Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
118
Reaction score
183
Eύχομαι σ όλους τους συμφορουοντιοσπεκτρουμίτες ( χαχαχαχα τα κατάφερα το έγραψα) να έχουμε καλό Πάσχα ,καλή επιστροφή για όσους φύγουμε και κριτσανιστή πέτσα στο αρνί μας!!!!!!

Χρόνια πολλά
Αχιλλέας
 

Μηνύματα
352
Reaction score
36
Αντε κ' η δικια μου εμπειρια ... Audio Spectrum Studio 5 ή V , εζησα μαζι του 18 ανησυχα χρονια, τωρα συνεχιζει να τραγουδα (ζαπα και τεθια) καπου στη χωρα ...
τα specs εχουν αναρτηθει παραπανω - ψαχνω και τα προσπεκτους αλλα δε θυμαμαι που ειναι καταχωνιασμενα.
View attachment 100404
View attachment 100406
το twiter
View attachment 100407
το cross
View attachment 100408
studio 5 frequency response
View attachment 100409
Καλησπέρα!

Το pdf είναι εδώ και μπορείτε να το κατεβάσετε!

https://www.mediafire.com/file/f4pth91dgbzdn6e/Audio_Spectrum_Manual.pdf/file

:hi:
Καλησπέρα!

Το pdf είναι εδώ και μπορείτε να το κατεβάσετε!

https://www.mediafire.com/file/f4pth91dgbzdn6e/Audio_Spectrum_Manual.pdf/file

:hi:
Ευχαριστώ.
Καλή δουλειά.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
image.jpg
Καλησπέρα σας πολύ ωραίο thread!

Κάτοχος και εγώ ενός ζεύγους Audio Spectrum TLS 30 και διαπίστωσα πως πριν λίγες μέρες το ένα ηχείο αρχιζε να τρίζει. Το αφαίρεσα και είδα ότι δεν είναι seas όπως φαίνεται στην φωτογραφία..
Μάλλον ο προηγούμενος τα άλλαξε;

Γνωρίζει κανείς τι ηχεία φόραγε το συγκεκριμένο και αν θα άξιζε να αναβάθμιση τα μεγάφωνα του;


Ευχαριστώ!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
View attachment 125758 Καλησπέρα σας πολύ ωραίο thread!

Κάτοχος και εγώ ενός ζεύγους Audio Spectrum TLS 30 και διαπίστωσα πως πριν λίγες μέρες το ένα ηχείο αρχιζε να τρίζει. Το αφαίρεσα και είδα ότι δεν είναι seas όπως φαίνεται στην φωτογραφία..
Μάλλον ο προηγούμενος τα άλλαξε;

Γνωρίζει κανείς τι ηχεία φόραγε το συγκεκριμένο και αν θα άξιζε να αναβάθμιση τα μεγάφωνα του;


Ευχαριστώ!
Μεγάφωνα της Seas έφεραν μόνο οι ακριβές σειρές της Audio Spectum. Όχι οι οικονομικές ή αυτές που προορίζονταν για οικιακό κινηματογράφο.
Η εταιρία εισήγαγε τα SEC, που ήταν αξιοπρεπέστατα μεγάφωνα, πάντα στα πλαίσια του κόστους τους.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
μάλιστα οπότε έχει τα αυθεντικά απλά δεν βρήκα περαιτέρω πληροφορίες για αυτά καθόλου.. μάλλον δεν υπάρχει εταιρία πια..

Γνώριζες μήπως τα χαρακτηριστικά τους ή ώστε να δω με τι θα μπορούσα πιθανόν να τα αντικαταστήσω;
 



Μηνύματα
50
Reaction score
33
Μεγάφωνα της Seas έφεραν μόνο οι ακριβές σειρές της Audio Spectum. Όχι οι οικονομικές ή αυτές που προορίζονταν για οικιακό κινηματογράφο.
Η εταιρία εισήγαγε τα SEC, που ήταν αξιοπρεπέστατα μεγάφωνα, πάντα στα πλαίσια του κόστους τους.
Καλημερα!Μηπως γνωριζετε το Eros v2 (που εχω και στην φωτο μου)τι μοναδες φοραει;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
μάλιστα οπότε έχει τα αυθεντικά απλά δεν βρήκα περαιτέρω πληροφορίες για αυτά καθόλου.. μάλλον δεν υπάρχει εταιρία πια..

