Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.335
Reaction score
79.273
Είτε με υπολογιζμούς με χαρτί και μολύβι και trial and error τοποθετήσεις a la Bhutia, είτε χρησιμοποιώντας το Μινιντιεσπί και στους δορυφόρους όπως λέει και η ίδγια η Μινιντιεσπί, είτε καλώντας τον Ζαπ ή τον Καστρουνή να το σετάρουν και να μου σιδερώσουν την καμπύλη. :king:

Είτε, τέλος, καλώντας τον ούλτιμεϊτ καλιμπρέιτορ π0υτ@ν3ιτ0ρ Νταχάρη666 ώστε να βγουν τα γούστα και τα γέλια τση αρκούδας έστω κι αν δε γίνει δουλειά... :rofl::rofl::rofl:
Αν έχουν δυο μέτρα καθυστέρηση καταλαβαίνεις πως δεν γίνεται. Αν είναι σαμπ με dsp τόσο θα σου βγει περίπου. Αλλιώς περίπου ένα μέτρο.
Και στις δυο περιπτώσεις θα μειωθούν πολύ οι δυνατότητες επιλογής τοποθέτησης. Ή θα γίνει αδύνατη παντελώς.
Post automatically merged:

Σε υλική εννοείται...μορφή ο Toole.
Εννοείται
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν έχουν δυο μέτρα καθυστέρηση καταλαβαίνεις πως δεν γίνεται. Αν είναι σαμπ με dsp τόσο θα σου βγει περίπου. Αλλιώς περίπου ένα μέτρο.
Και στις δυο περιπτώσεις θα μειωθούν πολύ οι δυνατότητες επιλογής τοποθέτησης. Ή θα γίνει αδύνατη παντελώς.
Post automatically merged:


Εννοείται
Κοίτα σύμπτωση,να διαθέτεις εναλλακτικώς κι ενεργούς δορυφόρους προσφέροντες μέσω ιδιαίτερου DSP βεβαίως δυνατότητα καθυστέρησης για τους ίδιους ανταποκρινόμενη ίσαμε για 1,70 μέτρα περίπου...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.154
Χθες βραδάκι άκουγα τσάβελα βάργας από δύο ηχεία. Τότε ακριβώς σκέφτηκα πως αν είχα άλλα 5-6 ηχεία πάλι μέτρια θα ακουγόταν. Τι απμίξιν και ιστορίες, όταν η ηχογράφηση είναι μέτρια προς κακή ποιος μπορεί να σε σώσει? Το 80% των ηχογραφήσεων (για να μην πω το 90%) από τη μουσική που ακούω (και πραγματικά ακούω σχεδόν τα πάντα), είναι το πολύ μέτριες. Ειδικά όσο πάμε πιο πίσω στο χρόνο (δεκαετίες 70, 80 κτλ) τα πράγματα χειροτερεύουν. Πρέπει βέβαια να παραδεχτώ πως οι σύγχρονες ηχογραφήσεις, μετά το 2010 δηλαδή, είναι σχεδόν όλες σε υψηλό επίπεδο αλλά και πάλι …
Δεκτά όλα τα παραπάνω, και σωστά.

Το ζήτημα που θέτω, έχει σχέση με το γενικό καημό της αναβάθμισης του συνολικού ακούσματος, ασχέτως του τι ακριβώς ηχογραφήσεις ακούς. Το οποίο βέβαια δεν είναι ποτέ απαραίτητο, καθώς τις ηχογραφήσεις αυτές τις ακούς έτσι κι αλλιώς από οτιδήποτε και θα συνεχίσεις να τις ακούς, όσα χρόνια κι αν περάσουν, εφόσον σου αρέσουν. ;)

Άρα, αν θες να κάνεις αναβάθμιση, αλλάζεις πχ ηχεία, ή Ντακ, ή καλώδια, ή πολυμπριζα ή δεξερωγωτι, ή βάζεις κι άλλα ηχεία;

Αυτό κρίνω, συνολικά. Ασχέτως ηχογράφησης και είδους μουσικής και στάθμης ακρόασης και όλων των υπολοίπων παραμέτρων που προφανώς έχουν ουσιαστική σημασία στο συνολικό τελικό αναμενόμενο αποτέλεσμα.




έστω κι αν δε γίνει δουλειά..
Αυτό.

