Featured Antonylogan's man cave


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.776
Reaction score
81.315
Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουν ήδη επιτευχθεί κάποια βασικά, που συνήθως δεν τα βρίσκουμε:
Σπάνια ωραίος χώρος, αρκετά καλά treated, πολλά subs.

Αυτά βάζουν τον πήχη ψηλά.
Τώρα θέλουμε ομοιογένεια στην μπροστινή τριάδα με ηλεκτροστατικό κεντρικό και καλή διαχείρηση των 4 subs. Για αρχή.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
472
Toν καλυτερο επεξεργαστη να παρεις με λαθος ηχεια και στησιμο δε θα κανεις τιποτε απολυτως.
Με σειρα προτεραιοτητας , μπορει και το ν2 να γινει και ν1 .
1)αλλαγη κεντρικου https://www.martinlogan.com/en/product/illusion-esl-c34a
2)Μετακινηση των σαμπς σε αλλες θεσεις, δεν παιζει με τιποτε ''στακαρισμα 4''που εχεις κανει
3)Αλλαγη διαχυτων ταβανιου.Γιατι εβαλες 2d και μαλιστα μικροτερου βαθους στο ταβανι; αυτοι ειναι για τοιχους ...Ολοι 3d.
4)Aλλαγη θεσης ατμος, ετσι οπως ειναι καταστρεφονται , ο ορισμος της κατασροφικης διαθλασης.
2 λυσεις.α) τοποθετηση περασια με το μεγαλυτερο υψος της κολωνας του διαχυτη, εαν και αισθητικα δεν το ηθελες καταλαβαινω , β) τοποθετηση κατα auro3d
5)αλλαγη av.
Για υδροκοπη δεν εχω ακουσει, εαν μιλαμε για πολυστερινη αυτη κοβεται με ρευμα.
Ειδες τον Καλο, τον Κακο ε...
περιμενε και τον ''Ασχημο'' τωρα ...:D
Μόλις έβαλα πωλητήριο στο σπιτι!🤣
 



Μηνύματα
116
Reaction score
472
Toν καλυτερο επεξεργαστη να παρεις με λαθος ηχεια και στησιμο δε θα κανεις τιποτε απολυτως.
Με σειρα προτεραιοτητας , μπορει και το ν2 να γινει και ν1 .
1)αλλαγη κεντρικου https://www.martinlogan.com/en/product/illusion-esl-c34a
2)Μετακινηση των σαμπς σε αλλες θεσεις, δεν παιζει με τιποτε ''στακαρισμα 4''που εχεις κανει
3)Αλλαγη διαχυτων ταβανιου.Γιατι εβαλες 2d και μαλιστα μικροτερου βαθους στο ταβανι; αυτοι ειναι για τοιχους ...Ολοι 3d.
4)Aλλαγη θεσης ατμος, ετσι οπως ειναι καταστρεφονται , ο ορισμος της κατασροφικης διαθλασης.
2 λυσεις.α) τοποθετηση περασια με το μεγαλυτερο υψος της κολωνας του διαχυτη, εαν και αισθητικα δεν το ηθελες καταλαβαινω , β) τοποθετηση κατα auro3d
5)αλλαγη av.
Για υδροκοπη δεν εχω ακουσει, εαν μιλαμε για πολυστερινη αυτη κοβεται με ρευμα.
Ειδες τον Καλο, τον Κακο ε...
περιμενε και τον ''Ασχημο'' τωρα ...:D
Mε 6650$ δεν το λες και φτηνό.
Κανένα πρόβλημα. Νομίζω πως δεν χρειάζομαι και τα δύο μου νεφρά...😂
 