Γνώριζες μήπως τα χαρακτηριστικά τους ή ώστε να δω με τι θα μπορούσα πιθανόν να τα αντικαταστήσω;
Η SEC ήταν από Taiwan και δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ακόμα.

Δεν υπάρχουν εναλλακτικά μεγάφωνα σε μια ολοκληρωμένη κατασκευή ηχείου. Αυτό συμβαίνει και όσον αφορά την καμπίνα, αλλά και το κύκλωμα διαχωρισμού.
 
Last edited:


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
View attachment 122244 View attachment 122245 View attachment 122246 View attachment 122247 View attachment 122248 Artemis TLS (2 ζευγάρια) με βελτιωμένες καμπίνες, και ένα ζευγάρι Athena TLS, από οπαδό της γραμμής μεταφοράς. Έχω και το βιβλιάριο-manual της Audio Spectrum από το πρώτο ζευγάρι Artemis TLS του 1994 που θα το σκανάρω, αλλά και τα κουτιά τους.
Πανέμορφα..! :geek:
Κουκλιά..! :geek:
Ερωτεύσιμα..! :geek:
Φανταστικές φωτό..! :drinks:
[DOUBLEPOST=1557226186][/DOUBLEPOST]
jean7

AUDIO SPECTRUM CM 3


Είναι 4 δρόμων με 10’’ woofer , midrange , tweeter και super tweeter .
Από ότι θυμάμαι 120 W .
-
View attachment 124907
-

View attachment 124908


-
* Ή foto τού jean7 , μπαίνει γιά τό αρχείο της σελίδας εδώ .
Ευχαριστώ .

-
Αλλο φανταστικό ηχείο με πληθωρικό μπάσο κ πολύ ωραίες μεσαίες κ πρίμα..!
Το έχω ακούσει παλαιότερα στο σύστημα ενός φίλου μου με έναν Sansui AU X911DG 2 X100
Απίστευτος συνδυασμός..
Επαιζαν απίστευτα τα AS..!
 

Μηνύματα
126
Reaction score
28
Η εταιρία ήταν από Taiwan και δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει ακόμα.

Δεν υπάρχουν εναλλακτικά μεγάφωνα σε μια ολοκληρωμένη κατασκευή ηχείου. Αυτό συμβαίνει και όσον αφορά την καμπίνα, αλλά και το κύκλωμα διαχωρισμού.

οποτε τι κάνουμε σε μεγάφωνο που δεν επισκευάζεται τα αλλάζω και τα τέσσερα;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
οποτε τι κάνουμε σε μεγάφωνο που δεν επισκευάζεται τα αλλάζω και τα τέσσερα;
Αν δεν επισκευάζεται υπάρχει θέμα. Το απλό τρίξιμο δεν σημαίνει πως έχει κατεστραμμένο πηνίο και δεν επισκευάζεται.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Kaλημερα σε ολους!.

Δυστυχως οι φωτο εχουν πεσει, αν καποιος καλος φιλος τις εχει (ειναι οι τιμοκαταλογοι απ οσο θυμαμαι με τα χαρακτηριστικα των AS) ας τα ανεβασει!
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Τό ξεκινάω , όπωs ό φίλοs μαs Σωκράτηs .

" Παίρνω την πρωτοβουλία και όσοι πιστοί προσέλθετε.... "

_

Εδώ , μαζί θά συγκεντρώσουμε ότι πληροφορίεs και βιώματα έχουμε γιά αυτή την αξιόλογη Ελληνική εταιρεία παραγωγήs ήχου .
Πέρασαν 40 χρόνια από τότε που πρωτοεμφανίστηκε στην ζωή μαs καί είναι σαν χθέs .
Κακά τα ψέματα .
Όποιο Ελληνα και να ρωτήσειs " πέs μου ένα καλό Ελληνικό ηχείο " ( έχει καί άλλα ...Αλλά ) τό πρώτο που θά σου πεί είναι τηs Audio Spectrum .
Εδώ λοιπόν , Γνώσειs , Ερωτήσειs , Απαντήσειs , Πού θά κάνω servis , Εχώ αυτό τό πρόβλημα με τό τάδε ηχείο τηs Audio Spectrum , όλο και κάποιοs θά μπορέσει να μαs βοηθήσει .