Δε γίνεται. Πρακτικώς, δεν θα έχει αναμενόμενα καλά αποτελέσματα, και δεν είσαι μπουτχιας, ούτε έχεις τις δυνατότητες τοποθέτησης του μπουτχια, ούτε τον εξοπλισμό του. ;)

Αντιθέτως, με ένα τυπικό Ναντ που λέμε, έχεις πολύ πολύ περισσότερες πιθανότητες για επιτυχημένο τελικό αποτέλεσμα, στα πλαίσια του εφικτού.

Στην περίπτωση χρήσης πολυκάναλου ντιρακ σε πισι, δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα μέχρι 7.1 σεταπ, θα δουλέψει ρολόι, απλώς θα είναι ολίγον δύσχρηστο και περιορισμένων δυνατοτήτων διασύνδεσης, αλλά όλα γίνονται. Πιθανώς να ξεπεράσεις το κοστολογιο ενός οικονομικού Ναντ. Και πάλι δε βλέπω το λόγο, δεδομένης της πρότερης αρκετά εκτενούς ανάλυσης περί δυναμικού εύρους.. ;)

Εν ολίγοις, τζαμπα μιζέρια, τζαμπα παιδεμα, τζάμπα έλλειψη στο κυμπαριλικι και την ευκολία ενός απλού κεντρικού av processor, κι αν χρειαστεί ενός μινιντιεσπί μόνο για πολλαπλά σαμπ..


Κοίτα σύμπτωση,να διαθέτεις εναλλακτικώς κι ενεργούς δορυφόρους προσφέροντες μέσω ιδιαίτερου DSP βεβαίως δυνατότητα καθυστέρησης για τους ίδιους ανταποκρινόμενη ίσαμε για 1,90 μέτρα περίπου...
Δύσκολα τους βάζεις. ;)

Και προφανώς, το πρόβλημα κεντρικού ειδώλου, δεν είναι κάτι που αφορά μόνο τον Νίκο, η τον Λέανδρο, που θα έχει λόξυγκα ο άνθρωπος τόσες φορές που τον αναφέρω, αλλά είναι κοινό χαρακτηριστικό των περισσότερων δικαναλων ηχοσυστημάτων σε μη συμμετρικούς χώρους, ή και λόγω απλών μικρών κατασκευαστικών αποκλίσεων μεταξύ ηχείων, που αφορούν είτε μεγάφωνα είτε υλικά κρος, και να μη θυμίσω τις ανοχές των υλικών εκεί, δε χρειάζεται.

Δηλαδή η απλή στερεοφωνια, δεν είναι τόσο απλή, και δυστυχώς, ένα σιδέρωμα από κάνα ντιρακ στους άξονες το χρειάζεται εκ των πραγμάτων.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι, άπειρα.
Ίσα με ένα ταλαρο.
Άσε μας ρε κουκουέ εσωτερικού... :tongue:
Κατ'αρχην δε σε βρίζω....
Πέραν αυτού όμως, ναι για κάποιους το ταλαρο μπορεί να είναι πάρα πολλά λεφτά για να ξοδευτουν σε στερεα και πολυκάναλα.
Μην κρίνετε λοιπόν εξ ιδίων τα αλλότρια.
50 ευρώ....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.154
Κατ'αρχην δε σε βρίζω....
Πέραν αυτού όμως, ναι για κάποιους το ταλαρο μπορεί να είναι πάρα πολλά λεφτά για να ξοδευτουν σε στερεα και πολυκάναλα.
Μην κρίνετε λοιπόν εξ ιδίων τα αλλότρια.
50 ευρώ....
Αν όντως εκτιμάς ως βρισιά το "ΚΚΕ εσωτερικού", έχεις ανέβει πολύ στην εκτίμησή μου, και ζητώ ταπεινά συγνώμη... :hi:

Όσο για τα κοστολογια, απ'οτι θα είδατε στο παραδίπλα θρεντ, η τιμή του Κάλι ΙΝ8 είναι εκπληκτικά χαμηλή, στα 400€ για τριδρομο ομοαξονικό 8-ιντσο με πολύ ωραία νούμερα στα χαρακτηριστικά του, οπότε βρίσκω αφορμή να δούμε τα κοστολογια με τέτοια ηχεία, σε διάφορα σεταπ, με σαμπ της ίδιας κατηγορίας τιμής (400€).

