Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στην ομάδα και χαίρομαι που ανακάλυψα αυτή την σελίδα. Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου ένα ζευγάρι Audio Spectrum Studio 1 με έναν ενισχυτή marantz 1250. Ο ενισχυτής είχε ένα θέμα (ίσως με το volume knob) και αυξομείωνε την ένταση και έκανε έντονα χρατς όταν πείραζα την ένταση. Με τις ελάχιστες γνώσεις που κατέχω, το μόνο που μπόρεσα να κάνω, ήταν να τον ανοίξω και να ρίξω spray επαφών και να τον καθαρίσω και πράγματι για κάποιο διάστημα έκανε δουλειά και χάρηκα τα ηχεία. Πριν λίγες μέρες ξεκίνησε πάλι να κάνει κάτι έντονα cracks ο ενισχυτής με αποτέλεσμα να κάνει ένα σκίσιμο το ένα μεγάφωνο. Η ερώτηση μου λοιπόν, σε εσάς είναι αν γνωρίζει κανείς να υπάρχει διαθέσιμο μεγάφωνο, είτε μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση , είτε αν μπορώ να επικοινωνήσω και να βρω ανταλλακτικό. Ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Τα s37-2 του φίλου μου αφού τα κάναμε refoam χθες τα συνδέσαμε και τα ακούμε. Καλά δεν παίζονται!!! Πόσο καλύτερα να ακούγονταν με τις αυθεντικές αναρτήσεις?
IMG_20210320_202719.jpg
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλησπέρα πριν από λίγο πήρα τα woofer από τα Audio spectrum s37 final edition που τα είχα πάει για refoam ο μάστορας βρήκε και μου έβαλε την ίδια ανάποδη ανάρτηση και μου είπε ότι υπάρχουν. Στον ήχο δεν κατάλαβα διάφορα παίζουν τέλεια όπως με τις αυθεντικές αναρτήσεις.
IMG_20210401_124331_1.jpg
IMG_20210401_124321_1.jpg
IMG_20210401_124304.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλησπέρα πριν από λίγο πήρα τα woofer από τα Audio spectrum s37 final edition που τα είχα πάει για refoam ο μάστορας βρήκε και μου έβαλε την ίδια ανάποδη ανάρτηση και μου είπε ότι υπάρχουν. Στον ήχο δεν κατάλαβα διάφορα παίζουν τέλεια όπως με τις αυθεντικές αναρτήσεις.
View attachment 207055 View attachment 207056 View attachment 207057
Η ανάρτηση που φαίνεται είναι foam και όχι Rubber (λάστιχο), που ήταν η αρχική ανάρτηση του μεγαφώνου.
Επίσης, στο κάτω μέρος της πάνω φωτογραφίας που ανέβασες, φαίνεται να έχει τσαλακωθεί η ανάρτηση προκειμένου να χωρέσει.
Με απλά Ελληνικά είναι μια κοινή ανάρτηση foam που μπήκε ανάποδα προκειμένου να <<ταιριάξει>> με το μεγάφωνο, γιαυτό και τσαλακώθηκε σε κάποια σημεία. Ανεστραμμένες αναρτήσεις foam δεν έχουν παραχθεί τα τελευταία 30 χρόνια.
Και βέβαια τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου έχουν αλλάξει.
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ρε Πέτρο τι μάτι είν΄αυτό που έχεις;
Τώρα που το πρόσεξα κι εγώ ισχύει κι αυτό που έχει συμβεί είναι ότι του έβαλε foam αναρτήσεις γυρισμένες ανάποδα κι επίσης εδώ ο κώνος του μεγαφώνου πατάει πάνω στην ανάρτηση ενώ κανονικά είναι το ανάποδο δηλαδή η ανάρτηση πατάει πάνω στην εξωτερική πλευρά της περιφέρειας του κώνου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ρε Πέτρο τι μάτι είν΄αυτό που έχεις;
Τώρα που το πρόσεξα κι εγώ ισχύει κι αυτό που έχει συμβεί είναι ότι του έβαλε foam αναρτήσεις γυρισμένες ανάποδα κι επίσης εδώ ο κώνος του μεγαφώνου πατάει πάνω στην ανάρτηση ενώ κανονικά είναι το ανάποδο δηλαδή η ανάρτηση πατάει πάνω στην εξωτερική πλευρά της περιφέρειας του κώνου.
Ακριβώς όπως το λες. Δεν θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά γιατί δεν θα καθόταν καθόλου η ανάρτηση επάνω στον κώνο. Είναι πλέον σπάνιες οι δικές του αναρτήσεις και βάζουν ότι υπάρχει.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το έχω αναφέρει ξανά ότι πριν κάποια χρόνια που έψαχνα κι εγώ για τα Xanadu τα οποία φοράνε το ίδιο γούφερ δεν είχα καταφέρει να βρω, τελικά έβαλα foam τοποθετημένες κανονικά με το φούσκωμα προς τα έξω και το ηχείο έπαιζε κουκουρούκου, απογοητεύτηκα τόσο πολύ που τα χάρισα.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
