Audio Spectrum Greek Club





Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.791
Reaction score
28.233
AUDIO SPECTRUM TLS- 3
-
AUDIO SPECTRUM TLS- 3 , ηχεία δαπέδου υψηλής πιστότητας με κρυστάλλινο ήχο . 2 x100 watt rms , σχεδίαση D'APPOLITO τριών δρόμων , τριών μεγαφώνων , με 2 x 8 '' woofer της seas , ενω για τις υψηλές , φοράει το περίφημο tweeter 25 af/dlg gold της seas , που φοράει και το μεγαλο μοντελο της εταιρίας Ερμής .
-
1600800783185.png

1600800815106.png



-
 

P

PMC

Guest
AUDIO SPECTRUM TLS- 3
-
AUDIO SPECTRUM TLS- 3 , ηχεία δαπέδου υψηλής πιστότητας με κρυστάλλινο ήχο . 2 x100 watt rms , σχεδίαση D'APPOLITO τριών δρόμων , τριών μεγαφώνων , με 2 x 8 '' woofer της seas , ενω για τις υψηλές , φοράει το περίφημο tweeter 25 af/dlg gold της seas , που φοράει και το μεγαλο μοντελο της εταιρίας Ερμής .
-
View attachment 180459
View attachment 180460


-

τα tls 4 ήταν το πρώτο σοβαρό μου ηχείο......25 χρόνια πίσω......:drinks:
 


dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Οι <παλαιές αγάπες πηγαίνουν στον παράδεισο!> Ο ήχος της Spectrum νομίζω έχει χαράξει την πορεία μας στο χόμπυ του ήχου! Ο ψηλός τρελλός επιστήμονας είναι μορφή που θα μείνει στήν ιστορία και πρώτα από όλα άνθρωπος σωστός, για όσους έτυχε να τον γνωρίσουν.......respect.... Θέλω απλά να συμπληρώσω στο όμορφο θέμα, ότι πίσω από την Spectrum υπάρχει και ο κατασκευαστής καμπίνας/ βάσεων κτλ που έδωσε το προσωπικό του στίγμα στην πορεία της εταιρίας,ο κος Τζιάφης Γεώργιος με την Exelixis που λειτουργεί ακόμη.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
13
20200401083904_IMG_7464.JPG
20200401084120_IMG_7469.JPG

Καλημέρα! 17 χρόνια παρέα με τον Ορφέα της Audio spectrum... 17 χρόνια μουσικών ταξιδιών με ένα ηχείο που αποδίδει εξαιρετικά όπως την πρώτη ημέρα που στήθηκε το σύστημα. Ένα ηχείο που μετράει αλλά και ακούγεται εκπληκτικά!! Δύσκολο στο να βρεις την ιδανική τοποθέτηση αν είσαι ψυχαναγκαστικός όπως εγώ (θέλει δουλειά όσον αφορά τις μεταξύ τους αποστάσεις και την θέση ακρόασης καθώς και της κλήσης αυτών) αλλά αν βρεις το ιδανικό στήσιμο σε ανταμείβει με μια μοναδική μουσική εμπειρία που ακόμη και σήμερα σύγχρονες σχεδιάσεις με πολλαπλάσια χρήματα δύσκολα το συναγωνιζονται!!! Συγχαρητήρια στον κύριο Πετρόπουλο (είχα την χαρά να συνομιλήσω μαζί του δυο φορές στο τηλέφωνο) για τα εξαιρετικά ηχεία που μας έδωσε όλα αυτά τα χρόνια. Μακάρι να συνέχιζε αυτή η όμορφη διαδρομή της εταιρείας του.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.791
Reaction score
28.233
Να υπάρχει και αυτό εδώ ,
Ευχαριστούμε
oldy

-

-
 


Μηνύματα
1
Reaction score
8
Καλημέρα χρόνια πολλά καλή χρόνια με υγεία σε όλους.
Σήμερα ανακάλυψα το Audio Spectrum Greek Club είμαι και εγώ κάτοχος ενός σετ home cinema
και ηχείων τής Audio Spectrum. πελάτης χρόνια και μόνο από εκεί .
Μπράβο σε όλους για την ωραία δουλειά πού έχετε κάνει .
Με εκτίμηση

Γιώργος
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Από το manual του 1999
Επειδη υπαρχει το manual του 99, οποιος θελει πληροφοριες για καποιο μοντελο εκεινης της χρονιας μου το λεει και το ανεβαζω, απλα επειδη το avsite επιτρεπει μονο μεχρι 5 φωτο ανα δημοσιευση, δεν μπορω να το ανεβασω ολο εδω.

