Audio Spectrum Greek Club

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Από το manual του 1999
Επειδη υπαρχει το manual του 99, οποιος θελει πληροφοριες για καποιο μοντελο εκεινης της χρονιας μου το λεει και το ανεβαζω, απλα επειδη το avsite επιτρεπει μονο μεχρι 5 φωτο ανα δημοσιευση, δεν μπορω να το ανεβασω ολο εδω.

Επισης θα ηθελα αν καποιος καλος φιλος εχει xanadu και θελει, θα ηθελα μια φωτο απο το crossover, εχω στην κατοχη μου ενα ζευγαρι s37 F.E. (final edition? ετσι τουλαχιστον μου ειπε καποιος) το οποιο φοραει τα ιδια μεγαφωνα(seas p21/rf και 25taf/dlg ) με το xanadu και η καμπινα του δεν φαινεται να ειναι 37 λιτρα, οπως ηταν σε ολα τα ολα s37 αλλα μικροτερη. Επειδη στο παρελθον ειχα s37, το τελευταιο μοντελο το F.E. δεν εχει σχεση στον ηχο με τα προηγουμενα, αρκετα καλυτερες μεσαιες και λιγοτερα μπασα και φυσικα θελει περισσοτερα watt για να παιξει καλα. Αναρωτιεμαι ποσο κοντα ειναι αυτο το ηχειο στο xanadu.
 

Attachments

Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
Βασίλη μου γειά σου .
Θά ήθελα ότι πληροφορία και foto υπάρχει από τον Ερμή Transmission line , crossover , κατασκευή , μεγάφωνα , ότι μπορείς να ψαρέψεις από τό manual του 1999 .

Ευχαριστώ .
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Δικό μου λάθος, δεν είναι του 99, τα ηχεία με τα οποία έρχονταν μαζί το μανουαλι είναι του 99, είναι λογικά του 94 απ όσο μπορώ να καταλάβω. Έρμη έχει αυτόν εδώ, εκείνης της περιόδου.
 

Attachments



Μηνύματα
2
Reaction score
1
Καλησπέρα στην ομήγυρη,

Ύστερα από αρκετά χρόνια αποφάσισα να μαζέψω το παλιό stereo από το πατρικό, κσι μετά από πικαπ ενισχυτη ήρθε η σειρά των ηχείων. (S37 πρώτης γενιάς) τα οποία είναι εξωτερικά σε εξαιρετική κατάσταση μεν, αλλά δυστυχώς το ένα tweeter έχει καεί.

Τα ηχεία φοράνε SEAS woofer : 1" H254 και tweeter: 21f-wbx/dd H182.

Βλέπω στο site της seas τα H0831-06 & H0881-06 με παρόμοια χαρακτηριστικά.
Τιμη internet γύρω στα 50€ το τεμάχιο, http://loudspeakerfreaks.com/Producten_c.asp?Productgroep_b_ID=341&Productgroep_a_ID=84
αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια αλλαγή.

Επίσης αξίζει τον κόπο να αλλάξω προληπτικά τους παλιούς πυκνωτές του crossover?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αρχικά να σου πω ότι έχεις βάλει ανάποδα woofer και tweeter. Το H254 είναι tweeter και το 21F-WBX είναι woofer 8 ιντσών.
Κατά δεύτερον ότι το ηχείο σου το γνωρίζω πάρα πολύ καλά...
Έχει σχεδιαστικά λάθη και στο τμήμα του κροσόβερ του woofer, όπου έχει μεγάλη κοινή περιοχή με το tweeter, αλλά και λάθος συντονισμό του σωλήνα, γιαυτό και έχει αυτή την <<ασάφεια>> χαμηλά.

Γενικότερα μιλώντας, όταν σχεδιάζεται ένα ηχείο έχει σαν βάση τα μεγάφωνα. Βάση αυτών βγαίνει η καμπίνα και στη συνέχεια το κύκλωμα διαχωρισμού, κροσόβερ.
Δεν υπάρχει συμβατότητα με άλλες μονάδες, όσο και αν φαίνονται παραπλήσια κάποια χαρακτηριστικά τους.
Για το καμένο tweeter σου μπορεί να βρεθεί ακόμα κάποιο ίδιο.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Όντως, μια αλλαγή του H254 είναι η πιο απλή λύση αλλά φοβάμαι ότι θα φάω μεταχειρισμένο. Παράλληλα με τρώει και η τσέπη για ένα γενικό ρετουσάρισμα μεγάφωνα & crossover

Πάντως πριν προχωρησω θα κάνω μια καταδρομική στον Πειραιά μέσα στο Φεβρουάριο.

