Audio Spectrum Greek Club

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Έχει κάποιος να μου προτείνει μια εναλλακτική λύση, αντί του 8ιντσου seas p21/rf.Καποιο άλλο που αν το αλλάξουμε, δεν θα αλλάξει τόσο πολύ και ο ήχος του ηχείου.Καποιο με παρόμοια χαρακτηριστικά.Τα συγκεκριμένα από ότι έχω καταλάβει δεν βγαίνουν πλέον. Στην σελίδα της seas έχει πολλά παρόμοια, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το πιο κοντινό στο p21/rf.Η και κάποιο από άλλη εταιρία.
Αρχικά πρέπει να δεις το θέμα της πατούρας. Τα καινούρια σασί των 8ιντσων είναι κάτι χιλιοστά μεγαλύτερα και δεν ταιριάζουν ακριβώς.
Μετά θα πρέπει να συντονιστεί η σωλήνα στα νέα δεδομένα μεγαφώνου-καμπίνας.
Το τρίτο που θα πρέπει να γίνει είναι επέμβαση στο κροσόβερ. Αυτό για να ταιριάξει το νέο μεγάφωνο αλλά και να αλλάξει η στάθμη στις υψηλές συχνότητες.
Βλέπεις οι νέες μονάδες μπορούν να δώσουν κάποια παραπάνω db.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Αρχικά πρέπει να δεις το θέμα της πατούρας. Τα καινούρια σασί των 8ιντσων είναι κάτι χιλιοστά μεγαλύτερα και δεν ταιριάζουν ακριβώς.
Μετά θα πρέπει να συντονιστεί η σωλήνα στα νέα δεδομένα μεγαφώνου-καμπίνας.
Το τρίτο που θα πρέπει να γίνει είναι επέμβαση στο κροσόβερ. Αυτό για να ταιριάξει το νέο μεγάφωνο αλλά και να αλλάξει η στάθμη στις υψηλές συχνότητες.
Βλέπεις οι νέες μονάδες μπορούν να δώσουν κάποια παραπάνω db.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά αυτά μάλλον πρέπει να τα κάνει κάποιος που ξέρει δυστυχώς δεν γνωρίζω πως να συντονίσω την σωλήνα η να επέμβω στο κροσοβερ να ταιριάξω το γουφερ και να κάνω τις κολλήσεις μπορώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά αυτά μάλλον πρέπει να τα κάνει κάποιος που ξέρει δυστυχώς δεν γνωρίζω πως να συντονίσω την σωλήνα η να επέμβω στο κροσοβερ να ταιριάξω το γουφερ και να κάνω τις κολλήσεις μπορώ.
Για το άνοιγμα της πατούρας κατά μερικά χιλιοστά, πράγμα καθόλου εύκολο, έχεις λύση;
Όσο για τα μεγάφωνα θα μπορούσαν να ταιριάξουν δύο, το U22REX και το CA22RNY. Το δεύτερο θα δώσει λίγη καλύτερη ευαισθησία, αλλά ελαφρώς μικρότερη κάτω απόκριση, όπως είναι λογικό.
Σε στάθμη θα είσαι δύο db επάνω με το πρώτο και τρία με το δεύτερο.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Για το άνοιγμα της πατούρας κατά μερικά χιλιοστά, πράγμα καθόλου εύκολο, έχεις λύση;
Ρούτερ με κοπτικό αντιγραφής (με το ρουλεμάν επάνω) και diy jig, αλλά χρειάζεται αρκετή προσοχή στο να φτιαχτεί το jig στην απόλυτα ορθή διάμετρο. Δε διευκολύνει ότι το άνοιγμα θα πλησιάζει επικίνδυνα τα κάθετα όρια της μπάφλας.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Ρούτερ με κοπτικό αντιγραφής (με το ρουλεμάν επάνω) και diy jig, αλλά χρειάζεται αρκετή προσοχή στο να φτιαχτεί το jig στην απόλυτα ορθή διάμετρο. Δε διευκολύνει ότι το άνοιγμα θα πλησιάζει επικίνδυνα τα κάθετα όρια της μπάφλας.
Γιαυτό και το <<πράγμα καθόλου εύκολο>>. Θέλει μόλις δύο κάτι χιλιοστά διεύρυνση η πατούρα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Μια επίσκεψη σε μηχανουργείο/τορναδόρο για "φάγωμα" των νέων σασί προς μείωση της διαμέτρου ίσως είναι ευκολότερη. Αρκεί να βολεύουν οι θέσεις στις υπάρχουσες τρύπες για τις βίδες και να μη βγαίνουν "εκτός". Αλλά και πάλι, ανοίγει καινούριες στις σωστές θέσεις.
 

