AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Μιχάλη, απο περιέργεια, ποιό είναι το πιο "extreme" ενισχυτικό που έχεις φτιάξει ποτέ? Κάποιος "cost-no-object" τελικός, ας πούμε?...
Κωστα καλη ερωτηση.
Eγω ποτε δεν θα εφτιαχνα Cost-no-object και με τιποτε.
Κατι τετοιο δεν θα ηταν εγω.
Ειμαι βεβαιως κατα της κακως νοουμενης οικονομιας οταν πρεπει να προκυψει ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα. Πιστευω και εφαρμοζω αυστηρη ομοιογενεια στα μηχανηματα μου.
Θεωρω οτι το σχεδιαστικο μεγαλειο (οπου υπαρχει) δεν μπορει να το υποσκελισει καμμια ακροτητα σε εξαρτηματα, χρυσαφια, κρυογεννεσεις και λοιπα κουδουνια. Υποφερω οταν βρισκομαι αντιμετωπος με εργα ανθρωπινης ματαιοδοξιας που συνηθως συνυπαρχει με πνευματικη στενοτητα και ελλειψη αναγνωρισης. Οσο για την Υψηλη Πιστοτητα πιστευω οτι θα επρεπε και θα μπορουσε να γινει κτημα περισσοτερων. Η Audio Craftworks ειναι στημενη στην βαση αυτης ακριβως της προσπαθειας.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Eγω ποτε δεν θα εφτιαχνα Cost-no-object και με τιποτε.
Κατι τετοιο δεν θα ηταν εγω.
Ειμαι βεβαιως κατα της κακως νοουμενης οικονομιας οταν πρεπει να προκυψει ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα. Πιστευω και εφαρμοζω αυστηρη ομοιογενεια στα μηχανηματα μου.
Θεωρω οτι το σχεδιαστικο μεγαλειο (οπου υπαρχει) δεν μπορει να το υποσκελισει καμμια ακροτητα σε εξαρτηματα, χρυσαφια, κρυογεννεσεις και λοιπα κουδουνια. Υποφερω οταν βρισκομαι αντιμετωπος με εργα ανθρωπινης ματαιοδοξιας που συνηθως συνυπαρχει με πνευματικη στενοτητα και ελλειψη αναγνωρισης. Οσο για την Υψηλη Πιστοτητα πιστευω οτι θα επρεπε και θα μπορουσε να γινει κτημα περισσοτερων. Η Audio Craftworks ειναι στημενη στην βαση αυτης ακριβως της προσπαθειας.
Τα ρέστα μου... :bravo:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Απάντηση: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Κωστα καλη ερωτηση.
Eγω ποτε δεν θα εφτιαχνα Cost-no-object και με τιποτε.
Κατι τετοιο δεν θα ηταν εγω.
Ειμαι βεβαιως κατα της κακως νοουμενης οικονομιας οταν πρεπει να προκυψει ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα. Πιστευω και εφαρμοζω αυστηρη ομοιογενεια στα μηχανηματα μου.
Θεωρω οτι το σχεδιαστικο μεγαλειο (οπου υπαρχει) δεν μπορει να το υποσκελισει καμμια ακροτητα σε εξαρτηματα, χρυσαφια, κρυογεννεσεις και λοιπα κουδουνια. Υποφερω οταν βρισκομαι αντιμετωπος με εργα ανθρωπινης ματαιοδοξιας που συνηθως συνυπαρχει με πνευματικη στενοτητα και ελλειψη αναγνωρισης. Οσο για την Υψηλη Πιστοτητα πιστευω οτι θα επρεπε και θα μπορουσε να γινει κτημα περισσοτερων. Η Audio Craftworks ειναι στημενη στην βαση αυτης ακριβως της προσπαθειας.
:rei:
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Θα ηθελα επισης να πω οτι ο Scout Mk II που εχει ο Βασιλης στα 2Χ 60 Βαττ ειναι στην πραγματικοτητα ενας μεσαιος απο πλευρας Ισχυος Scout, που σημαινει οτι η γκαμα εκτεινεται προς τα κατω και προς τα πανω.
Ισως για τα ηχεια της δοκιμης στην ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ να ηταν καλυτερος ενας Μk IV ή Mk100 οχι τοσο για τα παραπανω Βαττ οσο για να ματσαρουν με την αρχιτεκτονικη των συγκεκριμενων Ηχειων (παραλληλα γουφερ κλπ)
Στην ερωτηση του Μπαμπη τι παιζει καλυτερα μεταξυ Ultralinear και Pseudotriode σε παρομοια Ηχεια απαντω το δευτερο. Ολα τα χαμηλοωμα Ηχεια στρεσαρουν ενα ζευγαρι Λαμπες σε PushPull, και μαλιστα τις ασθενεστερες απ' αυτες οπως θα ηταν ενα ζευγαρι EL34. Γι αυτο δεν υπαρχει Scout με 2Χ EL34 / καναλι
Oμως με 4x EL34 ή 4x 6550 τα πραγματα ερχονται και δενουν με τετοια Ηχεια. (Παραπανω απο τετραδα ανα καναλι μπορει να αποδειχτει μακροπροθεσμα αρκετα προβληματικο σεναριο). Τα Μαρτιν Λογκαν του Βασιλη ειναι μεν ζορικα αλλα απ' οτι ακουω οι VanderVeen Toroidals (χαρη στον υψηλο συντελεστη συξευξης) τα κουμανταρουν κανονικα ακομη και με ενα ζευγαρι λαμπες.

