Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Με έναν MRX 1140 ή AVM70 μια χαρά θα είμαι. Τι μια χαρά, και δύο και τρείς. :party:
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Εγώ πάλι περιμένω αγγελία για AVM90 που είναι πιο κοντά στην τσέπη μου ;-)
Μπααα, ούτε σε 10 χρόνια, έψαχνα μεταχειρισμένο D2 κάποτε, μάταια......... Και όλα να αλλάξουν, τον κρατάς για δικάναλο!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.396
Reaction score
79.557
Όχι, δεν έχει έξοδο 32/768 μετά το Genesis. Έχει όμως 192 όπως καταλαβαίνω. Καθόλου άσχημα. Δεν ξέρω τι κάνει στο upmixing. Ενδιαφέρον θα είχε να μάθουμε.
Μια χαρά είναι το ARC και ο τρόπος που λειτουργεί. Αλλά να μην λέμε χαζά για 32/768, είμαστε ήδη φαλακροί δεν χρειαζόμαστε έξτρα βοήθεια.
Και το 24/192 είναι overkill, μόνο για νυχτερίδες. Όπως λένε και από την Anthem, "all they do is capture more noise" (δεν σχολιάστηκε :biggrin:).
Ποια είναι η λογική να χρησιμοποιείς ένα processor χωρίς να κάνεις processing, δηλαδή ισοστάθμιση μπάσου, σαμπς και crossovers, ως απλό δικάναλο dac δηλαδή; εντάξει, δεν θα το σχολιάσω πολύ.
Μάλλον σε γραφικούς άσχετους μεσήλικες απευθύνονται. Αυτά.

Ακόμα ένα ερώτημα, που είναι πολύ κρίσιμο, είναι αν κάνει κάποια μετατροπή σε μη ακέραια κλάσματα στο sampling rate πριν κάνει RoomEq+Bass management. Δηλαδή αν χρησιμοποιεί native sampling rate ή κάνει "ατασθαλίες", πχ να μετατρέπει το 24/88 σε 24/96. Δεν πρόκειται να μάθουμε.
Για upmixing δεν νομίζω πως έχει αρκετό processing power για να τα κάνει όλα σε 24/192, ούτε καν σε 24/96.

Οι Trinnov μπορούν και κάνουν όλες τις dsp λειτουργίες τους σε native sampling rate+upmixing, με τον μικρό να κατεβάζει το 24/192 σε 24/96 και τον μεγάλο όχι. Αλλά οι δυνατότητες επεξεργασίας των Trinnov είναι εξαιρετικά πολύπλοκες, δεν τις έχει κανένα consumer μηχάνημα, δεν γίνεται αν δεν είναι PC based. Είναι αστείο να κάνουμε συγκρίσεις. Απο την άλλη για έναν μέσο χρήστη που δεν θα φωνάξει calibrator σπίτι του, και απλώς θα πατήσει το wizard, ίσως ο Trinnov να είναι χωρίς νόημα.

Αν και έχω σε εκτίμηση το ARC, τον
δεν τον έπαιρνα ούτε για πλάκα. Δεν ανέχομαι να με κοροϊδεύουν σε αυτό το κοστολόγιο:
"I asked Anthem if the XLR output was derived from unbalanced and they said that was the case" :o
Ντροπή...
Κάτι τέτοια βλέπει και ο @JOHN MARKOU και βγάζει σπυριά!
Άσε που δεν έχει Auro3D!!! ούτε μπορεί να στείλει LFE στα mains, άρα για εμένα που θέλω να χρησιμοποιώ τα powered subs των mains μου για καλύτερο LFE δεν κάνει. Εχει περιορισμούς απαράδεκτους για την τιμή του.

Κατά τα άλλα, μου αρέσουν τα Anthem για consumer μηχανήματα. Μάλλον όμως D&M θα αγόραζα σήμερα αν ήθελα consumer, όχι Anthem.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Ο καθένας με τα θέματα του και τις προτεραιότητες του.

Δεν έχω ούτε θα πάρω ηχεία που να κατεβαίνουν τόσο χαμηλά*, ενώ δεν κατάλαβα ποτέ την μανία του XLR. Ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα με RCA, όταν όλα είναι σωστά. Ούτε καν σε Studio. Δεν πρόκειται ποτέ να δώσω λεφτά για D&M, οπότε ..... Anthem.