καλησπερα στο φορουμ.
σχεδον δακρυσα οταν διαβασα τις 14 σελιδες του τοπικ.
οι μεγαλες αγαπες δεν σβηνουν ποτε.
τα ΑΣ τα γνωρισα απο κοντα το 96, οταν ειχα την τυχη να δουλεψω στο Εικονα Ηχος στα Κωσταντινουπολιτικα.
ο ερωτας ηταν κεραυνοβολος.
ειχαμε πολυ ακριβοτερα ηχεια εκει, αλλά εγω κλεινομουν μεσα διομιση με πεντε που ειμασταν κλειστα τις καθημερινες
μονο και μονο για να στήσω ενα σετακι οπως το γουσταρω, και να τ ακουσω με λαμπες.. με αγγλικους προ κ τελικους.. με Μαρκ Λεβινσον, με οτι υπηρχε μπροστα μου και με τα δισκακια αναφορας της Τελαρκ και της Ριφερενς Ρεκορντινγκς.
οι κοντρες δε μεταξυ ΑΣ και B&W μεταξυ φιλων και συναδερφων ειχαν παρει διαστασεις Σαββοπουλου - Νταλαρα, εποχης 80.
τι ζεστασια! τι υπεροχος ηχος!
ο Πετροπουλος εκτιμησε τις προσπαθειες μου και μου εφτιαξε εναν Ερμη (τον παλιο. τον TLS) σουπερ, με ασημοκολλησεις χωρις μολυβδο και σπεσιαλ κροσοβερ, σε τιμη χωμα.
ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου.
τον πουλησα το 2010, οταν η οικονομικη μου κατασταση εφτασε στο ναδιρ και δεν εχω μετανιωσει ποτέ περισσοτερο
για οποιαδηποτε αλλη πραξη εχω κανει στην ζωη μου.
καποια στιγμη ομως θα τα ξαναπαρω ολα.
δεν θελω ν ακουσω "καλο" ή "καλυτερο" ηχο απο κατι άλλο.
θελω να ξανακουσω Audio Spectrum.
χαιρομαι πολυ που σας βρηκα σ αυτο το τοπικ.
να ειστε ολοι καλα!
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Η μεγαλύτερη αλλαγή που είχα προσέξει τότε με τις foam αναρτήσεις είναι ότι η κίνηση του κώνου κατά την αναπαραγωγή ήχου είχε μειωθεί τραγικά, μάλιστα σε κάποια φάση που ζόρισα τα ηχεία κι έπαιξαν σε υψηλή ένταση για κάμποση ώρα υπερθερμάνθηκε και μύρισε το βερνίκι του πηνίου στα γούφερς που μάλλον σημαίνει ότι δεν κινούνταν μέσα έξω αρκετά γρήγορα και δεν έκανε την διαδρομή που έπρεπε για να ψύχεται.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
41
Πολύ σωστά! Ως κάτοχος Ορφέα TLS με αντίστοιχης λογικής μεγάφωνα, είναι ανάποδα.
καλησπερα στο φορουμ.
σχεδον δακρυσα οταν διαβασα τις 14 σελιδες του τοπικ.
οι μεγαλες αγαπες δεν σβηνουν ποτε.
τα ΑΣ τα γνωρισα απο κοντα το 96, οταν ειχα την τυχη να δουλεψω στο Εικονα Ηχος στα Κωσταντινουπολιτικα.
ο ερωτας ηταν κεραυνοβολος.
ειχαμε πολυ ακριβοτερα ηχεια εκει, αλλά εγω κλεινομουν μεσα διομιση με πεντε που ειμασταν κλειστα τις καθημερινες
μονο και μονο για να στήσω ενα σετακι οπως το γουσταρω, και να τ ακουσω με λαμπες.. με αγγλικους προ κ τελικους.. με Μαρκ Λεβινσον, με οτι υπηρχε μπροστα μου και με τα δισκακια αναφορας της Τελαρκ και της Ριφερενς Ρεκορντινγκς.
οι κοντρες δε μεταξυ ΑΣ και B&W μεταξυ φιλων και συναδερφων ειχαν παρει διαστασεις Σαββοπουλου - Νταλαρα, εποχης 80.
τι ζεστασια! τι υπεροχος ηχος!
ο Πετροπουλος εκτιμησε τις προσπαθειες μου και μου εφτιαξε εναν Ερμη (τον παλιο. τον TLS) σουπερ, με ασημοκολλησεις χωρις μολυβδο και σπεσιαλ κροσοβερ, σε τιμη χωμα.
ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου.
τον πουλησα το 2010, οταν η οικονομικη μου κατασταση εφτασε στο ναδιρ και δεν εχω μετανιωσει ποτέ περισσοτερο
για οποιαδηποτε αλλη πραξη εχω κανει στην ζωη μου.
καποια στιγμη ομως θα τα ξαναπαρω ολα.
δεν θελω ν ακουσω "καλο" ή "καλυτερο" ηχο απο κατι άλλο.
θελω να ξανακουσω Audio Spectrum.
χαιρομαι πολυ που σας βρηκα σ αυτο το τοπικ.
να ειστε ολοι καλα!
Πολύ σωστά! Ως κάτοχος Ορφέα TLS με αντίστοιχης λογικής μεγάφωνα, είναι ανάποδα.
Ορφέας TLS, έτος 2021 με πολλές ώρες απόλαυσης στο ενεργητικό του.
Πολύ σωστά! Ως κάτοχος Ορφέα TLS με αντίστοιχης λογικής μεγάφωνα, είναι ανάποδα.