Οπότε:

5.1 στα 2.400€
5.2 στα 2.800€

7.1 στα 3.200€
7.2 στα 3.600€
7.4 στα 4.400€

7.2.2 στα 4.400€
7.2.4 στα 5.200€
7.4.2 στα 5.200€
7.4.4 στα 6.000€

Ε, προσθέστε κι έναν av processor με ντιρακ, ένα προβολέα και πανί ή μια TV, κι ένα player, κι έχετε το ελάχιστο δυνατό κοστολογιο για ωραιότατο και πολύ αξιόλογο σύγχρονο σεταπ ηχοσυστηματος, και μένει η περιποίηση του χώρου ακρόασης για να αποδώσουν αυτά τα μέγιστα.

Τόσο φτηνά, δε περίμενα ποτέ ότι θα μπορούσε να γίνει...

Αυτό είναι το απολύτως φτηνότερο που θα προτείνω από δω και πέρα.

Με αντικειμενικά κριτήρια, είναι εξαιρετική η τιμή, και πραγματικά πολύ χαμηλή, χωρίς να κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, μιλώντας εντελώς αντικειμενικά, στα πλαίσια υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής και των προσφερόμενων προϊόντων τα τελευταία 30-40 χρόνια που ξέρω. ;)

Πιο οικονομική λύση, δεν έχω, θα πρέπει να κόψετε αριθμό ηχείων υποχρεωτικά και να πάρετε ένα ή δύο ή 3 ηχεία, ή να πάρετε κάτι πολύ μικρό για το γραφείο, ή ακουστικά, και φυσικά ηχομπαρα κάτω από την τηλεόραση, χωρίς να την υποτιμώ καθόλου. Δεν έχω άλλη λύση να προτείνω, αυτή είναι η πιο τζάμπα που ξέρω. Αν μάθω άλλη ακόμα πιο φτηνή, θα σας πω.

Το επόμενο ηχείο που προτείνω είναι το ακριβότερο presonus sceptre s8, και πιο πάνω το Neumann 310, με απόλυτο τέλος προτάσεων από μένα στο Adam s3h. Αν βέβαια δίνετε περισσότερα από όσο κοστίζει το 310, δε χρειάζεται να με ρωτήσετε, ξέρετε καλύτερα τι θέλετε, και πιθανών να προτιμήσετε λύσεις από genelec ή dynaudio ή atc, ή οτιδήποτε άλλο, έχει πολλά πολύ ωραία ηχεία... ;)

50€.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Η trial & error μέθοδος - και δη για τριάδα τουλάχιστον από sub - έχει βεβαίως ως προαπαιτούμενον την απουσία...ληξιαρχικής πράξης γάμου για τον ενδιαφερόμενο. :focus:
Μα, αυτός ακριβώς είναι ο κύριος περιορισμός ο οποίος δρα αποτρεπτικά στην όποια απόπειρα εφαρμογής αυτής της μεθόδου για το κροσσάριζμα του ... μπλουτούθ ηχείου μου με μερικά σαμπγούφαζ ... και ουχί οι παρακάτω ... "κακεντρέχειες" του ΕΑΡ... :taunt:

Αυτό.

Δε γίνεται. Πρακτικώς, δεν θα έχει αναμενόμενα καλά αποτελέσματα, και δεν είσαι μπουτχιας, ούτε έχεις τις δυνατότητες τοποθέτησης του μπουτχια, ούτε τον εξοπλισμό του. ;)
Ναι, αλλά φαίνεται να αγνοείς το Θεώρημα των Απείρων* ΑΚΑΡΛς, σύμφωνα με το οποίο ένας ΑΚΑΡΛ ο οποίος επιδίδεται στην Μπούτχειο trial & error μέθοδο για ένα άπειρο χρονικό διάστημα θα παράξει σχεδόν βέβαια μια όπτιμουμ χωρική διευθέτηση των υποβαθύφωνων μονάδων ακριβώς όπως και ο ... ίδγιος ο Μπούτχιας. :wink:

* Κυριολεκτικά τε και μεταφορικά.

