Audio spectrum eros

Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Audio spectrum eros

Τα xanadu μπορεί να χρειάζονται πολύ ρεύμα αλλά αν δείτε τις καμπύλες απόκρισης του είναι σχεδόν τέλειες . Η αντίσταση δεν πέφτει καθόλου και φυσικά ηχητικά η καμπύλη είναι σχεδόν ευθεία. Ένας σοβαρός ενισχυτής μπορεί να τα οδηγήσει και με λιγότερα watt. Ο advance πιστεύω για τον χώρο σου θα είναι υπεραρκετός με τα xanadu. Χώρια που σε λίγα χρόνια θα είναι συλλεκτικό ηχείο.
 




Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Audio spectrum eros

Τα xanadu μπορεί να χρειάζονται πολύ ρεύμα αλλά αν δείτε τις καμπύλες απόκρισης του είναι σχεδόν τέλειες . Η αντίσταση δεν πέφτει καθόλου και φυσικά ηχητικά η καμπύλη είναι σχεδόν ευθεία. Ένας σοβαρός ενισχυτής μπορεί να τα οδηγήσει και με λιγότερα watt. Ο advance πιστεύω για τον χώρο σου θα είναι υπεραρκετός με τα xanadu. Χώρια που σε λίγα χρόνια θα είναι συλλεκτικό ηχείο.
Ναι δεν είναι τα πολλά watts τα οποία απαιτούν αυτά τα ηχεία, αλλά την στιβαρή τροφοδοσία του ενισχυτή και το πολύ ρεύμα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Audio spectrum eros

Ναι δεν είναι τα πολλά watts τα οποία απαιτούν αυτά τα ηχεία, αλλά την στιβαρή τροφοδοσία του ενισχυτή και το πολύ ρεύμα.

Eεεεε?Μάλλον το ανάποδο συμβαίνει.

Μην μπερδεύεται τα βατ με το ρεύμα.
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
Ισα που αρχίζει να το γαργαλάει.Αν μπεί μπόλικο φαϊ θα καταλάβεται την διαφορα.:126:
Αν το έχεις ψάξει, πάω πάσο.
Εγώ πάντως άντεξα μόνο τέσσερις μήνες προτού τα πουλήσω.
Και δε μιλάω για μέγιστες στάθμες, αλλά για ποιότητα...

ΥΓ. Ο τελικός ήταν ο McCormack DNA 0.5 ...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Αν το έχεις ψάξει, πάω πάσο.
Εγώ πάντως άντεξα μόνο τέσσερις μήνες προτού τα πουλήσω.
Και δε μιλάω για μέγιστες στάθμες, αλλά για ποιότητα...

ΥΓ. Ο τελικός ήταν ο McCormack DNA 0.5 ...
Kαλός αλλά μικρός.Θέλει τον 1 για να δείξει.
Τι ακριβώς δεν σας άρεσε στο ηχείο?
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
Η "κάπως κλειστή" εικόνα, η ψεύτικη καθαρότητα, το "ελαφρά μουντό" μπάσσο (καμία σχέση με το αναφοράς για δίδρομο που ειπώθηκε από reviewer το '97) και το μη μουσικό τελικά αποτέλεσμα. Επειδή τότε κόντευα να τρελαθώ, ένα απόγευμα τα πήρα παραμάσχαλα και τα πήγα σε γειτόνισα (!) του κάτω ορόφου που είχε σύστημα με Proac (tablette 50) σε βάσεις atacama και συνοδά αξιόλογα Musical Fidelity. Δεν θα ξεχάσω τι μου είπε όταν τα συνδέσαμε και τα άκουσε: "απαίσια ακούγονται - μπορούμε σε παρακαλώ να συνδέσουμε τα δικά μου τώρα?".

ΥΓ. Και μην ακούσω σχόλια ότι το συγκεκριμένο Proac ανήκει σε διαφορετική κατηγορία ηχείου ...
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
Και κάτι άλλο: το Xanadu διαφημιζόταν σαν τέλεια προσέγγιση διδρόμου ηχείου (και πιθανότατα ήταν, τεχνοκρατικά), με πολύπλοκο διορθωτικό κύκλωμα εμπέδησης. Πως συμβαδίζει αυτό με το ότι "αδειάζει" όλους τους ενισχυτές??? Και πως θα μπορούσε να "τοποθετηθεί" στην αγορά με κόστος μόλις 600 Ε, έχοντας μάλιστα αυτές τις περίεργες και αντιφατικές ιδιαιτερότητες?
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Απάντηση: Audio spectrum eros

Σημερα το πρωι μιλησα με Spectrum electronics και συζητησα το θεμα των ηχειων παλι μαζι τους,και με αποτρεψαν την αγορα του Χanadu για τον ενισχυτη που εχω.
Με λιγα λογια μου ειπαν οτι το ηχειο αυτο θα τον "ρουφηξει" τον τελικο,και για τον χωρο μου θα ειναι οτι πρεπει το Sirine.
Mε την πρωτη ευκαιρια θα παω να τα ακουσω ωστε να καταληξω καπου.
Παντως ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις.
 




Μηνύματα
4.112
Reaction score
3.650
Απάντηση: Audio spectrum eros

Με τα λεφτά αυτά ούτε στα όνειρα κάποιο ηχείο δεν πιάνει το xanadu μτχ. Δοκίμασε το με τον ενισχυτή σου να δείς αν σου κάνει ποτέ δεν ξέρεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Audio spectrum eros

......, αλλιώς κανείς δεν θα πλήρωνε για ενισχυτές με λίγα βαττ.
καλό! το άλλο με τον τοτό το ξέρεις? :135::143::135:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Επίσης πρέπει να έχει και η advance ηχεία.Τι σας είπαν για αυτά?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Audio spectrum eros

Σημερα το πρωι μιλησα με Spectrum electronics και συζητησα το θεμα των ηχειων παλι μαζι τους,και με αποτρεψαν την αγορα του Χanadu για τον ενισχυτη που εχω.
Με λιγα λογια μου ειπαν οτι το ηχειο αυτο θα τον "ρουφηξει" τον τελικο,και για τον χωρο μου θα ειναι οτι πρεπει το Sirine.
Mε την πρωτη ευκαιρια θα παω να τα ακουσω ωστε να καταληξω καπου.
Παντως ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις.
αφού στα είπαν οι άνθρωποι, στα είπε κι ο gstriftos...

ή άλλαξε ενισχυτή και πάρε τα Χanadu ή πάρε τα Sirine.

αλήθεια, από Spectrum electronics τι - ποιόν ενισχυτή προτείνουν για τα Χanadu τους?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Απάντηση: Audio spectrum eros

αλήθεια, από Spectrum electronics τι - ποιόν ενισχυτή προτείνουν για τα Χanadu τους?
Απο 200 βατ και πάνω.(Μαμίσιο το ηχείο.Όχι στα κανιβαλισμένα με hard-wired crossover ή αλλαγμένα υλικά.Εκεί δεν ξέρουν ουτε οι ιδιοι.)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top