Audio Science Review YouTube Channel

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
θα απογοητευτεις για τα γουφερς
Ναι.
16,4 εκατοστά είναι λέει το γουφερ του atc 40.
Τι είναι δεκαξ κατοστα;
Το πουλί μου πιο μεγάλο είναι.
Σκέψου..

Κι ο άλλος τα'χει για να βγάζουν μπάσα στα 2,80; ε ρε γλέντια...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Για αρχή πρέπει να καταλάβουν ότι ακόμα και 8αρι να έχουν τα ηχεία δεν έχει καμία σχέση με ένα 8αρι Sub.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Για αρχή πρέπει να καταλάβουν ότι ακόμα και 8αρι να έχουν τα ηχεία δεν έχει καμία σχέση με ένα 8αρι Sub.
Όχι.
Πρέπει να καταλάβουν πως κι ο Τζιοβάνι πήρε σαμπ.
Μετά να δουν τα ηχεία του Τζιοβάνι.
Μετά να κλάψουν σε μια γωνιά ήσυχα.
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν θάβω τα 1016. Απλά, αυτό που προσφέρουν και αυτά - οπως όλα τα καλώδια - είναι λιγοστό μπροστά στην επί της ουσίας αντιμετώπιση της ανάγκης για "τιουνάρισμα". Πλέον δεν πιστεύω στο τιουνάρισμα με το καλωδιο. Εμπιστεύομαι περισσότερο την εφαρμογή target curves.
Πιστεύω, εμπιστεύομαι κλπ, ωραίες επιλογές λέξεων.
Πάντως αυτό με τα μογκαμι....τραβηγμένο για τιουνάρισμα συστήματος.
Ο Χ.Χ/μου σπίτι του ποτέ δεν τα χρησιμοποιεί.
Στο στούντιο ναι, σπίτι νο, (τα τελευταία 12 χρόνια που τον ξέρω)!!!
Επειδή δεν συμμετέχει στο φόρουμ, το σταματώ εδώ.
Επίσης ο Γκριμ άλλαξε 1500μέτρα καλώδια στο χώρο εργασίας του με πολύ ακριβότερα.
1500 μέτρα, 1500...1500, ένας ψείρας βλαμμένος Ολλανδός που αναφέρει ότι τα καινούργια του σαμπς έχουν 30db λιγώτερη παραμόρφωση απο τα προηγούμενα και τα τουήτερ 9db, έδωσε μια περιουσία για καλώδια.;)
Δεν άκουσε φαίνεται τίποτε ακόμη για ψηφιακό καλιμπρέησιον, έ??:)
Μακάριοι οι πτωχοί, το γράφει ένας συμφορουμίτης συχνά εδώ μέσα.
Ακούς το σύστημα σου και σαρέσει?
Κάτσε στ΄αυγά σου για να σωθείς!!(makis pol, δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο)8-)
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πιστεύω, εμπιστεύομαι κλπ, ωραίες επιλογές λέξεων.
Πάντως αυτό με τα μογκαμι....τραβηγμένο για τιουνάρισμα συστήματος.
Ο Χ.Χ/μου σπίτι του ποτέ δεν τα χρησιμοποιεί.
Στο στούντιο ναι, σπίτι νο, (τα τελευταία 12 χρόνια που τον ξέρω)!!!
Επειδή δεν συμμετέχει στο φόρουμ, το σταματώ εδώ.
Επίσης ο Γκριμ άλλαξε 1500μέτρα καλώδια στο χώρο εργασίας του με πολύ ακριβότερα.
1500 μέτρα, 1500...1500, ένας ψείρας βλαμμένος Ολλανδός που αναφέρει ότι τα καινούργια του σαμπς έχουν 30db λιγώτερη παραμόρφωση απο τα προηγούμενα και τα τουήτερ 9db, έδωσε μια περιουσία για καλώδια.;)
Δεν άκουσε φαίνεται τίποτε ακόμη για ψηφιακό καλιμπρέησιον, έ??:)
Μακάριοι οι πτωχοί, το γράφει ένας συμφορουμίτης συχνά εδώ μέσα.
Ακούς το σύστημα σου και σαρέσει?
Κάτσε στ΄αυγά σου για να σωθείς!!(makis pol, δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο)8-)
ΟΚ... Για να μη λέμε και ό,τι θέλουμε:


Με ενδιαφέρει αυτό που είπε για την ουδετερότητα του καλωδίου, όχι το πως τιουνάρει το δικό του σύστημα. Εγώ δεν θέλω να τιουνάρω το σύστημα με καλώδια. Simple as that. :)

Εντ άι κουότ:

"Και εγώ χρησιμοποιώ καλώδια να κουρδίσω πολλές φορές τον ήχο μου αν θέλω αλλά το συγκεκριμένο είναι το καλύτερο (flat) καλώδιο απο όσα ξέρω."
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Προσπάθεια "αναλογικού" calibration, κάνει και έλεγχο eco flattering.

View attachment 205320

Προσπάθεια να αποκτήσουν οι χαμηλές λίγο "ψωμί", λίγο σώμα βρε παιδί μου.
View attachment 205321
Ναι, στη περίπτωση του πικάπ, είναι αυτό που λέμε "ψωμομένες"!!!
 

N

nickmitro

Guest
Έχετε γειά βρυ-σουυυυ λεςς

Λόοοογκοι βου-ναααα πλα-γούυυυ λες.
Ανυπομονω να το ακουσω και σε garage punk διασκευη.Πετα ολα τα μαυρα καλωδια και παρε,εστω,Mogami η Belden.Δεν ειναι κακα καλωδια.Υπερεκτιμημενα ειναι.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Ανυπομονω να το ακουσω και σε garage punk διασκευη.Πετα ολα τα μαυρα καλωδια και παρε,εστω,Mogami η Belden.Δεν ειναι κακα καλωδια.Υπερεκτιμημενα ειναι.
Χάνεις το χρόνο σου... :rolleyes:
πήγαινε να ακούσεις ένα καγκουροσύστημα και θα καταλάβεις τι θα πει καφρίλα

.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Το ηχείο σου, που σχεδίασε ο Grimm, έχει ήδη ενσωματωμένο DSP για ψηφιακό καλιμπρέισον. Sorry ;)
Ναι βρε Δημήτρη, το ξέρω, γιαυτό το ανέφερα.
Ο τύπος είναι φοβερός μηχανικός και ξέρει και τι ακούει και πως να το κάνει και και και...ξέρει και την αξία των καλωδίων για τη δουλειά του.
Αυτό.
Δεν υπονοώ ότι όλοι γνωρίζουν την αξία της επιλογής ενός καλωδίου, ούτε όμως και την αξία ενός ψηφιακού καλιμπρέησιον, ούτε το πως θα στήσουν σωστά το σύστημα τους.
Το ακριβώς αντίθετο υπονοώ.
Ο γνωστός καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών με τα χιλιάδες πρότζεκτ στο θέμα ήχος (Μουρτζ....), ο Δ.Στ.....με την σοβαρή τεχνολογική υποδομή και το συγκρατημένο της γραφής και και και...πάντα αφήνουν παράθυρα ανοιχτά για μυαλό και αυτιά.
Αυτό μου αρκεί.
Επίσης ο γκουρού μας μια χαρά χρησιμοποιεί ανά περίσταση γνώσεις και....καλώδια!:drinks:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ο τύπος είναι φοβερός μηχανικός και ξέρει και τι ακούει και πως να το κάνει και και και...ξέρει και την αξία των καλωδίων για τη δουλειά του.
Ακριβώς σε αυτό βασίζομαι, επειδή έχω την εντύπωση ότι δεν είναι κανένας τυχαίος. Και όταν λέει ότι το συγκεκριμένο είναι το πιο φλατ που έχει ακούσει ( και σίγουρα έχει ακούσει περισσότερα απο εμένα ), μου είναι αρκετό. Άλλωστε κι εγώ το όσο πιο φλατ καλώδιο ψάχνω.