Και για να μη ξεχνιόμαστε ... :sneaky::spiteful:

Μίλα Γιάγκο Δράκε τι εννοείς "γνωστή τζαζ τραγουδίστρια"; Πες μας ξεκάθαρα η "γνωστή τζαζ τραγουδίστρια" μήπως ήταν η .... ακατανόμαστη ... ξυνή; :eek::eek::eek:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν όντως εκτιμάς ως βρισιά το "ΚΚΕ εσωτερικού", έχεις ανέβει πολύ στην εκτίμησή μου, και ζητώ ταπεινά συγνώμη... :hi:

Όσο για τα κοστολογια, απ'οτι θα είδατε στο παραδίπλα θρεντ, η τιμή του Κάλι ΙΝ8 είναι εκπληκτικά χαμηλή, στα 400€ για τριδρομο ομοαξονικό 8-ιντσο με πολύ ωραία νούμερα στα χαρακτηριστικά του, οπότε βρίσκω αφορμή να δούμε τα κοστολογια με τέτοια ηχεία, σε διάφορα σεταπ, με σαμπ της ίδιας κατηγορίας τιμής (400€).

Οπότε:

5.1 στα 2.400€
5.2 στα 2.800€

7.1 στα 3.200€
7.2 στα 3.600€
7.4 στα 4.400€

7.2.2 στα 4.400€
7.2.4 στα 5.200€
7.4.2 στα 5.200€
7.4.4 στα 6.000€

Ε, προσθέστε κι έναν av processor με ντιρακ, ένα προβολέα και πανί ή μια TV, κι ένα player, κι έχετε το ελάχιστο δυνατό κοστολογιο για ωραιότατο και πολύ αξιόλογο σύγχρονο σεταπ ηχοσυστηματος, και μένει η περιποίηση του χώρου ακρόασης για να αποδώσουν αυτά τα μέγιστα.

Τόσο φτηνά, δε περίμενα ποτέ ότι θα μπορούσε να γίνει...

Αυτό είναι το απολύτως φτηνότερο που θα προτείνω από δω και πέρα.

Με αντικειμενικά κριτήρια, είναι εξαιρετική η τιμή, και πραγματικά πολύ χαμηλή, χωρίς να κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, μιλώντας εντελώς αντικειμενικά, στα πλαίσια υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής και των προσφερόμενων προϊόντων τα τελευταία 30-40 χρόνια που ξέρω. ;)

Πιο οικονομική λύση, δεν έχω, θα πρέπει να κόψετε αριθμό ηχείων υποχρεωτικά και να πάρετε ένα ή δύο ή 3 ηχεία, ή να πάρετε κάτι πολύ μικρό για το γραφείο, ή ακουστικά, και φυσικά ηχομπαρα κάτω από την τηλεόραση, χωρίς να την υποτιμώ καθόλου. Δεν έχω άλλη λύση να προτείνω, αυτή είναι η πιο τζάμπα που ξέρω. Αν μάθω άλλη ακόμα πιο φτηνή, θα σας πω.

Το επόμενο ηχείο που προτείνω είναι το ακριβότερο presonus sceptre s8, και πιο πάνω το Neumann 310, με απόλυτο τέλος προτάσεων από μένα στο Adam s3h. Αν βέβαια δίνετε περισσότερα από όσο κοστίζει το 310, δε χρειάζεται να με ρωτήσετε, ξέρετε καλύτερα τι θέλετε, και πιθανών να προτιμήσετε λύσεις από genelec ή dynaudio ή atc, ή οτιδήποτε άλλο, έχει πολλά πολύ ωραία ηχεία... ;)

50€.
Προτού σπεύσουμε να ενθουσιαστούμε,ας διαπιστωθεί πρώτα η στάθμη στον ηλεκτρονικό θόρυβο κατά τη λειτουργία των ενεργών μονάδων.Καμια φορά τέτοια στοιχεία είναι που θα πρόδιδαν το χαμηλό κοστολόγιο.
(Pro Bono)...
 

A

AKARL

Guest
Ας περάσουμε τώρα και στα πραγματικά σοβαρά θέματα.

Το μόνο που δεν πρέπει να κάνει είναι να ΄΄σκότωνε΄΄ πικάπ και συνοδά LP.
Ακριβώς αυτό. Ούτε και πρόκειται να το κάνω με μόνη εξαίρεση την περίπτωση πραγματικά ανωτέρας βίας (αλλά όχι για να βελτιώσω το σετάπ μου).