Ορφέας TLS, έτος 2021 με πολλές ώρες απόλαυσης στο ενεργητικό του.
 

Attachments


Μηνύματα
23
Reaction score
25
κατι ακομα που απ οτι ειδα οτι δεν ετυχε σε κανεναν.
αν αυτα τα ηχοπερατα σφουγγαρακια (που ηταν της Ρικομεξ που ειπε καποιος φιλος) σας διαλυθηκαν
ή διαλυονται σε τρίμματα οταν τα πιανετε, τοτε φταινε τα.. γατακια που εχετε σπιτι!
μου το ειχε πει ο Πετροπουλος πριν τρια χρονια.
ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα και δεν μπορουσε να βρεθει τι το προκαλουσε.
τελικα εστειλαν δειγματα σ ενα εργαστηριο στην Σουηδια (ή Φινλανδια, δεν θυμαμαι)
και βρηκαν οτι ευθυνοταν ενας μύκητας ή ζωηφιο που ζει στο σωμα της γατας, ακίνδυνο για τον ανθρωπο
αλλα του αρεσουν πολυ τα συγκεκριμενα σφουγγαρακια! 🐱
314590_d53d9cf9d109d6c0849bcfb75139bc64.jpg
 

Μηνύματα
18
Reaction score
41
κατι ακομα που απ οτι ειδα οτι δεν ετυχε σε κανεναν.
αν αυτα τα ηχοπερατα σφουγγαρακια (που ηταν της Ρικομεξ που ειπε καποιος φιλος) σας διαλυθηκαν
ή διαλυονται σε τρίμματα οταν τα πιανετε, τοτε φταινε τα.. γατακια που εχετε σπιτι!
μου το ειχε πει ο Πετροπουλος πριν τρια χρονια.
ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα και δεν μπορουσε να βρεθει τι το προκαλουσε.
τελικα εστειλαν δειγματα σ ενα εργαστηριο στην Σουηδια (ή Φινλανδια, δεν θυμαμαι)
και βρηκαν οτι ευθυνοταν ενας μύκητας ή ζωηφιο που ζει στο σωμα της γατας, ακίνδυνο για τον ανθρωπο
αλλα του αρεσουν πολυ τα συγκεκριμενα σφουγγαρακια! 🐱
View attachment 207205
Καταστρέφονται, ακόμα και αν είχες γάτα για λίγο καιρό (μετά δυστυχώς η γυναίκα μου έβαλε το δίλημμα ή την γάτα ή αυτή, λόγω της τρίχας που έβγαζε και .... αναγκάστηκα να δώσω τη γάτα ενώ ήθελα πραγματικά το ανάποδο). Πήρα Audio Hall, ευτυχώς κομμάτι γύρω στα 30 eur (έλειπε κομμάτι) και τα άλλαξα στον Ορφέα TLS. Έχω υλικό για πολλά (μελλοντικά) γατιά ακόμα!
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
καλησπερα στο φορουμ.
σχεδον δακρυσα οταν διαβασα τις 14 σελιδες του τοπικ.
οι μεγαλες αγαπες δεν σβηνουν ποτε.
τα ΑΣ τα γνωρισα απο κοντα το 96, οταν ειχα την τυχη να δουλεψω στο Εικονα Ηχος στα Κωσταντινουπολιτικα.
ο ερωτας ηταν κεραυνοβολος.
ειχαμε πολυ ακριβοτερα ηχεια εκει, αλλά εγω κλεινομουν μεσα διομιση με πεντε που ειμασταν κλειστα τις καθημερινες
μονο και μονο για να στήσω ενα σετακι οπως το γουσταρω, και να τ ακουσω με λαμπες.. με αγγλικους προ κ τελικους.. με Μαρκ Λεβινσον, με οτι υπηρχε μπροστα μου και με τα δισκακια αναφορας της Τελαρκ και της Ριφερενς Ρεκορντινγκς.
