ATC SCM40

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Με γεια και καλοάκουστα τα ATC. Ως ATCακιας με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τις εντυπώσεις σου από τα ηχεία αυτά.
Με την πρώτη ευκαιρία και όποτε, κάποιου είδους σύγκριση τα ATC σε σχέση με τα Heresy θα μου ήταν ευπρόσδεκτη μιας που έχω και εγώ μια μικρή εμπειρία από Heresy, ανάρτησέ το βέβαια στη Hi-fi κατηγορία μη μπερδέψουμε αυτό το τόπικ και "τα ακούσουμε" από τον διαχειριστή της...
Γεια σου Σωτήρη και ευχαριστώ.

Τι θα ήθελες να μάθεις για τα ATC; Είναι σίγουρη αγορά. Ταιριάζουν σε κάθε χώρο και θέση και παράγουν απίστευτο ήχο, ολοκληρωμένο, με σφιχτό, ελεγχόμενο χαμηλό, καθαρές μεσοχαμηλές και ουδέτερες υψηλές, χωρίς να είναι προβολική-κουραστική καμία συχνότητα.
Προσωπικά, το τελευταίο ηχείο με μεγάφωνα θόλου που θα αγοράσω ποτέ. Τέλος δρόμου.

Από κει και πέρα, η κόρνα διεγείρει τις αισθήσεις. Οι κρότοι, οι ήχοι του ξύλου, τα πνευστά, βγαίνουν με απίστευτη αληθοφάνεια και αμεσότητα από την κόρνα, που συναρπάζει. Τα Heresy είναι καλό δείγμα προς αυτή την κατεύθυνση, χωρίς βέβαια να είναι ολοκληρωμένα, κυρίως ως προς τις χαμηλές. Με την έννοια ότι άλλα κομμάτια μουσικής θα τα λατρέψεις με τα Heresy, άλλα δε θα ακούγονται. Δηλαδή σε κατευθύνει/περιορίζει το ηχείο στο τι θα ακούσεις. Άλλοι δεν το ανέχονται αυτό, εγώ το αντέχω, γιατί έχω και άλλα συστήματα στο σπίτι. Για home cinema δεν το συζητώ, τα Heresy είναι κορυφή. Ξεπέρασαν για μένα ακόμη και τα Klipsch Ultra2 που τα πήγα στην κρεββατοκάμαρα τώρα.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: ATC SCM40

Είμαι κάτοχος των ATC Scm20 και γνωρίζω από τον "ATC ήχο", ήθελα την άποψή σου σχετικά με τα Heresy που ήταν υποψήφια για αγορά μαζί με τα ATC.

Προτίμησα τα ATC 20 γιατί μου ακούστηκαν ουδέτερα και πιο ολοκληρωμένα από τα Heresy, στις χαμηλές συχνότητες βέβαια δεν είναι σαν τα 40αρια που έχεις όντας βάσης αλλά είναι ένας τομέας που δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα.

Τα ATC με τι ενισχυτικά τα οδηγείς, αν είσαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα αυτός είναι ο κύριος λόγος της αρχικής μου ερώτησης στην άλλη κατηγορία.
Klipsch έχω τα RF-3II, είναι υποδεέστερη σειρά από τα Heresy όμως κατά βάση μοιάζουν ηχητικά, οπότε είχα κάποια εμπειρία από τον ήχο αυτόν όταν άκουσα τα Heresy.
Και εγώ επίσης τα έχω τοποθετημένα στο πολυκάναλο σύστημα.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Τα ATC SCM40 τα οδηγώ με το σετ προ και τελικού Clearaudio Balance. 2x50 rms τάξη Α.
Είμαι ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα. To σετ της Clearaudio τα οδηγεί με άνεση, και η τάξη Α δείχνει τον πραγματικό της εαυτό. Ζεστασιά χωρίς να θυσιάζεται η ανάλυση, με παλμό και ρυθμό στις χαμηλές. Με το ποτενσιόμετρο στις 9 η ώρα σε cd rock και electronica τα γούφερ πάλλονται τρελά. Υψηλότερα, μέχρι τις 12 η ώρα, κατάφερα να στρέψω το ποτενσιόμετρο μόνο σε reference cd jazz. Πλέον το σύστημα σε κάνει να ψάχνεις καλές παραγωγές cd για να απολαύσεις αυτό που έχει να σου δώσει.
Στις επόμενες μέρες θα συνδέσω και το πικάπ.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Re: ATC SCM40

