Audio spectrum eros

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Σημερα πηγα στην γνωστη στοα και ακουσα τα AS EROS με τον Αdvance map-305.Δεν ειχα ακουσει ξανα το ηχειο αυτο,και εμεινα με ανοιχτο το στομα απο την διαυγεια του και το σφιχτο καθαρο του μπασο.Το μονο κακο που δεν το ακουσα με την μουσικη που ακουω,(rock/blues) αλλα με jazz.Eγω εχω το σετ MMP-206/MAA-406,εχετε να προτεινετε και καποια αλλη επιλογη σε ηχειο για να συγκρινω?Αν και πιστευω στο EROS θα καταληξω,ο χωρος που θα μπουν ειναι 25τμ,και θεση ακροασης στα 2.5μετρα.Περιμενω την γνωμη απο οσους εχουν ακουσει το συγκεκριμενο ηχειο!!
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Σημερα πηγα στην γνωστη στοα και ακουσα τα AS EROS με τον Αdvance map-305.Δεν ειχα ακουσει ξανα το ηχειο αυτο,και εμεινα με ανοιχτο το στομα απο την διαυγεια του και το σφιχτο καθαρο του μπασο.Το μονο κακο που δεν το ακουσα με την μουσικη που ακουω,(rock/blues) αλλα με jazz.Eγω εχω το σετ MMP-206/MAA-406,εχετε να προτεινετε και καποια αλλη επιλογη σε ηχειο για να συγκρινω?Αν και πιστευω στο EROS θα καταληξω,ο χωρος που θα μπουν ειναι 25τμ,και θεση ακροασης στα 2.5μετρα.Περιμενω την γνωμη απο οσους εχουν ακουσει το συγκεκριμενο ηχειο!!
απο μπασο πως τα πηγε αυτος ο συνδιασμος ?γιατι αλλο η τζαζ και αλλο το ροκ ,προσωπικα ακουσα τον map 305 σε συνδιασμο με τα soavo-1 της yamaha και ειχα απογοητευθει μπασο, μηδεν σε μουσικη ροκ ,εν το μεταξυ πρεπει να λαβης υπ'οψιν σου οτι ο advance δεν εχει ρυθμιστικο μπασου ουτε loudness οποτε θελει πολυ προσοχη η επιλογη σου.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Audio spectrum eros

Σημερα πηγα στην γνωστη στοα και ακουσα τα AS EROS με τον Αdvance map-305.Δεν ειχα ακουσει ξανα το ηχειο αυτο,και εμεινα με ανοιχτο το στομα απο την διαυγεια του και το σφιχτο καθαρο του μπασο.Το μονο κακο που δεν το ακουσα με την μουσικη που ακουω,(rock/blues) αλλα με jazz.Eγω εχω το σετ MMP-206/MAA-406,εχετε να προτεινετε και καποια αλλη επιλογη σε ηχειο για να συγκρινω?Αν και πιστευω στο EROS θα καταληξω,ο χωρος που θα μπουν ειναι 25τμ,και θεση ακροασης στα 2.5μετρα.Περιμενω την γνωμη απο οσους εχουν ακουσει το συγκεκριμενο ηχειο!!
25τμ δεν είναι και λίγα. Σε ροκ καταστάσεις δεν νομίζω να αρκεί το ηχείο.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
To ηχείο είναι όντως εξαιρετικό ως mini monitor.Αλλά όχι στις χαμηλές συχνότητες(για αυτό και είναι mini monitor,δλδ παίζει εξαιρετικά και πεντακάθαρα τις συχνότητες που μπορεί).Κατεβαίνει μ'εχρι τα 55Hz,πολύ καλή απόκριση για το μέγεθός του.H χαμηλη ευαισθησία του όμως σε συνδυασμό με τον σχετικά μεγάλο χώρο σας ίσως να το θαψει.
Καλό θα ήταν να το ακούσετε με την μουσική που σας αρέσει για να βγάλετε τα συμπεράσματα σας,μιας και στην rock η ''αγριάδα'' των οργάνων θα δείξει κατα πόσο μπορείτε να ζήσετε με αυτά(το wooferακι του είναι ταχύτατο).Δεν ξέρω σε τιμή το βρίκατε αλλά το αμέσως επόμενο μοντέλο(sirene)-που λογικά είναι κάπως πιό ακριβό-μάλλον θα έχει καλύτερα αποτελέσματα για την μουσική που ακούτε στον χώρο σας.
Φυσικά όλα τα παταπάνω είναι προσωπικές απόψεις μιας και δεν ξέρω σε τί εντάσεις ακούτε,ούτε το πως θα τοποθετηθούν τα ηχεία στο χώρο σας.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Audio spectrum eros

