ASUS XONAR ESSENCE

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απίστευτο!

Η νέα, (εσωτερική), κάρτα ήχου της ASUS, (stereo only αναλογικά), λένε ορισμένοι ειδικοί πολύ γνωστοί μας, ότι πλησιάζει η και ξεπερνάει οριακά σε ορισμένα σημεία, το μηχάνημα αναφοράς για χρόνια, το dac benchmark!

Κάποιο σχόλιο; :624:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

εγω ειμαι ενας απο αυτους, αν και ως συνολο υπολειπεται ελαφροτατα του Μπεντσμαρκ σε καποιους τομεις το ξεπερναει. Θα ηθελα ομως λιγες ημερες μεχρι να βγαλω καποια ασφαλη συμπερασματα και να σας τα ανακοινωσω
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Είναι πραγματικά φοβερά ενδιαφέρον πιστεύω και επίκαιρο, και αποδεικνύει πως η τεχνολογία ανατρέπει συνεχώς τις κατεστημένες αντιλήψεις! ("Βρώμικο" ηχητικά εσωτερικό περιβάλλον του pc κτλπ.)

Επίσης μου προκαλεί εντύπωση ότι μια τέτοια λύση ξεπερνάει, θεωρητικά τουλάχιστον, εξ΄ ορισμού πολύ ποιο εύκολα τα προβλήματα jitter, καταφέρνοντας έτσι να εκμεταλευτεί το κατ΄αρχήν μειονέκτημα: την συνύπαρξη πάνω στo motherboard με όλα τα άλλα τα άσχετα με τις audiophile ανάγκες ηλεκτρονικά.
 

Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.838
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

ωραιο κομματι η ενσταση μου ειναι στο κατα ποσο βρισκει καλη τροφοδοσια στην pci ωστε να δωσει ψυχη στους τελεστικους εξοδου μετα το dac ωστε να λεμε οτι ριχνει στο benchmark.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

Παναγιωτη δεν παιρνει τροφοδοσια απο την PCI, αλλα κατευθειαν απο το τροφοδοτικο.
 

Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.838
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

ακομα πιο ενδιαφερον , σα να λεμε μπορει να παρει και απο εξωτερικο "χαιενταδικο" τροφοδοτικο? οεο?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.660
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

γιατί καλέ, το τροφοδοτικό του πισίου δεν είναι χαϊεντάδικο?
τι του λείπει?
το τούλιπ?
 


Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.838
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

ε οσο να ναι....
τα 5βολτ πχ δεν ειναι παντα 5 ουτε ουτε και σουπερ σταθεροποιημενα.
τουλαχιστον τα παλια τα χρονια (στο τεξας πχ) ηταν 4.8 και στα ζορια 4.5
ειναι ρε παιδι μου μοντιφιασιμη παντως για τους ανησυχους
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Τρέλλα! Καλά-καλά δεν κυκλοφόρησε η κάρτα με τα διακριτικά "STX", και σήμερα διαβάζω ότι ετοιμάζει και δεύτερο τύπο με τα διακριτικά "ST" και σοβαρές τεχνικές διαφορές που αγγίζουν ακόμα και την ποιότητα του παραγομένου ήχου! Ξέρει κανείς κάτι;
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
Απίστευτο!

Φοράει το τρομερό ΤΡΑ6120a2 για ενισχυτή ακουστικών, την ΑΠΟΛΥΤΗ αναφορά μου (για τα ακριβά ακουστικά της Senn)!!!

Πάρτυ τεχνολογίας !
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: ASUS XONAR ESSENCE

Απίστευτο!

Φοράει το τρομερό ΤΡΑ6120a2 για ενισχυτή ακουστικών, την ΑΠΟΛΥΤΗ αναφορά μου (για τα ακριβά ακουστικά της Senn)!!!

Πάρτυ τεχνολογίας !
Η καινουργια εκδοση ? Για δωστε κανα link βρε παιδια...:137:
 


Μηνύματα
109
Reaction score
0
Τώρα που τη ξαναβλέπω, μέχρι και πατέντες σηκώνει.

Εξωτερικά, σε κουτί με σούπερ τροφοδοτικό, και με umbilical (ειδική καλωδίωση) πάνω στην PCI...

Λέτε να είναι Benchmark killer?
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

παντως αν δεν το φτανει, τουλαχιστον ειναι πολυ κοντα. Λιγες μερες ακομα και θα σας δωσω πιο αναλυτικες ηχητικες εντυπωσεις.
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
Περιμένουμε με αγωνία!

Παρακαλούμε, τεκμηριωμένη αξιολόγηση...

Τόσο με συμβατικό όσο και υψηλής ανάλυσης υλικό.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

Ασφαλως. Ηδη η δοκιμη εγινε σε σπιτι φιλου και βγηκαν καποια συμπερασματα, αλλα περιμενω το BENCHMARK παλι σπιτι, οπου θα συνδεθει με την ψηφιακη εξοδο της καρτας, ωστε να συγκριθει η αναλογικη του εξοδος με την αναλογικη εξοδο της καρτας, αφου συνδεθουν σε δυο διαφορετικες εισοδους του προενισχυτη.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Θανάση ΣΗΜΕΡΑ μήπως μπορείς να προσθέσεις κάτι παραπάνω από τις εντυπώσεις σου;
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ASUS XONAR ESSENCE

Στο συστημα του φιλου το μπεντσμαρκ ειχε ελαφρα καλυτερη αναλυση και πλατος εικονας και η καρτα πιο πολυ σωμα στις μεσαιες και πιο ελεγχομενο χαμηλο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.211
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top