* Aν ήθελα δικάναλο ίσως να έπαιρνα σοβαρά ηχεία με ενεργά ενσωματωμένα subs. Εκεί όμως δεν θα έπαιρνα και άλλα subs.
* Αν και τρελή υπερβολή για οικιακή χρήση, το bass management με ξεχωριστό sub σε κάθε ηχείο είναι καθαρά στουντιακή διαδικασία. Εντελώς περιττή για οικιακή χρήση, κατά την άποψη μου. Υπερβολή.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.275
Reaction score
25.291
Θα σου πω το εξής .
Το AVALON TESSERACT που έχει ενσωματωμένα subs με 4 χ15 ιντσα σε push pull , και ενισχυτή 3κw , ανά ηχείο μιά χαρά παίζει . Ασε το πόσο κάνει. Ο δορυφόρος του έχει 11ιντσο midbass , 4ιντσο mid και 1 ιντσα tweeter .
Ta subs είναι 4 χ15 ίντσες push pull ανά ηχείο , και βαράνε εκπληκτικά καλά. Τέτοιο μπάσσο εγώ δεν έχω ξανακούσει .
Παρά μόνο από τους ΑΥΛΟΎΣ αλλά με τα TESSERACT το ακούς χ10 .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.689
Reaction score
28.028
Όταν πήγα πρώτη φορά στο σπίτι του Κώστα να ακούσω τα Sonus Aeterna Zeus που έχει φταίξει ο ίδιος, μου έφυγε το σκ@τ:o από το μπάσο. Ένα 15αρι νομίζω πάνω σε κάθε ηχείο. Εγώ με αυτό είμαι όχι απλά χαρούμενος, όχι τρισευτυχισμένος, αλλά πολλά παραπάνω.

Για μένα δεν χρειάζεται κάτι πάνω από αυτό.
 

Μηνύματα
27.275
Reaction score
25.291
Τα ξέρω τα έχω ακούσει . Πήγαινα για κανά χρόνο σχεδόν κάθε μέρα.
Μιλάω για άλλο μπάσσο , διαφορετικό από του Κώστα. Οχι ότι το δικό του ήταν λίγο . Ετριζε μέχρι η κάσα της εξώπορτας .
Αυτό που σου λέω με τα TESSERACT γκρεμίζει τοίχους για πλάκα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Τα ξέρω τα έχω ακούσει . Πήγαινα για κανά χρόνο σχεδόν κάθε μέρα.
Μιλάω για άλλο μπάσσο , διαφορετικό από του Κώστα. Οχι ότι το δικό του ήταν λίγο . Ετριζε μέχρι η κάσα της εξώπορτας .
Αυτό που σου λέω με τα TESSERACT γκρεμίζει τοίχους για πλάκα.
Το θέμα είναι πόσο γρήγορο είναι ένα sub και οχι πως κοπανάει!!! Οι εταιρείες χρησιμοποιούν πλέον τρελούς servo μηχανισμούς για να είναι γρήγορο το μπάσο. Τα 4 12ιντσα που εχω σπίτι κουνάνε τις cdιέρες αλλά ούτε μπορούν να ακολουθήσουν τα founder 120h!! Είμαι για τα RX13, τα οποία τσούζουν σε τιμή αλλά ειναι 4 φορές γρηγορότερα!!! Και όσο ανεβαίνουν οι ίντσες, τοσο μπαίνουν οι νόμοι της φυσικής! Θέλω να δω ποιος θα φτιάσει το πρώτο sub απο βηρύλιο που έχει επαναφορά 20 φορές ταχύτερη του κέβλαρ! Και σε τι τιμη!!!!
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
αυτό θα θελα να το ακούσω σε ανάλυση παρακαλώ :biggrin:
Εσύ θες πάρα πολλά μαθήματα σε πολλούς τομείς!!
Παρε ενα βιντεο περι ταχύτητας επαναφοράς υλικού (τη συγκριση υλικων προς το τέλος):
Στο μάθηνα 2 θα μιλήσουμε για servo και απλό μηχανισμό και για ταχύτητα αρχικής επαναφοράς μεταξύ δυο κύκλων μπάσου
 
Last edited:


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
άλλη μία επιτυχία σε νήμα....μήλα με πορτοκάλια :laugh:
Έτσι λένε και κάποιοι μαθητές μου όταν δεν καταλαβαίνουν μία στη στατιστική!
Για σκέψου λίγο τι θέλω να πώ!!! Έχεις 2 πραγματάκια στο sub που επηρεάζουν πάρα πολύ , το υλικό του μεγαφώνου και το μηχανισμό κίνησής του. (Μιλάμε για κλειστές καμπίνες, σε ανοιχτές θα καείς τελείως γιατί μπαίνουν άλλοι 3 παράγοντες)
Σε αφήνω να το σκεφτείς......... Έχει άπειρα videos στο internet για όλα. Servo-controlled subwoofers στο 2ο search
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.888
Reaction score
77.497
έτσι λένε και κάτι γέροι στα καφενεία
δεν υπάρχει νήμα που να έχεις αφήσει ήσυχο...πολιτική...οικονομία....αυτοκίνητα...ήχο.... πάντα σε αδειάζουν και πάντα επιμένεις
και είσαι και ζαίος....πως το αντέχεις? :biggrin:
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.645
Μηνύματα
2.868.772
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top