Arendal sound vs. SVS;

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με την Νορβηγική Arendal.

Εχουν αρχίσει να υπάρχουν παντου reviews και σχόλια κυρίος για τα sub που κατασκευάζουν τα οποία είναι πολύ θετικά.

Ξεκίνησα μια συνομιλία μέσο email και έχω μείνει εντυπωσιασμένος με την ανταπόκριση.

Μου ζήτησαν μέχρι κάτοψη του χώρου για να μου κάνουν τη δική τους πρόταση.

Όταν τους ρώτησα για άμεση σύγκριση με το svs pb13 που έχω δε δίστασαν να πούν τα υπέρ και τα κατά.

Έκανα να πώ την αλήθεια και το παζάρι μου για 2 κομμάτια. Αλλά μου εξήγησαν με λεπτομέρειες γιατι δεν είναι δυνατόν να κάνουν κάποιο discount.
Post automatically merged:


1723_Sub2_P1_GrilleOff_SB_2048x2048.jpg
1723_Sub3_Back_SB_86a211bc-aaca-43af-a4d5-71e26416ee31_2048x2048.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Φυσικά η πρότασή τους όταν τους έστειλα τη διαμόρφωση του χώρου και ότι δε μπορώ να έχω κάποιο ιδιαίτερο treatment ήταν 4 μικρότερα στις 4 γωνίες.

Όσον αφορά την απόδωση μεταξύ pb13 κάί 2χ arendal sub 2 ήταν ότι θα χάσω λίγο βαθύ μπάσο αλλά από 30 και πάνω έχει πολύ περισσότερο output και γενικα είπαν


Regards to your question about 1723 Subwoofer 2 compared to PB13-Ultra, you will loose out on some of the very deep bass but you will have a lot more output above 30-35Hz or so with dual Subwoofer 2's compared to a single PB13-Ultra. And they have a completely different way of representing music, they are extremely explosive and detailed throughout the bass frequencies, compared to a heavier and slower sound of the SVS.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Φυσικά η πρότασή τους όταν τους έστειλα τη διαμόρφωση του χώρου και ότι δε μπορώ να έχω κάποιο ιδιαίτερο treatment ήταν 4 μικρότερα στις 4 γωνίες.
Φυσιολογικοί άνθρωποι.
Νορμάλ.

Να τους κάνουμε παρέα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Φυσικά η πρότασή τους όταν τους έστειλα τη διαμόρφωση του χώρου και ότι δε μπορώ να έχω κάποιο ιδιαίτερο treatment ήταν 4 μικρότερα στις 4 γωνίες.

Όσον αφορά την απόδωση μεταξύ pb13 κάί 2χ arendal sub 2 ήταν ότι θα χάσω λίγο βαθύ μπάσο αλλά από 30 και πάνω έχει πολύ περισσότερο output και γενικα είπαν


Regards to your question about 1723 Subwoofer 2 compared to PB13-Ultra, you will loose out on some of the very deep bass but you will have a lot more output above 30-35Hz or so with dual Subwoofer 2's compared to a single PB13-Ultra. And they have a completely different way of representing music, they are extremely explosive and detailed throughout the bass frequencies, compared to a heavier and slower sound of the SVS.

ετσι μεταφραζουν την διαφορα των 2 sub στα +/- οσοι αλλαξαν απο το ενα στο αλλο...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Φυσιολογικοί άνθρωποι.
Νορμάλ.

Να τους κάνουμε παρέα.
Thanks for the sketch, it makes everything so much clearer for me.

To be honest, I think the best result would be achieved with 4 pieces of 1723 Subwoofer 1, placed in each of the 4 corners of your room. The second best option would be placing one 1723 Subwoofer 2 or 3 in each corner i front of the system.

Using 4 subwoofers you will typically get an even flatter response in the entire room, compared to using dual subwoofers. Anyway, if possible, I would absolutely urge you to move the listening position a little back or a little forward. In the center of the room you will almost inevitably get phase issues in the bass, the best is typically if your listening position is at 2/5ths or 3/5th of the room length.
Best regards,
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Η επόμενη ερώτησή έχει να κάνει με το αν μπορούν να παίξουν reference και max spl

Two subwoofer 2 will probably have a slight advantage in max SPL over 4 Subwoofer 1's, only because when you place subwoofers at a distance form each other you miss out on the coupling effect you have when placing them close to each other (or in the case of subwoofer 2, you have dual drivers in one single cabinet). They are certainly able to play loud anyway though, all of them.

If you want maximum SPL then there is no escaping from the ported cabinets though, 1723 Subwoofer 3 or 1723 Subwoofer 1.5 will play significantly louder compared to the sealed models. They also come with a port plug so you can use them as sealed and see which way you prefer.

For the best integration - 4 pieces of 1723 Subwoofer 1 or subwoofer 1.5 will be the best way, for maximum sound pressure dual 1723 Subwoofer 2 or 3 will be the way to go.
Best regards,
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εσύ δεν ήσουν που παραπονιόσουν τις προάλλες επειδή κάποιοι εδώ μέσα γράφουν πως τα πολλαπλά σαμπς είναι προτιμότερα (για αυτούς ακριβώς τους λόγους);
Και πως καλύτερα να μην γράφονται τετοια πράγματα γιατί τρομάζουν τα μέλη;

Σε αυτούς δεν παραπονέθηκες;

:lolsign:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εσύ δεν ήσουν που παραπονιόσουν τις προάλλες επειδή κάποιοι εδώ μέσα γράφουν πως τα πολλαπλά σαμπς είναι προτιμότερα (για αυτούς ακριβώς τους λόγους);
Και πως καλύτερα να μην γράφονται τετοια πράγματα γιατί τρομάζουν τα μέλη;

Σε αυτούς δεν παραπονέθηκες;

:lolsign:
Για άλλα έχω εκφράσει τη γενική εικόνα που επικρατεί.
Για τα πολλά sub ΟΧΙ.

