Apple Silicon Μ3, Μ3 Pro, M3 Max



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Το 30 λεπτών video που έπαιξε στην παρουσίαση γυρίστηκε με iPhones 15 Pro Max. ΟΚ, το hardware του απλά δεν υπάρχει.


 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Το κακό είναι ότι θα εξακολουθεί να είναι πανάκριβο. Το καλό είναι ότι ίσως πέσουν οι τιμές για τα Μ1 και πιθανώς παίξουμε κι εμείς οι κοινοί θνητοί μπαλίτσα!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
To φθηνότερο M3 MacBook 14" έχει 2069 euro στην Ελλάδα και είναι αυτό.

Apple M3 chip
8-core CPU
10-core GPU
16-core Neural Engine
10-core GPU
8GB unified memory
512GB SSD
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
To φθηνότερο M3 MacBook 14" έχει 2069 euro στην Ελλάδα και είναι αυτό.

Apple M3 chip
8-core CPU
10-core GPU
16-core Neural Engine
10-core GPU
8GB unified memory
512GB SSD
Το ότι είναι 14" δεν θα με χάλαγε καθόλου, γιατί προφανώς θα μπορούσε να οδηγήσει μια μεγαλύτερη οθόνη απο τη σχετική έξοδο και το πιο πιθανό είναι ότι θα τα "έριχνε στα αυτιά" υπολογιστών με dedicated gpu κλπ. Για επαγγελματική χρήση δηλαδή, δεν το λες και ακριβό, αλλά θα με προβλημάτιζε η λίγη ραμ, ειδικά για πιθανά προβλήματα συμβατότητας με μελλοντικές εκδόσεις εφαρμογών. Έχω καταλάβει δηλαδή ότι τα 8Gb του συγκεκριμένου δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα Gb "απλών" μηχανημάτων, αλλά έτσι όπως εξελίσσεται η τεχνολογία ( άρα και το software ), θα ήταν futureproof? Απο την άλλη, δείχνει η αγορά να οδηγείται σε hosted εφαρμογές, άρα το μηχάνημα του χρήστη ίσως να μη παίζει και μεγάλο ρόλο ( όπως π.χ. συμβαίνει με τους thin clients που απλά προβάλουν στην οθόνη αυτό που κάνει ο κεντρικός υπολογιστής ).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Το ότι είναι 14" δεν θα με χάλαγε καθόλου, γιατί προφανώς θα μπορούσε να οδηγήσει μια μεγαλύτερη οθόνη απο τη σχετική έξοδο και το πιο πιθανό είναι ότι θα τα "έριχνε στα αυτιά" υπολογιστών με dedicated gpu κλπ. Για επαγγελματική χρήση δηλαδή, δεν το λες και ακριβό, αλλά θα με προβλημάτιζε η λίγη ραμ, ειδικά για πιθανά προβλήματα συμβατότητας με μελλοντικές εκδόσεις εφαρμογών. Έχω καταλάβει δηλαδή ότι τα 8Gb του συγκεκριμένου δεν έχουν καμία σχέση με τα αντίστοιχα Gb "απλών" μηχανημάτων, αλλά έτσι όπως εξελίσσεται η τεχνολογία ( άρα και το software ), θα ήταν futureproof? Απο την άλλη, δείχνει η αγορά να οδηγείται σε hosted εφαρμογές, άρα το μηχάνημα του χρήστη ίσως να μη παίζει και μεγάλο ρόλο ( όπως π.χ. συμβαίνει με τους thin clients που απλά προβάλουν στην οθόνη αυτό που κάνει ο κεντρικός υπολογιστής ).
Θεωρητικά, αν αφήσεις το μηχανάκι μόνο με τα απαραίτητα προγράμματα στον εσωτερικό δίσκο, αφήσεις χώρο να παίζει μπάλα η unified memory, και όλα τα renders να βγαίνουν σε εξωτερικούς ταχύτατους δίσκους, μια χαρά future proof το βρίσκω. Τα παραπάνω βέβαια σύμφωνα και με τον όγκο δουλειάς.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Θεωρητικά, αν αφήσεις το μηχανάκι μόνο με τα απαραίτητα προγράμματα στον εσωτερικό δίσκο, αφήσεις χώρο να παίζει μπάλα η unified memory, και όλα τα renders να βγαίνουν σε εξωτερικούς ταχύτατους δίσκους, μια χαρά future proof το βρίσκω. Τα παραπάνω βέβαια σύμφωνα και με τον όγκο δουλειάς.
Ως προς τον αποθηκευτικό χώρο, οκ. Ως προς τη Ram όμως;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Ως προς τον αποθηκευτικό χώρο, οκ. Ως προς τη Ram όμως;
Αυτό σου είπα πριν. Θα παίζει μπάλα με τον SSD. Είναι ταχύτατο λένε. Δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Έχω δει renders σε videos με MacBooks M2, με μοναδική διαφορά τα 8 vs 16 unified memory, και οι χρόνοι ήταν ίδιοι. Τώρα τι θα γίνει σε 8 vs 32 ή σε 16/32 vs 128 δεν ξέρω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
To φθηνότερο M3 MacBook 14" έχει 2069 euro στην Ελλάδα και είναι αυτό.

