Arendal vs xtz

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Καλησπέρα σας ,ενδιαφέρομαι να αγοράσω subwoofer και έχω καταλήξει σε ανάμεσα σε arendal kai xtz. Ο χώρος είναι 3 μέτρα πλάτος 3 μέτρα ύψος και 4,7 μήκος. Το budget ειναι μέχρι 1000. 90%ταινιες 10% μουσική. Πιο συγκεκριμένα arendal 1723 sub 1 vs arendal 1v vs xtz 12.17 vs xtz 1×12 sub. Τι έχετε να μου προτείνετε σας ευχαριστώ πολύ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Καλησπέρα σας ,ενδιαφέρομαι να αγοράσω subwoofer και έχω καταλήξει σε ανάμεσα σε arendal kai xtz. Ο χώρος είναι 3 μέτρα πλάτος 3 μέτρα ύψος και 4,7 μήκος. Το budget ειναι μέχρι 1000. 90%ταινιες 10% μουσική. Πιο συγκεκριμένα arendal 1723 sub 1 vs arendal 1v vs xtz 12.17 vs xtz 1×12 sub. Τι έχετε να μου προτείνετε σας ευχαριστώ πολύ.
τι ενισχυτή έχεις-πρόγραμμα ισοστάθμισης?
θα πρότεινα να διαιρέσεις το ποσό σε 500+500 για το κάθε sub
2 δηλαδή....
ειδικά αν έχεις ενισχυτή που να μπορεί να καλιμπράρει 2 σαμπ....μην το σκέφτεσαι...
μέρα με τη νύχτα σε αίσθηση


κλασική αξία
έχεις μικρό χώρο

μένουν και ρέστα για καλώδια :laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Έχω τον advance acoustic xi 105 και δεν έχω κάποιο πρόγραμμα ισοσταθμισης
τι ενισχυτή έχεις-πρόγραμμα ισοστάθμισης?
θα πρότεινα να διαιρέσεις το ποσό σε 500+500 για το κάθε sub
2 δηλαδή....
ειδικά αν έχεις ενισχυτή που να μπορεί να καλιμπράρει 2 σαμπ....μην το σκέφτεσαι...
μέρα με τη νύχτα σε αίσθηση


κλασική αξία
έχεις μικρό χώρο

μένουν και ρέστα για καλώδια :laugh:
Σε ευχαριστώ πολύ για την προταση
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.061
Έχω τον advance acoustic xi 105 και δεν έχω κάποιο πρόγραμμα ισοσταθμισης
άρα είσαι στέρεο κατάσταση...
μια χαρά.....ξεχνάς τα ρέστα για καλώδια :laugh:
παίρνεις 2 σούπερ ντούπερ presonus + επαγγελματία + ένα minidsp να σου τα ρυθμίσει και πάνω κάτω είσαι στο μπάτζετ:thumbsup:
 


Μηνύματα
6
Reaction score
3
Εγώ πήρα ένα arendal 1723 sub 1 για δοκιμή και τελικά παρήγγειλα άλλο ένα ;)
για ταινίες πώς είναι; Τους έστειλα μήνυμα στην arendal και μου πρότειναν το sub 1 συγκριτικά με το 1v παρόλο που το δεύτερο είναι πιο ακριβό,απλά κολλάω στο ότι το 1v είναι ported και ίσως να ταιριάζει περισσότερο για τον λόγο που το θελω
Να σημειώσω ότι τους είχα πει 50 μουσική 50 ταινίες,ενώ τώρα έχω κατασταλάξει ότι θέλω κυρίως για ταινιες
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ήμουν πολύ επιφυλακτικός και εγώ να πάρω sealed μιας και είχα ported. Μέχρι στιγμής έχει ταιριάξει πολύ καλύτερα στο χώρο μου...Ακόμα δεν έχω δει ταινία λόγο χρόνο για να σου απαντήσω.Στη μουσική όμως είναι πολύ καλύτερο
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Ήμουν πολύ επιφυλακτικός και εγώ να πάρω sealed μιας και είχα ported. Μέχρι στιγμής έχει ταιριάξει πολύ καλύτερα στο χώρο μου...Ακόμα δεν έχω δει ταινία λόγο χρόνο για να σου απαντήσω.Στη μουσική όμως είναι πολύ καλύτερο
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Στανταράκι τα 3.
Μέχρι τα 4, η διαφορά στην ομοιογένεια είναι σημαντική σε κάθε περίπτωση.