Πληροφοριακά βρήκα και το H457 (σαν Η254 replacement 1:1) σε πολωνικό site στα 37€, και πολύ καλές τιμές για Seas εδω https://audio-hi.fi/en/speakers_tweeters-c-1_2.html?page=2&sort=20a&filter_id=4
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα !
Φιλος των Audio Spectrum εδώ και πολλά χρόνια ( Art 1 Artemis Xanadu Hermès mlo) ! Έχοντας προ και τελικό Parasound και ακολουθώντας τα βήματα του Κου Πετροπουλου ενδιαφέρομαι για αγορά του πασίγνωστου Αίολου ... Τον οποίο όμως δεν το βρίσκω πουθενά γι αυτό και αναρτώ και εδώ !!! Με ενδιαφέρει η αγορά του η η ανταλλαγή με τα Art 1 kΆι με τη διαφορά χρημάτων από εμένα !!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ακόμα και να δεν πουλάτε κάτι εσείς προσωπικά αν ξέρατε πόυ θα μπορούσα να. Απευθυνθώ ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Διονύσης Αργυρεας
 

smi

Μηνύματα
1
Reaction score
2
Έχω ένα ζεύγος ηχείων Art 1 από πολλά χρόνια.Με ενισχυτή Nad c352.Επειδή σκέφτομαι να κάνω μια επανέναρξη των ηχητικών μου αναζητήσεων ήθελα να ρωτήσω να μου προτείνετε μερικούς ενισχυτές που να μππρούν να οδηγήσουν με άνεση τα συγκεκριμένα ηχεία.Με τον nad φτάνοντας στο παρα τέταρτο-παρα 10 αρχίζει να χαλάει ο ήχος,να φουντώνουν τα πρίμα,να ακούγεται σαν τρανζίστορ των 15 ευρώ που το χεις βάλει στηννφουλ ένταση .Φταίει η έλλειψη βατ απ τον ενισχυτή?Υποτίθεται οτι είναι δυνατός 80 watt.Κάτι άλλο?Εν τέλει αξίζουν τα συγκεκριμένα ηχεία για να βασιστώ πάνω τους για μελλοντική αναβάθμιση ενισχυτή cd player κτλ ή είναι μια γλυκή ανάμνηση των φοιτητικών μου χρόνων και να ξεκινήσω με ενα σετ νέων σύγχρονων ηχείων ως βάση για το νέο μου σύστημα?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Έχω ένα ζεύγος ηχείων Art 1 από πολλά χρόνια.Με ενισχυτή Nad c352.Επειδή σκέφτομαι να κάνω μια επανέναρξη των ηχητικών μου αναζητήσεων ήθελα να ρωτήσω να μου προτείνετε μερικούς ενισχυτές που να μππρούν να οδηγήσουν με άνεση τα συγκεκριμένα ηχεία.Με τον nad φτάνοντας στο παρα τέταρτο-παρα 10 αρχίζει να χαλάει ο ήχος,να φουντώνουν τα πρίμα,να ακούγεται σαν τρανζίστορ των 15 ευρώ που το χεις βάλει στηννφουλ ένταση .Φταίει η έλλειψη βατ απ τον ενισχυτή?Υποτίθεται οτι είναι δυνατός 80 watt.Κάτι άλλο?Εν τέλει αξίζουν τα συγκεκριμένα ηχεία για να βασιστώ πάνω τους για μελλοντική αναβάθμιση ενισχυτή cd player κτλ ή είναι μια γλυκή ανάμνηση των φοιτητικών μου χρόνων και να ξεκινήσω με ενα σετ νέων σύγχρονων ηχείων ως βάση για το νέο μου σύστημα?
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις και να δώσεις απάντηση.
Βρες-δανείσου έναν ενισχυτή 150 watts, όχι ότι ποιο εύκολο πλέον, και δες τι συμβαίνει σε σχέση με τον NAD, όταν οδηγεί τα ηχεία σου.