Bρεθηκε ενα ζευγαρι και τα ακουσα στο σπιτι.
Υπεροχο ηχειο,γεμιζε αψογα τον χωρο μου...αλλα για ροκ καταστασεις δεν...!!
Σε τζαζ,μπλουζ,κλασσικη που τα ακουσα το ηχειο ηταν αψογο ηχητικα.
Αλλαγη πλευσης.....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γιάννη το ηχειάκι αυτό, μέχρι εκεί που μπορεί, είναι άψογο και βάζει πολλά γυαλιά.

Αν θες κάτι μεγαλύτερο και ποιο ρυθμικό υπάρχει και το Sirene.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Re: Audio spectrum eros

Γιάννη το ηχειάκι αυτό, μέχρι εκεί που μπορεί, είναι άψογο και βάζει πολλά γυαλιά.

Αν θες κάτι μεγαλύτερο και ποιο ρυθμικό υπάρχει και το Sirene.
Πετρο εχεις απαλυτο δικιο για το eros,αλλα θελω καποιο για πιο ροκ κατασταση.
 

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Audio spectrum eros

Πάρε τα xanadu με τις βάσεις τους που τα πουλάει κάποιος στις αγγελίες.
 




gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Audio spectrum eros

150 watts per channel (8 ohms), 220 watts (4 ohms)
Απο το manual του τελικου.
Στο link που παραθέσατε πάντως λέει 150 βατ στα 6 ομ και δεν αναφέρει καθόλου στα 4 ομ.

Ο σκοπός της ερώτησης ήταν για να καταλάβουμε περίπου με τι ευαισθησίας ηχεία ταιριάζει(δεν θέλω γέλια..).Για να έχετε εντάσεις και άνετη λειτουργεία κοιτάτε για ηχεία απο 89 db και πάνω.Το xanadu είναι 86. Θέλει καμιά 200άρα για αρχή και βλέπουμε.Εχω ξαναπεί γιατί(βασικά όχι μόνο εγω,αλλά τελος πάντως..) και θα το ξαναπώ.ΤΟ ΗΧΕΙΟ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΒΑΤ.ΠΟΛΛΑ!Αλλιώς νομίζεις ότι το ακούς ή ακούς κάτι άλλο από αυτό που μπορεί και είναι κατασκευασμένογιο για να αποδώσει.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Audio spectrum eros

Το Xanadu το είχα ακούσει στην Audio Spectrum να παίζει με τον ολοκληρωμένο της Advance MAP-305 http://www.advance-acoustic.com/en-product.php?id=24 και τα οδηγούσε μια χαρά και σε μεγάλο χώρο. Οπότε μην φοβάσαι καθόλου αφού τα καταφέρνει ο ολοκληρωμένος δεν πρόκειται να ζοριστεί ο τελικός.

Το Xanadu είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ηχείο, αλλά έχει ένα μειονέκτημα: Καταπίνει αμάσητους ενισχυτές! Οσοι δεν έχουν στιβαρή τροφοδοσία δεν φθάνουν ούτε για καλημέρα. Γι αυτό και είχε βγάλει κακή φήμη, γιατί κάποιοι θεωρητικά καλοί ενισχυτές άδειαζαν και δεν μπορούσαν να το οδηγήσουν. Και φυσικά όλοι νόμιζαν ότι φταίει το ηχείο γι αυτό. Δεν μπορούσαν να παραδεχτούν ότι ο super-duper ακριβοπληρωμένος "hi-end" ενισχυτής τους είχε τροφοδοσία για γέλια... :141:

Πάντως οι ενισχυτές της Advance έχουν σοβαρή τροφοδοσία και οδηγούν τα πάντα. Με τον ΜΑΡ-305 που το άκουσα τα Xanadu έδωσαν όλον τον καλό εαυτό τους.
 


Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Audio spectrum eros

Και εγώ αυτόν τον τελικό έχω (με τον 505 προενισχυτή) και πιστεύω επίσης ότι έχει καλές δυνατότητες με δύσκολα ηχεία, μου έπαιξε αβίαστα και τα παλιά μου B&W DM640i αλλά και τα Duevel Planets που έχω τώρα με μόλις 85db ευαισθησία και αντίσταση 4 Ωμ. Για μία πιο εξειδικευμένη άποψη για τις δυνατότητες του συστήματός σου, ανέβασα αυτό το τεστ γνωστού αγγλικού περιοδικού στο παρακάτω link http://rapidshare.com/files/244897869/Advance-Acoustics-maa406-mpp206-HFC309.pdf.html
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Βρε παιδες έχω ένα απ τα πρώτα ζευγάρια που βγήκαν.10 χρόνια πάνε σχεδόν(αν θυμάμαι καλά).Το έχω ακούσει με λάμπες (λίγα βατ),με λάμπες(καμια 100 βατ).Με τρανζιστορ μικρό(καμια 60αρια βατ),μεσαίο(125 βατ,ο δικός μου parasound 1000).
To AKOYΣΑ όταν μπηκαν καμιά 250αρα πάνω(Parasound 2250,McCormack 1 και κάτι άλλα κτηνάκια krell κτλ).
Τι εννοώ?Αλλάξαν όλα.Δυναμικά,ταχύτητα,καθαρότητα,μπάσσο(εντ'αξει μ'εχρι τα 40Hz περίπου,μην το παρακάνουμε)εστίαση.Το ηχείο θ'ελει βατ γαμω την τατίανα μου.Πως αλλιώς να το πω?Μην το πάρετε αν δεν βάλετε κανα κτηνάκι απο πίσω.Την πάτησα εγώ μην τη πάθουν και άλλοι.Ουφ,πιά!!!:139:

1)
Τελικά είχε δίκιο ο Πετρόπουλος.''Και μετά από 10 χρόνια πάλι για αυτό θα μιλάνε''

2)
Μην μπερδευεται τα βατ με το ρευμα.Το ήχειο έιναι ευκολο βάση εμπέδησης.ΑΝΑΙΣΘΗΤΟ είναι.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Δηλαδή ένας τελικός 2χ120@8, 2χ230@4 θεωρητικά το οδηγεί ή όχι?
Ισα που αρχίζει να το γαργαλάει.Αν μπεί μπόλικο φαϊ θα καταλάβεται την διαφορα.:126:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Audio spectrum eros

Και εγώ αυτόν τον τελικό έχω (με τον 505 προενισχυτή) και πιστεύω επίσης ότι έχει καλές δυνατότητες με δύσκολα ηχεία, μου έπαιξε αβίαστα και τα παλιά μου B&W DM640i αλλά και τα Duevel Planets που έχω τώρα με μόλις 85db ευαισθησία και αντίσταση 4 Ωμ. Για μία πιο εξειδικευμένη άποψη για τις δυνατότητες του συστήματός σου, ανέβασα αυτό το τεστ γνωστού αγγλικού περιοδικού στο παρακάτω link http://rapidshare.com/files/244897869/Advance-Acoustics-maa406-mpp206-HFC309.pdf.html
Τα ντιβελ έχουν 85 db σε ανηχοϊκο θάλαμο.Όχι σε σπίτι με τις ανακλάσεις κτλ.Εκεί έχουν παραπάνω(όπως κάθε δίπολο ή αμφίπολο ηχείο).Αβιάστα πάντως σε τι εντάσεις?Πάνω από 108-110 SPL?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Kυριοι συντονιστές [οxford mode on]εκλιπαρώ την συγνώμη σας[oxford mode off],δεν κάνω trolling.Aπλώς ήταν πολλές οι απαντήσεις μαζεμένες.
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: Audio spectrum eros

Δεν τα έχω ακούσει τα συγκεκριμένα ηχεία ούτε είχα ποτέ Krell και άλλα σχετικά κτηνάκια απλά δεν πιστεύω ότι τα ονομαστικά βαττ είναι η αρχή και το τέλος ενός ενισχυτή γενικά, αλλιώς κανείς δεν θα πλήρωνε για ενισχυτές με λίγα βαττ.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.368
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top