Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Εγώ όσο έχω ψάξει από τον δικό μου στο σεταπ δεν γίνεται. Μπορώ να κάνω reassign τα δύο πίσω κανάλια σε Atmos αλλά δεν μου βγάζει επιλογή για τα μπροστά. Αν πάντως έχεις δει κάποιο τρόπο να γίνεται με ενδιαφέρει και εμένα.
Αυτό νομίζω είναι. Κάνεις reassign τα πίσω σε atmos. Τι εννοείς δε σου βγάζει επιλογή για τα μπροστά;
- Ο 540 έχει 2 HDMI in ενώ ο 740 έχει 3.
- Και οι δύο έχουν έξοδο για 2 subs αλλά ουσιαστικά είναι μία.
- Σε Pro επίπεδο που σε ενδιαφέρει η μόνη διαφορά είναι πως ο 540 θα δώσει 100 watt σε κάθε Atmos ενώ ο 740 θα δώσει 140 watt.
- Έχουν το ίδιο software οπότε λογικά μπορούν και οι δύο να κάνουν amp matrixing σε 4 re-assignable κανάλια (ηχεία). *

Για την χρήση που θες τα επιπλέον 1300€ του MRX740 (σε σχέση με τον 540), θα σου δώσουν 40watt παραπάνω σε κάθε Atmos και μια παραπάνω HDMI in.

Αν ζητούσες την άποψη μου θα σου έλεγα πως τα +1300€ του 740 δεν αξίζουν για την περίπτωση σου.

* Κάνε και ένα check με την αντιπροσωπεία ή σε κάποιο forum αν τον έχει κάποιος στην Αμερική.


Άποψη μου: αν ο 540 είχε Auro3D και 2 διαφορετικά subs θα ήταν φανταστικό μηχάνημα και τσάμπα. Mικρόφωνο και ARC είναι μέσα στην τιμή.
Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Ότι 1300 για 40w και μάλιστα στα atmos είναι πολλά
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Αυτό νομίζω είναι. Κάνεις reassign τα πίσω σε atmos. Τι εννοείς δε σου βγάζει επιλογή για τα μπροστά;

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Ότι 1300 για 40w και μάλιστα στα atmos είναι πολλά
Βασικα από την στιγμή που θα έχεις τελικούς για ολα τα κάτω είσαι κομπλέ. Εγώ ήθελα να μου κάνει reasign από τα front που έχω τελικούς και δεν γίνεται.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Βασικα από την στιγμή που θα έχεις τελικούς για ολα τα κάτω είσαι κομπλέ. Εγώ ήθελα να μου κάνει reasign από τα front που έχω τελικούς και δεν γίνεται.
Αααα. Εσύ θέλεις άλλο. Ναι αυτό που λες δε γίνεται.. Όπως γίνεται στονanthem πχ.
Αλλά εγώ θέλω μόνο τα όροφης. Στα δύο που οδηγεί να βαλω αλλά δύο. Όποτε γίνεται reassign τα δύο back σε atmos .
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ένα άλλο καλό του anthem είναι ότι έχει class d ενισχυτή για τα όροφης και ΑΒ για τα υπόλοιπα αλλά Παρόλαυτα μπορείς να κάνεις reassign στα οροφής οποία θες. Να αλλάξεις τα όροφης από class d σε ΑΒ. Βέβαια τα watt πέφτουν σημαντικά σε 4 channel driven και στον 540 και στον 740... ,,(Σε class d πέφτει στα 60watt ο 540) και δεν ξέρω για αυτό αν αξίζει να πάει κάποιος στον 740
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.669
Reaction score
28.004
Ένα άλλο καλό του anthem είναι ότι έχει class d ενισχυτή για τα όροφης και ΑΒ για τα υπόλοιπα αλλά Παρόλαυτα μπορείς να κάνεις reassign στα οροφής οποία θες. Να αλλάξεις τα όροφης από class d σε ΑΒ. Βέβαια τα watt πέφτουν σημαντικά σε 4 channel driven και στον 540 και στον 740... ,,(Σε class d πέφτει στα 60watt ο 540) και δεν ξέρω για αυτό αν αξίζει να πάει κάποιος στον 740
Αν κάνεις αυτό που θές με τον 540 πόσα watts θα πάνε σε κάθε Atmos; Θα έχεις τον τελικό για όλο το bed και τα heights θα πάνε στους ενισχυτές των fronts και surrounds. Λογικά αυτό σημαίνει 100watt ανά κανάλι. Κατάλαβα κάτι λάθος;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Αν κάνεις αυτό που θές με τον 540 πόσα watts θα πάνε σε κάθε Atmos; Θα έχεις τον τελικό για όλο το bed και τα heights θα πάνε στους ενισχυτές των fronts και surrounds. Λογικά αυτό σημαίνει 100watt ανά κανάλι. Κατάλαβα κάτι λάθος;
ο 740 οταν οδηγει τα οροφης απο τους class d δινει 54-60w στο καναλι
1666262303621.png


