ASUS GeForce GTX 1050 Ti Expedition-4GB vs Sapphire Radeon Nitro+ RX570-8GB

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα κι από αυτό το μετερίζι

Χθες ήλθε στα χέρια μου η δεύτερη κάρτα του τίτλου, η Sapphire Radeon Nitro+ RX570-8GB, αγορασμένη σε σχετικά ικανοποιητική τιμή (γι αυτό και η απόκτησή της).

Σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω σε αντικατάσταση της πρώτης του τίτλου του νήματος, μιας ASUS GeForce GTX 1050 Ti Expedition-4GB, στο "καλό" μου PC, που χτίστηκε πριν περίπου 2.5 χρόνια (Post No. 3 στο σχετικό νήμα), πάνω σε μιαν Asus Z170 Pro, με Intel i7-6700 (Skylake), 32GB RAM DDR4 και με δίσκο συστήματος έναν M.2 SATA Samsung 960 EVO.

Να σημειώσω ότι με ένα πρόχειρο και γρήγορο ψάξιμο που έκανα στο διαδίκτυο, βρήκα αυτά τα αποτελέσματα σύγκρισης ανάμεσα στις δύο κάρτες, με την RX570 Nitro+ να έχει ένα ελαφρό, αλλά σαφές προβάδισμα έναντι της GTX 1050 Ti. Βέβαια, η σύγκριση γίνεται εστιάζοντας κυρίως στις επιδόσεις των καρτών σε παιχνίδια, και αναρωτιέμαι αν τα αποτελέσματα αυτής της σύγκρισης είναι ορατά στην πραγματική ζωή, πέραν των παιχνιδιών.

Το εγχείρημα της αντικατάστασης σκοπεύει - θεωρητικά - σε περαιτέρω βελτίωση του οπτικού αποτελέσματος, για αναπαραγωγή video, ακόμα και 4K, καθώς και σε επεξεργασία video.

Επισημαίνω ότι με την 1050Ti δεν έχω παράπονο μέχρι σήμερα, τουλάχιστον στην αναπαραγωγή video. Το ερωτηματικό είναι αν πράγματι θα δω βελτίωση, ανιχεύσιμη σε πραγματικές συνθήκες και όχι θεωρητικά, τόσο σε HD όσο και σε 4K, καθώς επίσης και στο κατά πόσον η νέα κάρτα θα συμμετέχει στην επεξεργασία video σε ικανοποιητικότερο βαθμό από την υπάρχουσα, προκειμένου να δω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με την εργασία της αντικατάστασης ή όχι. Διαφορετικά θα χρησιμοποιήσω την καινούργια κάρτα αλλού.

Να σημειώσω ακόμα ότι το θέμα το συζητώ επίσης και στο διπλανό φόρουμ, ωστόσο με ενδιαφέρει και η γνώμη των φίλων του AVSite.

Ευχαριστώ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Τι σημαίνει "περαιτέρω βελτίωση του οπτικού αποτελέσματος" ;;;;
Δεν ανεβαίνει στην ανάλυση που θες;; προφανώς και οι δύο ανεβαίνουν...
Χάνει frames κάποια από τις δύο ;; προφανώς όχι
Προσωπικά νομίζω δε θα προχωρούσα στην αλλαγή.... πέρα από τον "κόπο" της αλλαγής, η Radeon καταναλώνει παραπάνω, χρειάζεται μεγαλύτερο τροφοδοτικό και πιθανότατα (δεν τις έχω ψάξει, από την κατανάλωση μόνο το λέω αυτό) να κάνει και περισσότερο θόρυβο.
Σε rendering video δε γνωρίζω αλλά και πάλι παραδοσιακά προτιμώ τις Nvidia...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Παναγιώτη, οι απαιτήσεις των παιχνιδιών είναι πολύ πιο υψηλές από ένα video όσο βαρύ κι αν είναι.
Εντελώς χοντρικά, στις NVIDIA κάρτες, η σειρά **50 (850, 950, 1050) κάθε γενιάς είναι υπεραρκετή για όλα τα video. Άρα αυτή που είχες κάλυπτε και με το παραπάνω τις ανάγκες σου.
Το ιδανικό σε κάθε κάρτα είναι να μπορεί να κάνει hardware αποκωδικοποίηση των βασικών codecs.

