Arcam avr 550 VS Marantz 7013

Μηνύματα
499
Reaction score
201
Θα ήθελα την βοήθεια σας
Έχω βρει για αγορά τους δυο AV με διαφορά τιμής +200 ευρώ για των arcam . Έχω στήσιμο 5.1.4 με τελικούς στα 3 μπροστινά . Klipsakias....
τι να επιλέξω ;;;

Dirac+ Ποιότητα κατασκευής ? Η Ευκολίες Marantz ,?

υπάρχουν και αλλά που δεν έχω σκέφτη; π.χ ποιος βγάζει λιγότερα προβλήματα σε HDMI board?

Το μόνο που δεν με νοιάζει είναι τα watt.

Εσείς τι θα διαλεγατε????
 



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τον nad των έχουν αρκετοι εδω μέσα χωρίς προβλήματα
Αρκαμ δεν ξέρω κανένα.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλήμερα boberman1987
Οι περισσότεροι λένε ότι Marantz με Klipsch είναι καλός συνδυασμός αλλά εμένα δεν μου αρέσει λόγο του Audessey.
Έχω και εγώ Klipsch και τα έχω δοκιμάσει με Onkyo και με Denon και δε μου άρεσε το αποτέλεσμα, τώρα χρησιμοποιώ έναν Yamaha, γιαυτό σου λέω να δοκιμάσεις τον Arcam έχει και το Dirac live που το έχουν και οι παρακάτω εταιρίες...
AudioControl, JBL, JBL Synthesis, Lexicon, miniDSP, NAD, StormAudio, Focal, Bryston and Monoprice
άσε που έχει χαμηλή παραμόρφωση είναι πιο βαρύς λόγο του τροφοδοτικού και ίσως έχει καλύτερα pre-out για σύνδεση με τελικούς..........
 

Μηνύματα
499
Reaction score
201
ποιους τελικους εχεις ?

καλυτερη επιλογη ειναι marantz
θα παίξει με crown για την ωρα. θα επελαγα marantz ευκολα αν δεν ηταν στην μεση το Dirac και η ποιοτητα κατασκευης .
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πάμε πάλι......... (δεν πάει για εσένα αυτό φίλε μου)

Marantz με audyssey, κάνει αυτά που λέει αποδεδειγμένα και απροβλημάτιστα.

Και εγώ κλιπσακιας είμαι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
θα παίξει με crown για την ωρα. θα επελαγα marantz ευκολα αν δεν ηταν στην μεση το Dirac και η ποιοτητα κατασκευης
εχεις ακουσει ΑΒ dirac -audyssey και εχεις αποψη ;
.....ποιοτητα κατασκευης τι εννοεις ;
βλεπεις προβληματα στους marantz ενω η arcam δεν εχουν ;
 

Μηνύματα
499
Reaction score
201
Καλήμερα boberman1987
Οι περισσότεροι λένε ότι Marantz με Klipsch είναι καλός συνδυασμός αλλά εμένα δεν μου αρέσει λόγο του Audessey.
Έχω και εγώ Klipsch και τα έχω δοκιμάσει με Onkyo και με Denon και δε μου άρεσε το αποτέλεσμα, τώρα χρησιμοποιώ έναν Yamaha, γιαυτό σου λέω να δοκιμάσεις τον Arcam έχει και το Dirac live που το έχουν και οι παρακάτω εταιρίες...
AudioControl, JBL, JBL Synthesis, Lexicon, miniDSP, NAD, StormAudio, Focal, Bryston and Monoprice
άσε που έχει χαμηλή παραμόρφωση είναι πιο βαρύς λόγο του τροφοδοτικού και ίσως έχει καλύτερα pre-out για σύνδεση με τελικούς..........
και εγώ για αυτό το λόγο σκέφτομαι των arcam δεν ξερω καθολου προβληματα που μπορει ομως να εχω ως αναφορα τa hdmi και κοληματα με το λειτουργικο του.διαβασα κατι περιεργα .
εχεις ακουσει ΑΒ dirac -audyssey να εχεις αποψη ;
.....ποιοτητα κατασκευης τι εννοεις ;
βλεπεις προβληματα στους marantz ενω η arcam δεν εχουν ;
για κάποιον λόγο μετά από ώρες αναγνώσεις έχω καταλάβει ότι το Dirac ειναι ανωτερο απο Audyssey(marantz και Denon ειχα δεν ξερω κατα ποσο ειμουνα ευχαριστημενοσ απο το αποτελεσμα ,Dirac δεν εχω ακουσει)
ποιότητα κατασκευής όσο αναφορά ττροφοδοσια βλέπω τοροειδη και οπτικά φαινετε ποιο ποιοτηκο από 7013. δεν ξέρω τα προβλήματα του arcam και αυτο ειναι που φοβαμε.....ενω Marantz ξερω .
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν αυτα που διαβαζεις δεν εχουν γινει ΑΒ δεν ισχυουν......
.....μπορεις ανετα να δειξεις σε καποιον ποσο χειροτερο ειναι το ενα απο το αλλο....
ειδικα σε αλλο χρονο ακουσματος...

εχεις διαβασει τι προβληματα εχουν τα arcam ;
 

Μηνύματα
499
Reaction score
201
αν αυτα που διαβαζεις δεν εχουν γινει ΑΒ δεν ισχυουν......
.....μπορεις ανετα να δειξεις σε καποιον ποσο χειροτερο ειναι το ενα απο το αλλο....

εχεις διαβασει τι προβληματα εχουν τα arcam ;
όχι αυτό ψάχνω ...... για nad εχω δει μονο
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ενα παραδειγμα για να δεις οτι αυτα που λες δεν ισχυουν...