οι κοντρες δε μεταξυ ΑΣ και B&W μεταξυ φιλων και συναδερφων ειχαν παρει διαστασεις Σαββοπουλου - Νταλαρα, εποχης 80.
τι ζεστασια! τι υπεροχος ηχος!
ο Πετροπουλος εκτιμησε τις προσπαθειες μου και μου εφτιαξε εναν Ερμη (τον παλιο. τον TLS) σουπερ, με ασημοκολλησεις χωρις μολυβδο και σπεσιαλ κροσοβερ, σε τιμη χωμα.
ο πιο ευτυχισμενος ανθρωπος του κοσμου.
τον πουλησα το 2010, οταν η οικονομικη μου κατασταση εφτασε στο ναδιρ και δεν εχω μετανιωσει ποτέ περισσοτερο
για οποιαδηποτε αλλη πραξη εχω κανει στην ζωη μου.
καποια στιγμη ομως θα τα ξαναπαρω ολα.
δεν θελω ν ακουσω "καλο" ή "καλυτερο" ηχο απο κατι άλλο.
θελω να ξανακουσω Audio Spectrum.
χαιρομαι πολυ που σας βρηκα σ αυτο το τοπικ.
να ειστε ολοι καλα!
Από εκεί μου είχε πάρει ο πατέρας μου δώρο ένα Hitachi στερεοφωνικό συγκρότημα εκείνη την εποχή παίζει να μας το είχες πουλήσει εσύ ακόμα το έχω και δουλεύει στο πατρικό μου στην Πυλαία.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Η ανάρτηση που φαίνεται είναι foam και όχι Rubber (λάστιχο), που ήταν η αρχική ανάρτηση του μεγαφώνου.
Επίσης, στο κάτω μέρος της πάνω φωτογραφίας που ανέβασες, φαίνεται να έχει τσαλακωθεί η ανάρτηση προκειμένου να χωρέσει.
Με απλά Ελληνικά είναι μια κοινή ανάρτηση foam που μπήκε ανάποδα προκειμένου να <<ταιριάξει>> με το μεγάφωνο, γιαυτό και τσαλακώθηκε σε κάποια σημεία. Ανεστραμμένες αναρτήσεις foam δεν έχουν παραχθεί τα τελευταία 30 χρόνια.
Και βέβαια τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου έχουν αλλάξει.
Όντως είναι κανονική ανάρτηση ανάποδα και ναι όντως τα χαρακτηριστικά του έχουν αλλάξει.Εκανα ένα πείραμα και στο ένα ηχείο έβαλα το woofer με την καινούργια ανάρτηση και στο άλλο έβαλα ένα από τα άλλα δύο ανταλλακτικά που έχω που φορανε την παλιά αυθεντική ανάρτηση. Μπορεί να είναι στο μυαλό μου αλλά νομίζω με την καινούργια ανάρτηση ότι παίζει καλύτερα έχει σίγουρα παραπάνω μπάσο από ότι το άλλο με την αυθεντική. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο. Τώρα αν σε δυνατή ένταση πάρει καμία φωτιά θα δούμε στο μέλλον.
Το έχω αναφέρει ξανά ότι πριν κάποια χρόνια που έψαχνα κι εγώ για τα Xanadu τα οποία φοράνε το ίδιο γούφερ δεν είχα καταφέρει να βρω, τελικά έβαλα foam τοποθετημένες κανονικά με το φούσκωμα προς τα έξω και το ηχείο έπαιζε κουκουρούκου, απογοητεύτηκα τόσο πολύ που τα χάρισα.
Δηλαδή πώς ακούγονταν? Τα δικά μου έτσι πως έγιναν μαρεσαν πιο πολύ είχαν ωραίο μπάσο αλλά τώρα έπαθα πλάκα.
 