Μηνύματα
1.348
Reaction score
671
Βάλε μπροστά 2 klipch ίδια σειρά δαπέδου με το κεντρικό και αν δεν είναι πολύ ακριβά βάλε και δύο surround ή αλλοιώς 4 καλά βάσης και 4 κανάλια hypex ucd 400 και καλές απολαύσεις. Στο δικάναλο απόλαυσε τα martin με τα sub συνδεμένα στον επεξεργαστή, οπωσδήποτε auro3d (denon 3800 = 900€).
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
@Antonylogan αυτά παθαίνεις όταν μπαίνεις στο avsite. Πόσο μάλλον όταν ανεβάζεις φωτογραφίες. 😅
Πράγματι αυτά ΄΄παθαίνει΄΄, εκτός από θαυμασμό δέχεται και καμιά χρήσιμη συμβουλή αντί συγκαταβατικών εκδηλώσεων. Κατά τη γνώμη μου δεν θα ήθελε την πρόοδό του όποιος θα υποστήριζε ότι η σύζευξη κεντρικού Klipsch με τα Martin Logan είναι αντάξια της γενικής σύνθεσης στο ηχοσύστημα.
Τα Martin τα χαίρομαι στο stereo. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν συμπληρώνουν μια χαρά και το home cinema. Άλλωστε η πλειοψηφία της πληροφορίας βγαίνει από το κεντρικό που δεν είναι κακό για το μέγεθος και τις εντάσεις που ακούω.
Κατά τα άλλα ο άμεσα ενδιαφερόμενος ΄΄ομολόγησε΄΄ ότι το έχει μάλλον σε δικαναλική σύνθεση για μουσική με την πολυκαναλική να ενεργοποιείται σε ταινίες. Επόμενη λοιπόν συμβουλή ότι το πολυκαναλικό ωφελεί ακόμα περισσότερο στην ακρόαση μουσικής έστω και με upmixing.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.983
Reaction score
55.253
Αυτα τα Μartin Logan ποσο πουλιουνται στην αγορα των μεταχειρισμενων?
Προφανώς απώτερος σκοπός του ερωτήματος δεν είναι να πουλούσε αλλά να αγόραζε ακόμα ένα ζεύγος. Βέλτιστος τρόπος πλαισίωσης των L-R θα θα ήταν με πανομοιότυπο τεμάχιο ως κεντρικό...
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Προφανώς απώτερος σκοπός του ερωτήματος δεν είναι να πουλούσε αλλά να αγόραζε ακόμα ένα ζεύγος.
Εξαρταται απο την τιμη.

Αυτη τη στιγμη τα Martin Logan ειναι παραφωνια και για να γινει το συστημα ομοιογενες με ολα τα ηχεια ιδια θα χρειαστουν πολλα χρηματα που απο καποια hints του νηματοθετη καταλαβα οτι δεν ειναι διαθεσιμα.

Προσωπικα θα τα πουλαγα (και αυτα και το κεντρικο) και θα επενδυα σε ενα ομοιογενες συνολο ηχειων που να μπορει να παιξει με αξιωσεις πολυκαναλα και για την μουσικη + φυσικα εναν αλλο ενισχυτη.
Μονο με τα χρηματα που κοστιζει ενα κεντρικο που να ταιριαζει με αυτα (6650€) μπορει να παρει αξιοπρεπεστατη τριαδα για εμπρος. Αν τα πουλησει, μπορει να παρει εξαιρετικη τριαδα για εμπρος και πιθανοτατα να μεινουν και χρηματα και για τα υπολοιπα ηχεια.

Θα χρειαστει και αλλαγη ονοματος μετα αλλα πιστευω κατι θα μπορεσουν να κανουν οι διαχειριστες γι αυτο...
 
Last edited:

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
το στερεο θα μεινει παλια αναμνηση αν φτιαξεις αυτα του post 18
.....ειναι πολλα τα λεφτα, σιγουρα , ομως κανε ενα βημα καθε φορα οποτε μπορεις...
κοιτα και μεταχειρισμενα.
 