Λοιπον απο τα ενισχυτικα σου Βασιλη ηθελα να εχω ..... εκεινο το μαυρο με τα μπλε Display στο βαθος :crazy_3:
Μιλαμε για 3 KW ?
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κωστα
Θα προσπαθησω να κανω κατι για να αποκτησεις δικη σου αποψη, και εαν σου αρεσει θα σε ενδιεφερε να φτιαξεις εναν ?
Να σου πω ένα μυστικό? Μόλις τον πάρει στα χέρια του θα τον βραχυκυκλώσει... :happy_9:
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Μερικές ερωτήσεις :
Οταν λες ότι στην Ηχοέκφραση ακούστηκε μόνο το 20% των δυνατοτήτων του ενισχυτή σε τι ακριβώς αναφέρεσαι ?
Ο ενισχυτής κλήθηκε να οδηγήσει τα pioneer s-1ex .

Ηταν εντελώς κρύος και δεν έγινε καμία επιλογή των συνοδών

που θα έδιναν το βέλτιστο αποτέλεσμα .

Δεν υπήρξε δηλαδή κανένα fine tuning (ούτε καν tuning)

του συστήματος !

Ακόμη και τα καλώδια των ηχείων ήταν "χάρχαλα" στις

μπόρνες του ενισχυτή γιατί υπήρχε κάποιο πρόβλημα

με τις "μπανάνες" τους.

Αυτά φυσικά έγιναν για λόγους έλλειψης χρόνου

αφού το κύριο μέλημα εκείνης της ημέρας ήταν η ακρόαση

των pioneer και ο scout έφτασε απροειδοποίητα και πολύ

καθυστερημένα...


Μερικές ερωτήσεις :
Τα συμπεράσματα που βγήκαν από τις ακροάσεις ήταν από την triode ή την ultralinear λειτουργία ?

Ποιά λειτουργία θα προτιμούσες τελικά αν είχες δυνατότητα επιλογής του κατάλληλου ηχείου για την κάθε περίπτωση ?

Κυρίως από την triode .

Αυτήν θα προτιμούσα χωρίς οι διαφορές που εντόπισα να είναι μέρα με

νύχτα ...


Μήπως υπάρχει ακουστική εμπειρία από CJ premier 11 ? Συγκριτικά πως ακούστηκε ο Audio Craftworks?
Στο σπίτι μου όχι .

Πάντως οι premier five που ανέφερα εκεί γύρω στο 90 εθεωρούντο

απολύτως κορυφαίοι.

Ο Harry Pearson στο "Absolute sound" τους θεωρούσε τους καλύτερους

ενισχυτές της εποχής...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Δηλαδη βουρ για Martin Logan και Αudio Craftworks?
Όχι απαραίτητα!