Επίσης σημαντικό ρόλο έχει η τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο. Ανεβαίνοντας σε στάθμη τα όποια προβλήματα επιδεινώνονται.
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
Η φωτογραφία είναι από το crossover των Αudio spectrum cm3,τα οποία έχω από το 91 ή 92,χωρίς να τους έχω κάνει κάποιο σέρβις.
Θα μπορέσω να βρω τους ίδιους πυκνωτές ή ότι άλλο χρειάζεται (είμαι άσχετος από αυτά)
και αν ναι τι θα μου κοστίσει?
Ευχαριστώ.
IMG_20200410_110938_945.JPG
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η φωτογραφία είναι από το crossover των Αudio spectrum cm3,τα οποία έχω από το 91 ή 92,χωρίς να τους έχω κάνει κάποιο σέρβις.
Θα μπορέσω να βρω τους ίδιους πυκνωτές ή ότι άλλο χρειάζεται (είμαι άσχετος από αυτά)
και αν ναι τι θα μου κοστίσει?
Ευχαριστώ. View attachment 160860
Οι κίτρινοι πυκνωτές που φαίνονται είναι ΜΚΤ. Είναι-ήταν μια χαρά για την κατηγορία του ηχείου, αλλά γενικά όχι ότι καλύτερο. Αυτοί σε βάθος χρόνου παρουσιάζουν ελάχιστη έως καθόλου φθορά και μόνο για βελτίωση μπορεί να αλλαχθούν με καλύτερους.
Ο μπλε των 33 μF είναι παράλληλα στο woofer και είναι ηλεκτρολυτικός. Είναι και ο μόνος που μπορεί να έχει αλλοιωθεί έντονα μετά από τόσο χρόνια. Είναι παράλληλα με το μεγάφωνο, οπότε έχει ελάχιστη συμμετοχή στον ήχο, και η αντικατάσταση του με έναν ίδιας ποιότητας και τιμής, έχει ελάχιστο κόστος.
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
Οι κίτρινοι πυκνωτές που φαίνονται είναι ΜΚΤ. Είναι-ήταν μια χαρά για την κατηγορία του ηχείου, αλλά γενικά όχι ότι καλύτερο. Αυτοί σε βάθος χρόνου παρουσιάζουν ελάχιστη έως καθόλου φθορά και μόνο για βελτίωση μπορεί να αλλαχθούν με καλύτερους.
Ο μπλε των 33 μF είναι παράλληλα στο woofer και είναι ηλεκτρολυτικός. Είναι και ο μόνος που μπορεί να έχει αλλοιωθεί έντονα μετά από τόσο χρόνια. Είναι παράλληλα με το μεγάφωνο, οπότε έχει ελάχιστη συμμετοχή στον ήχο, και η αντικατάσταση του με ένα ίδιας ποιότητας και τιμής έχει ελάχιστο κόστος.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Θα ψαχτω και θα επανέλθω.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κάτοχος εδώ και 25 περίπου χρόνια των studio 4. Αρκετά ευχαριστημένος μπορώ να πω για στερεοφωνικά παιξίματα μέσω ενός Denon τα τελευταία χρόνια και ενός Marantz πιο παλιά. Εδώ και ένα χρόνο περίπου παρατήρησα μια ζημιά που έχει πάθει το γουφερ και στα δυο ηχεία. Στο κέντρο έχει σκιστεί ελαφρώς η μεμβράνη. Το σκίσιμο μετά από ένα χρόνο όπως έγραψα δεν έχει μεγαλώσει.
Αξίζει να το επιδιορθώσω πιστεύετε;
Εγώ πάντως δεν διακρίνω κάποια παραμόρφωση αν και δεν τα παίζω πολύ δυνατά πια.
Αν πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει επιδιόρθωση που να απευθυνθώ; Μιας και ξέρω πως η αντιπροσωπεία μας άφησε.
Επισυνάπτω και φωτό για να γίνω ποιο κατανοητός. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κάτοχος εδώ και 25 περίπου χρόνια των studio 4. Αρκετά ευχαριστημένος μπορώ να πω για στερεοφωνικά παιξίματα μέσω ενός Denon. Εδώ και ένα χρόνο έχω πρόβλημα ζημιά που έχει πάθει το γουφερ και στα δυο ηχεία. Στο κέντρο έχει σκιστεί ελαφρώς η μεμβράνη. Αξίζει να το επιδιορθώσω πιστεύετε;
Εγώ πάντως δεν διακρίνω κάποια παραμόρφωση αν και δεν τα παίζω πολύ δυνατά πια.
Αν πρέπει να γίνει επιδιόρθωση που να απευθυνθώ; Μιας και ξέρω πως η αντιπροσωπεία μας άφησε.
Επισυνάπτω και φωτό για να γίνω ποιο κατανοητός. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.
Δεν ειναι καποιο σοβαρο προβλημα και η συμβολη αυτου του σημειου του καλυμματος στον ηχο του μεγαφωνου μηδενικη θα ελεγα...