Βλέπε audyssey marantz nad trinnov.

;)
 


A

amoustakas

Guest
Εσύ δεν ήσουν που παραπονιόσουν τις προάλλες επειδή κάποιοι εδώ μέσα γράφουν πως τα πολλαπλά σαμπς είναι προτιμότερα (για αυτούς ακριβώς τους λόγους);
Και πως καλύτερα να μην γράφονται τετοια πράγματα γιατί τρομάζουν τα μέλη;

Σε αυτούς δεν παραπονέθηκες;

:lolsign:
Εγώ το έγραψα. Κύριοι πρόκειται για παγκόσμια συνωμοσία. Ακούς εκεί 4 σαμπ και οι Νορβηγοί - Διαχύσιοι.
Αν γράψουν δε ότι πρέπει να κοστίζουν πιο πολλά από τα κυρίως ηχεία, θα πηδηχτώ απ΄ το παράθυρο. :lol:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
ια άλλα έχω εκφράσει τη γενική εικόνα που επικρατεί.
Για τα πολλά sub ΟΧΙ.
Σίγουρα;

Δε λέω το αν είναι σωστό αυτό που προτείνουν τα παιδιά που προφανώς είναι αλλά πολλές φορές ένα κύριος πχ που έχει 2 ηχεία βάσης και θέλει ένα sub να καταλήγει ότι σωστό είναι να πάρει 3 sub και άλκα ηχεία και δώστα και πάρε ενεργά πίστεψέ με στο τέλος θα πάρει απλά ένα sub όπως το είχε στο μυαλό του στην αρχή γιατί έχει τρομάξει ή απογοητευθεί από τις απαντήσεις.
Δεν ξεχνώ :tongue:

Πως τα φέρνει η ζωή έ;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κανόνισε κακομοίρη μου μη σε δω με τρινοβ.
Ούτε Ναντ.
:lol:
Όσο
Σίγουρα;


Δεν ξεχνώ :tongue:

Πως τα φέρνει η ζωή έ;
Ναι διάβασε την αρχή της πρότασής μου. Δε λέω πουθενά οτι είναι λάθος. Το αντίθετο.
Post automatically merged:

Κανόνισε κακομοίρη μου μη σε δω με τρινοβ.
Ούτε Ναντ.
:lol:
Δύσκολο για nad ειδικά με αυτά που γράφει ο Amir. :roflmao:

Αν βγάλουν καμμιά lite έκδωση του trinnov με κάνα τάλιρο το συζητάμε :whistling:;)
 




Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ούτε εγώ έγραψα πως είπες πως είναι λάθος. Έγραψα πως παραπονέθηκες πως τρομάζουμε τα μέλη.
Οταν είσαι πίσω από πληκτρολόγιο παρερμηνευεις πολλά πράγματα.

Αν έκανα ερώτηση στην arendal θέλω ένα subaki τσικι τσικι να ακούω το κάτι παραπάνω. Και η απάντηση ήταν πάρε 4 ( που είναι σωστό) θα έλεγα αυτοί θέλουν να πουλήσουν.

Έτσι το αναφέρω.
Σε κάποιον που ψάχνεται και τον τρώει ο ποπός του ναι να του το πείς.

Στον άλλο το κακόμοιρο δε το λεω με τη κακή έννοια που ζητάει το τσικ. Ναι τρομάζει.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Σε καμία περίπτωση δε λέω κάτι για να κριτικάρω κάποιον. Σε φιλικό κλίμα γράφω πάντα. Το hobby μας κάνουμε :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Using 4 subwoofers you will typically get an even flatter response in the entire room
Φυσικά η πρότασή τους όταν τους έστειλα τη διαμόρφωση του χώρου και ότι δε μπορώ να έχω κάποιο ιδιαίτερο treatment ήταν 4 μικρότερα στις 4 γωνίες.
Τα 4 σαμπ βοηθάνε στην καλύτερη απόκριση, όχι στις στάθμες. Ειδικά οταν δεν εχεις treatments.
Επιμένεις να το συνδέεις με τη στάθμη. Λαθος.

Και κάνε και αλλα μπάνια, εγω αν ήμουν Σύρο θα εκανα μεχρι τον Οκτώβρη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ο άλλος πάντως, που είναι επαγγελματίας, δε "φοβάται" μη "τρομάξει" τον επίδοξο πελάτη και του φύγει, και του λέει για 4 σαμπ.

Κι όχι για τη στάθμη. Για στάθμη προτείνει 2.

Εσύ φοβάσαι μη τυχόν τρομάξουμε νέα κακόμοιρα μέλη που ρωτάνε για σαμπ, και φύγουν και παν και πάρουν ένα, και θα πρέπει να προσέχουμε τα λόγια μας, δηλαδή να μη λέμε αυτά που ισχύουν, για την ψυχολογία του νεοεισερχόμενου κακομοίρη στο φόρουμ, μη φύγει παραπονέμενος από το φόρουμ και τρομαγμένος που του προτείναμε 2 ή 4 σαμπ.

Άντε τώρα, τη ρεντεκολάγνη κοινότητά μου μέσα δηλαδή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top