Αρκεί να σου πώ ότι αδελφικός Φίλος , έμπειρος και

σοβαρός χομπίστας του audio προτίμησε (όπως και εγώ)

τον συνδυασμό audiocraftworks+spicom από τον συνδυασμό

nuforce+martin logan (o τελευταίος παρεμπιπτόντως ήταν

πολύ καλός
!!!)...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Ο ενισχυτής κλήθηκε να οδηγήσει τα pioneer s-1ex .

Ηταν εντελώς κρύος και δεν έγινε καμία επιλογή των συνοδών

που θα έδιναν το βέλτιστο αποτέλεσμα .

Δεν υπήρξε δηλαδή κανένα fine tuning (ούτε καν tuning)

του συστήματος !

Ακόμη και τα καλώδια των ηχείων ήταν "χάρχαλα" στις

μπόρνες του ενισχυτή γιατί υπήρχε κάποιο πρόβλημα

με τις "μπανάνες" τους.

Αυτά φυσικά έγιναν για λόγους έλλειψης χρόνου

αφού το κύριο μέλημα εκείνης της ημέρας ήταν η ακρόαση

των pioneer και ο scout έφτασε απροειδοποίητα και πολύ

καθυστερημένα...



Βασίλη, μία μικρή διόρθωση: τα ηχεία ήταν τα Canton Vento Reference 5DC. Οι συνθήκες ήταν ακριβώς έτσι όπως τις περιγράφεις. :cool_4:

Άσχετο, αλλά αν αναβαθμίσεις τους NuForce σε V2 γράψε δύο λόγια όποτε βρεις χρόνο!
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Να σου πω ένα μυστικό? Μόλις τον πάρει στα χέρια του θα τον βραχυκυκλώσει... :happy_9:

Δηλαδη να βαλω και μερικες ασφαλειες Υψηλης παρεα.
Αντε και μερικες αντιστασεις καθοδου που λειτουργουν επικουρικα σαν ασφαλειες εαν αλλαξει κανεις τις ασφαλειες με υψηλοτερης τιμης, και επιχειρησει βραχυκυκλωμα διαρκειας.
Φιλε μην ξεχνας οτι ο SOLAS http://www.imo.org/Conventions/contents.asp?topic_id=257&doc_id=647#8
εχει πολλους τομους και τον ετρωγα στη μαπα για 25 χρονια.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Βασίλη, μία μικρή διόρθωση: τα ηχεία ήταν τα Canton Vento Reference 5DC. Οι συνθήκες ήταν ακριβώς έτσι όπως τις περιγράφεις. :cool_4:
Ειπα και γω τι βολτες τον εχει κανει και δεν τον πηρα χαμπαρι.:crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Ειπα και γω τι βολτες τον εχει κανει και δεν τον πηρα χαμπαρι.:crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:
Έλα ρε Mike... Τί βόλτες να πάει με ένα ενισχυτή αγκαλιά δηλαδή ο άνθρωπος?! :mrgreen:








 

Attachments


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Παρα πολυ καλη παρουσιαση Βασιλη.
Μπραβο και στον Μιχαλη για το ενισχυτικο του.
Ελπιζω οι παρουσιασεις να συνεχιστουν με ΑΜΕΣΩΣ επομενη αυτη των Σπικομ.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Έλα ρε Mike... Τί βόλτες να πάει με ένα ενισχυτή αγκαλιά δηλαδή ο άνθρωπος?! :mrgreen:

Τι σου κανει η τεχνολογια....
Βγαζεις απο την Φωτο εναν περιπου 60αρη και βαζεις εναν 2x 60.
 


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: AUDIO CRAFTWORKS RULES (O Νόμος του Σπέρτου)!!!!!

Παρα πολυ καλη παρουσιαση Βασιλη.
Μπραβο και στον Μιχαλη για το ενισχυτικο του.
Ελπιζω οι παρουσιασεις να συνεχιστουν με ΑΜΕΣΩΣ επομενη αυτη των Σπικομ.
Ευχαριστώ Φίλε!!!

Εδώ το Spicom επιχειρεί κατά κυριολεξία να κοιτάξει στα μάτια

το Martin logan summit !

Εχει ελπίδες ή είναι χαμένο από χέρι ;

Η απάντηση σύντομα !!!!! ;-)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top