Atmos 5.1.4 εγκατάσταση

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Γεια σου Δημήτρη. Αυτό με την κλίση το γνωρίζω, έτσι και αλλιώς οι βάσεις μου δίνουν αυτή τη δυνατότητα.
Το πρόβλημα μου είναι ότι δε μπορώ να τα δοκιμάσω, χωρίς να ανοίξω τρύπες πρώτα. Οπότε πριν τρυπήσω, πρέπει να είμαι σίγουρος για το που ακριβώς θα μπουν.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
να σε ρωτήσω γιατί? αφού direct θα παίζουν είτε στο ταβάνι, είτε στον τοίχο.
Αν κοιτάνε προς τις θέσεις ακρόασης θα είναι μια χαρά και στο ταβάνι.
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
Αν κοιτάνε προς τις θέσεις ακρόασης θα είναι μια χαρά και στο ταβάνι.
για να δουμε τι θα γίνει, αύριο μεθαύριο έρχονται οι βάσεις.
Έκατσα και υπολόγισα τις ακριβείς θέσεις. Ελπίζω στη χειρότερη να είμαι καλύτερα απότι με τα dolby enabled και να πάρω τουλάχιστον την αίσθηση του ύψους.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις. Μαλιστα η κλιση που εχουν ειναι και καλο, γιατι δε θα ριχνουν στο πατωμα, αλλα στη θεση ακροασης, οπως θα επρεπε. Αν αναλογιστεις ποσο πολυ αλλαζει ο ηχος οταν κινουμαστε off-axis, δε θα δισταζα να τα βαλω στο ταβανι για δοκιμη. Ειναι αναισθητα και δεν αντεχουν και πολλα βατ, αλλα αφου τα εχεις δοκιμασε.
Δες κι αυτα τα ποστ εδω κι εδω για ιδεες.
Αν εχεις παρατηρησει γενικα, οσοι εχουν κρεμασει στο ταβανι Ατμος, τα εχουν στρεψει προς τη θεση ακροασης. Ακομα και ηχεια που μπαινουν 'χωνευτα΄στο ταβανι ερχονται τωρα με κεκλιμενες μπαφλες γι'αυτο το σκοπο.
Δημήτρη να τα στρέψω προς τη θέση ακρόασης?
Αν κοιτάνε προς τις θέσεις ακρόασης θα είναι μια χαρά και στο ταβάνι.
οπότε να τα στρέψω προς τη θέση ακρόασης?
Λέω. :biggrin:

Ακόμα καλύτερα.
καλησπέρα οπότε να τα στρέψω προς τη θέση ακρόασης?
 
Last edited:


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ο Χριστός και η Παναγία.!. Εγώ στο σαλόνι δε μπορώ να βάλω ηχεία τέτοιου μεγέθους. Απότι βλέπω έχεις βάλει και διάχυση στο ταβάνι, μου το είχε προτείνει και μένα ο κος Καστρούνης να κάνω μια τέτοια κατασκευή, αλλά σκέφτηκα αρχικά να δοκιμάσω κάτι τέτοιο https://www.thomann.de/gr/the_t.akustik_diffusor_manhattan_eps_set.htm
Η πιο φθηνή λύση είναι να πάρεις τους φθηνούς 1d diffusor της t akustik και να τους τοποθετήσεις στο ταβάνι με την παρακάτω διάταξη μετατρεποντας τους σε 2d diffusors. Ο συγκεκριμένος τους έβαψε κιόλας μπροστά για να μειώσει στο ελάχιστο το ποσοστό απορρόφησης
1614018318369.png
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Η πιο φθηνή λύση είναι να πάρεις τους φθηνούς 1d diffusor της t akustik και να τους τοποθετήσεις στο ταβάνι με την παρακάτω διάταξη μετατρεποντας τους σε 2d diffusors. Ο συγκεκριμένος τους έβαψε κιόλας μπροστά για να μειώσει στο ελάχιστο το ποσοστό απορρόφησης
View attachment 201868
καλησπέρα. Αυτά που έβαλα εγώ στο λινκ λογικά είναι καλύτεροι, σωστά? Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να βάλω καθόλου ηχοαποροφηση είτε στα πλαγια, ειτε πισω.. Θα πρέπει να βασιστώ στο ταβάνι και σε μια... ηχοαποροφητική κουρτίνα αριστερά.. Στο ταβάνι διάχυση δε βάζω αποκλειστικά?
Ε, ναι.
οκ ευχαριστώ
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
καλησπέρα. Αυτά που έβαλα εγώ στο λινκ λογικά είναι καλύτεροι, σωστά? Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να βάλω καθόλου ηχοαποροφηση είτε στα πλαγια, ειτε πισω.. Θα πρέπει να βασιστώ στο ταβάνι και σε μια... ηχοαποροφητική κουρτίνα αριστερά.. Στο ταβάνι διάχυση δε βάζω αποκλειστικά?
Το σημαντικό με τα πάνελ διάχυσης είναι να μην βρίσκονται κοντά στο αυτί γιατι χρειάζεται ελάχιστος χώρος/ απόσταση για την διασπορά των ανακλασεων.
Στο ταβάνι λοιπόν άνετα μπορούμε να τοποθετησουσεμ πάνελ διάχυσης, το θέμα είναι ότι πρέπει να καλύψουμε επιφάνεια και θα χρειαστείς αρκετά. Θέμα κόστους είναι, φυσικά και κάνουν αυτά στο λινκ, θα μπορούσες να τα βάψεις και αυτά ώστε να μειώσεις το ποσοστό απορρόφησης.
Διάχυση θα μπορούσες να βάλεις μπροστά και πίσω εφόσον η θέση ακρόασης δεν είναι πολύ κοντά στον τοιχο
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Το σημαντικό με τα πάνελ διάχυσης είναι να μην βρίσκονται κοντά στο αυτί γιατι χρειάζεται ελάχιστος χώρος/ απόσταση για την διασπορά των ανακλασεων.
Στο ταβάνι λοιπόν άνετα μπορούμε να τοποθετησουσεμ πάνελ διάχυσης, το θέμα είναι ότι πρέπει να καλύψουμε επιφάνεια και θα χρειαστείς αρκετά. Θέμα κόστους είναι, φυσικά και κάνουν αυτά στο λινκ, θα μπορούσες να τα βάψεις και αυτά ώστε να μειώσεις το ποσοστό απορρόφησης.
Διάχυση θα μπορούσες να βάλεις μπροστά και πίσω εφόσον η θέση ακρόασης δεν είναι πολύ κοντά στον τοιχο
Στα σημεία ανάκλασης από τα main F;L;C καθώς και λίγο μπρος κ πίσω θα πρέπει να τα βάλω.
Eπειδή δε βλέπω να τα βάζω στο ταβάνι, μήπως ξέρει κανείς να μου πει, αν ακολουθήσω τη λύση των heights και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει πίσω τοίχος,που θα μπορύσα να βάλω τα back heights? Ισως πάνω από τα surrounds με κλίση προς τη θέση ακρόασης και στο ίδιο ύψος πάντα με τα front heights?
 

Attachments



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top