Δεν υπονοώ ότι όλοι γνωρίζουν την αξία της επιλογής ενός καλωδίου, ούτε όμως και την αξία ενός ψηφιακού καλιμπρέησιον, ούτε το πως θα στήσουν σωστά το σύστημα τους.
Για να καταλάβω, ξέρουν όσοι ασχολούνται με τα καλώδια και τιουνάρουν με το αυτί και δεν ξέρουν οι υπόλοιποι ( προς το παρόν με βγάζω έξω απο αυτό το σύνολο ) που βασίζονται σε μετρήσεις των συστημάτων; Δηλαδή, ο τυφλοσούρτης της αξίας του συστήματος, ποσοστό επί του οποίου πρέπει να διατεθεί για την αγορά καλωδίων, αποτελεί ένδειξη ότι μιλάμε με γνώστες;

πάντα αφήνουν παράθυρα ανοιχτά για μυαλό και αυτιά.
Αυτό καλό είναι να ισχύει αμφοτερόπλευρα, αλλά δεν...
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ακριβώς σε αυτό βασίζομαι, επειδή έχω την εντύπωση ότι δεν είναι κανένας τυχαίος. Και όταν λέει ότι το συγκεκριμένο είναι το πιο φλατ που έχει ακούσει ( και σίγουρα έχει ακούσει περισσότερα απο εμένα ), μου είναι αρκετό. Άλλωστε κι εγώ το όσο πιο φλατ καλώδιο ψάχνω.



Για να καταλάβω, ξέρουν όσοι ασχολούνται με τα καλώδια και τιουνάρουν με το αυτί και δεν ξέρουν οι υπόλοιποι ( προς το παρόν με βγάζω έξω απο αυτό το σύνολο ) που βασίζονται σε μετρήσεις των συστημάτων; Δηλαδή, ο τυφλοσούρτης της αξίας του συστήματος, ποσοστό επί του οποίου πρέπει να διατεθεί για την αγορά καλωδίων, αποτελεί ένδειξη ότι μιλάμε με γνώστες;



Αυτό καλό είναι να ισχύει αμφοτερόπλευρα, αλλά δεν...
Μάστορα μου , Κόναν των καλωδίων νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί . Αν κατάλαβα καλά εννοεί τον κατασκευαστή των ηχείων του.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν δεν μουγκρίζει και δεν σφυράει, καλά είσαι Dirty Harry!
Τι να μουγκρισει και να σφυρίξει βρε; πας καλά;
Άκρα του τάφου σιωπή λέμε!
Φαντάσου ότι μπορώ να ακούσω τα περιφερόμενα καμπανάκια πριν ακόμα χτυπήσουν!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
είναι φοβερός μηχανικός και ξέρει και τι ακούει και πως να το κάνει και και και...
Όλοι οι φοβεροί μηχανικοί, τα ίδια φτιάχνουν, χωρίς ίχνος προσωπικού τιουναρίσματος ή οποιουδήποτε μυστηρίου.

Φλατ στο φάσμα, απόλυτος χρονισμός, χαμηλές παραμορφώσεις.
Δεν υπάρχουν μυστικά, μαγικές συνταγές, μεταξωτές κορδέλες και ματσινγκ.

Το dsp χρησιμοποιείται επιτυχημένα στο γκριμ ακριβώς για αυτά τα πράγματα. Τίποτα άλλο, τίποτα διαφορετικό.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι πιο απλά από το "ένα κι ένα κάνουν δύο".

Και οι μετρήσεις, είναι πεισμωτικα εκεί, σταθερές, να δείχνουν αυτά ακριβώς τα δεδομένα.

Όσο απομακρύνεται κανείς από αυτά τα δεδομένα, τόσο περισσότερο προσεγγίζει την καβλωδιομανία και το "ανεξήγητο".
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όσοι χρησιμοποιούμε διόρθωση/EQ/target curves ... το κάνουμε ...ΣΥΝΟΛΙΚΑ
Για το σύστημα δηλαδή dac/interconnects/ενισχυτών/ηχείων/χώρος... οπότε η όποια ΤΥΧΟΝ μικροδιαφορά (ή και μεγαλοδιαφορά αν θέλετε) των καλωδίων που μεταφέρουν ήχο είναι ΑΔΙΑΦΟΡΗ.
Το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να πληρούν τις βασικές προδιαγραφές ... π.χ. τα interconnects να έχουν ικανή θωράκιση και να μη μαζεύουν θόρυβο. Έτσι, ακόμα και να μπορούσε να "τσιρίζει" ένα καβλώδιο είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top