Last edited:

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Η μεγαλύτερη αλλαγή που είχα προσέξει τότε με τις foam αναρτήσεις είναι ότι η κίνηση του κώνου κατά την αναπαραγωγή ήχου είχε μειωθεί τραγικά, μάλιστα σε κάποια φάση που ζόρισα τα ηχεία κι έπαιξαν σε υψηλή ένταση για κάμποση ώρα υπερθερμάνθηκε και μύρισε το βερνίκι του πηνίου στα γούφερς που μάλλον σημαίνει ότι δεν κινούνταν μέσα έξω αρκετά γρήγορα και δεν έκανε την διαδρομή που έπρεπε για να ψύχεται.
Αυτό θα το παρατηρήσω θα τα ζόρισω κάποια στιγμή να δω προς το παρόν δυνατουτσικα που τα ακούω λόγω μωρού όλα καλά μου φαίνονται.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Όντως είναι κανονική ανάρτηση ανάποδα και ναι όντως τα χαρακτηριστικά του έχουν αλλάξει.Εκανα ένα πείραμα και στο ένα ηχείο έβαλα το woofer με την καινούργια ανάρτηση και στο άλλο έβαλα ένα από τα άλλα δύο ανταλλακτικά που έχω που φορανε την παλιά αυθεντική ανάρτηση. Μπορεί να είναι στο μυαλό μου αλλά νομίζω με την καινούργια ανάρτηση ότι παίζει καλύτερα έχει σίγουρα παραπάνω μπάσο από ότι το άλλο με την αυθεντική. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο. Τώρα αν σε δυνατή ένταση πάρει καμία φωτιά θα δούμε στο μέλλον.
Η Seas είναι μία από τις κορυφαίας εταιρίες κατασκευής μεγαφώνων εδώ και αρκετές δεκαετίες. Τα μεγάφωνα της χρησιμοποιούνται σε ουκ ολίγα από τα κορυφαία ηχεία σήμερα, όπως και πριν από +40 χρόνια.

Απλή λογική...
Είναι ποτέ δυνατόν ένας <<τεχνικός>> που βάζει μια ότι νάναι ανάρτηση σε ένα μεγάφωνο της, με ότι νάναι τρόπο, να πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα;
Για μένα είναι δεδομένο πως το μεγάφωνο δεν είναι καλύτερο ούτε καν ίσο με πριν. Το τι είναι πλέον είναι σκληρό και δεν θέλω να το αναπτύξω.

