Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μπα, δεν χρειάζεται

Έχεις δει πως μετρούσαν στον χώρο του φίλου που χάθηκε τόσο πρόωρα; Με τζαμαρίες;

Έχει και τα ρυθμιστικά στην πλάτη, μια χαρά θα είναι. Όταν μπορέσεις, μεσοπρόθεσμα, παίρνεις και προσέσορα.

Ξυπνήστε. Κάποιος.

:thumbsup:
Τι έγινε ρε παιδιά? Πέθανε συμφουρίτης?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τι έγινε ρε παιδιά? Πέθανε συμφουρίτης?
Δυστυχώς ναι
Mε δυο ή 4 είναι καλύτερα, σαν τα πρεσόνους ενα πράγμα στα 8 σταματάς :lolsign:
  • Power output (Class-D): 400 W
  • SPL: 113 dB SPL
Στάθη, δεν προτείνονται σε σένα, ούτε στον @TERMATOGAZI

Ο Αστροναύτης και ο Λεανδρος δεν εχουν αυτη τη στιγμή ούτε ενα κλάσμα του μπάσου που μπορει να προφέρει αυτό το σαμπ, οπότε θα ειναι σημαντική αναβάθμιση.
Εάν κάποτε ο μελλοντικός ιδιοκτητης τους αγριέψει πολύ, προφανώς και θα πρέπει να αγοράσει μεγαλύτερα-ισχυρότερα-περισσότερα.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ο Αστροναύτης και ο Λέανδρος μαζι δεν εχουν αυτη τη στιγμή ούτε ενα κλάσμα του μπάσου που μπορει να προφέρει αυτό το σαμπ, οπότε θα ειναι σημαντική αναβάθμιση.
Εντάξει διορθώθηκε :biggrin:

Τα 2 με το σαμπ είναι μια καλή αρχή. καλά εννοείται κλασεις ανώτερα από τα κλασσικά μπιχλιμπίδια του χαι εντ.
ATMIX-3D-Audio-Lab-5.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Εάν κάποτε ο μελλοντικός ιδιοκτητης τους αγριέψει πολύ, προφανώς και θα πρέπει να αγοράσει μεγαλύτερα-ισχυρότερα-περισσότερα.
Εννοείται.

Επειδή είναι προηγούμενο μοντέλο, μπορεί να βρεθεί επιπρόσθετο τεμάχιο σε συμπαθητική τιμή.

Όπως σε κάθε περίπτωση, προτείνονται πάντα τουλάχιστον δύο σαμπ ως μίνιμουμ, και μάξιμουμ δεν υπάρχει.

Η ύπαρξη bass management ενσωματωμένα στην πλάτη του σαμπ, είναι ένα ακόμα ατού για πολλά από τα συστήματα που έχετε, χωρίς δυνατότητες κρος.

Είναι ικανό για 7.1 σεταπ από την πλάτη.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εντάξει διορθώθηκε :biggrin:

Τα 2 με το σαμπ είναι μια καλή αρχή. καλά εννοείται κλασεις ανώτερα από τα κλασσικά μπιχλιμπίδια του χαι εντ.
View attachment 169772
μπράβο ρε @Ν.Κ. !!
Πες μας λοιπόν με τη τεράστια εμπειρία και τεχνογνωσία που σε διακατέχει πόσο καλύτερα ακούς εσύ με τα νούμπερτ! :laugh: :laugh:
Με ενδιαφέρουν τα "θηριάκια της νούμπερτ" για ένα πέμπτο συστηματάκι που θέλω να βάλω στο γραφείο μου, αλήθεια ακούγονται σε χώρο 5-6τμ ή πρέπει να πάρω δύο σετ? :whistling: :whistling:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δυστυχώς ναι

Στάθη, δεν προτείνονται σε σένα, ούτε στον @TERMATOGAZI

Ο Αστροναύτης και ο Λεανδρος δεν εχουν αυτη τη στιγμή ούτε ενα κλάσμα του μπάσου που μπορει να προφέρει αυτό το σαμπ, οπότε θα ειναι σημαντική αναβάθμιση.
Εάν κάποτε ο μελλοντικός ιδιοκτητης τους αγριέψει πολύ, προφανώς και θα πρέπει να αγοράσει μεγαλύτερα-ισχυρότερα-περισσότερα.
Κρίμα, τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια:(
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
μπράβο ρε @Ν.Κ. !!
Πες μας λοιπόν με τη τεράστια εμπειρία και τεχνογνωσία που σε διακατέχει πόσο καλύτερα ακούς εσύ με τα νούμπερτ! :laugh: :laugh:
Με ενδιαφέρουν τα "θηριάκια της νούμπερτ" για ένα πέμπτο συστηματάκι που θέλω να βάλω στο γραφείο μου, αλήθεια ακούγονται σε χώρο 5-6τμ ή πρέπει να πάρω δύο σετ? :whistling: :whistling:
Βρε αμπασο πρισετ του Τομ, βρε όρθιο καλώδιο με παπουτσα, το θέμα μας είναι το σύστημα του αστροναύτη και η σαφής βελτίωση που θα έχει με την απόκτηση των τζενελεκ.

