Arcam AV40 - AVR10 - AVR20 - AVR30



Μηνύματα
360
Reaction score
554
θέλει να πει ότι υπάρχει ένα κόλλημα εδώ, πώς ότι δεν έχει dirac δεν είναι καλό. :headbang::headbang::headbang:
Ναι υπάρχει αυτό το κόλλημα. Αλλά είναι λάθος. Υπάρχουν εγκαταστάσεις με αξιόλογο treatment ενεργά ηχεία χωρίς dirac που έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.
Ας περιμένουμε να δούμε.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
εν κατακλειδι με το παρακατω τι θελει να πει επειδη εχω μονο ενα proficiency in english ; κατι εχω στο μυαλο μου βεβαια
θα εχουμε σωστο ηχο ή οχι με την χρηση του dirac;

Note: usage of Dirac EQ in this product should make it subjective sound excellent, erasing the pain of the above graphs. I hope in the future though we get to have both: great room EQ and fundamental measured performance.

οχι σωστο απλα αλλα excellent , αρα τι ψαχνουμε...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
εν κατακλειδι με το παρακατω τι θελει να πει επειδη εχω μονο ενα proficiency in english ; κατι εχω στο μυαλο μου βεβαια
θα εχουμε σωστο ηχο ή οχι με την χρηση του dirac;

Note: usage of Dirac EQ in this product should make it subjective sound excellent, erasing the pain of the above graphs. I hope in the future though we get to have both: great room EQ and fundamental measured performance.

οχι σωστο απλα αλλα excellent , αρα τι ψαχνουμε...
το σίγουρο είναι ότι θα έχεις άλλα -10db που κόβει το dirac στην ισοστάθμιση
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
αυτο ισχυει για ολα τα μηχανακια με dirac ή αλλη ισοσταθμιση-dsp?

αν ναι τι το ψυριζουμε, το μηχανημα γ.... και δερνει
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
To θέμα είναι να δουλεύει χωρίς Μπαγκ
Να μπει και το bm για τα σαμπ και να δουλέψει σωστά .
Ζητάω πολλά ;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
υπομονη, ολα θα γινουν.....
......ολα θα δουλεψουν.


δεν σας καταλαβαίνω μερικούς.....αντί να χαρείτε που το dirac μπαίνει και σε σαπάκια:p
εισαι παλιοχαρακτηρας τελικα :lolsign:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Το ξέρουμε αυτό
Εγώ περίμενω να δουλέψει
Μετά παραγγειλα αμέσως .
16 κανάλια με dirac και bs για 5 σαμπ ;;;
Τσάμπα είναι σε αυτά τα λεφτά .
Αρκεί φυσικά να δουλεύει σωστά .
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
αυτο ισχυει για ολα τα μηχανακια με dirac ή αλλη ισοσταθμιση-dsp?

αν ναι τι το ψυριζουμε, το μηχανημα γ.... και δερνει
για 4.500 χιλιάρικα δεν γ...μει καθόλου
+ έχει ακόμα μέλλον....
σε λιγότερα λεφτά υπάρχει κ ο monoprice

= δεν αποτελεί ολοκληρωμένη λύση μέχρι να κάνει αυτά που έχουν πει ότι θα κάνει στο θέμα dirac

μέχρι τότε....προτιμώ τον yamaha του @stathis :laugh:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
σε λιγότερα λεφτά υπάρχει κ ο monoprice

= δεν αποτελεί ολοκληρωμένη λύση μέχρι να κάνει αυτά που έχουν πει ότι θα κάνει στο θέμα dirac
στα υπολοιπα δουλευει αυτος και περιμενουμε μονο το dirac να δουλεψει ;
 