Είπες πολύ σωστά ότι τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου έχουν αλλάξει. Αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά είναι η βάση που στηρίζεται η σχεδίαση ενός ηχείου. Όταν αλλάξουν απλά παύει να είναι ηχείο. Αυτό που παρατηρείς είναι πως, λόγο της ποιο χαλαρής ανάρτησης, έχει αυξηθεί λίγο η ευαισθησία του και αυτομάτως το ποιο δυνατό σου φαίνεται και ποιο ελκυστικό.
Τα υπόλοιπα μηχανικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου είναι αλλού για αλλού.

Εφόσον έχεις τα κανονικά μεγάφωνα δεν τίθεται θέμα. Τα βάζεις επάνω και αφήνεις τα επισκευασμένα στην άκρη, για να το πω ευγενικά!;)
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Η Seas είναι μία από τις κορυφαίας εταιρίες κατασκευής μεγαφώνων εδώ και αρκετές δεκαετίες. Τα μεγάφωνα της χρησιμοποιούνται σε ουκ ολίγα από τα κορυφαία ηχεία σήμερα, όπως και πριν από +40 χρόνια.

Απλή λογική...
Είναι ποτέ δυνατόν ένας <<τεχνικός>> που βάζει μια ότι νάναι ανάρτηση σε ένα μεγάφωνο της, με ότι νάναι τρόπο, να πετύχει καλύτερο αποτέλεσμα;
Για μένα είναι δεδομένο πως το μεγάφωνο δεν είναι καλύτερο ούτε καν ίσο με πριν. Το τι είναι πλέον είναι σκληρό και δεν θέλω να το αναπτύξω.

Είπες πολύ σωστά ότι τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου έχουν αλλάξει. Αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά είναι η βάση που στηρίζεται η σχεδίαση ενός ηχείου. Όταν αλλάξουν απλά παύει να είναι ηχείο. Αυτό που παρατηρείς είναι πως, λόγο της ποιο χαλαρής ανάρτησης, έχει αυξηθεί λίγο η ευαισθησία του και αυτομάτως το ποιο δυνατό σου φαίνεται και ποιο ελκυστικό.
Τα υπόλοιπα μηχανικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου είναι αλλού για αλλού.