-
Ηχοχρώματα και αρώματα από έναν Έλληνα γιά τουs Έλληνεs .
Γιατί μόνο έναs Έλληναs μπορεί να καταλάβει τόν ψυχικό κόσμο ενόs άλλου Έλληνα .
Καί ό κ. Πετρόπουλοs είναι έναs από αυτούs .

-
Γιατί ό θεόs τηs μουσικήs ήταν , ( καί θά είναι ) γιά πάντα Έλληναs .
-
View attachment 100355

-
View attachment 100356



- :hi:
Καλημερα φιλε μου. Εχω μια ερωτηση να κανω. Καποτε πριν αρκετα χρονια, ειχα αγορασει τα εν λογω ηχεια, studio40 μοντελο. Το ειχα αφησει στον αδερφο μου και κατι μου εκαψε απο κακη χρηση, κατι εκαψε γιατι το ενα ηχειο δεν μου παιζει σωστα. Αλλαξα τροφοδοσια αλλα παλι το ιδιο.. Θα θελα να ρωτησω, που μπορω να το στειλω και να μου το διωθωσουν να παιζει οπως πρωτα;;; δεν εχω ιδεα που να το στειλω. Καταλαβενετε οτι δεν το δινω οπου να ναι κ δεν με νοιαζει το οικονομικο, αρκει να γινει οπως πριν.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
kαλή σου μέρα .
Καλώς ήρθες .
Πές μας πού εντοπίζεται τό πρόβλημα , woofer , twitter , ή απλά στόν ήχο του .
Τί σου έχει κάψει ;

PeterMeni ,
-
1567139490247.png



-
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλημερα φιλε μου. Εχω μια ερωτηση να κανω. Καποτε πριν αρκετα χρονια, ειχα αγορασει τα εν λογω ηχεια, studio40 μοντελο. Το ειχα αφησει στον αδερφο μου και κατι μου εκαψε απο κακη χρηση, κατι εκαψε γιατι το ενα ηχειο δεν μου παιζει σωστα. Αλλαξα τροφοδοσια αλλα παλι το ιδιο.. Θα θελα να ρωτησω, που μπορω να το στειλω και να μου το διωθωσουν να παιζει οπως πρωτα;;; δεν εχω ιδεα που να το στειλω. Καταλαβενετε οτι δεν το δινω οπου να ναι κ δεν με νοιαζει το οικονομικο, αρκει να γινει οπως πριν.
Να υποθέσω πως λέγοντας <<άλλαξα τροφοδοσία>> εννοείς έκανες το δεξί αριστερό και αντίστροφα και το πρόβλημα εξακολουθούσε να εμφανίζεται στο ίδιο ηχείο.
Ακόμα και η χωροταξική θέση των ηχείων μπορεί να διαφοροποιεί έντονα την ακουστική τους έξοδο, οπότε βεβαιώσου πως φταίει κάτι.
Αρχικά θα πρέπει να ελεγχθούν με μετρήσεις τα ηχεία για να διαπιστωθεί αν είναι όπως πρέπει και αν απαιτείται επισκευή.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
από τό μέλος nanakos0 .

Audio spectrum TLS-40 , γραμμής μεταφοράς .
-
mmj86.jpg


-
audio spectrum tls-4



095350_748183_d.jpg



-
ΗΧΕΙΑ δαπέδου audio spectrum tls- 4 σχεδίαση d' appolito transmission line τριων δρόμων τριών μεγαφώνων απο τα σπάνια μοντελα της εταιρειας πιστό αντίγραφο των αγγλικών ηχείων TDL RTL- 4 90 dB 2 x 150 wattrms woofer 2 x 8 inch tweeter 2 x 1 inch .
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
απο τα σπάνια μοντελα της εταιρειας πιστό αντίγραφο των αγγλικών ηχείων TDL RTL-4
Το ξέρετε ότι η AS έφτιαχνε φασόν για την TDL; Η ομοιότητα ΔΕΝ είναι συμτπωματική...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top