Για να μαθαίνεις τα πρώτα ηχεία που αγόρασα ήταν προακ και τώρα ακούω με ενεργά. Εσύ έχεις ακούσει κάνα ενεργό ή μόνο τα κλασσικά μπιχλιμπίδια των χαιενταδων?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Βρε αμπασο πρισετ του Τομ, βρε όρθιο καλώδιο με παπουτσα, το θέμα μας είναι το σύστημα του αστροναύτη και η σαφής βελτίωση που θα έχει με την απόκτηση των τζενελεκ.

Για να μαθαίνεις τα πρώτα ηχεία που αγόρασα ήταν προακ και τώρα ακούω με ενεργά. Εσύ έχεις ακούσει κάνα ενεργό ή μόνο τα κλασσικά μπιχλιμπίδια των χαιενταδων?
received_2696154630708252.jpeg


Ο pinocchio .. και τα μικρόφωνα!!
Μια σχέση αλήθειας και πάθους!! :tongue: :tongue: :tongue:
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τα δορυφοράκια τα τζενελεκ έφυγαν, ξέρετε ποιος τα πήρε;

Έμεινε το 12" σαμπ.

Ένα χιλιάρικο είναι τρομερή ευκαιρία..
Υπενθυμίζω...

 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα δορυφοράκια τα τζενελεκ έφυγαν, ξέρετε ποιος τα πήρε;

Έμεινε το 12" σαμπ.

Ένα χιλιάρικο είναι τρομερή ευκαιρία..
Υπενθυμίζω...

Nαι, το έμαθα ότι έφυγαν οι δορυφόροι. Να σου πω την αλήθεια, καλύτερα. Είχα αρχίσει να αγχώνομαι. Κανονίζω με τον Πέτρο να του πάω τα ηχεία μου για ένα έλεγχο, οπότε θα δούμε στη πράξη τί ψάρια πιάνουν.
Για το sub, βλέποντας και κάνοντας. Αν κάτσει η καλή, ευπρόσδεκτο. Διαφορετικά, δεν θα σκάσω κιόλας!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχει Klippel? Ή ανηχοϊκό θάλαμο;
Δεν ρώτησα τέτοιες λεπτομέρειες, αλλά υποθέτω ότι μπορεί να μας διαφωτίσει. Αυτό που με καίει είναι το τί συμβαίνει με τα tweeters μου ( αν δεν είναι πρόβλημα του μικροφώνου ).
 



