιδιο gamma και ιδια φωτεινοτητα στους δυο προβολεις....:116:



Κώστα οι φωτογραφίες είναι πραγματικές ή προσομοίωση δεδομένων;
Αν δεν είναι καλιμπραρισμένο το monitor υπάρχει θέμα......
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
βρε Κώστα έλεος,
Ανεβάζεις φωτογραφίες απο πατερνάκια που δεν αναφέρεις που τις βρήκες ,είναι τραβηγμένες απο εσένα ,είναι απο τεστ κάποιου reviewer ,σε τι συνθήκες ,ποιοί προβολείς είναι ,είναι προιόν photoshop φτιαγμένες απο εσένα ,τι ,που ,πώς ,γιατί....έλεος...
Και τι περιμένεις?

Να βγάλουμε συμπερασμα ότι ο dila έχει καλύτερο μαύρο..:624:
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

Κώστα οι φωτογραφίες είναι πραγματικές ή προσομοίωση δεδομένων;
Αν δεν είναι καλιμπραρισμένο το monitor υπάρχει θέμα......
προσομοιωση ....

σιγουρα υπαρχει θεμα σε πολλους Γιωργο....


απλα ηθελα να δειξω πως χανετε η πληροφορια στα χαμηλα ire οταν ο προβολεας δεν εχει καλο μαυρο....

και ετσι ειναι....
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

Κώστα και λοιποί.
εαν θες να μιλάμε για κόντρα του τύπου Ansi contrast εγώ θα ενεργοποιήσω όλα όσα θα μου δώσουν τα μέγιστα.
Το θετω με αυτόν τον τρόπο μια και το γύρισες σε patterns και όχι σε εικόνα.
Ναι τότε μιλάμε για κόντρα 0-400 οπότε και ίριδες θα βάλω και BR και τα πάντα.
Τότε θα δείς ένα gamma correction από τα 2 IRE που θα σου φύγει η μαγκιά.
Αλλά εκεί θα μιλάμε για επίδοσεις και μόνο και όχι για πραγματικότητα.
Η αλήθεια είναι ότι ο 9000 έχει δώσει fof με την ίριδα off 5500:1 native.
Μανωλιο.....αυτο που θα με ενδιεφερε εμενα,στα τελευταια μηχανακια...
..δλδ χ30-9000-5000-hw30 βαλε και καλους dlp :116:

την αποδοση τους χωρις αυτοματη ιριδα ....σε on/off και ansi contrast με περιπου τα ιδια lumens,ωστε να καλυψη μια οθονη 110" με κερδος ασσο ....

εαν εχεις την δυνατοτητα αυτη θα ειναι οτι καλυτερο....

μετα μπορουμε να παμε και στις αυτοματες ιριδες κ.λ.π.

βρισκομαι στην δουλεια....μην με ψαχνετε αν χαθω..:116:
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

.....:116:

Από περιέργεια το έψαξα λίγο και βρήκα μόνο αυτό:

καλο μηχανακι ειναι ........βεβαια δεν ξερω ποιο μοντελο εχεις...
....το καλο εχει κανα 700αρι...

αυτο ξερεις..... θελει και καλιμπραρισμα μετα απο καποια χρηση.....
...γιατι αλλιως βλεπεις αλεν ντελον :116:

...δλδ δεν το πηραμε και τελος......
...δεν είδα πουθενά '7 μήνες'

Κώστα μπορείς να συνεχίσεις:137:
 


Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Αν πάλι έκανα λάθος ,είδα λάθος, τότε ζητώ συγνώμη για την ανακρίβεια που έγραψα...άλλα αυτά τα μπιπ που γράφεις κάθε τρείς και λίγο ρε Κώστα..πολύ ανώριμο..
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

οταν εγω γυρναγα,εσυ ακομα δεν ειχες ξεκινηση......tegonik...

edit δεν μπορει να γινει.....

.....πες ποιος σε εχει βαλει να μας(μου) τα ζαλισεις......?

εγω ξερω.....

οι αλλοι να μαθουν....
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

οταν εγω γυρναγα,εσυ ακομα δεν ειχες ξεκινηση......tegonik...

edit δεν μπορει να γινει.....

.....πες ποιος σε εχει βαλει να μας τα ζαλισεις......?

εγω ξερω.....

οι αλλοι να μαθουν....

Παρακαλώ??με έχει βάλει κάποιος να στα ζαλίσω??
Για εξηγήσου άμεσα
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

Από περιέργεια το έψαξα λίγο και βρήκα μόνο αυτό:



...δεν είδα πουθενά '7 μήνες'

Κώστα μπορείς να συνεχίσεις:137:
Μανωλιο....

