Audio Science Review YouTube Channel



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.982
Reaction score
2.924
Με τα μάτια. Και αγοράζουμε με τα μάτια.

Έχει αποδειχθεί ουκ ολίγες φορές.
Ok αλλά μερικές φορές μας βγαίνει και σε καλό. Εγώ ας πούμε έχω εθιστεί με τα Tannoy gold και μου αρέσει ο ήχος τους τα οποία τα επέλεξα και λόγω εμφάνισης αλλά και επειδή μου αρέσει ο ήχος της Tannoy. Πάντως ο Amir για μένα έχει μια βάση καλή χωρίς να είμαι επιστήμονας να τον αξιολογήσω και χωρίς επίσης να έχω ακούσει πολλών χιλιάδων ευρώ συστήματα και να συγκρίνω με συστήματα που έχω ήδη ακούσει και είναι σαφώς φθηνότερα. θεωρώ ότι η καλύτερη περίπτωση είναι να μπορούσε να γίνει συγκριτικό τεστ στον χώρο μας αλλά αυτό είναι ανέφικτο.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Τελικά ακούμε με τα αυτιά μας, ή με την τσέπη μας;.......ιδού η απορία.
Εγώ πάντως, ακούω με τα αυτιά μου, αφού πρώτα μου δώσει το το μικρόφωνο τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα μέτρησης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Εγώ πάντως, ακούω με τα αυτιά μου, αφού πρώτα μου δώσει το το μικρόφωνο τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα μέτρησης.
Και εσύ με τα μάτια ακούς. Μετράς, βλέπεις τις μετρήσεις και σύμφωνα με αυτές φτιάχνεις ήχο.
Ακούς με τα μάτια γιατί αν δεν είναι η καμπύλη όπως την θες δεν θα σου αρέσει.
8-)

Όπως και ο pdfάκιας με τα μάτια ακούει και ψωνίζει. Αν δεν δεί τα γραφήματα που θέλει δεν αγοράζει, ούτε ακούει με ευχαρίστηση.

Το υποσυνείδητο έχει συνδέσει την καλή αγορά και την ευχαρίστηση σύμφωνα με όσα θέλει να δει.

Η μία ομάδα θέλει καλά γραφήματα, η άλλη ακριβά μηχανήματα κλπ κλπ.
 
Last edited:



Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Και εσύ με τα μάτια ακούς. Μετράς, βλέπεις της μετρήσεις και σύμφωνα με αυτές φτιάχνεις ήχο.
Ακούς με τα μάτια γιατί αν δεν είναι η καμπύλη όπως την θες δεν θα σου αρέσει.
8-)

Όπως και ο pdfάκιας με τα μάτια ακούει και ψωνίζει. Αν δεν δεί τα γραφήματα που θέλει δεν αγοράζει, ούτε ακούει με ευχαρίστηση.
Ναι, αλλά χρησιμοποιώ τις καμπύλες ( τα αποτελέσματα των μετρήσεων ) για να βελτιώσω τον ήχο μου. Μέχρι στιγμής δηλαδή, όσα βήματα έχω κάνει ώστε το σύστημα να πλησιάζει την ιδεατή καμπύλη, έχουν ακουστεί ευχάριστα στα αυτιά μου. Και με το πισωγύρισμα που έκανα σε παθητική λειτουργία και τόσο με υποδεέστερο τελικό όσο και με τον ένα Bryston, καταλαβαίνω πλέον σε πόσο καλό σημείο έχω φτάσει το σύστημά μου με ενεργή λειτουργία των ηχείων ( που πρακτικά, ακόμα δεν έχω αρχίσει ). Για τα δε καλώδια, δεν το συζητώ...

Και ο pdfάκιας πιστεύω ότι τελικά με τα αυτιά ακούει, αλλά έχει κάποια προαπαιτούμενα τα οποία εξετάζει με βάση τα pdf's.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.982
Reaction score
2.924
Και εσύ με τα μάτια ακούς. Μετράς, βλέπεις τις μετρήσεις και σύμφωνα με αυτές φτιάχνεις ήχο.
Ακούς με τα μάτια γιατί αν δεν είναι η καμπύλη όπως την θες δεν θα σου αρέσει.
8-)

Όπως και ο pdfάκιας με τα μάτια ακούει και ψωνίζει. Αν δεν δεί τα γραφήματα που θέλει δεν αγοράζει, ούτε ακούει με ευχαρίστηση.