Μηνύματα
298
Reaction score
831
Βρε Νικολα, θα ηθελα καποια στιγμη να παρεις ενεργα ηχεια και υπογουφερ, να τα παιζεις με μπελντενακια εφαρμοζοντας ισοσταθμιση και ταργκετ κερβς, και να εχω τη χαρα να ερθω να τα ακουσω κι εγω. Πραγματικα καντο ομως, για να δεις και συ, και γω, και οι υπολοιποι τι χανεις - χανουμε. Το λεω μονο και μονο γιατι η θεωρια ξεχειλιζει απο παντου στο νημα, στην πραξη ομως??
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βρε Νικολα, θα ηθελα καποια στιγμη να παρεις ενεργα ηχεια και υπογουφερ, να τα παιζεις με μπελντενακια εφαρμοζοντας ισοσταθμιση και ταργκετ κερβς, και να εχω τη χαρα να ερθω να τα ακουσω κι εγω. Πραγματικα καντο ομως, για να δεις και συ, και γω, και οι υπολοιποι τι χανεις - χανουμε. Το λεω μονο και μονο γιατι η θεωρια ξεχειλιζει απο παντου στο νημα, στην πραξη ομως??
Καλημέρα ανώνυμε!! Ήδη έχω δοκιμάσει τύπου belden καλώδια, όπως και μια εκδοχή της ισοστάθμισης. Ακόμα και αν ο Dimifoot επέμεινε να μη παρέμβω άνω της συχνότητας Schroeder, εγώ το έκανα επειδή ήθελα να ακούσω αυτή τη καμπύλη, γνωρίζοντας ότι το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το σωστό. Ακόμα και έτσι, στο +-1db απο τη καμπύλη στόχο χωρίς ενίσχυση στο σήμα και μόνο ταπείνωση, αυτό που αποκόμισα σαν αποτέλεσμα είναι μια αίσθηση ισορροπίας, σαν να ήταν αλληλοεπικαλυπτόμενες πληροφορίες που "καπάκωναν" η μια την άλλη. Σαφώς και πρέπει να εφαρμοστεί σωστά η ισοστάθμιση και φυσικά θα πρέπει να ασχοληθώ με την εύρεση της ιδανικής για τα γούστα μου καμπύλης, αλλά τώρα είμαι στη φάση των δοκιμών.
Για τα ενεργά έχω πειστει για λόγους που έχω εξηγήσει. Ειδικά τα genelec που έχουν class ab ενισχυτές με συνολική ισχύ μεγαλύτερη του Bryston μου και με λειτουργία σε συγκεκριμένη συχνοτική περιοχή ο καθένας ( λόγω του κροσαρίσματος πριν την ενίσχυση ), κατάφεραν να με πείσουν αλλά δεν με έπαιρνε οικονομικά να τα χτυπήσω άμεσα. Ομολογώ ότι φοβήθηκα λίγο τη καραφλάτ λειτουργία τους βέβαια.
Κατανοώ και γιατί δεν πρέπει να θεοποιώ την ισοστάθμιση και γιατί πρέπει να δοθεί έμφαση στη φροντίδα του χώρου.
Ένα είναι σίγουρο όμως: αυτό που κάνει η ισοστάθμιση, αυτή η ισορροπία που μπορεί να επιφέρει, ξεπερνά κατά πολύ οτιδήποτε έχω ακούσει απο οποιοδήποτε καλώδιο έχω δοκιμάσει. Μια χαρά είναι τα μπελντενάκια λοιπόν, γιατί πολύ απλά όλη η δουλειά γίνεται απο άλλο κομμάτι της αλυσίδας.
Βρε Νικολα, θα ηθελα καποια στιγμη να παρεις ενεργα ηχεια και υπογουφερ, να τα παιζεις με μπελντενακια εφαρμοζοντας ισοσταθμιση και ταργκετ κερβς, και να εχω τη χαρα να ερθω να τα ακουσω κι εγω. Πραγματικα καντο ομως, για να δεις και συ, και γω, και οι υπολοιποι τι χανεις - χανουμε. Το λεω μονο και μονο γιατι η θεωρια ξεχειλιζει απο παντου στο νημα, στην πραξη ομως??
Καλημέρα ανώνυμε!! Ήδη έχω δοκιμάσει τύπου belden καλώδια, όπως και μια εκδοχή της ισοστάθμισης. Ακόμα και αν ο Dimifoot επέμεινε να μη παρέμβω άνω της συχνότητας Schroeder, εγώ το έκανα επειδή ήθελα να ακούσω αυτή τη καμπύλη, γνωρίζοντας ότι το αποτέλεσμα δεν θα ήταν το σωστό. Ακόμα και έτσι, στο +-1db απο τη καμπύλη στόχο χωρίς ενίσχυση στο σήμα και μόνο ταπείνωση, αυτό που αποκόμισα σαν αποτέλεσμα είναι μια αίσθηση ισορροπίας, σαν να ήταν αλληλοεπικαλυπτόμενες πληροφορίες που "καπάκωναν" η μια την άλλη. Σαφώς και πρέπει να εφαρμοστεί σωστά η ισοστάθμιση και φυσικά θα πρέπει να ασχοληθώ με την εύρεση της ιδανικής για τα γούστα μου καμπύλης, αλλά τώρα είμαι στη φάση των δοκιμών.
Για τα ενεργά έχω πειστει για λόγους που έχω εξηγήσει. Ειδικά τα genelec που έχουν class ab ενισχυτές με συνολική ισχύ μεγαλύτερη του Bryston μου και με λειτουργία σε συγκεκριμένη συχνοτική περιοχή ο καθένας ( λόγω του κροσαρίσματος πριν την ενίσχυση ), κατάφεραν να με πείσουν αλλά δεν με έπαιρνε οικονομικά να τα χτυπήσω άμεσα. Ομολογώ ότι φοβήθηκα λίγο τη καραφλάτ λειτουργία τους βέβαια.
Κατανοώ και γιατί δεν πρέπει να θεοποιώ την ισοστάθμιση και γιατί πρέπει να δοθεί έμφαση στη φροντίδα του χώρου.
Ένα είναι σίγουρο όμως: αυτό που κάνει η ισοστάθμιση, αυτή η ισορροπία που μπορεί να επιφέρει, ξεπερνά κατά πολύ οτιδήποτε έχω ακούσει απο οποιοδήποτε καλώδιο έχω δοκιμάσει. Μια χαρά είναι τα μπελντενάκια λοιπόν, γιατί πολύ απλά όλη η δουλειά γίνεται απο άλλο κομμάτι της αλυσίδας.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλή ευκαιρία ήταν τα genelec αλλά όσο ευκαιρία και να είναι κάτι, πρέπει να υπάρχει και το ανάλογο ..."μαρούλι" τη συγκεκριμένη στιγμή....
Αφού δεν υπήρχε... κάνε πως δεν τα είδες :p Επίσης (έτσι για "παρηγοριά" το λέω αυτό) θα σε βάζαν και σε μπελάδες :p άντε τώρα να ψάχνεις και δεύτερο sub....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top