Με το ποτενσιόμετρο στις 9 η ώρα σε cd rock και electronica τα γούφερ πάλλονται τρελά.
Το ότι "τα γούφερ πάλλονται τρελλά" μήπως είναι υστέρηση του ενισχυτή σε σχέση με τον ελέγχο του χαμηλού τους;
Έχεις διαπιστώσει κάτι τέτοιο;
Πλέον το σύστημα σε κάνει να ψάχνεις καλές παραγωγές cd για να απολαύσεις αυτό που έχει να σου δώσει.
Καλά, αυτό ξαναπές το... το αντιμετωπίζω μόνιμα.
Στις επόμενες μέρες θα συνδέσω και το πικάπ.
Περιμένω τα περαιτέρω από ακροάσεις με το πικάπ.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Re: Απάντηση: Re: ATC SCM40

Το ότι "τα γούφερ πάλλονται τρελλά" μήπως είναι υστέρηση του ενισχυτή σε σχέση με τον ελέγχο του χαμηλού τους;
Χαχα, καταλαβαίνω τι λες, αλλά όχι, δεν εννοώ ότι χάνεται ο έλεγχος, όπου το γούφερ υποοδηγούμενο χαζοτρέμει δημιουργώντας απλά βόμβο, το αντίθετο. Μιλώ για δύσκολα κομμάτια psychedelic trance με πολλά BPM και ανάποδα περάσματα όπου το γούφερ απλά ζωγραφίζει με γρανιτένιο και ταχύτατο χαμηλό. Και μάλιστα σε δωμάτιο με τέσσερις γυμνούς τοίχους χωρίς έπιπλα και χωρίς καμία παρέμβαση για τη βελτίωση των αντηχήσεων.

Επίσης διαπίστωσα ότι το mid ουσιαστικά λειτουργεί πιο πολύ σαν midbass δίνοντας την κορύφωση του μπάσου από το γούφερ, δίνοντας τη σφαλιάρα της μπότας.

Το tweeter ακολουθεί, αν και χωρίς να ενθουσιάζει. Θα περίμενα πιο μεγάλη ανάλυση στις υψηλές, οι οποίες είναι θα έλεγα περισσότερο ισορροπημένες παρά αστραφτερές, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί πρόβλημα.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ATC SCM40

Χαχα, καταλαβαίνω τι λες, αλλά όχι, δεν εννοώ ότι χάνεται ο έλεγχος, όπου το γούφερ υποοδηγούμενο χαζοτρέμει δημιουργώντας απλά βόμβο, το αντίθετο. Μιλώ για δύσκολα κομμάτια psychedelic trance με πολλά BPM και ανάποδα περάσματα όπου το γούφερ απλά ζωγραφίζει με γρανιτένιο και ταχύτατο χαμηλό. Και μάλιστα σε δωμάτιο με τέσσερις γυμνούς τοίχους χωρίς έπιπλα και χωρίς καμία παρέμβαση για τη βελτίωση των αντηχήσεων.

Επίσης διαπίστωσα ότι το mid ουσιαστικά λειτουργεί πιο πολύ σαν midbass δίνοντας την κορύφωση του μπάσου από το γούφερ, δίνοντας τη σφαλιάρα της μπότας.

Το tweeter ακολουθεί, αν και χωρίς να ενθουσιάζει. Θα περίμενα πιο μεγάλη ανάλυση στις υψηλές, οι οποίες είναι θα έλεγα περισσότερο ισορροπημένες παρά αστραφτερές, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί πρόβλημα.
Σωστός! Αυτές ακριβώς είναι και οι δικές μου εντυπώσεις από αυτά τα ηχεία.
Σύμφωνα με τις προτιμήσεις μου τα χαμηλά θα τα προτιμούσα λίγο περισσότερο σφιχτά από όσο τα άκουσα, ήταν ίσως και λόγω του συγκεκριμένου χώρου και στησίματος όπου τα είχα ακούσει.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Έκανα μια σύντομη δοκιμή οδηγώντας τα ATC με το σετ προ και τελικού Aaron No.22 Cineast-Aaron No.3 Millennium.