Το υποσυνείδητο έχει συνδέσει την καλή αγορά και την ευχαρίστηση σύμφωνα με όσα θέλει να δει.

Η μία ομάδα θέλει καλά γραφήματα, η άλλη ακριβά μηχανήματα κλπ κλπ.
Respect 1000%
 

gid

Μηνύματα
7.446
Reaction score
8.674
Μέχρι στιγμής δηλαδή, όσα βήματα έχω κάνει ώστε το σύστημα να πλησιάζει την ιδεατή καμπύλη, έχουν ακουστεί ευχάριστα στα αυτιά μου.
Πριν τα βήματα, πόσο ευχάριστο/δυσάρεστο ήταν το άκουσμα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.715
Reaction score
28.072
Ναι, αλλά χρησιμοποιώ τις καμπύλες ( τα αποτελέσματα των μετρήσεων ) για να βελτιώσω τον ήχο μου. Μέχρι στιγμής δηλαδή, όσα βήματα έχω κάνει ώστε το σύστημα να πλησιάζει την ιδεατή καμπύλη, έχουν ακουστεί ευχάριστα στα αυτιά μου. Και με το πισωγύρισμα που έκανα σε παθητική λειτουργία και τόσο με υποδεέστερο τελικό όσο και με τον ένα Bryston, καταλαβαίνω πλέον σε πόσο καλό σημείο έχω φτάσει το σύστημά μου με ενεργή λειτουργία των ηχείων ( που πρακτικά, ακόμα δεν έχω αρχίσει ). Για τα δε καλώδια, δεν το συζητώ...

Και ο pdfάκιας πιστεύω ότι τελικά με τα αυτιά ακούει, αλλά έχει κάποια προαπαιτούμενα τα οποία εξετάζει με βάση τα pdf's.
Νο. 🙂
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Χρειαζόμαστε τυφλούς ριβιούερς
Προς το παρόν έχουμε ριβιουερς που δεν ξέρουν την τυφλα τους:p
Ναι, αλλά χρησιμοποιώ τις καμπύλες ( τα αποτελέσματα των μετρήσεων ) για να βελτιώσω τον ήχο μου. Μέχρι στιγμής δηλαδή, όσα βήματα έχω κάνει ώστε το σύστημα να πλησιάζει την ιδεατή καμπύλη, έχουν ακουστεί ευχάριστα στα αυτιά μου. Και με το πισωγύρισμα που έκανα σε παθητική λειτουργία και τόσο με υποδεέστερο τελικό όσο και με τον ένα Bryston, καταλαβαίνω πλέον σε πόσο καλό σημείο έχω φτάσει το σύστημά μου με ενεργή λειτουργία των ηχείων ( που πρακτικά, ακόμα δεν έχω αρχίσει ). Για τα δε καλώδια, δεν το συζητώ...