Μηνύματα
1.336
Reaction score
661
Εάν δεν έχει συμβεί κανένα ατυχές γεγονός, όπως με τα KALI IN-8, (δεδομένου ότι ο ενισχυτής είναι z-stock και έχει φάει και κάμποσες μεταφορές) τότε κάτι συμβαίνει γενικά με τους avr/p. Δεν μπορεί όλοι οι κατασκευαστές να μην ξέρουν να φτιάξουν ένα σύστημα dac/dsp. Μου ακούγεται πολύ τρελό. Ο av40, συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά ενός lead προιόντος, είναι πλήρες. Έχει 16 κανάλια, έχει dirac μαζί με το BMC (όταν δουλέψει έστω), έχει όλους τους immersive αλγόριθμους και είναι και σκέτος προενισχυτής. Η τιμή του σύμφωνα με τα ανταγωνιστικά δεδομένα είναι καλή και το μόνο που απομένει είναι να μην είναι χρέπι. Ε δεν μπορώ να διανοηθώ ότι εκεί στο Harman group είναι τόσο αυτοκαταστροφικοί και δεν μπορούν ξαφνικά να σχεδιάσουν ένα ψηφιακό κύκλωμα. ¨Η κάτι συμβαίνει με τον Amir ή αυτά τα χαρακτηριστικά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο.
Βέβαια ο jbl sd55 αν δεν με απατάει η μνήμη μου δεν έχει το ίδιο dac chip, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
 

TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Κανένα πρόβλημα δεν έχουν. Πέρα από τα λεφτά. Αν το μίνι DSD με δύο κανάλια και Dirac έχει 1500, θεωρείτε λογικό ένα με 16 κανάλια και 5 σαμπ να έχει 4500 και να έχει την ίδια απόδοση;
(16+5)/2 x 1500 =15750 στα λεφτά του Trinnov πάει!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν ειναι πολλα τα λ7 αν δουλευει το μηχανημα..
....δουλευει ?

και οταν λεμε δουλευει εννοουμε χωρις προβληματα...κολληματα κ.λ.π.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
αφου...
........amirm....Wish I could test HDMI but can not.... :lolsign:
λεπτομέρειες..... :p

ας ελπίσουμε από του χρόνου για εξελίξεις

φέτος νιώθω ότι όλη η χρονιά ήταν ένα ατελείωτο beta test σε αυτούς του pro
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Εάν δεν έχει συμβεί κανένα ατυχές γεγονός, όπως με τα KALI IN-8, (δεδομένου ότι ο ενισχυτής είναι z-stock και έχει φάει και κάμποσες μεταφορές) τότε κάτι συμβαίνει γενικά με τους avr/p. Δεν μπορεί όλοι οι κατασκευαστές να μην ξέρουν να φτιάξουν ένα σύστημα dac/dsp. Μου ακούγεται πολύ τρελό. Ο av40, συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά ενός lead προιόντος, είναι πλήρες. Έχει 16 κανάλια, έχει dirac μαζί με το BMC (όταν δουλέψει έστω), έχει όλους τους immersive αλγόριθμους και είναι και σκέτος προενισχυτής. Η τιμή του σύμφωνα με τα ανταγωνιστικά δεδομένα είναι καλή και το μόνο που απομένει είναι να μην είναι χρέπι. Ε δεν μπορώ να διανοηθώ ότι εκεί στο Harman group είναι τόσο αυτοκαταστροφικοί και δεν μπορούν ξαφνικά να σχεδιάσουν ένα ψηφιακό κύκλωμα. ¨Η κάτι συμβαίνει με τον Amir ή αυτά τα χαρακτηριστικά δεν παίζουν σημαντικό ρόλο.
Βέβαια ο jbl sd55 αν δεν με απατάει η μνήμη μου δεν έχει το ίδιο dac chip, αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
και φυσικά μπορούν....
το κακό όμως έγινε από την στιγμή που σχεδίασαν το ψηφιακό κύκλωμα και ξεκίνησαν την διάθεση των ενισχυτών με την ελπίδα και τη σιγουριά...ότι νταξ...ένα σοφτγουερ είναι...θα το χώσουμε μέσα....
αμ δε

προσωπικά αν ήταν η εποχή μου για προ...ακόμα και να το καταφέρουν...δεν θα άγγιζα αυτή την παρτίδα....δείχνει αδυναμία του chip να λειτουργήσει κώδικα
που προσοχή.....ίσως και να τον λειτουργεί ήδη...και να έχει θερμικά προβλήματα....όσο και να το παρουσιάζουν καθησυχαστικά ως κάτι απλό....δεν ξέρουμε ακριβώς τι θέματα υπάρχουν...
 

Μηνύματα
1.336
Reaction score
661
Η ισοστάθμιση και εν προκειμένω το dirac πόσο μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση, όταν το ντακ δεν ακολουθεί? Αυτό μπορεί να βελτιωθεί με μελλοντική αναβάθμιση του formware? είναι θέμα software?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top