Ο ΑΚ - όπως και οποιοσδήποτε θαμώνας του forum - δεν είναι ...΄΄σκυλάκι΄΄ κανενός.
Το πόσο αληθές είναι αυτό, σε όλα τα επίπεδα της ύπαρξης και λειτουργίας μου, ΟΥΔΕΙΣ μπορεί να το διανοηθεί για τον απλούστατο λόγο ότι η σύλληψή του προϋποθέτει έναν ριζικά και ουσιωδώς διαφορετικό σκέφτεσθαι και λειτουργείν σε σχέση τα εν Ελλάδι επικρατούντα. Παραπάνω δεν δύναμαι να εξηγήσω χωρίς να αποκαλύψω πράγματα τα οποία, αφενός, ουδείς λόγος συντρέχει να καταστούν δημόσια και, αφετέρου, τα οποία αποκλείω να γίνονταν πιστευτά ... για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Ούτε και είναι υποχρεωμένος ν'απορρίπτει ως παρωχημένες όσες συσκευές έχει ήδη,εφόσον θα τον ικανοποιούσαν.Το ζήτημα με τον ΑΚ είναι όμως ότι με τον τρόπο που ο ίδιος ΄΄ψάχνεται΄΄ δίνει την εντύπωση ότι δεν τον ικανοποιούν πλήρως.
Ως προς αυτό το θέμα και ο ίδγιος αμφιταλαντεύομαι κατά πόσο ισχύει αυτό που αναφέρεις ή μια επιθυμία για από καιρού εις καιρόν καταναλωτική πσυχοακουστική θεραπεία ή κάπχοιος συνδυασμός των δυο.

Όντας μεγάλο παιδί,οφείλει ν'αναλάβει την ευθύνη για όσες ενέργειες σκοπεύει ο ίδιος να κάνει,μην περιμένοντας μιαν ΄΄'ύψιστη΄΄ συγκατάνευση.
Την οποία εμπράκτως έχω αναλάβει στο (πολύ) πρόσφατο παρελθόν (ακριβώς όπως και στο απώτερο). :wink:

Όσα πολλά και να μαθαίνουμε στη θεωρία χωρίς να πληρώνουμε,τα υπόλοιπα εμπεδώνονται στην πράξη πληρώνοντας κι ελπίζω ο άμεσα ενδιαφερόμενος να έχει διάθεση να εντρυφήσει στις οδηγίες χρήσης των miniDSP & Dirac.Δεν αποτελούν δα και ύλη...πυρηνικής φυσικής.
:wink::drinks:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.154
Επειδή έχει παραγίνει η επανάληψη πρότασης του οικονομικού Ναντ εκ μέρους μου, να σημειωθεί ότι τον προτείνω για παθητικά ηχεία επιπέδου Λέανδρου.
Τζάμπα ενισχυτές έχει, βολεύει πολλούς συνδυασμούς παθητικών ηχείων, είτε κλιψ είτε ότι άλλο θέλετε.

ΟΜΩΣ.

Να σημειωθεί παρακαλώ, πως για όλες τις ανωτέρω λίαν οικονομικές προτάσεις με τα Kali IN9, δεν προτείνω τον φτηνό Ναντ, αντιθέτως προτείνω τον παλιό εμοτιβα του ντιμιφουτ για σεταπ έως 7.4 (ή αντίστοιχες προτάσεις με XLR και ντιρακ για 7.1), ενώ για immersive setup, προτείνω τον νέο av40, τον μεγάλο Ναντ Μ 17, και οποιονδήποτε άλλο διαθέτει XLR και ντιρακ.

Ομοίως για τιμολογιακό επίπεδο ηχείων presonus sceptre s8.

Για τιμολογιακό επίπεδο ηχείων 310 και άνω, ιδίως σε immersive setup, προτείνω μόνο και αποκλειστικά τρινοβ, τίποτε άλλο.

50€.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν όντως εκτιμάς ως βρισιά το "ΚΚΕ εσωτερικού", έχεις ανέβει πολύ στην εκτίμησή μου, και ζητώ ταπεινά συγνώμη... :hi:

Όσο για τα κοστολογια, απ'οτι θα είδατε στο παραδίπλα θρεντ, η τιμή του Κάλι ΙΝ8 είναι εκπληκτικά χαμηλή, στα 400€ για τριδρομο ομοαξονικό 8-ιντσο με πολύ ωραία νούμερα στα χαρακτηριστικά του, οπότε βρίσκω αφορμή να δούμε τα κοστολογια με τέτοια ηχεία, σε διάφορα σεταπ, με σαμπ της ίδιας κατηγορίας τιμής (400€).