Πάνω από τα 4, αρχίζει να μειώνεται το αισθητό κέρδος στην ομοιομορφία, αλλά παραμένει στη θεωρία το "8" ως εξαιρετικό νούμερο.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα σας ,ενδιαφέρομαι να αγοράσω subwoofer και έχω καταλήξει σε ανάμεσα σε arendal kai xtz. Ο χώρος είναι 3 μέτρα πλάτος 3 μέτρα ύψος και 4,7 μήκος. Το budget ειναι μέχρι 1000. 90%ταινιες 10% μουσική. Πιο συγκεκριμένα arendal 1723 sub 1 vs arendal 1v vs xtz 12.17 vs xtz 1×12 sub. Τι έχετε να μου προτείνετε σας ευχαριστώ πολύ.
Υπάρχει συγκεκριμένο budget? όσες φορές έχω προτείνει arendal κανένας δεν το μετάνιωσε, όπως βλέπεις το αντίθετο συμβαίνει. Σίγουρα αν υπάρχει περιορισμός καλύτερα να πας σε 2 άλλης εταιρίας, αντί για ένα arendal.

Τα sealed μη τα φοβάσαι καθόλου για ταινίες, εκμεταλλεύονται το χώρο και παίζουν το ίδιο καλά χαμηλά και πολύ καλύτερα στη 2η - 3η οκτάβα.

Προτίμησε το 1723 σε σχέση με το 1961, 14'' vs 12'' αν και έχουν διαφορετική φιλοσοφία τα woofer που φοράνε.
Και μπαίνει το ερώτημα, 2χ1723 ή 3χ1961? Διότι ως γνωστον όσο περισσότερα sub τόσο καλλίτερα........
ποια 1723 και ποιο 1961?
με 2 1723 sub 2 σου φεύγουν τα σφραγίσματα σε 25τμ, αλλά θέλω κι άλλο. οπότε με βλέπω και για τρίτο.
σκέφτομαι και το ενδεχόμενο + 2 χ 1723 sub 1 αλλά νομίζω δεν θα αντέξουν................... μόνο αν τα βάλω στη πλάτη του καναπέ :o
 





Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Και εγώ που πήρα xtz δεν το μετάνιωσα στιγμή.
Ούτε εγώ το έχω μετανιώσει.
Ψαχνομαι για 2ο αλλά περιμένω μήπως εμφανιστεί καμιά προσφορά
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Και εγώ που πήρα xtz δεν το μετάνιωσα στιγμή.
Ούτε εγώ το έχω μετανιώσει.
Ψαχνομαι για 2ο αλλά περιμένω μήπως εμφανιστεί καμιά προσφορά
Προφανώς με ότι έχουμε είμαστε ευχαριστημένοι μέχρι να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό. Είναι και πως θα κάτσει στο χώρο μας.

Κάποτε ήταν όνειρο να πάρω pb13 ultra.

Ε δε μου έκατσε καλά και στο 6μηνο το έδωσα
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Προφανώς με ότι έχουμε είμαστε ευχαριστημένοι μέχρι να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό. Είναι και πως θα κάτσει στο χώρο μας.

Κάποτε ήταν όνειρο να πάρω pb13 ultra.

Ε δε μου έκατσε καλά και στο 6μηνο το έδωσα
Υπάρχει και περίπτωση να έχουμε κάτι και να μην είμαστε ευχαριστημένοι.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Με δυο διαστασεις δωματιου ιδιες, υπολογισε στο μπατζετ και αλλα τοσα για ελεγχο των room modes
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top