λογια αν κανεις reassing τα ΑΒ στα οροφης αυτα θα δινουν 130-140 watt συμφωνα με αυτους τους πινακες

1666262392410.png


για τον 540 δεν εχω βρει ακομη αντίστοιχες μετρησεις
Αν κάνεις αυτό που θές με τον 540 πόσα watts θα πάνε σε κάθε Atmos; Θα έχεις τον τελικό για όλο το bed και τα heights θα πάνε στους ενισχυτές των fronts και surrounds. Λογικά αυτό σημαίνει 100watt ανά κανάλι. Κατάλαβα κάτι λάθος;
δεν εχω καταλαβει τι εννοεις?
 


Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Απάντησες πριν 🙂. Εφόσον ο 740 δίνει 140watt σε κάθε Atmos ο 540 θα δίνει 100watts
αναλογικα ναι. ειναι μεγαλη ευκολια να το κανει κανεις αυτο αν εχει τελικο για τα 5.
εχω αυτα για οροφη οποτε δεν ξερω αν τα 100 του 540 θα ειναι αρκετα.
1666263682684.png


για την class d επιλογη δεν το συζητώ...
 



Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Επίσης η διαφορά από τα 100 στα 140 βατ είναι 1.5 db περίπου υπό ιδανικές συνθήκες. Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει. Αν δεν φτάνουν τα 100 τότε δεν θα φτάνουν και τα 140 και πρέπει να πάρεις τελικούς. Μετά όμως δεν θα αντέχουν και αυτά τα μεγάφωνα. Πιο πολύ θα κοίταγα ποιο μοντέλο έχει καλύτερα προενισχυτικα στάδια και αυτό θα ήταν το κύριο κριτήριο επιλογής μου.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Επίσης η διαφορά από τα 100 στα 140 βατ είναι 1.5 db περίπου υπό ιδανικές συνθήκες. Για εμένα προσωπικά δεν αξίζει. Αν δεν φτάνουν τα 100 τότε δεν θα φτάνουν και τα 140 και πρέπει να πάρεις τελικούς. Μετά όμως δεν θα αντέχουν και αυτά τα μεγάφωνα. Πιο πολύ θα κοίταγα ποιο μοντέλο έχει καλύτερα προενισχυτικα στάδια και αυτό θα ήταν το κύριο κριτήριο επιλογής μου.
κοιτα.. απο οτι διαβαζω μεγαλυτερη αξιοπιστία και καλυτέρα υλικα φαίνεται να εχει ο Anthem. στα ξενα forums αλλοι λενε οτι υπερτερεί το dirac και αλλοι το ARC στην τελευταια του εκδοση.
φαινεται παντως οτι σε τετοεις αγορες το σηματικοτερο ρολο παιζει το να μην εχει Bugs το μηχανημα.
να παιζει απροβλημάτιστα και να μη χρειαζεται να ψαχνεςι στα forum γιανα βρεςι λυσεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.669
Reaction score
28.004
Ο Gene από Audioholics πάντως που μέτρησε 740 και 1140 είπε πως τα προενισχυτικά τους είναι εξαιρετικά. Τον ρώτησα για τον 540 και μου απάντησε πως δεν τον έχει αλλά από αυτά που βλέπει δεν βλέπει κανένα λόγο ο 540 να είναι κάτι υποδεέστερο.