Apple M3 chip
8-core CPU
10-core GPU
16-core Neural Engine
10-core GPU
8GB unified memory
512GB SSD
Εντάξει, δεν μπορεί να τιμάται απέναντι 1599$ και εδώ πάνω από δυό χιλιάρικα. Το καπέλο αυτό αντιστοιχεί στο early adopting. Θα πέσει η τιμή. Τα 8GB χρησιμεύουν απλώς για να αισθάνονται πιο άνετα οι υπόλοιποι με το ανώτερο μοντέλο, ότι δεν έχουν macbook με ram σαν αυτή της πλέμπας.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Εντάξει, δεν μπορεί να τιμάται απέναντι 1599$ και εδώ πάνω από δυό χιλιάρικα. Το καπέλο αυτό αντιστοιχεί στο early adopting. Θα πέσει η τιμή. Τα 8GB χρησιμεύουν απλώς για να αισθάνονται πιο άνετα οι υπόλοιποι με το ανώτερο μοντέλο, ότι δεν έχουν macbook με ram σαν αυτή της πλέμπας.
απ οτι θυμαμαι ολ αυτα τα χρονια , οι τιμες ποτε δε διεφεραν απ τις αρχικες οταν ανακοινωνονταν, εκτος απ οταν το μοντελο ηταν ετοιμο για αλλλαγη, που ισως υπηρχε πτωση η "προσφορα".
γενικα ποτε υπηρχε early adopting και οι τιμες ηταν παντα πιο ακριβες απ το εξωτερικο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Φίλος αντιπρόσωπος που έφερνε από Αμερική μου είχε πει πολύ παλιά πως για να είναι ίδιες οι τιμές με Αμερική, δηλαδή $1599 = 1599 Euros, η ισοτιμία πρέπει να είναι στο 1,30. Είμαστε στο 1,06.

Edit:
Ούτε εγώ θυμάμαι ποτέ να έγινε μείωση τιμής μετά από λίγο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
η μνήμη 8 gb παραείναι χαμηλή, δε φτάνει έτσι και αλλοιώς για καθημερινή χρήση, το λειτουργικό χρειάζεται μόνο του λίγο πάνω ατό τη μισή
την παρτίδα σώζει το εκτεταμένο (και μη εμφανές στον απλό χρήστη) swapping με κόστος την πρόωρη φθορά του κολλημένου στην πλακέτα SSD
(άσχετα αν αυτό δε θα φανεί στον πρώτο χρήστη)
 


Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Πότε θεωρείς θα φανεί στο δεύτερο χρήστη; Σε πόσα χρόνια;
Καλά μη το λες αυτό. Απ'ότι καταλαβαίνω, μιλάμε για καθημερινή και συνεχή χρήση του δίσκου. Σε αντίστοιχες περιπτώσεις, στο proxmox που ασχολούμαι, έχω διαβάσει να τρώγεται το health των δίσκων και μόνο απο τις διαρκείς ενημερώσεις των log files. Και όποτε και αν επέλθει η φθορά, το πρόβλημα είναι ότι είναι κολλημένοι στη μητρική και η Apple βαράει στα αυτιά ως προς το service.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Ο Μ1 βγήκε το 2020. Πόσα μηχανήματα βγήκαν off από τότε; Εγώ δεν ξέρω ούτε ένα. Ούτε από προσωπικούς υπολογιστές, ούτε από εταιρικά που δουλεύουν πολύ παραπάνω.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Πότε θεωρείς θα φανεί στο δεύτερο χρήστη; Σε πόσα χρόνια;
υπάρχει απάντηση;
αναλόγως χρήσης και αναλόγως πόσο καιρό θα είναι ο πρώτος χρήστης, κοκ,
και στον πρώτο χρήστη μπορεί να βγει εκτός

το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε SSD έχει συγκεκριμένο όγκο δεδομένων που μπορεί να γράψει μέχρι να σταματήσει να δουλεύει και αυτός εξαρτάται από το μέγεθός του


128 gb που είχα στο firewall έφυγε σε 2 χρόνια, ο επόμενος υπολογίζω να κρατήσει 4 καθώς μείωσα τα logs δραστικά
 
Last edited:

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.784
Ο Μ1 βγήκε το 2020. Πόσα μηχανήματα βγήκαν off από τότε; Εγώ δεν ξέρω ούτε ένα. Ούτε από προσωπικούς υπολογιστές, ούτε από εταιρικά που δουλεύουν πολύ παραπάνω.
άμα έχουμε φτάσει να μιλάμε για φθορές σε λάπτοπ 3ετίας, τι να πει και το surface μου που δουλεύει από το 2018...
(δεν μιλάμε για το ρημάδι το yoga 2 pro που έφτασε τα 7 χρόνια να θέλει ssd)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Το εταιρικό Dell πάντως που είχε η σύζυγος το έστειλε μετά από 4 χρόνια (νομίζω), και της έδωσαν καινούργιο. Μηχάνημα περίπου 2500€ έφυγε σε 4 χρόνια. Και το καινούριο έκανε κάτι δικά του αλλά θεωρητικά το έχουν φτιάξει οι ITίδες.
128 gb που είχα στο firewall έφυγε σε 2 χρόνια, ο επόμενος υπολογίζω να κρατήσει 4 καθώς μείωσα τα logs δραστικά
Ο ποιο πρόσφατος δίσκος που πέταξα κράτησε 10 χρόνια. Δεν ήταν SSD.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577



και συμπέρασμα

αν θέλετε καινούριο MAC αποφύγετε πάσει θυσία τα 8 gb και αγοράστε όσο μεγαλύτερο SSD μπορείτε (έτσι και αλλοιώς αν δεν σας φτάνουν μετά ΔΕΝ αναβαθμίζονται)

αν θέλετε μεταχειρισμένο με Μ επεξεργαστή
- αποφεύγετε RAM 8 gb και μικρό SSD
- τσεκάρετε οπωσδήποτε πόση χρήση έχει και πόση υπόλοιπη ζωή (σε γράψιμο TB ) έχει ακόμη ο SSD

ένας τρόπος υπολογισμού εδώ

Estimating the remaining life of a Mac’s internal SSD
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.297
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top