Ο τελικός της Aaron είναι 2 x 100 Watt στα 8 Ohm, 2 x 180 Watt στα 4 Ohm, 2 x 320 Watt στα 2 Ohm και 2 x 550 Watt στο 1 Ohm!



Τα ATC SCM40 φανέρωσαν έναν πιο μόνιτορ, προβολικό και αυστηρό χαρακτήρα. Οι μεσαίες συχνότητες πιο ανοιχτές και το πεδίο πιο διευρυμένο. Η οδήγησή τους είναι ανετότατη. Στη θέση -20db στον προ η ένταση είναι πολύ υψηλή, όση στις 10 η ώρα στον Clearaudio, αλλά σε άμεση σύγκριση Α-Β, με τα Aaron ο ήχος έτεινε προς το κουραστικά μόνιτορ, ενώ γλύκαινε με τα 50rms τάξης Α του Clearaudio, φανερώνοντας ένα πιο μεταξένιο ηχόχρωμα. Παρόλ' αυτά θα τα δοκιμάσω με διπλοενίσχυση με δεύτερο τελικό Aaron και θα επανέλθω.

Προς το παρόν κερδίζει τις εντυπώσεις το σετ Clearaudio. Ο προ Clearaudio δίνει σφιχτό και ταχύτατο χαμηλό (κάτι που επιβεβαιώθηκε προενισχύοντας τα ML Purity σε άλλο δωμάτιο), ενώ τα 50rms τάξης Α του τελικού κεντάνε τον ήχο σα δαντέλα προσφέροντας λεπτομέρεια πιο μεταξένια και λιγότερο προβολική ανεξαρτήτως έντασης.



Τα ακριβώς αντίθετα συμπεράσματα είχα βγάλει ως προς τη συνέργεια της τάξης Α με τα Klipsch Heresy. Οδηγούμενα από τα Clearaudio, τα Heresy με τα απίστευτα δυναμικά τους, απελευθέρωναν εντυπωσιακούς μεν ήχους, αλλά αποσπασματικούς χωρίς ροή και συναίσθημα. Αντίθετα, το γλυκό έδεσε με τους Aaron, όπου οι κόρνες τιθασεύτηκαν παράγοντας ήχο χωρίς ίχνος οξύτητας αλλά και με τον απαιτούμενο όγκο στις μεσοχαμηλές και μεσαίες συχνότητες, κοντράροντας στα ίσια τον λαμπάτο OTL Atmasphere S30, ο οποίος με τις απίστευτες μεσαίες του έχει εδραιωθεί ως o τελικός που διπλοενισχύει το κεντρικό Heresy στο home cinema, χαρίζοντας απαράμιλλη μαγεία στις φωνές.

Να σημειώσω ότι οι παραπάνω εντυπώσεις είναι με πηγή το Oppo BDP-83 που δοκιμάζω αυτό τον καιρό ως προς τις επιδόσεις του ως cd-player από τις αναλογικές του εξόδους. Κρίνεται αξιοπρεπέστατο και προτείνεται ανεπιφύλακτα ως universal player στην κατηγορία τιμής του (785 ευρώ).

 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: ATC SCM40

Να ρωτησω με τι καλωδια εχεις συνδεσει τις συσκευες μεταξυ τους?
 


Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Re: Απάντηση: ATC SCM40

Να ρωτησω με τι καλωδια εχεις συνδεσει τις συσκευες μεταξυ τους?
Οι clearaudio μεταξύ τους με Burmester Silver XLR.
Οι rca συνδέσεις με τυπικά Scosche triple shielded.
Καλώδια ηχείων DNM Reson.

Καταλαβαίνω τι φαντάστηκες, ότι τα Aaron θα μπορούσαν να αποδώσουν ακόμη καλύτερα με καλά rca. Ναι, είμαι σίγουρος. Τα γραφόμενά μου είναι απλά εντυπώσεις όσο προχωράω στο χτίσιμο του συστήματος, επουδενί λόγο δεν μπορεί να θεωρηθεί review. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Και με ποιες ηχογραφήσεις;
CD από τις συλλογές buddha-bar άκουσα.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Re: Απάντηση: ATC SCM40

Οι clearaudio μεταξύ τους με Burmester Silver XLR.
Οι rca συνδέσεις με τυπικά Scosche triple shielded.
Καλώδια ηχείων DNM Reson.