Επισης θα ηθελα αν καποιος καλος φιλος εχει xanadu και θελει, θα ηθελα μια φωτο απο το crossover, εχω στην κατοχη μου ενα ζευγαρι s37 F.E. (final edition? ετσι τουλαχιστον μου ειπε καποιος) το οποιο φοραει τα ιδια μεγαφωνα(seas p21/rf και 25taf/dlg ) με το xanadu και η καμπινα του δεν φαινεται να ειναι 37 λιτρα, οπως ηταν σε ολα τα ολα s37 αλλα μικροτερη. Επειδη στο παρελθον ειχα s37, το τελευταιο μοντελο το F.E. δεν εχει σχεση στον ηχο με τα προηγουμενα, αρκετα καλυτερες μεσαιες και λιγοτερα μπασα και φυσικα θελει περισσοτερα watt για να παιξει καλα. Αναρωτιεμαι ποσο κοντα ειναι αυτο το ηχειο στο xanadu.
Φίλε Βασίλη Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε εσένα και σε όλο το φορουμ.Αξιζουν σαν ηχεία τα final edition?Έχω ένα ζευγάρι στην αποθήκη του θείου μου μάλλον ήταν. Το ένα το woofer μάλλον θέλει επισκευή αξίζει να γίνει refoam η να μην ασχοληθώ.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Φίλε Βασίλη Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε εσένα και σε όλο το φορουμ.Αξιζουν σαν ηχεία τα final edition?Έχω ένα ζευγάρι στην αποθήκη του θείου μου μάλλον ήταν. Το ένα το woofer μάλλον θέλει επισκευή αξίζει να γίνει refoam η να μην ασχοληθώ.
Χρόνια Πολλά και καλη χρόνια

Εγω ήμουν φαν των audio spectrum μέχρι που μπήκα στον χώρο του diy, προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει να ασχοληθείς, εγώ βέβαια ασχολήθηκα μεν, αλλά στα πλαίσια του diy έγιναν πολλές παρεμβάσεις, αλλαγές μεγαφωνων και Crossover οπότε πλέον δεν είναι ακριβώς Audio spectrum αλλά κάτι πιο κοντά στα δικά μου γούστα με πιο flat response. Έχε στα υπόψιν σου ότι για να είσαι απόλυτα σωστός, refoam πρέπει να γίνει και στα δύο μεγάφωνα και κάποιες μικροαλλαγές στο Crossover.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.791
Reaction score
28.233
Φίλε Βασίλη Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε εσένα και σε όλο το φορουμ.Αξιζουν σαν ηχεία τα final edition?Έχω ένα ζευγάρι στην αποθήκη του θείου μου μάλλον ήταν. Το ένα το woofer μάλλον θέλει επισκευή αξίζει να γίνει refoam η να μην ασχοληθώ.
-
Χρόνια πολλά - και γιά την ονομαστική σου 1984 - και καλή χρονιά , γιά όλους .
Εννοείται ......εξυπακούεται .......είναι αυτονόητο , ...να ασχοληθείς , γιατί και θα μάθεις αλλά και γιατι αξίζει να δώσεις άλλη μιά ευκαιρία να κελαηδήσει αυτό το ηχείο .
Υπάρχουν φίλοι κοντά μας που μπορούν να σε βοηθήσουν ή και να στο παραδώσουν έτοιμο και βελτιωμένο αυτό το αξιόλογο ηχείο .

-
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Έγινε παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όταν τα βγάλω από την αποθήκη θα σας ρωτήσω να μου πείτε τι μπορώ να κάνω η που να τα στείλω για να τα επισκευάσουμε.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλησπέρα παιδιά έβγαλα τα final edition από την αποθήκη και τα συνδεσα για να τα ακούσω το ένα παίζει μια χαρά το άλλο έχει ένα τρίξιμο και ανακάλυψα ότι το woofer σε κάποια σημεία έχει ξεκολλήσει
IMG_20210109_161341.jpg
IMG_20210109_161310.jpg

Πρέπει να πάει σε μάστορα μπορώ να το κολλήσω μόνος μου?
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Αν μπορείς ανέβασε δύο φωτογραφίες (μπροστά - πίσω) του ηχείου, δε γνωρίζω το final edition.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καλησπέρα παιδιά έβγαλα τα final edition από την αποθήκη και τα συνδεσα για να τα ακούσω το ένα παίζει μια χαρά το άλλο έχει ένα τρίξιμο και ανακάλυψα ότι το woofer σε κάποια σημεία έχει ξεκολλήσει
View attachment 195305 View attachment 195306
Πρέπει να πάει σε μάστορα μπορώ να το κολλήσω μόνος μου?
μη βάλεις χέρι....απ όσο βλέπω έχουν ''σκάσει'' τα λάστιχα
καλό είναι να αλλαχτεί όλο με νέο και στα 2 ηχεία
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top