Και ο pdfάκιας πιστεύω ότι τελικά με τα αυτιά ακούει, αλλά έχει κάποια προαπαιτούμενα τα οποία εξετάζει με βάση τα pdf's.
Αστροναύτη τι RT60 έχεις?
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Πριν τα βήματα, πόσο ευχάριστο/δυσάρεστο ήταν το άκουσμα;
Είχα τρομερές ενοχλήσεις απο τις ανακλάσεις που η on axis τοποθέτηση βελτίωσε απο μόνη της αρκετά. Δεν είχα καλή στερεοφωνική εικόνα αφού δεν υπήρχε απόλυτη συμμετρία ηχείων και θέσης ακρόασης, πλέον έχω σαφώς καλύτερη στερεοφωνική εικόνα. Ειδικά με το "σιδέρωμα" της καμπύλης ( πειραματικά ) όπου εξανάγκαζα το σύστημα να έρθει σε συμμετρία - ισορροπία, η βελτίωση σε αυτό το τομέα ήταν αξιοσημείωτη.
Ο πειραματισμός με τη θέση των ηχείων μου βελτίωσε και τη συμπεριφορά στις χαμηλές (...λέμε τώρα ) συχνότητες, ενώ γνωρίζω που ακριβώς υστερεί το σύστημά μου σε αυτό το χώρο. Έχω πολλά κενά στις χαμηλές ακόμα, αλλά πριν αρχίσω τα πειράματα, επικρατούσε πραγματικά το χάος.
Εν ολίγοις, το σύστημα ακουγόταν πολύ κατώτερο και γι'αυτό το είχα εγκαταλείψει για αρκετό καιρό.
Αστροναύτη τι RT60 έχεις?
Δεν έχω πάρει πρόσφατη μέτρηση καθώς τον τελευταίο καιρό ασχολήθηκα με το κουνιστό μικρόφωνο ( έπαιζα με τις ρυθμίσεις του EQ και έβλεπα τα αποτελέσματα ως προς τα στάσιμα ). Όχι καλό όμως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Το πρόβλημα ξεκινάει από την λανθασμένη παραδοχή ότι ξέρετε τι ακούτε, και από τη συνέπεια αυτής της λανθασμένης παραδοχής, ότι ξέρετε αν και τι σας αρέσει.

Αν βγει αυτή η παπαντζα από την εξίσωση, βγαίνουν ταυτόχρονα όλες οι παθογένειες του χαϊ ενδ.

Αν, λέω αν, συνειδητοποιήσετε ότι κανένας δεν ξέρει τι σκατα ακούει, ούτε είναι ικανός να το κρίνει, είτε μιλάμε για τον Μιχαλάκη στο τας είτε για τον κάθε παπαρα στο στερεοφιλ είτε για τον τεχνοφρικουλα αμίρ, είτε για την αφεντομουτσουνάρα σας, τότε έχετε λύσει το γόρδιο δεσμό του χαϊ ενδ.

Το γόρδιο δεσμό, που εντεχνως σας πέρασε κάποτε ένας πωλητής της κακιάς ώρας, που σας είπε να εμπιστευτείτε τα αυτιά σας διότι εσείς ξέρετε καλύτερα, και που εντεχνως σας πέρασε ως θεσφατο ένας κριτικός συσκευών ήχου, σε κάποιο καταραμένο περιοδικό audio που για κακή σας τύχη, έπεσε στα χέρια σας.

Η χαοτική κατάσταση μεταξύ ηχογραφήσεων, μεταξύ προσωπικών απόψεων μαστεραδων και καλλιτεχνών, μεταξύ μικροφώνων και κομπρεσόρων και και και, αν γίνει πραγματικά αντιληπτή, αποτελεί ικανή συνθήκη απόρριψης της άποψης ότι γνωρίζετε τι σκατα ακούτε είτε σεις είτε οποιοσδήποτε άλλος σε τούτον τον έρμο πλανήτη.

Ένα ρημάδι σπινοραμα είναι υπέρ του δέοντος αρκετό για να κριθεί ηχείο, κι ένα ρημάδι RT60 πακέτο με ένα ρημάδι σπεκτρο, είναι υπέρ του δέοντος αρκετό για να κρίνει το χώρο.

Με ηχεία σωστά στο σπινοραμα, τοποθετημένα σωστά σε χώρο που μετράει σωστά, έχει λήξει το ποίημα.

Βάλτε κι ένα χαρμαν ταργκετ κερβ, δώστε και λίγα μπάσα πρίμα κατά το δοκούν χωρίς τύψεις, κι αϊντε να πα να γμθει.