Αστο οπως εχει και εισαι μια χαρα.Αν νομιζεις βεβαια οτι μπορεις να βαλεις απειροελαχιστη ποσοστητα κυανοακρυλικης κολλας στο εσωτερικο σημειο του σχησιματος ωστε να μην προχωρησει,θα ηταν το ιδανικο!
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Δεν ειναι καποιο σοβαρο προβλημα και η συμβολη αυτου του σημειου του καλυμματος στον ηχο του μεγαφωνου μηδενικη θα ελεγα...

Αστο οπως εχει και εισαι μια χαρα.Αν νομιζεις βεβαια οτι μπορεις να βαλεις απειροελαχιστη ποσοστητα κυανοακρυλικης κολλας στο εσωτερικο σημειο του σχησιματος ωστε να μην προχωρησει,θα ηταν το ιδανικο!
Ευχαριστώ πολύ συνονόματε φίλε μου για την βοήθεια σου. Η κυανοακρυλική δεν είναι σκληρή για τέτοια επισκευή; Εγώ σκέφτηκα κάτι σε σιλικόνη που είναι ποιο ελαστική από τη κόλλα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Σκληρή κόλλα χρειάζεσαι για το συγκεκριμένο σημείο. Το dustcap (έτσι λέγεται αυτό το κομμάτι) θέλουμε να είναι άκαμπτο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εχει αρχισει να φθειρεται το πλαστικο (να πολυμεριζεται ? ετσι το λεμε ?:idk:) και μια τοπικη επισκευη δεν θα το σταματησει αυτο. Ισως αμα τα παιξεις δυνατα να παρεις και κανα γουφερ στο χερι :prankster:. Ισως να σκεφτεις την αντικατασταση τους ...

βαλε καμια φωτο να δουμε - ειχα τα 5 - το 4 ηταν με ενα 8ιντσο ?
:drinks:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ευχαριστώ πολύ συνονόματε φίλε μου για την βοήθεια σου. Η κυανοακρυλική δεν είναι σκληρή για τέτοια επισκευή; Εγώ σκέφτηκα κάτι σε σιλικόνη που είναι ποιο ελαστική από τη κόλλα.
Να εισαι καλα!

Για εκεινο το σημειο θελουμε κολλα σκληρη και ελαφρια.Η σιλικονη ειναι αντιθετη σε αυτα και θα φαινεται και χαλια.Και να μην το κανεις,πιστευω θα εισαι μια χαρα για τα επομενα χρονια.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Σκληρή κόλλα χρειάζεσαι για το συγκεκριμένο σημείο. Το dustcap (έτσι λέγεται αυτό το κομμάτι) θέλουμε να είναι άκαμπτο.
Αν χειροτερέψει θα επηρεάζει τη ποιότητα του ήχου; Θα βάζει κάποια παραμόρφωση που θα την ακούω ή όχι.
Εχει αρχισει να φθειρεται το πλαστικο (να πολυμεριζεται ? ετσι το λεμε ?:idk:) και μια τοπικη επισκευη δεν θα το σταματησει αυτο. Ισως αμα τα παιξεις δυνατα να παρεις και κανα γουφερ στο χερι :prankster:. Ισως να σκεφτεις την αντικατασταση τους ...

βαλε καμια φωτο να δουμε - ειχα τα 5 - το 4 ηταν με ενα 8ιντσο ?
:drinks:
Τα παίζω δυνατά σπάνια πλέον. Ναι αυτά με το ένα γουφερ είναι. Έχω σκεφτεί μετά από τόσα χρόνια την αντικατάσταση αλλά προβληματίζομαι τι θα κάνω αυτά καθώς δεν έχω χώρο να τα αποθηκεύσω και θα πρέπει να τα πουλήσω ίσως κάπου. Και σκέφτομαι ποιος θα τα πάρει με ζημιά. Εξωτερικά είναι χαρτί χωρίς χτυπήματα.
Για να τα πάω να τα δει κάποιος ειδικός από κοντά ποιον προτείνεται ;;
 

Attachments

Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top