οταν βρεθουμε με το καλο......θα χτυπησουμε απο 10 σφηνακια...:116:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

Είναι πολλά τα 10 σφηνάκια, μετά θα έχεις πρόβλημα σύγκλησης ....:137:
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

οταν εγω γυρναγα,εσυ ακομα δεν ειχες ξεκινηση......tegonik...

edit δεν μπορει να γινει.....

.....πες ποιος σε εχει βαλει να μας(μου) τα ζαλισεις......?

εγω ξερω.....

οι αλλοι να μαθουν....
Κώστα μην κάνεις τον κινέζο.
Ενημερώνεις το forum για το υπονοούμενο και τις θεωρίες συνομωσίας που φαντάζεσαι, για να μάθουν όλοι όπως λές ή ζητάς συγνώμη και αναιρείς το ποστ.
Το τρόπο γραφής σου δεν θα τον σχολιάσω ,γι'αυτό το λόγο υπάρχουν συντονιστές στο forum.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

εχω βαλει το τελευταιο firmware και μπορει να την διορθωσει..:414:
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.821
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

Παιδιά αν μου επιτρέπετε, θα θελα κι εγώ να εκφράσω την άποψή μου, αφού κάθισα και διάβασα σχεδόν όλο το νήμα. Πιστεύω ότι τσάμπα διαφωνείτε και εξηγούμαι: Πρώτα απ όλα ένας πρόλογος που πιστεύω θα βοηθήσει. Οταν εγώ αποφάσισα να αγοράσω προτζέκτορα, από διαβάσματα και μόνο είχα καταλήξει τότε στον panasonic AE700, πήγα λοιπόν σε γνωστό κατάστημα που τότε αν θυμάμαι καλά εργαζόταν ο ιδρυτής του εδώ φόρουμ αν δεν κάνω λάθος. Μάλιστα πήγα με τα λεφτά στην τσέπη με σκοπό να τον αγοράσω. Ηταν κι άλλα 10 άτομα με τον ίδιο σκοπό, όμως κατάλαβα απ τα λεγόμενά τους, ότι ήταν κολλημένοι με τον panasonic οπότε ό,τι κι αν έβλεπαν έβλεπαν πάντα panasonic. Kάποια στιγμή λοιπόν ο Κος Αντρέας (επιφυλάσσομαι αν ήταν αυτός), έβαλε να δούμε κι έναν dlp, τον BENQ 7800. Βέβαια τα 6 απ τα 10 άτομα είχαν βγει έξω να παραγγείλουν τον PANY. Η μόνη λέξη που μπορεί να εκφράσει αυτό που ένιωσα είναι ΣΟΚ. Αυτό που είδα εγώ με τα μάτια μου η συνολική εικόνα του BENQ μακράν καλύτερη απ του PANY. Τα 4 άτομα που είχαν μείνει μέσα δίστασαν ως προς την αγορά του PANY, εγώ δεν έμεινα εκεί να δω τι αποφάσισαν, ξέρω όμως ότι γύρισα σπίτι με τον BENQ. Τώρα όπως βλέπετε στην υπογραφή μου έχω τον INFOCUS IN80, η διαφορά τους πλέον της ανάλυσης είναι κι η φωτεινότητα όπου ο infocus μακράν πιο φωτεινός, όμως ο benq είχε καλύτερα μαύρα, κυρίως στις μπάρες η διαφορά ήταν χαοτική υπέρ του benq, όμως εγώ, η γυναίκα μου, οι φίλοι μου, οι γονείς μου που βλέπουν ταινία σπίτι μου κι έχουν δει κι απ τα δύο προβολικά, όλοι λένε με μια φωνή, ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΛΕΑΣ απ τον προηγούμενο. Κανένας δεν μου είπε "μπλιαχ, ο προηγούμενος είχε καλύτερα μαύρα".
Συμπέρασμα: Ο περισσότερος κόσμος όπως κι εμένα μας αρέσει η συνολική εικόνα από ένα μηχάνημα, κανένας δε με ρώτησε για ansi ή on/off contrast ή για μαύρα, απ ό,τι εγώ κατάλαβα τον κόσμο τον ενδιαφέρει περισσότερο η λαμπρότητα της εικόνας και είναι φυσικό όσο πιο φωτεινό ένα μηχάνημα, να θυσιάζεται το μαύρο. Μη χαλάτε λοιπόν την απόλαυση της βιντεοπροβολής και μη ασχολείστε με τους αριθμούς που σας τρώνε την ψυχή. Ούτως ή άλλως και στον τομέα της τεχνολογίας των προβολικών όλα είναι υποκειμενικά, εμένα μ αρέσουν οι dlp, σ άλλους οι lcd, δεν θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον ότι μια τεχνολογία είναι καλύτερη απ την άλλη, και δεν θέλω το ίδιο να μου κάνουν κι εμένα. Απολαύστε τις μηχανάρες σας ούτως ή άλλως πάντα θα βγαίνουν καλύτερα μηχανήματα, υγεία να χουμε να μπορούμε να τα αγοράζουμε.