Τα υπόλοιπα είναι επιπλέοντα σκατα στο βόθρο του χαϊ ενδ, μέσα στον οποίο κολυμπά ο καημένος ο κοσμάκης που τρέχει στις εκθέσεις να ακούσει, και που διαβάζει στερεοφιλ. Για το δικό σας καλό, σκαρφαλώστε να βγείτε από το βόθρο.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Δεν έχω πάρει πρόσφατη μέτρηση καθώς τον τελευταίο καιρό ασχολήθηκα με το κουνιστό μικρόφωνο ( έπαιζα με τις ρυθμίσεις του EQ και έβλεπα τα αποτελέσματα ως προς τα στάσιμα ). Όχι καλό όμως.
νομιζω ειναι προτιμοτερο να ασχοληθεις με την φροντιδα του χωρου απο το να παιζεις με τις ρυθμισεις του EQ :p
Καποιος ειχε πει
,,Ηχεια υψηλής ποιότητας σε ένα δωμάτιο χωρίς ακουστική επεξεργασία/φροντιδα είναι σαν να οδηγεί κανεις ένα σπορ αυτοκίνητο πάνω σε ένα χωράφι με λακουβες.,,
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
νομιζω ειναι προτιμοτερο να ασχοληθεις με την φροντιδα του χωρου απο το να παιζεις με τις ρυθμισεις του EQ :p
Καποιος ειχε πει
,,Ηχεια υψηλής ποιότητας σε ένα δωμάτιο χωρίς ακουστική επεξεργασία/φροντιδα είναι σαν να οδηγεί κανεις ένα σπορ αυτοκίνητο πάνω σε ένα χωράφι με λακουβες.,,
Θα μετακομίσω σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα, οπότε δεν θα ασχοληθώ με αυτό το χώρο. Το ταβάνι θα δεχτεί μια κάποια περιποίηση λόγω εσωτερικής θερμομόνωσης με γυψοσανίδα, άντε και να βάλω κανένα απορροφητικό στα σημεία πρώτης ανάκλασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Πρόκειται για μια γελοία υπόθεση το "ξέρω τι ακούω", ιδίως όταν όλοι οι συμμετέχοντες ευαγγελιζονται το ίδιο, κι είναι μεταξύ τους τόσο διαφορετικοί, οπότε είναι σα τη θρησκεία, όλες είναι λάθος, ιδίως όταν όλες ευαγγελιζονται πως αυτές είναι σωστές κι όλες οι άλλες λάθος, απλή λογική, κάτι που βεβαίως έχει εκλείψει εδώ και από πάντα στο χαϊ ενδ, το λίκνο του παραλόγου. 😝

Για να κρίνετε αντικειμενικά τον λάθος εαυτό σας, παραδεχτείτε κατ'αρχην ότι δε διαφέρουμε μεταξύ μας, πως βράζουμε στο ίδιο καζάνι. Καταλάβετε πως εμείς σας κρίνουμε όπως εσείς κρίνετε τους άλλους, δηλαδή το θάψιμο πάει κλαουντ. 😂🤣😁😜

Το γελοίο της κάθε μιας ιστορίας μας, γίνεται εύκολα μέτρο σύγκρισης της γελοιότητας της δικής μας, αν αντιληφθούμε τη γελοιότητα των άλλων. Απλώς πρέπει να γίνει αντιληπτό. Δεν είναι δύσκολο.

Το γελοίο λοιπόν αυτής της υπόθεσης, γίνεται τόσο εύκολα αντιληπτό, αν σκεφτείτε μερικά γνωστά περιστατικά ανάμεσά μας, στον δικό μας μικρόκοσμο των χαϊενταδων με άποψη, άποψη "τεκμηριωμένη" (δηλαδη φούτσες μπλε) από εμπειρία δεκαετιών στο χόμπι του ήχου, δηλαδή άποψη σφυριλατημένη από σωρεία αλλεπάλληλων σφαλμάτων, διότι κακά τα ψέμματα, η μεγάλη εμπειρία μας είναι απλώς μια σωρεία άπειρης βλακειας, απειρων λαθών (δικαίως μας κοροϊδεύει ο μη χαϊ ενδ κόσμος), άπειρης άγνοιας και απειρων λάθος επιλογών. Δεν έχει τίποτα θετικό.