Η RX570 είναι μία καλή πρόταση, δεν βλέπω όμως τον λόγο για αντικατάσταση της ήδη υπάρχουσας.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Παναγιώτη, οι απαιτήσεις των παιχνιδιών είναι πολύ πιο υψηλές από ένα video όσο βαρύ κι αν είναι.
Εντελώς χοντρικά, στις NVIDIA κάρτες, η σειρά **50 (850, 950, 1050) κάθε γενιάς είναι υπεραρκετή για όλα τα video. Άρα αυτή που είχες κάλυπτε και με το παραπάνω τις ανάγκες σου.
Το ιδανικό σε κάθε κάρτα είναι να μπορεί να κάνει hardware αποκωδικοποίηση των βασικών codecs.

Η RX570 είναι μία καλή πρόταση, δεν βλέπω όμως τον λόγο για αντικατάσταση της ήδη υπάρχουσας.
ανάλογα πώς βλέπει ο κάθε ένας τα βίντεο. το μέγεθος του βίντεο (mkv >40gb) η ανάλυση (4κ) και αν παίζει με klite madvr και κάποιους codecs (lav) μπορεί άνετα να γονατίσουν μια 1070.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
ανάλογα πώς βλέπει ο κάθε ένας τα βίντεο. το μέγεθος του βίντεο (mkv >40gb) η ανάλυση (4κ) και αν παίζει με klite madvr και κάποιους codecs (lav) μπορεί άνετα να γονατίσουν μια 1070.
Αυτές είναι ακραίες καταστάσεις που αφορούν αυτούς που ήδη έχουν 1080 και βάλε. :)
 


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
η 570 ειναι καλυτερη απο την 1050 σε παιχνιδια, για αναπαραγωγη 4κ ισως να ειναι στα ισια.

παντως η διπλασια μνημη της 570 ειναι κατι πολυ θετικο για την αποφόρτιση της cpu - εφοσον δεν δημιουργειτε bottleneck μεταξυ cpu/gpu/ram.

κανε μια δοκιμη https://thebottlenecker.com/calculator

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1050-Ti-vs-AMD-RX-570/3649vs3924

http://www.hwcompare.com/33672/geforce-gtx-1050-ti-vs-radeon-rx-570/
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τα 8gb της 570 είναι το μόνο +.

Στα -
Μεγαλύτερη κατανάλωση
Υψηλότερη θερμοκρασία
Περισσότερο θόρυβος
Drivers με πολλές ασυμβατότητες
Μενού διαχείρισης.

Δεν συμπαθώ την AMD. Όσες φορές της έχω δωσει ευκαιρία στο τέλος κάτι προέκυψε.....
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
προσωπικα εφοσον ειχα και τις δυ
Τα 8gb της 570 είναι το μόνο +.

Στα -
Μεγαλύτερη κατανάλωση
Υψηλότερη θερμοκρασία
Περισσότερο θόρυβος
Drivers με πολλές ασυμβατότητες
Μενού διαχείρισης.

Δεν συμπαθώ την AMD. Όσες φορές της έχω δωσει ευκαιρία στο τέλος κάτι προέκυψε.....
Για την καταναλωση συμφωνω αλλα αυτο ειναι κατι σχετικο εαν εισαι gamer ή απλα user
επισης για την θερμοκρασια και τον θορυβο θα διαφωνησω γιατι φοραει διπλους ανεμιστηρες με χαμηλη ταχυτητα, και μονο οταν ξεπερασει του 56 βαθμους θα αρχισει να αυξανει την ταχυτητα αλλα χωρις να ανεβαζει υπερβολικα τον θορυβο.