 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ώρες αναγνώσεις έχω καταλάβει ότι το Dirac ειναι ανωτερο απο Audyssey(marantz και Denon ειχα δεν ξερω κατα ποσο ειμουνα ευχαριστημενοσ απο το αποτελεσμα ,Dirac δεν εχω ακουσει)
Αυτό είναι το θέμα, ότι υπήρξε μια τάση παραφιλολογίας με αόριστα δημοσιεύματα για το audyssey.

Και αυτό γιατί έχουν μείνει όπως και εσύ φαντάζομαι, εφόσον είχες λές στο παρελθόν σε παλιά version.

Το xt32 με το app κάνει παπάδες.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
201
Αυτό είναι το θέμα, ότι υπήρξε μια τάση παραφιλολογίας με αόριστα δημοσιεύματα για το audyssey.

Και αυτό γιατί έχουν μείνει όπως και εσύ φαντάζομαι, εφόσον είχες λές στο παρελθόν σε παλιά version.

Το xt32 με το app κάνει παπάδες.
έχω δουλέψει και το app απλα δεν το πειραζα λογο ελειψης γνωσεισ .η σκεψη μου σε περιπτωση Audyssey ηταν να παρω και to Umik-1 και να παραμετροποιησω απο το Audyssey app την καμπιλη καποια στιγμη, δεν ξερω αν το σκεφτομαι ορθα. επεισης ποια η γνωμη για το mic της Audyssey. (ειχα και ποιο παλια το pro kit εκεινο το μικροφωνω δεν ειχε καμια σχεση με αυτο μου δεινουν μαζι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
Η αγορά (ολοκληρωμένου) AVR είναι ένας μεγάλος συμβιβασμός.
Κανένα δεν προσφέρει πραγματική ποιότητα, αναμενόμενο βέβαια για 100-200€ ανα κανάλι+όλα τα royalties+ ευκολίες+ RoomEq+cross κτλ.

Απλώς δεν γίνεται, ξεχάστε το.
Θα έχετε προβλήματα εξ ορισμού, είτε με bugs, είτε με ποιότητα ήχου (ή και με τα δυο :roflmao:)

Όσον αφορά τα συστήματα ισοστάθμισης, τα δεδομένα έχουν ως εξής σε αυτήν την οικονομική κατηγορία:
Dirac και ARC είναι καλύτερα (σκούξτε ελεύθερα :tongue:), ακολουθεί το Audyssey στην σύγχρονη εκδοχή του με το app, το MCACC, και στον πάτο ειναι το YPAO.
Παρόλα αυτά, ανάλογα με τις γνώσεις του κάθε χρήστη είναι δυνατόν να έχουμε καλό αποτέλεσμα απο ενα κακό RoomEq ή κακό αποτέλεσμα απο ένα καλό RoomEq
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
έχω δουλέψει και το app απλα δεν το πειραζα λογο ελειψης γνωσεισ .η σκεψη μου σε περιπτωση Audyssey ηταν να παρω και to Umik-1 και να παραμετροποιησω απο το Audyssey app την καμπιλη καποια στιγμη, δεν ξερω αν το σκεφτομαι ορθα. επεισης ποια η γνωμη για το mic της Audyssey. (ειχα και ποιο παλια το pro kit εκεινο το μικροφωνω δεν ειχε καμια σχεση με αυτο μου δεινουν μαζι.

το umik να το παρεις αν θες να δεις τον χωρο σου πως παιζει....οτι μηχανημα και να παρεις.

το mic audyssey ειναι καλο, οι οποιες διαφορες σφαλματος ισχυουν και με το umik ...
....δλδ μπορει να δουλευει καλυτερα το mic audysey απο το umik και το αναποδο....

Δεν χρειαζεται να εχεις umik για να πειραξεις το app....οτι σου δειχνει το app ισχυει...
..δινεις μια καμπυλη και ακους......αν κανεις μετρηση με umik θα δεις το αποτελεσμα που σου εβγαλε το app...
οποτε κατουσιαν δεν χρειαζεται το umik για να κανεις διορθωσεις.....
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
το umik να το παρεις αν θες να δεις τον χωρο σου πως παιζει....οτι μηχανημα και να παρεις.

το mic audyssey ειναι καλο, οι οποιες διαφορες σφαλματος ισχυουν και με το umik ...
....δλδ μπορει να δουλευει καλυτερα το mic audysey απο το umik και το αναποδο....

Δεν χρειαζεται να εχεις umik για να πειραξεις το app....οτι σου δειχνει το app ισχυει...
..δινεις μια καμπυλη και ακους......αν κανεις μετρηση με umik θα δεις το αποτελεσμα που σου εβγαλε το app...
οποτε κατουσιαν δεν χρειαζεται το umik για να κανεις διορθωσεις.....
Επιβεβαιώνω με μετρήσεις σε pm. Στα 1-2 db απόκλιση.

Άψογο. Ακόμη και η πρόβλεψη είναι 99% σωστή.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Θα φοβόμουν να πάρω οποιονδήποτε Arcam AV αυτή την περίοδο. Όσοι δοκιμάστηκαν πρόσφατα στο ASR βρέθηκαν να έχουν σχεδόν σπασμένα ψηφιακά στάδια, ειδικά για την τιμή τους. Όχι ότι Denon Marantz είναι τπτ θαύματα μηχανικής αλλά τουλάχιστον κρατάνε τα προσχήματα.

Audyssey vs dirac έχουν διαφορετικά pros & cons. Το ένα κερδίζει στα σημεία στο αποτέλεσμα, το άλλο στην ευκολία.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν ξερω τι εννοεις ευκολιες !!!

το αποτελεσμα εχει να κανει με πολλα....
.....το audyssey εχει δυνατοτητα 2 sub, ειναι σε καλυτερο επιπεδο...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top