Οπότε:

5.1 στα 2.400€
5.2 στα 2.800€

7.1 στα 3.200€
7.2 στα 3.600€
7.4 στα 4.400€

7.2.2 στα 4.400€
7.2.4 στα 5.200€
7.4.2 στα 5.200€
7.4.4 στα 6.000€

Ε, προσθέστε κι έναν av processor με ντιρακ, ένα προβολέα και πανί ή μια TV, κι ένα player, κι έχετε το ελάχιστο δυνατό κοστολογιο για ωραιότατο και πολύ αξιόλογο σύγχρονο σεταπ ηχοσυστηματος, και μένει η περιποίηση του χώρου ακρόασης για να αποδώσουν αυτά τα μέγιστα.

Τόσο φτηνά, δε περίμενα ποτέ ότι θα μπορούσε να γίνει...

Αυτό είναι το απολύτως φτηνότερο που θα προτείνω από δω και πέρα.

Με αντικειμενικά κριτήρια, είναι εξαιρετική η τιμή, και πραγματικά πολύ χαμηλή, χωρίς να κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια, μιλώντας εντελώς αντικειμενικά, στα πλαίσια υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής και των προσφερόμενων προϊόντων τα τελευταία 30-40 χρόνια που ξέρω. ;)

Πιο οικονομική λύση, δεν έχω, θα πρέπει να κόψετε αριθμό ηχείων υποχρεωτικά και να πάρετε ένα ή δύο ή 3 ηχεία, ή να πάρετε κάτι πολύ μικρό για το γραφείο, ή ακουστικά, και φυσικά ηχομπαρα κάτω από την τηλεόραση, χωρίς να την υποτιμώ καθόλου. Δεν έχω άλλη λύση να προτείνω, αυτή είναι η πιο τζάμπα που ξέρω. Αν μάθω άλλη ακόμα πιο φτηνή, θα σας πω.

Το επόμενο ηχείο που προτείνω είναι το ακριβότερο presonus sceptre s8, και πιο πάνω το Neumann 310, με απόλυτο τέλος προτάσεων από μένα στο Adam s3h. Αν βέβαια δίνετε περισσότερα από όσο κοστίζει το 310, δε χρειάζεται να με ρωτήσετε, ξέρετε καλύτερα τι θέλετε, και πιθανών να προτιμήσετε λύσεις από genelec ή dynaudio ή atc, ή οτιδήποτε άλλο, έχει πολλά πολύ ωραία ηχεία... ;)

50€.
Γιατρέ μου, δεν ψάχνω για φτηνές λύσεις. Έχω κατανοήσει πως το σπορ του ιμμερσιβ είναι ακριβό για μένα ακόμα και στη φτηνότερη εκδοχή του, συνεπώς το έχω εκ των πραγμάτων απορρίψει.
Κόψε κάτι από τα 50, δε θέλω απόδειξη..
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Επειδή έχει παραγίνει η επανάληψη πρότασης του οικονομικού Ναντ, να σημειωθεί ότι τον προτείνω για παθητικά ηχεία επιπέδου Λέανδρου.
Τζάμπα ενισχυτές έχει, βολεύει πολλούς συνδυασμούς παθητικών ηχείων, είτε κλιψ είτε ότι άλλο θέλετε.

ΟΜΩΣ.

Να σημειωθεί παρακαλώ, πως για όλες τις ανωτέρω λίαν οικονομικές προτάσεις με τα Kali IN9, δεν προτείνω τον φτηνό Ναντ, αντιθέτως προτείνω τον παλιό εμοτιβα του ντιμιφουτ για σεταπ έως 7.4, ενώ για immersive setup, προτείνω τον νέο av40, τον μεγάλο Ναντ Μ 17, και οποιονδήποτε άλλο διαθέτει XLR και ντιρακ.

Ομοίως για τιμολογιακό επίπεδο ηχείων presonus sceptre s8.

Για επίπεδο ηχείων 310 και άνω, σε immersive setup, προτείνω μόνο και αποκλειστικά τρινοβ, τίποτε άλλο.