Υ.Γ. Επίσης κανένας δεν μου παραπονέθηκε για rainbow effect, ακόμα κι εγώ δεν ξέρω πως είναι, θέλω να πω, πως όταν αγόρασα το πρώτο μου προβολικό δεν είχα καν ακούσει τον όρο rainbow effect, ή ansi contrast. Δεν είχα ιδέα από ρυθμίσεις, τίποτα απολύτως, τα μάτια μου έκριναν κι αγόρασα. Καλό βράδυ.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

ετσι ειναι φιλε μου......

και ορθα πηρες τοτε τον benq γιατι ηταν καλυτερος.....

θυμασε τιμες 700 και 7800 ?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

οταν εγω γυρναγα,εσυ ακομα δεν ειχες ξεκινηση......tegonik...

edit δεν μπορει να γινει.....

.....πες ποιος σε εχει βαλει να μας(μου) τα ζαλισεις......?

εγω ξερω.....

οι αλλοι να μαθουν....
Για εξήγησέ το αυτό ρε Κώστα.

Και ας αποφύγουμε τους χαρακτηρισμούς σε ένα thread που έχει τόσο ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

Να εξηγησω Γιαννη μου οσο μπορω.....

Δυτυχως δεν μπορω να βαλω τα ποστ για να δειτε τι συμβαινει.....ειναι τοσα πολλα.

Εαν διαβασει καποιος ομως ολο το θεμα(οπως και αλλα)και πως συμπεριφερεται ο tegonik,θα δει οτι την λεει σε ολους και ποιο πολυ σε μενα.....
......με εσενα δε Γιαννη,σταζει μελι η γλωσσα του π.χ."Γιάννη σε βρίσκω ανημέρωτο"

και εννοειτε οτι ειναι full λαθος
....σε αυτο που εσυ και καλα δεν εισαι ενημερωμενοςς :116:

Και ενω του το εχω επισημανει απο την αρχη του θεματος(να μην την λεει στα μελη εαν δεν σιγουρος).....αυτος συνεχιζει...

Ειναι μελος απο το 2008 με 480 μηνυματα απο τα οποια τα περρισοτερα ειναι γραμμενα το τελευταιο διαστημα(κανα 3μηνο)

....ολα οσα εχει γραψει εως τωρα και ειδικα στο θεμα μας ειναι λανθασμενα.......

η αποκορυφωση ειναι με την συμπεριφορα των φασματογραφων....
.....γραφει πραγματα τα οποια δεν εχω πει ποτε και ουτε εχω γραψει.

....αφου τελικα βγαινει η αληθεια στο φως .....
ο tegonik κανει την πατατια,λεγοντας οτι εκανα edit(που δεν γινετε αυτο)

ταυτοχρονα ομως πεταει και ενα συγνωμη για τα ματια του κοσμου....

θεωρω,οτι εαν δεν εγραφε ο Μανωλης(pike)την αληθεια,αυτος θα συνεχιζε το βιολι του....

αλλα το θεμα,δεν ειναι οτι βγηκε η αληθεια......
....το θεμα ειναι,πως,ενω του ελεγα να βαλει λινκ(σε πολλα ποστ)για να δουμε που το εχω γραψει,αυτος δεν εβαζε.

για μενα αυτο ειναι δολος,περαν ολων των αλλων(δλδ που προσπαθει να μειωση τα γραπτα μου σε ολα τα ποστ)δειχνει οτι κανει το παιχνιδι καποιου αλλου(ων)

Εξαλλου δεν ειναι τυχαιο το οτι ειναι ενεργο μελος το τελευταιο διαστημα,προσπαθωντας με διαφορους τροπους να φερει τουμπα τα οποια συμπερασματα και αποψεις των μελων σε ολα τα θεματα.....

.....με διαφορα τεχνασματα....θεωριες οι οποιες δεν υπαρχουν.....βαζοντας λινκ που γραφουν αοριστιες κ.λ.π. προσπαθει να διαστρεβλωσει τα συμπερασματα.