Με παραδείγματα λοιπόν, πάμε στο δια ταύτα:

Ο αγαπητός μου φίλος ο Χρήστος ο μαέστρος, στα Γιάννενα, άνθρωπος της μουσικής, διευθυντής ορχήστρας και οργανοπαίχτης, και πιστός του χαϊ ενδ από τότε που είχε βασιλιά η Ελλάδα (δηλαδή κανείς δε ξέρει πότε ξεκίνησε τα λάθη, χάνεται στο βάθος των αιώνων) ανάμεσα στους άλλους κουφούς των τιμημενων Ιωαννίνων, τους κουφούς χαϊενταδες που ακόμα αγοράζουν καβλώδια, κατέληξε με εξαιρετικό ήχο (κατά τη σύσσωμη γνώμη της ντόπιας χαιενδικης κοινότητας και του ιδίου) από κάτι PA της πλάκας. Πόσοι ανάμεσά σας μπορεί να συμφωνούν με αυτήν την "ψαγμένη" στο πέρασμα δεκαετιών επιλογή ενός γνώστη της μουσικής και του λαιβ ήχου και μουσικού και χαϊεντα με άπειρη εμπειρία από τότε που οι περισσότεροι ήμασταν σπερματοζωάρια στα παπαρια του μπαμπά μας;

Πόσοι θα πα να πάρετε τα ίδια ηχεία, αφού το λέει ο μπάρμπα Χρήστος, ο αγαπητός μου φίλος και συνάδελφος στη στολή;

Παμ παράδειγμα ναμπερ του, ο αγαπητός μου φίλος ο αεροπόρος ο Μάρκου, ψαγμένος μέχρι αισχροτητας, γνώστης τεχνικών θεμάτων και με ικανότητες κατασκευαστή, παίζει με κοραλ, κατ ξεχασμένα από το Θεό μεγάφωνα προπολεμικα, σε κατ καμπίνες τοποθετημένα με τρόπο που απορείς γιατί, κι οδηγούμενα από κατ σασνούι εποχής του Χίτλερ, δηλαδή όταν ο Χίτλερ ήταν μωρό και του άλλαζε πάνες η μαμά του, αντί να το πνίξει σα κουνέλι το κωλοπαιδι. Τόνους εμπειρίας ο Μάρκου, πρακτικά τα ξέρει όλα. Πόσοι ανάμεσά σας μπορεί να συμφωνούν με αυτήν την "ψαγμένη στο πέρασμα δεκαετιών επιλογή ενός γνώστη της μουσικής και κουφού αεροπόρδου, και χαϊεντα με άπειρη εμπειρία, που μας μιλάει τη σήμερον ημέρα για μεγάφωνα και ενισχυτικά της εποχής του Στάλιν μπέμπη;

Πόσοι θα τρέξετε να πουλήσετε ότι έχετε και δεν έχετε για να πάτε να πάρετε ψοραλ και σανσούγια; οεο;

Να πάμε στο φίλο μου τον αστροναύτη; με την εμπειρία τόσων ακροάσεων επί σειράς ετών, και με αυτά τα πολύ καλά ενισχυτικά τα μπριστον, που ειλικρινά θα τα κατουρουσα με χαρά; μπα, τον λυπάμαι, είναι και μικρό παιδί, άσε καλύτερα. Πάσο. Καλύτερα να παίξω με υπερήλικες μόνο, που νταξ, όπως είπε κι ο φίλος μου ο φιλόσοφος, είμαστε στο 4ο εγκεφαλικό, όλα δικαιολογούνται, λόγω εμπειρίας. Πολύ μεγάλης εμπειρίας.

Θα μπορούσα να γράφω για χρόνια τέτοιο σεντόνι, για όλους σας. Πολύ κλάμα. 😂🤣😁😜

Να πιάσω την δική μου αφεντομουτσουνάρα τώρα να γελάει και το κάθε παρδαλό κατσίκ; δε χρειάζεται, έχω κατ'επαναληψιν καταθέσει την εμπειρία μου που την έχω χιουτζ, πιο χιουτζ απ' όλους, δηλαδή την αφθαστη σωρεία των λαθών μου, τα άπειρα πεταμένα λεφτά, τα καβλώδια τα χρυσοπληρωμένα και όλες τις αηδίες που έκανα, μέχρι με πράσινο μαρκαδόρο έβαφα τις ακμές του cd και το απομαγνήτιζα σε ειδικιά συσκευή απομαγνητισης εξωγήινων, πριν ακούσω τα νέα μου καβλώδια που τα απομαγνητιζα φυσικά με ειδικούς τόνους, αφού τα έστρωνα βεβαίως με άλλους τόνους. Τουλάχιστον προσωπικά τράβηξα ένα γιγαντιαίο Χ σε όλα αυτά, παραδεχομενος πως όλα ήταν μλκιες, κάτι είναι κι αυτό, αλλά αυτό σοφό δε με κάνει ανάμεσά σας, στον ίδιο βόθρο με τα σκατα κολυμπάμε.