50€.
πούλα τα όλα, πάρε λάμπες, κόρνες, πικάπ κι ησύχασες!
άντε μπας και ακούσεις επιτέλους σωστά! :lol: :lol:
το συγκεκριμένο είναι tip χωρίς χρέωση!:wink:
..αξία ανεκτίμητη!!:boast:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.312
Reaction score
125.154
το σπορ του ιμμερσιβ είναι ακριβό για μένα ακόμα και στη φτηνότερη εκδοχή του
Όχι, δεν ισχύει αυτό.

Μπορείς κάλλιστα να στήσεις ένα φουλ ιμερσιβ σεταπ με κάποιον πολύ φτηνό av (μαραντζ, ντενον, σονι κλπ) και πολύ φτηνά ηχεία και σαμπ, απλώς δε το προτείνω ούτε για πλάκα.

Θα παίζει άθλια (ιδίως μουσική), για τα δικά μου δεδομένα, ασχέτως αν εσένα σου φτάνει και σου αρέσει και περνάς υπέροχα, και πιθανώς να αρέσει σε πάρα πολλούς ανθρώπους.

Δυστυχώς έχω άλλο επίπεδο στα δικά μου στανταρτς, είμαι χαϊεντας. ;) Προτιμώ να προτείνω μια ηχομπαρα, ως πιο αξιοπρεπή λύση τη βλέπω από τη δικιά μου σκοπιά.

30€
 
Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όχι, δεν ισχύει αυτό.

Μπορείς κάλλιστα να στήσεις ένα φουλ ιμερσιβ σεταπ με κάποιον πολύ φτηνό av (μαραντζ, ντενον, σονι κλπ) και πολύ φτηνά ηχεία και σαμπ, απλώς δε το προτείνω ούτε για πλάκα.

Θα παίζει άθλια (ιδίως μουσική), για τα δικά μου δεδομένα, ασχέτως αν εσένα σου φτάνει και σου αρέσει και περνάς υπέροχα, και πιθανώς να αρέσει σε πάρα πολλούς ανθρώπους.

Δυστυχώς έχω άλλο επίπεδο στα δικά μου στανταρτς, είμαι χαϊεντας. ;) Προτιμώ να προτείνω μια ηχομπαρα, ως πιο αξιοπρεπή λύση τη βλέπω από τη δικιά μου σκοπιά.
Όχι, δε θα πάω σε αυτές τις λύσεις μόνο για να λέω πως έχω ιμμερσιβ, ούτε βέβαια και στην ηχομπαρα και ας την θεωρείς αξιοπρεπή.
Σύστημα έχω και είναι σίγουρο πως παίζει καλύτερα μουσική (μόνο αυτή με ενδιαφέρει, αν θέλω εφέ πάω σινεμά), από κάποιο ιμμερσιβ με avr των 400ευρω και πολύ φτηνά δορυφορακια και σαμπ.
Αν μπορώ να βελτιώσω το υπάρχον δικάναλο με κάποιες προσθήκες και με ένα κόστος εντός των δυνατοτήτων μου, έχει καλώς. Αν μπορώ να το αντικαταστησω με ένα συνδυασμό ενεργών και σαμπ και να πάρω κάτι παραπάνω, ακόμα καλύτερα γιατί αυτό θα μου έρθει και φθηνότερα αφού ένα οχτακοσαρακι το εξοικονομώ άνετα από την πώληση του υπάρχοντος τελικού και ηχείων.
Αν δε γίνεται τίποτα από αυτά, τη μουσικουλα μου πάλι την ακούω, no big deal.


Κάρτα δέχεσαι?
 

A

amoustakas

Guest
Ιδού και η αξία του σιναντ. ΙΜΗΟ, μηδενική. Λάθος πράματα τραβάνε την προσοχή του κοινού... ;)
Αφού ο Amir κατατάσσει τα μηχανάκια από το καλύτερο προς το χειρότερο με βάση το SINAD.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.335
Reaction score
79.273
Προς όλους τους αμετανόητους δικάναλους:
Minidsp SHD+2 subs+Καστρουνής.

Όλα τα dac, pro που έχετε πούλημα στα μέλη άλλου φόρουμ.

Τέλος το θέμα του δικάναλου.. Είναι τόσο απλό.
Post automatically merged:

Ας μιλήσουμε τώρα για πιο σοβαρά πράγματα :tongue:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.312
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top