https://www.anandtech.com/show/11278/amd-radeon-rx-580-rx-570-review/16

για drivers & menu δεν εχω αποψη!
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Κατ αρχην μεγια.
Καλα εκανες και την αλλαξες ,η καρτα σε απλη χρηση ειναι πολυ αθορυβη ,οι ανεμιστηρες της δεν δουλευουν συνεχεια παρα μονον οταν χρειαζονται,το ιδιο συμβαινει και με την καταναλωση,αν χρειαστει θα τραβηξει αν οχι θα κοιμαται,οπως συμβαινει γενικα.
Για τους drivers θα πρεπει να αφαιρεσεις πρωτα τους nvidia και μετα να εγκαταστησεις την καρτα και τους drivers της ati.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
εαν Παναγιωτη εχεις ακομα και τις δυο καρτες, εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα μινι συγκρητικο και μετα να καταληξεις ποια θελεις να κρατησεις.
παχνιδια (εαν ασχολησε με το αθλημα)
ταινια 1080p/4k
monitor θερμοκρασια/θορυβο στα παραπανω
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
εαν Παναγιωτη εχεις ακομα και τις δυο καρτες, εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα μινι συγκρητικο και μετα να καταληξεις ποια θελεις να κρατησεις.
παχνιδια (εαν ασχολησε με το αθλημα)
ταινια 1080p/4k
monitor θερμοκρασια/θορυβο στα παραπανω
Αυτο θα ειχε πολυ ενδιαφερον ,
Θα αναφερω την αποψη μου περι των δυο βασικων ανταγωνιστικων εταιριων στον χωρο των υπολογιστων(ati amd και nvidia intel). Κατ αρχην οτι και να παρεις εδω και αρκετα χρονια την δουλεια σου θα την κανεις ,απο εκει και περα το θεμα του θορυβου δεν ειναι συμμαντικο πλεον λογο του οτι ολες οι συσκευες ριχνουν την καταναλωση τους και κατ επεκταση τον θορυβο που παραγουν οι ανεμιστηρες τους για να τις ψυξουν,και οταν θα χρειαστει να ακουστουν λιγο περισσοτερο τοτε θα εχεις ανοικτα τα ηχεια σου για να ακους τον ηχο της ταινιας και δεν θα σε απασχολησει ο θορυβος της καρτας. Στους υπολογιστες ισχυει οτι η υπερβολη χρειαζεται για να δουλευει το συστημα σου ανετα. Παντα μεγαλο τροφοδοτικο για να δουλευει σε πολυ χαμηλο ποσοστο σε σχεση με το συνολο της αποδοσης του,και το ιδιο ισχυει και για τα υπολοιπα. Βεβαια ειναι ακριβοτερο αλλα θα σου κρατησει περισσοτερο καιρο.
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
οπως τα λες στην κατηγορια καρτων 200-300€ οι διαφορες αναμεσα στις δυο εταιρειες ειναι μικρες,

Το τροφοδοτικο οπως και η οθονη ειναι κατι το οποιο δεν το αλλαζεις καθε 1-2 χρονια αρα θα πρεπει να αγοραζεις το καλυτερο με γνωμονα πως θα το εχεις για μια 5ετια και βαλε....
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλους σας για τις παρεμβάσεις και συμβουλές σας. Συμφωνώ με τις γενικές εκτιμήσεις των περισσοτέρων, σχετικά με το ότι και οι δύο κάρτες μπορούν να καλύψουν τις περισσότερες - αν όχι όλες - απαιτήσεις θέασης (και άλλων χρήσεων) εξίσου καλά.

Το ερωτηματικό μπήκε ειδικότερα σε θέαση 4Κ και στο κατά πόσον η κάρτα συμμετέχει ενεργά στην επεξεργασία video.

Με ποια οθόνη;
Ευελπιστώ σε μια 65άρα Sony KD65XF9005 ή - αν με παίρνει το βαλάντιό μου - σε μια 65άρα LG OLED65B8PLA, ή ακόμα και σε μια ακόμα ακριβότερη LG (π.χ. μια OLED65C8).
η 570 ειναι καλυτερη απο την 1050 σε παιχνιδια, για αναπαραγωγη 4κ ισως να ειναι στα ισια.