TGD

Μηνύματα
6.909
Reaction score
7.004
Μα αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία τον κόπο; Θα χαλάσεις ένα ζευγάρι καλά ηχεία για να κρατήσεις μόνο το κουτιά;
Αν θέλεις αλλαγή, πούλησέ τα και ψάξε για κάτι άλλο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Μια επίσκεψη σε μηχανουργείο/τορναδόρο για "φάγωμα" των νέων σασί προς μείωση της διαμέτρου ίσως είναι ευκολότερη. Αρκεί να βολεύουν οι θέσεις στις υπάρχουσες τρύπες για τις βίδες και να μη βγαίνουν "εκτός". Αλλά και πάλι, ανοίγει καινούριες στις σωστές θέσεις.
Με την καμία... Θα γίνει ζημιά στη μονάδα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Μα αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία τον κόπο; Θα χαλάσεις ένα ζευγάρι καλά ηχεία για να κρατήσεις μόνο το κουτιά;
Αν θέλεις αλλαγή, πούλησέ τα και ψάξε για κάτι άλλο.
Αν φοράει καταργημένο μεγάφωνο και έχει καεί το υπάρχων τι κάνεις;
 


TGD

Μηνύματα
6.909
Reaction score
7.004
Αν δεν υπάρχει ανταλλακτικό, αν δεν επισκευάζεται κάπως, αν δεν υπάρχει κάποιο παρόμοιο που να μην θέλει σοβαρές αλλαγές...
Φοβάμαι ότι το κόστος τροποποίησης αν δεν το κάνεις μόνος σου θα σου έρθει ακριβότερο από ένα καινούργιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Αν δεν υπάρχει ανταλλακτικό, αν δεν επισκευάζεται κάπως, αν δεν υπάρχει κάποιο παρόμοιο που να μην θέλει σοβαρές αλλαγές...
Φοβάμαι ότι το κόστος τροποποίησης αν δεν το κάνεις μόνος σου θα σου έρθει ακριβότερο από ένα καινούργιο.
Την επισκευή την ξεχνάς αν θέλεις σοβαρό αποτέλεσμα. Ποτέ επισκευασμένο μεγάφωνο δεν πλησιάζει το αρχικό.
Μια σοβαρή τροποποίηση ναι θα κοστίσει, αλλά θα έχεις ένα ηχείο που για αγορά θα έδινες πολλαπλάσια.
 