Καταλαβαίνω τι φαντάστηκες, ότι τα Aaron θα μπορούσαν να αποδώσουν ακόμη καλύτερα με καλά rca. Ναι, είμαι σίγουρος. Τα γραφόμενά μου είναι απλά εντυπώσεις όσο προχωράω στο χτίσιμο του συστήματος, επουδενί λόγο δεν μπορεί να θεωρηθεί review. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.



CD από τις συλλογές buddha-bar άκουσα.
απλως μερικες φορες τα κακα καλωδια επηρεαζουν αρνητικα και δε ξερουμε τι μας φταιει τελικα ενω η αιτια ειναι εκει. Το λεω γιατι τοσο τα ATC οσο και οι Aaron ειναι συσκευες που σε αφηνουν να ακουσεις χωρις να παρεμβαινουν ιδιαιτερα εισαγοντας το δικο τους χαρακτηρα. Αρα εαν υποθεσουμε οτι η πηγη ειναι ορθη τοτε προσπαθησε να χρησιμοποιησεις τα ΙΔΙΑ interconnect ( τα DNM δεν ειναι κακη ιδεα για αρχη, αν μπορεις να δανειστεις και κανενα Argento Serenity η Flow ακομα καλυτερα)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.787
Απάντηση: ATC SCM40

ναι ρε συ, δανείσου κανά καλό καβλώδιο γιατί τα buddha-bar δε "συγχωρούν" στα ATC τίποτε... (κι όχι τα ATC δε συγχωρούν στα buddha-bar τίποτε :126:)

Συγνώμη για τη διακοπή, παρακαλώ συνεχίστε.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: ATC SCM40

ναι ρε συ, δανείσου κανά καλό καβλώδιο γιατί τα buddha-bar δε "συγχωρούν" στα ATC τίποτε... (κι όχι τα ATC δε συγχωρούν στα buddha-bar τίποτε :126:)

Συγνώμη για τη διακοπή, παρακαλώ συνεχίστε.
πρεπει να εισαι απο τους λιγους τυχερους (αν οχι ο μοναδικος στον πλανητη) που η δοκιμη ενος κακου interconnect στο συστημα του δεν επηρεασε τον ηχο προς το χειροτερο (χωρις αυτο να σημαινει οτι τα inteconnect του φιλου Flash ειναι καλα η κακα)
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
ναι ρε συ, δανείσου κανά καλό καβλώδιο
Ναι, είναι το επόμενο βήμα οι πειραματισμοί με τα καλώδια. Μια πρώτη γεύση πήρα απλά, ώστε να δω σε τι καλώδια να προσανατολιστώ. Μάλλον σε κάτι φωτεινό και αναλυτικό, κρίνοντας από το άκουσμα με τα Clearaudio, που ήταν αρκετά ευφωνικό και γλυκό.

Πρέπει να φύγει κ το άθλιο ρακ που το έχω από την εφηβεία μου.
Υπ' όψιν ότι όλα αυτά γίνονται για το δωμάτιο-γυμναστήριο.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Re: ATC SCM40

Ναι, είναι το επόμενο βήμα οι πειραματισμοί με τα καλώδια. Μια πρώτη γεύση πήρα απλά, ώστε να δω σε τι καλώδια να προσανατολιστώ. Μάλλον σε κάτι φωτεινό και αναλυτικό, κρίνοντας από το άκουσμα με τα Clearaudio, που ήταν αρκετά ευφωνικό και γλυκό.

Πρέπει να φύγει κ το άθλιο ρακ που το έχω από την εφηβεία μου.
Υπ' όψιν ότι όλα αυτά γίνονται για το δωμάτιο-γυμναστήριο.
Θα σου προτεινα να ψαξεις για καλωδια οσο το δυνατο ουδετερα. Το να ψαξεις για καλωδια με τονισμενα τα πριμα (βλεπε φωτεινα) ειναι συνταγη για την καταστροφη...
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Σε καμία περίπτωση μην κάνεις αξιολόγηση συστήματος με Buddha bar ( και δεν εννοώ το περιεχόμενο ) αλλά τα σχετικά με το loudness war
Κάνε τα τεστ σου με cd της chesky της telarc κτλ που ναι μεν σαν περιεχόμενο δεν αλλά τουλάχιστον έχουν φροντίσει το θέμα που προανέφερα
Και παλιά και καλά μόνο με mofi