παντως η διπλασια μνημη της 570 ειναι κατι πολυ θετικο για την αποφόρτιση της cpu - εφοσον δεν δημιουργειτε bottleneck μεταξυ cpu/gpu/ram.

κανε μια δοκιμη https://thebottlenecker.com/calculator

https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-1050-Ti-vs-AMD-RX-570/3649vs3924

http://www.hwcompare.com/33672/geforce-gtx-1050-ti-vs-radeon-rx-570/
Ευχαριστώ.
Θα δοκιμάσω το calculator που προτείνεις, δεν το είχα υπόψη μου.

Το πρώτο συγκριτικό περιέχει μεν την 1050Ti, αλλά στη θέση της RX-570 έχει βάλει την απλή, με τα 4GB μνήμης, όχι αυτήν που απέκτησα, τη Nitro+ με τα 8GB και δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο σε άλλα θέματα, πλην παιχνιδιών.

Το δεύτερο συγκριτικό πάλι δεν ξεκαθαρίζει αν αυτό γίνεται μεταξύ καρτών με ίδια ποσότητα μνήμης ή όχι, αλλά στα περισσότερα πεδία δείχνει την RX-570 να υπερέχει της 1050Ti, πλην βέβαια αυτού της απορροφούμενης ισχύος, όπου η 1050Ti είναι κατά πολύ καλύτερη (μισή απαιτούμενη ισχύς σε σχέση με την άλλη).

Θα δοκιμάσω και θα δω, πάντως.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ευχαριστώ.
Θα δοκιμάσω το calculator που προτείνεις, δεν το είχα υπόψη μου.
Το δοκίμασα.
Τα αποτελέσματα είναι υπέρ της RX-870, αν και όχι τόσο ενθαρρυντικά και για τις δύο κάρτες, σε σχέση με το πως το εν λόγω calculator ταξινομεί τις αποδόσεις του - εκάστοτε εξεταζόμενου - αντικειμένου στο hardware.
Ιδού:

Α. Με την GTX 1050Ti
bottleneck_calc1.jpg


B. Με την RX-570

bottleneck_calc2.jpg


Όπως παρατηρείτε, το εν λόγω calculator προτείνει "εξωτικές" κάρτες ως λύση, που βέβαια ξεπερνούν κατά πολύ το βαλάντιο του μέσου χρήστη και νομίζω ότι απευθύνονται μάλλον σε hardcore gamers.

'Η κάνω λάθος;

(Πάντως, ευχαριστώ άλλη μια φορά για το calculator, είναι αρκούντως διαφωτιστικό).
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Σε editing το software που χρησιμοποιείς καθορίζει αν χρησιμοποιεί κυρίως την κάρτα η μόνο τον επεξεργαστή. Το davinci resolve πχ χρησιμοποιει σχεδόν αποκλειστικά την κάρτα για τα πάντα εκτός από τις μετατροπές. Με ποιο πρόγραμμα μονταρεις;
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Σε editing το software που χρησιμοποιείς καθορίζει αν χρησιμοποιεί κυρίως την κάρτα η μόνο τον επεξεργαστή. Το davinci resolve πχ χρησιμοποιει σχεδόν αποκλειστικά την κάρτα για τα πάντα εκτός από τις μετατροπές. Με ποιο πρόγραμμα μονταρεις;
Καλημέρα κι ευχαριστώ για την - όντως καθοριστική - παρέμβαση.
Χρησιμοποιώ το Power Director 15 Ultra της Cyberlink, σε συνδυασμό βέβαια και με άλλα προγράμματα της.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Χρησιμοποιεί αρκετά το hardware acceleration οπότε δες στο site ποιες κάρτες υποστηρίζει. Μάλλον και τις 2.
Και πάλι ευχαριστώ.
Ήδη, υπέβαλα μια σχετική ερώτηση στην κοινότητά τους.
Το support τους δεν είναι και πολύ διαφωτιστικό online. Ελπίζω στην απάντηση από κάποιον από τους συντονιστές-διαχειριστές.

Καλό βράδυ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top