K

kimon

Guest
Εάν κάποιος θέλει (για τον οποιοδήποτε λόγο) να αλλάξει μεσογούφερ SEAS με διάμετρο 170 χιλ. ,
ας έχει υπ' όψιν του ότι η σειρά SB 17 της SB Acoustics έχει μόλις μισό χιλιοστό μεγαλύτερη διάμετρο σασί, ενώ τα επί μέρους μεγάφωνα (βγαίνουν με διάφορα διαφράγματα) έχουν άριστες μετρήσεις:
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.Το ένα το γουφερ είναι καλό το άλλο που είναι σκισμένη η ανάρτηση θα το δώσω για επισκευή φαντάζομαι θα γίνεται,το λέω αυτό επειδή η ανάρτηση του είναι σαν να είναι ανάποδα.Αγορασα τα γουφερ από την αγγελία που μου έδειξε ο φιλος Bono που είναι ολοκαίνουρια, θα έχω και στο νου μου το U22REX και το CA22RNY που προτείνε ο PeterMeni για μελλοντικό πειραματισμό.Ο κουμπάρος μου δουλεύει σε μια εταιρεία που κάνουν ιατρικά εργαλεία και αυτός δουλεύει μηχανές cnc στο παρελθόν μου είχε μικρύνει το σασί από δύο δωδεκαηντσα με ακρίβεια μικροχιλιοστου.Οσο για τις τρύπες η στοκαρεις τις παλιές και ανοίγεις καινούριες.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.151
Μέχρι πριν λίγα χρόνια είχα τα Xanadu τα οποία φοράνε τα ίδια γούφερ και είχαν παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα σχισμένης ανάρτησης, όσο κι αν έψαξα τότε εντός και εκτός συνόρων δεν κατάφερα να βρω την ίδια ανάρτηση, αναγκάστηκα και τις άλλαξα με foam αναρτήσεις, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό με απίστευτη υποτίμηση του ήχου του ηχείου οπότε και τα χάρισα σε κάποιον φίλο.
Καλά έκανες κι αγόρασες τα γούφερ της αγγελίας γιατί πλέον είναι πολύ δύσκολο να βρεις ακόμα και μεταχειρισμένα προς πώληση.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Μέχρι πριν λίγα χρόνια είχα τα Xanadu τα οποία φοράνε τα ίδια γούφερ και είχαν παρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα σχισμένης ανάρτησης, όσο κι αν έψαξα τότε εντός και εκτός συνόρων δεν κατάφερα να βρω την ίδια ανάρτηση, αναγκάστηκα και τις άλλαξα με foam αναρτήσεις, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό με απίστευτη υποτίμηση του ήχου του ηχείου οπότε και τα χάρισα σε κάποιον φίλο.
Καλά έκανες κι αγόρασες τα γούφερ της αγγελίας γιατί πλέον είναι πολύ δύσκολο να βρεις ακόμα και μεταχειρισμένα προς πώληση.
Υπάρχουν οι αναρτήσεις αυτές, οι ανεστραμμένες, και για τα μεγάφωνα των 6,5 ιντσών και των 8.
 
Last edited:



Μηνύματα
793
Reaction score
1.151
Αρχικά πρέπει να δεις το θέμα της πατούρας. Τα καινούρια σασί των 8ιντσων είναι κάτι χιλιοστά μεγαλύτερα και δεν ταιριάζουν ακριβώς.
Μετά θα πρέπει να συντονιστεί η σωλήνα στα νέα δεδομένα μεγαφώνου-καμπίνας.
Το τρίτο που θα πρέπει να γίνει είναι επέμβαση στο κροσόβερ. Αυτό για να ταιριάξει το νέο μεγάφωνο αλλά και να αλλάξει η στάθμη στις υψηλές συχνότητες.
Βλέπεις οι νέες μονάδες μπορούν να δώσουν κάποια παραπάνω db.
Τότε όμως δεν γνωριζόμασταν για να με καθοδηγήσεις :) και μέσω internet δεν τις είχα βρει πουθενά, το σίγουρο είναι ότι οι foam άλλαξαν δραματικά την απόδοση του μεγαφώνου προς το χειρότερο.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Έχει κάποιος να μου προτείνει μια εναλλακτική λύση, αντί του 8ιντσου seas p21/rf.Καποιο άλλο που αν το αλλάξουμε, δεν θα αλλάξει τόσο πολύ και ο ήχος του ηχείου.Καποιο με παρόμοια χαρακτηριστικά.Τα συγκεκριμένα από ότι έχω καταλάβει δεν βγαίνουν πλέον. Στην σελίδα της seas έχει πολλά παρόμοια, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το πιο κοντινό στο p21/rf.Η και κάποιο από άλλη εταιρία.

Προσωπικά το άλλαξα με new old stock p21rex ddp, μπήκε βέβαια το απαραίτητο χέρι στο Crossover, αλλά το αποτέλεσμα ήταν άψογο. Κατά καιρούς έχω δει και στο ebay, αλλά και στην τοπική αγορά p21rex.
Ενημερωτικά το δοκίμασα και με το μαμά Crossover, έπαιζε καλά, αλλά τα δύο μεγάφωνα έχουν break up σε διαφορετικές συχνότητες οπότε είχε λίγο nasal ήχο, που διορθώθηκε στο Crossover. Αντίστοιχες παρεμβάσεις έκανα και στο tweeter, μιας και άλλαξα το Tweeter σε μεταξωτου θόλου που προτιμώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.557
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top