Εφόσον έχεις τα κανονικά μεγάφωνα δεν τίθεται θέμα. Τα βάζεις επάνω και αφήνεις τα επισκευασμένα στην άκρη, για να το πω ευγενικά!;)
Δεν αντιλέγω καθόλου και συμφωνώ με όλα όσα λες και εννοείται ότι θα βάλω τα ανταλλακτικά woofer που έχω.Τουλαχιστον με 30 ευρώ που έδωσα δεν θα παν τελείως χαμένα. Ευχαριστώ PeterMeni και για την βοήθεια και για την ενημέρωση.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Η διαφορά είναι προφανής
IMG_20210404_193435.jpg
Ρε γαμωτο όμως και με την καινούργια ανάρτηση παίζει τόσοοοο ωραία 🥰
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Καλησπέρα και από εμένα.
Σαν φοιτητής, γύρω στο 1994-1995, μαζί με τον φίλο μου τον Θάνο, ψάξαμε και ακούσαμε πολλά "πολυδιαφημισμένα" ηχεία της εποχής, στο μέτρο που σήκωνε η τσέπη μας. Κανένα δεν μας έκατσε στο αυτί όπως μας έκατσαν τα AS. Έτσι φύγαμε με ένα ζευγάρι CM200 ο καθένας. Φοβερά ηχεία. Είμαι σίγουρος ότι τα ευχαριστήθηκε και αυτός όσο κι εγώ.
Πριν λίγες ημέρες διαπίστωσα ότι μου έχει καεί το ένα τουίτερ (αν δεν έχω πρόβλημα στο crossover). Υπάρχει επαφή ακόμα με τον κ. Πετρόπουλο, μήπως μπορέσει να μου βρει ένα τουιτεράκι;;;;
Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
18
Χαίρομαι πολύ που ανακάλυψα αυτό το thread.
Πριν χρόνια βρέθηκα στα εγκαίνια ενός καταστήματος Hi-fi στην Θεσσαλονίκη. Εκεί είχε τέσσερις (ή πέντε) διαφορετικές αίθουσες για ακρόαση. Αφού πέρασα πρώτα από τις αίθουσες με τα πιο ακριβά μηχανήματα, κατέληξα να ακούω μουσική στην αίθουσα με τα οικονομικά μηχανήματα. Εκεί υπήρχαν οι καλύτερες προτάσεις τις εποχής, στην χαμηλή κατηγορία από αρκετές εταιρείες, όπως Castle, Acoustic Energy, B&W,Tannoy και κάποιες άλλες. Μεταξύ αυτών υπήρχε και ένα ηχείο το οποίο ξεχώριζε μουσικά από όλα τα άλλα. Η λεπτομέρεια, οι ευχάριστες μελωδίες το πραγματικά βαθύ χαμηλό -για τα δεδομένα της κατηγορίας- ο καθαρός ήχος το έκαναν το ποιο ξεκούραστο και απολαυστικό. Επειδή η ακρόαση ήταν "τυφλή" με μεγάλη απορία ρώτησα αυτόν που άλλαζε, μέσω ενός επιλογέα τα ηχεία, πιο ήταν αυτό το τόσο γλυκό ηχείο! Μου λέει το Audio Spectrum S37 (III gold) και μου το έδειξε. Τότε δεν την γνώριζα ακόμα την εταιρεία και μου φάνηκε λίγο άσχημο αυτό το κατάμαυρο κουτί. Όσο το άκουγα όμως τόσο άλλαζε η γνώμη μου και για την όψη του. Όταν έφυγα το βράδυ από τα εγκαίνια, στο μυαλό μου είχε μείνει χαραγμένος ο ήχος αυτού του ηχείου (και ενός Martin Logan, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Μετά από μερικά χρόνια ήρθε η ώρα να αλλάξω τα φτηνά ηχεία Pioneer που είχα στο σύστημα μου με κάτι καλύτερο (low budget πάντα). μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα στον ΗΧΟ βγήκα στα καταστήματα, που ήταν αρκετά εκείνη την εποχη στην Θεσσαλονίκη, για ακρόαση. Το S37 δεν υπήρχε πια στην παραγωγή (και ήταν ούτως ή άλλως πάνω από τις οικονομικές μου δυνατότητες) . Άκουσα πολλά ηχεία της χαμηλής κατηγορίας, άλλα συμπαθητικά και άλλα λιγότερο συμπαθητικά. Σε ένα κατάστημα βρίσκω επιτέλους τα Audio Spectrum Studio 1 που είχα σταμπάρει μεταξύ άλλων στον ΗΧΟ. Εκεί τα άκουσα συγκριτικά με ένα άλλο ηχείο το οποίο είχε διθυραμβικά reviews στον ξένο τύπο, το Acoustic Energy AE100 και κάποια μικρά Castle. Τα ΑΕ είχαν φουσκωμένα μεσοχαμηλά προσπαθώντας να φανούν πιο μεγάλα και ο ήχος τους μετά από λίγη ώρα γινόταν κουραστικός. Τα μικρά Castle ήταν ενοχλητικά εξαρχής (κρίμα γιατί κάποια ακριβότερα μοντέλα που είχα ακούσει ήταν πολύ ευχάριστα). Στο άκουσμα των AS studio, αγαλλίασε το αυτάκι μου. Έπειτα από μερικές μέρες πήγα και στο Εικόνα - Ηχος για να ακούσω κάποια ακόμα αλλά τελικά κατέληξα στα studio. Από τότε έχω δοκιμάσει και αλλάξει μερικούς ενισχυτές (Pioneer A502, Alchemist Forsetti, Primare A20MkII, Musical Fidelity M3i, Primare I21) τα ηχεία έχουν παραμείνει. Μπορεί να είναι "ταπεινά" αλλά είναι πολύ ευχάριστα και ξεκούραστα στο άκουσμα τους και ήταν αποκαλυπτικά με τις αλλαγές των ενισχυτών.

Δυστυχώς κάποια από τα καταστήματα και οι πωλητές τους είχαν μια τουλάχιστον υποτιμητική και απαξιωτική στάση απέναντι στην ελληνική εταιρεία. Αυτό που με στεναχωρεί είναι πως αν πάθουν κάτι, δεν θα μπορώ να τα φτιάξω ξανά όπως ήταν....
DSC_3724.jpg
DSC_3723.jpg
DSC_3719.jpg
DSC_3713.jpg
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.753
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top