Επίσης, αν αποφασίσεις να πάρεις Pro για όλα τα ηχεία, έστω και σαν future proof, αυτός είναι ο 740. Ο 540 δεν κάνει για αυτή τη δουλειά.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Ο Gene από Audioholics πάντως που μέτρησε 740 και 1140 είπε πως τα προενισχυτικά τους είναι εξαιρετικά. Τον ρώτησα για τον 540 και μου απάντησε πως δεν τον έχει αλλά από αυτά που βλέπει δεν βλέπει κανένα λόγο ο 540 να είναι κάτι υποδεέστερο.

Επίσης, αν αποφασίσεις να πάρεις Pro για όλα τα ηχεία, έστω και σαν future proof, αυτός είναι ο 740. Ο 540 δεν κάνει για αυτή τη δουλειά.
Ο NAD έχει την δυνατότητα μελλοντικων αναβάθμισεων μέσω πλακετών... Ο anthem έχει τέτοια πρόβλεψη;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.669
Reaction score
28.004
Ο NAD έχει την δυνατότητα μελλοντικων αναβάθμισεων μέσω πλακετών... Ο anthem έχει τέτοια πρόβλεψη;
Όχι. Αυτό όμως έχει και ένα όριο. Δεν θα παίρνει αναβαθμίσεις για πάντα. Για τεχνικούς λόγους, όχι απαραίτητα οικονομικούς.
Δεν βλέπω λόγο να με κρατάει κάτι σε κάποιο μηχάνημα λόγο upgradeability. Ήμαστε ήδη στα 8Κ και 11 κανάλια. Τι άλλο να ζητήσει ένα τυπικό σπίτι; Δεν ξέρω, προσωπικά είμαι ήδη over and above από τις προσφερόμενες fixed δυνατότητες.
 

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
Όχι. Αυτό όμως έχει και ένα όριο. Δεν θα παίρνει αναβαθμίσεις για πάντα. Για τεχνικούς λόγους, όχι απαραίτητα οικονομικούς.
Δεν βλέπω λόγο να με κρατάει κάτι σε κάποιο μηχάνημα λόγο upgradeability. Ήμαστε ήδη στα 8Κ και 11 κανάλια. Τι άλλο να ζητήσει ένα τυπικό σπίτι; Δεν ξέρω, προσωπικά είμαι ήδη over and above από τις προσφερόμενες fixed δυνατότητες.
Εγώ είμαι στα 5+4 κανάλια και δεν πρόκειται να πάω παραπάνω λόγω χώρου. Το 8κ δεν τον βλέπω ούτε καν ακόμα... Μόνο η διαχείριση των sub έχει κάποιο ψωμί ακόμα.
Όχι. Αυτό όμως έχει και ένα όριο. Δεν θα παίρνει αναβαθμίσεις για πάντα. Για τεχνικούς λόγους, όχι απαραίτητα οικονομικούς.
Δεν βλέπω λόγο να με κρατάει κάτι σε κάποιο μηχάνημα λόγο upgradeability. Ήμαστε ήδη στα 8Κ και 11 κανάλια. Τι άλλο να ζητήσει ένα τυπικό σπίτι; Δεν ξέρω, προσωπικά είμαι ήδη over and above από τις προσφερόμενες fixed δυνατότητες.
Εσύ ποιον anthem έχεις;
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.669
Reaction score
28.004
Εγώ είμαι στα 5+4 κανάλια και δεν πρόκειται να πάω παραπάνω λόγω χώρου. Το 8κ δεν τον βλέπω ούτε καν ακόμα... Μόνο η διαχείριση των sub έχει κάποιο ψωμί ακόμα.

Εσύ ποιον anthem έχεις;
MRX500, από τους πρώτους AVR που έβγαλε ποτέ, με το πρώτο ARC.
Από τη πρώτη σειρά MRX, 300/ 500/ 700.
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Το arc πάντως από όσο θυμάμαι δεν σου δίνει καμία δυνατότητα παραμετροποίησης μετά την εγκατάσταση. Στο dirac μπορείς να πειράξεις τα φίλτρα του target curve και να κάνεις μικροδιορθωσεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.669
Reaction score
28.004
Το arc πάντως από όσο θυμάμαι δεν σου δίνει καμία δυνατότητα παραμετροποίησης μετά την εγκατάσταση. Στο dirac μπορείς να πειράξεις τα φίλτρα του target curve και να κάνεις μικροδιορθωσεις.
Εδω κάτι λέει. Δεν ξέρω αν λες για αυτό.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.410
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top