Πλέον έχω ηχεία που μετράνε σωστά στο σπινοραμα, σε χώρο που μετράει σωστά, σωστά τοποθετημένα, φουλ ιμερσιβ λέμε 9.4.4, χώρο και σεταπ που ήρθαν εξέχοντα (έμπειρα😂🤣😁😜) μέλη της κοινότητάς μας και το εκθειασαν, και τι κάνω μ'αυτό το σεταπ; παιζ μομπι έως Βασιλάκη και ξυλουρη, α και βλέπω μαρβελ στο Disney+, γκρεϊτ δι γκαμπατζ. 😂😜😁

Σοβαρό χόμπι ρε. Ανατρίχιασα. Είναι το σκιν εφεκτ, που σου σηκώνεται η τρίχα στο σκιν, από τις χροιές και τα Μεταξένια πρίμα, μέχρι κείνο το φημισμένο τον κόκκο, τον μικροσκοπικό, α ρε Πάρι, α. 😝😂😁🤣😜

Αϊντε πείτε μου τώρα ότι ξέρετε τι ακούτε και τι σας αρέσει, να γελάω μέχρι τα βαθιά μου γεράματα. Ούτε το ένα ξέρετε, ούτε το άλλο. Φακτς οφ φακιν ιαρ. 😎




ΥΓ. Βασικά, αφού κάπως σταμάτησα να ασχολούμαι με όλα τα ανωτέρω, μια χαρά περνάω με δαύτο το τελευταίο σεταπ, δηλαδή παιζ μουσικές ότι να ναι (πολύ ρουν, ότι του κατεβάσει) και ταινίες βλέπω πραγματικά πολύ, να τώρα ξεκίνησα να βλέπω τα βράδια όλα τα εξ φάιλς, μολντερ και Σκάλι. Γουστάρω κάργα (στάθμη ακρόασης κάτω της αναφοράς, χαλαρά😂🤣😁😜).

Είδα όλα τα άλιεν, μαζί με πριντέιτορ και είδα τα τερμινειτορ όλα, και πάμε τώρα σερί όλα τα σταρ γουορς, μαζί με το γιο μου δηλαδή, που δε τα ήξερε καν, του μαθαίνω τι υπέροχες χαζομάρες βλέπαμε, τα κλασσικά του κινηματογράφου. Να βλέπει κάνα μεμε στο φειζμπουκ και να καταλαβαίνει. Για όνομα. 😂🤣😁😜

FB_IMG_1657732950862.jpg
FB_IMG_1657732928425.jpg
FB_IMG_1657732913679.jpg
FB_IMG_1657732908946.jpg
FB_IMG_1657732871731.jpg
 



Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Να πάμε στο φίλο μου τον αστροναύτη; με την εμπειρία τόσων ακροάσεων επί σειράς ετών, και με αυτά τα πολύ καλά ενισχυτικά τα μπριστον, που ειλικρινά θα τα κατουρουσα με χαρά; μπα, τον λυπάμαι, είναι και μικρό παιδί, άσε καλύτερα. Πάσο. Καλύτερα να παίξω με υπερήλικες μόνο, που νταξ, όπως είπε κι ο φίλος μου ο φιλόσοφος, είμαστε στο 4ο εγκεφαλικό, όλα δικαιολογούνται, λόγω εμπειρίας. Πολύ μεγάλης εμπειρίας.
Κατούρα ελεύθερα γιατρέ μου, είσαι και σε κρίσιμη για τον προστάτη ηλικία, δεν κάνει να τα κρατάς!!!! :p :p :p
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top