Μηνύματα
116
Reaction score
472
@Antonylogan αυτά παθαίνεις όταν μπαίνεις στο avsite. Πόσο μάλλον όταν ανεβάζεις φωτογραφίες. 😅
Μου αρέσουν οι ωραίοι χώροι με χαρακτήρα φίλε μου. Είναι η δουλειά μου (Αρχιτέκτονας).
Your Bro:

THE ULTIMATE MAN CAVE



View attachment 321071
Βάλε μπροστά 2 klipch ίδια σειρά δαπέδου με το κεντρικό και αν δεν είναι πολύ ακριβά βάλε και δύο surround ή αλλοιώς 4 καλά βάσης και 4 κανάλια hypex ucd 400 και καλές απολαύσεις. Στο δικάναλο απόλαυσε τα martin με τα sub συνδεμένα στον επεξεργαστή, οπωσδήποτε auro3d (denon 3800 = 900€).
Αυτα τα Μartin Logan ποσο πουλιουνται στην αγορα των μεταχειρισμενων?
Είναι πολύ παλιό ηχείο πρέπει να το βρίσκεις με 2000euro... δεν είμαι σίγουρος
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Μου αρέσουν οι ωραίοι χώροι με χαρακτήρα φίλε μου.
Εμένα να δεις. Έχω θέμα με αυτά, μεγάλο θέμα λέμε. Μου είναι εντελώς αδιάφορες οι ηχητικές επιδόσεις του συστήματος, αν, το δωμάτιο είναι για κλάματα. Δεν έχει καμία μα καμία σημασία πως παίζει, για μένα. Το ιδανικό βέβαια είναι να υπάρχουν και τα δύο. Αν αυτό είναι αδύνατο, προτεραιότητα έχει η αισθητική. (*)

Ο χώρος σου είναι θαυμάσιος. Ασχέτως αν αρέσει ή όχι, έχει χαρακτήρα, και αυτό μετράει. Πολλοί θα πουν (από μέσα τους) πως δεν αρέσει αυτό ή το άλλο. Σχολιάζουν με βάσει τι αρέσει σε εκείνους. Που είναι πραγματικά άσχετο, καθώς ο χώρος δεν φτιάχτηκε για αυτούς. Ούτε εγώ θα είχα έναν χώρο σαν τον δικό σου, αλλά πρέπει να πω πως έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά. Δεν με ενοχλεί τίποτα. Θαυμάσιος. Μπράβο. Όταν είπες και το επάγγελμα σου, ήρθε και έδεσε. Έχουμε και άλλον αρχιτέκτονα εδώ στην παρέα. Εγώ είμαι γραφίστας, έχω ασχοληθεί και με την φωτογραφία, αλλά με κέρδισε η κινούμενη εικόνα και για σχεδόν δύο δεκαετίες δούλεψα τηλεοπτική διαφήμιση και κινηματογράφο.

(*) Συνήθως με κράζουν εδώ μέσα επειδή βάζω πάντα θέματα αισθητικής και λειτουργικότητας χώρων, όταν μιλάνε για ένα σύστημα. Για την πλειοψηφία σημασία έχει η ηχητική απόδοση, και ας γίνει ο χώρος χειρότερος και από τσαντίρ μαχαλά. Φτάνει να έχει σωστά μπάσα και σωστές θέσεις ηχείων. Και να είναι και ενεργά βέβαια, το ξέχασα. Για αυτό σου είπα πως, έμπλεξες. :drinks:
 

Μηνύματα
4.890
Reaction score
4.013
Αλεξη υπαρχει ειδικος χωρος οπου μπαινουν ηχοσυστηματα για το ματι ....FOR YOUR EYES ONLY
Αλλα αν μπουμε σε ζητηματα ηχου, σαφως και θα αναφερθουμε στο κομματι του πως ακουγεται και οχι του πως φαινεται.

Μιας και η πλειοψηφια των ηχοστηματων μπαινουν σε σαλονι ειναι κατανοητο οτι υπαρχουν πρακτικες δυσκολιες να συνδιαστουν και τα δυο (ηχητικη ποιοτητα και αισθητικη), αυτο ομως δεν συνεπαγεται οτι θ αγιασουμε ενα ηχοσυστημα επειδη απλως φαινεται ωραιο. Εξυπακουεται οτι ο ιδιοκτητης ρχνει βαρυτητα σ αυτο που αρεσει στον ιδιο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.016
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top