νομιζω οτι οποιος κανει τον κοπο και διαβασει ολα του τα μηνυματα το τελευταιο διαστημα θα εισπραξει το ιδιο αποτελεμα σε γενικες γραμμες.....

αυτα....
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Kώστα λυπάμαι που με τον τρόπο συμπεριφοράς σου διώχνεις τα μέλη ένα ένα απο την κατηγορία. Μέσα σε αυτά είμαι και εγώ .Αυτό είναι το τελευταίο μήνυμα που ποστάρω στην κατηγορία αυτή εξαιτίας της συμμεριφοράς σου.
Κρίμα για το forum και ειδικότερα για την κατηγορία.
Το αν γράφω αερολογίες και είμαι παντελώς άσχετος όπως αναφέρεις άσε να το κρίνουν τα υπόλοιπα μέλη καλύτερα,εσένα δεν σου επιτρέπω.
Το ότι γράφω με επιχειρήματα και αποδεικνύω τα λεγόμενα μου στο έπαρκο ,φαίνεται μάλλον ότι σε πείραξε αρκετά ,μιάς και δεν μπορείς πλέον να περνάς στο ντούκου οι αερολογίες σου. Τώρα που θα αποσυρθώ μπορείς να συνεχίσεις ακάθεκτος.

Φυσικά θα παραμείνω μέλος (μιάς και δεν σου ανήκει το forum) άλλα θα απομακρυνθώ ευγενικά απο την κατηγορία μιάς μιάς και με τη συμπεριφορά σου ή θα πρέπει να πέσω στο επίπεδο σου και να αρχίσω να συκοφαντώ και να γράφω ασυναρτησίες ή θα πρέπει να σιωπήσω.
Επειδή το επιπεδό μου δεν θα το ρίξω Κώστα μου ,θα πράξω το δεύτερο.

Κάτι τελευταίο

Γνωρίζω πολύ καλά ότι απαγορεύονται απο τους κανονισμούς του forum κάθε είδους χαρακτηρισμοί μεταξύ μελών,και προσπαθω στον βαθμό που μπορώ να το αποφεύγω (είμαι άνθρωπος και όχι ρομπότ).
Οχι όμως τώρα που εχω κάθε δικαίωμα.

Πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν μαζί μου όλα τα μέλη και οι συντονιστές της κατηγορίας , ότι ο χαρακτηρισμός συκοφάντης σου αρμόζει απόλυτα και δεν νομίζω να παραβιάζω κανένα κανονισμό μιάς και ούτε μετά απο την προτροπή συντονιστή δεν διευκρίνησες και δεν ξεδιάλυνες τις συκοφαντίες που ξεστόμισες εις βάρος μου περί ανθρώπων που κρύβονται πίσω απο εμένα και με βάζουν (σαν πιόνι) να παίζω το παιχνίδι τους ,συκοφαντίες που στηρίζονται μονάχα στην αρωστημένη φαντασία σου και πουθενά αλλού.

Ευχομαι καλή συνέχεια Κώστα και καλά κουράγια στα υπόλοιπα μέλη.:605:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: ansi contrast VS on/off contrast

Bρε παιδια......τι μαλακιες ειναι αυτες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδη δεν μας φτανουν αυτα που περναμε καθε μερα και θα εχουμε και αυτα τα πραγματα σε τετοιον βαθμο???

Δεν νομιζω να σας λειπει η λογικη και η κριση ......σαφως ο καθενας για τον εαυτο του αλλα ως εναν βαθμο ρε σεις..........

Δηλαδη για να καταλαβω .....ξαφνικα δυο αγνωστοι ορκιστηκατε εχθροι μεσα σε ενα φορουμ τοσων χιλιαδων ατομων και δεν μπορειτε να σταματησετε την κοντρα σας?

Ρε πουστη μου βγειτε πιειτε δυο ουζα,δειτε κανενα κωλαρακι να περναει και φανταστειτε οτι τοχετε στα ποδια σας και το κουλαντριζεται και σταματηστε πια αυτην την κοντρα!!!!!!!!



Ο καθενας εχει τις αξιες του και φυσικα τα πιστευω του--ειτε ειναι σωστα ειτε αδιαφορα.....ομως σε αυτον τον ιστοτοπο οφειλουμε να σεβομαστε και τα υπολλοιπα μελη περαν του εαυτου μας.....μας διαβαζουν και το ξερετε !!!!

Κωστα και Tegonic χαλαρωστε ρε παιδια ......και οι δυο σας προσφερεται στο AVSITE και οι δυο σας εχετε γνωσεις που ειναι χρησιμες για τους πολλους....αστε το να παει στο διαολο πια.....

:110::202::203:
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top