Arendal subwoofers


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καλα τα λεει ο Κωστας :)
Στο πλαι ειναι τα μεγαφωνα, δεν τοποθετειται αλλιως, αλλιως το μετατρεπετε εσεις κατα βουληση σε διπολη συμφασικη στο διαμηκη ακτινοβολια ....εγω δε θα το εκανα...αλλαζουν πολλα μετα...παρα πολλα...:)
[DOUBLEPOST=1544030237][/DOUBLEPOST]Αυτο ειναι και τιο αρνητικο του, η δυσκολη τοποθετηση...
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το arendal 2-3 νομιζω οτι θα χτυπαει στα ισια το SS sb4000 με λιγοτερα χρηματα και θα εξαφανιζεται στον χωρο ηχητικα σε σχεση με το SS
 
Last edited:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Καλημέρα παιδιά! Είναι πολύ όμορφα πάντος και φαίνεται να έχουν καλή ποιότητα κατασκευής. Πιστεύετε θα ήταν προβληματική η τοποθέτησή του κοντά σε γωνία, με το μεγάφωνο να κοιτάει τον πλαινό τοίχο.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.657
Του έστειλα ένα μήνυμα για τιμές μπας και κάνουμε κανένα συγκριτικό ριβγιού στον κήπο. Τόσο τζίρο έχει κάνει χάρη στο AVsite. ;)
Update!
Άρχισε τα "υπάρχουν πολύ μικρά περιθώρια", αλλά "shipping is free" και ψάχνει να βρει κανένα demo. :)

Δεν βρήκε, και κάνει αστεία έκπτωση. Πολύ ρίσκο χωρίς μετρήσεις.
 





Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Oppo - Marantz - Nad - Rotel.
Αυτά διακρίνω κατα σειρά.

Παντός είναι κούκλα ο χώρος.
Περιποιημένος ηχητικά και με πολύ καλή αισθητική.
Τα σάμπ είναι τρία σε σύνολο από ότι φαίνεται.

Μου τρέχουν τα σάλια!:hi:
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
έχουν αρχίσει να γίνονται Reference τα Arendal sub 2 στην Ευρώπη στην κατηγορία τους από πολλά περιοδικά και reviewers

Ένα από τα τελευταία έκανε και κάποιες μετρήσεις max spl, βέβαια δε μας λέει σε τι απόσταση, σε κάθε περίπτωση όμως ακόμη και στους 50 πόντους να είναι τα νούμερα που έδωσαν είναι αξιοσημείωτα.

20hz - 124db

22-23hz - 132db

45hz - 146db

ένα άλλο αξιοθαύμαστο είναι το πάχος της καμπίνας (50μμ) και HDF
όπως και ότι κάθε woofer οδηγείται από ξεχωριστό τελικό στάδιο.

Κατtjtyjαγραφή.PNG


 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
έχουν αρχίσει να γίνονται Reference τα Arendal sub 2 στην Ευρώπη στην κατηγορία τους από πολλά περιοδικά και reviewers

Ένα από τα τελευταία έκανε και κάποιες μετρήσεις max spl, βέβαια δε μας λέει σε τι απόσταση, σε κάθε περίπτωση όμως ακόμη και στους 50 πόντους να είναι τα νούμερα που έδωσαν είναι αξιοσημείωτα.

20hz - 124db

22-23hz - 132db

45hz - 146db

ένα άλλο αξιοθαύμαστο είναι το πάχος της καμπίνας (50μμ) και HDF
όπως και ότι κάθε woofer οδηγείται από ξεχωριστό τελικό στάδιο.

View attachment 146995

εντελως φιλικα , πιο μπουρδες μετρησεις δεν εχω ξαναδιαβασει.
μαλλον αυτοι στην arendal ξαναγραφουν τους νομους τις φυσικης και ειναι υποψηφιοι για το νομπελ.
πλεον στις μεγαλες συναυλιες θα στηνουν κανα 2 arendal για να εχουν και headroom περισσεμα...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεκτόν, μέχρι να τα ακούσεις και να καταλάβεις τι δύναμη βγαζουν, το pb 13 δεν είχε επαφή σε ένταση πουθενά στο φάσμα.

Πραγματικά φοβάμαι για τα παράθυρα όταν παίζω δυνατά.

4-5 ατομα που έχουν έρθει το έχουν διαπιστώσει. Οι 2 το έχουν γραψει και εδώ. Ιδικά στη δεύτερη οκτάβα παράγουν πολύ spl.

Δεν ξέρω πώς μέτρησαν ή τι λένε, εγώ ξέρω τι ακούω και τον ενθουσισμό μου από το πρώτο άκουσμά τους.

Και δεν είναι ότι το λένε οι ίδιοι, όπου και να διαβάσεις και αναφορές σε forum λένε το ιδιο πράγμα. Οι περισσότεροι αλλάζουν sb16 με τα sub 2.

Με το umic μετράω 125db και πάει και άλλο αλλά πραγματικά δεν αντέχεις πιο πάνω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
Με το umic μετράω 125db και πάει και άλλο αλλά πραγματικά δεν αντέχεις πιο πάνω.
Πολύ ωραίο νούμερο το 125 από 2 τεμάχια στον μικρό χώρο σου, και μπράβο.

Αλλά το 146 είναι τραγικό νούμερο...

20 φορές πιο δυνατά;

Χαχαχαχαχαχαχα, εντάξει. Οκ.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πολύ ωραίο νούμερο το 125 από 2 τεμάχια στον μικρό χώρο σου, και μπράβο.

Αλλά το 146 είναι τραγικό νούμερο...

20 φορές πιο δυνατά;

Χαχαχαχαχαχαχα, εντάξει. Οκ.
Ναι αυτό είναι αλήθεια. δεν ξέρουμε πώς μέτρησε? μπορεί να είναι στο μισό μέτρο. Το έγραψα πιο πάνω.
και δε τα λέω εγώ, απλά αναφέρω μια εμπειρία και μια μέτρηση δική μου, αυτά τα νούμερα άλλοι τα μέτρησαν.
και 20db κάτω να είναι στα 2 μέτρα τα 126 είναι ένα πολύ ωραίο νούμερο και όχι ακατόρθωτο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.324
146 ντεσιμπέλ δεν μετράνε ούτε κάτι γομάρια δολοφόνοι.

Μη το συζητάς καν.

Με 20 σαμπ στο χώρο σου, ίδια σαν αυτά που έχεις, δε βγαίνουν 146 ντεσιμπέλ, ούτε 140 δε βγαίνουν.

Για να καταλάβεις...

Άστο.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
1576166360365.png

μετρησεις απο το arendal subwoofer 1 (δεν λενε αποσταση και αν ειναι free field)
do the maths για τα υπολοιπα μοντελα...
στειλτους ενα mail και ρωτα τους γιατι δεν κανουν μετρησεις cea2010 να καθαρισουν την μπουγαδα με τον ανταγωνισμο?
το umik 125 db στα χαμηλα δεν μετραει σωστα
καπως ετσι βγαινουν 140 db στο 1 μετρο και παλι 40 - 50 κυκλους
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.560
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top