Μάλιστα στον τελευταίο ήχο έχει άρθρο σχετικά με τα καινούργια shm cd που βρήκαν ότι είναι τσιτωμένα και αυτά ενώ πλασάρονται στην αγορά ως audiophile εκδόσεις
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Τώρα για το θέμα των καλωδίων
Εάν είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι τα καλώδια διασύνδεσης είναι και αυτά συσκευές ναι κάνε κάτι
Εάν όχι βγάλε και αυτά που έχεις και βαλε ηλεκτρολογικό στα ηχεία ( 2χ1.5 η 4χ1.5 είναι οκ ) και κάνα απλό ιντερκονεκτ και τέλος
μέσες λύσεις στο θέμα καλώδια δεν υπάρχει ( γνώμη μου ) σέβομαι τις απόψεις και των 2 πλευρών αν και ανήκω στην πρώτη
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Ναι, είναι το επόμενο βήμα οι πειραματισμοί με τα καλώδια. Μια πρώτη γεύση πήρα απλά, ώστε να δω σε τι καλώδια να προσανατολιστώ. Μάλλον σε κάτι φωτεινό και αναλυτικό, κρίνοντας από το άκουσμα με τα Clearaudio, που ήταν αρκετά ευφωνικό και γλυκό.

Πρέπει να φύγει κ το άθλιο ρακ που το έχω από την εφηβεία μου.
Υπ' όψιν ότι όλα αυτά γίνονται για το δωμάτιο-γυμναστήριο.
αν θες την γνωμη μου μην χανεις τον καιρο σου και τα λεφτα σου σε καλωδια.Αλλαξε τα υλικα απο το κροσοβερ του χερεσυ με καλυτερα,απο αυτα που εχει τωρα δεν θα βρεις χειροτερα.Εκει ειναι το ζουμι.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Re: Απάντηση: Re: ATC SCM40

Θα σου προτεινα να ψαξεις για καλωδια οσο το δυνατο ουδετερα.
Για interconnect σκεφτόμουν κάτι σε silver, όπως τα Burmester Silver XLR που χρησιμοποιώ για τη σύνδεση των Clearaudio μεταξύ τους.
Για καλώδια ηχείων τι γνώμες υπάρχουν για τα Ultralink σειράς Platinum;
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Σε καμία περίπτωση μην κάνεις αξιολόγηση συστήματος με Buddha bar
Σχετικά με το loudness war: Στα ATC κατάλαβα περί τίνος πρόκειται. Όντως μερικά cd ποπ-ροκ ακούγονται πιεσμένα, μπουκωμένα και αγχωτικά. To Supernatural του Santana μου έρχεται στο μυαλό. Στην αρχή νόμιζα πως έφταιγε ο χώρος. Μόνο όταν έβαλα κάποια samplers από reference cd jazz είδα το φως το αληθινό. Επιφυλάσσομαι μέχρι να παραλάβω το Weiss Minerva και παίξω τα HD Flac που έχω.

Όσον αφορά τα Buddha bar, υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα κομμάτια που μου διεγείρουν τις αισθήσεις με τα Heresy, όπως το κομμάτι 8 από Buddha-Bar 6, Disc 2, που άκουσα τυχαία πριν λίγο και άρχισα να χορεύω αυτοσχέδιο αφρικανικό χορό γύρω από το τραπεζάκι του σαλονιού. Τα τουμπερλέκια αποδίδονται με τρομερή αληθοφάνεια και το beat ξεσηκωτικό, έστω κι αν δεν κατεβαίνει χαμηλά, που ίσως και καλύτερα. Η φωνή του απαγγέλοντος αφρικανού επιβλητική. Με το δισκάκι στο χέρι έτρεξα άκουσα το ίδιο κομμάτι στα ATC, ναι, ο ήχος σαφώς πιο ολοκληρωμένος, μουσικός, αλλά δε μ'έκανε να χορέψω, το ίδιο και στα ML Purity, όπου όλα αποδίδονται πιο αέρινα, ατμοσφαιρικά, αλλά νιώθεις ο ήχος να σου χαϊδεύει τα αυτιά κι όχι να σου ξυπνάει την ψυχή.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.103
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top