Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Παλιός κάτοχος Audio Spectrum από το μακρινό 1992 ;
Αρχικά με το cm3 και στην συνέχεια με το s37 II gold ( το οποίο πούλησα το 2013 ; σκανδαλωδώς φτηνά)
Όταν λοιπόν έπεσαν στα χέρια μου τα Athena δεν δίστασα στιγμή και τα έφερα στο σπίτι.
Θά ήθελα να αναρτήσετε υλικό που να αφορά τα Athena όπως τεστ , διαφημίσεις , παρουσιάσεις κτλ.
Ευχαριστώ πολύ

IMG_20210426_170706.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Προσπαθώ να βρω στοιχεία για τά Audio Spectrum Athena και χρειάζομαι βοήθεια από τους γνωρίζοντες.
Κατόπιν έρευνας διαπιστώθηκε ότι τα Athena είχαν διάφορες εκδόσεις στην διάρκεια του χρόνου.
Η πρώτη έκδοση με 8ιντσο ήταν του 1991-2 σε σχεδίαση bass-reflex .
Η επόμενη έκδοση 1993-1997 επίσης με 8ιντσο woofer (P21REX/DDS και τουϊτερ 25TAF/DLG) ήταν η Athena II ή Athena TLS με φόρτιση χαμηλών γραμμής μεταφοράς.
Εν συνεχεία τι παρουσιάσθηκε ;
Αυτό που έχω πάρει είναι σίγουρα bass reflex με 6.5" μεγάφωνο.
Ο σειριακός αριθμός μάλλον παραπέμπει σε ημερομηνία παραγωγής Απριλίου του 2003
Athena serial.jpg


IMG_20210426_170706.jpg


Κάθε βοήθεια και πληροφόρηση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ
 
Last edited:

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Θέλει έλεγχο για να βρεις τι φταίει και το διορθώνεις. Δεν αλλάζεις έτσι ένα μεγάφωνο.
Δοκίμασα 2 καινούργια Τουίτερ και πάλι δεν παίζει όπως πρέπει οπότε μάλλον κάτι παίζει στο κροσοβερ αλλά και πάλι παίζει καλύτερα από ότι άλλο έχω ακούσει. Ηχειαρες Πέτρο!!!!
 


Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλησπέρα σας, η παρέα σας είναι φανταστική και χαίρομαι που σας ανακάλυψα. Κάτοχος και εγώ ηχείων XANADU από την δεκαετία του 90. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να βοηθήσει (αν γνωρίζει) δίνοντας άρθρα δοκιμών από περιοδικά ήχου για αυτό το ηχείο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
254
Reaction score
53
Καλησπερα σε ολους
Υπαρχει καπου λινκ για τα specs των TLS-3?
Επισης ποιες οι διαφορες τους με τα TLS-30? ( η αν υπαρχει επισης ενα link κ για τα specs τους)
Ευχαριστω πολυ
 

Attachments


Μηνύματα
18
Reaction score
41
Καλησπερα σε ολους
Υπαρχει καπου λινκ για τα specs των TLS-3?
Επισης ποιες οι διαφορες τους με τα TLS-30? ( η αν υπαρχει επισης ενα link κ για τα specs τους)
Ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα, κάπου έχω χωμένα τα παλιά φυλλάδια της Audio Spectrum. Μέσα στο ΣΚ θα προσπαθήσω να τα σκανάρω (τώρα τρέχω στα νοσοκομεία με τον πατέρα μου) και θα τα στείλω. Νομίζω έχουν τα ηχεία που αναφέρεις.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλησπέρα σας, η παρέα σας είναι φανταστική και χαίρομαι που σας ανακάλυψα. Κάτοχος και εγώ ηχείων XANADU από την δεκαετία του 90. Υπάρχει περίπτωση κάποιος να βοηθήσει (αν γνωρίζει) δίνοντας άρθρα δοκιμών από περιοδικά ήχου για αυτό το ηχείο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπερα!
Θα ανεβασω αυριο τεστ!
 

Μηνύματα
254
Reaction score
53
Καλησπέρα, κάπου έχω χωμένα τα παλιά φυλλάδια της Audio Spectrum. Μέσα στο ΣΚ θα προσπαθήσω να τα σκανάρω (τώρα τρέχω στα νοσοκομεία με τον πατέρα μου) και θα τα στείλω. Νομίζω έχουν τα ηχεία που αναφέρεις.
Ευχαριστω πολυ!
 


Μηνύματα
208
Reaction score
48

Attachments


Μηνύματα
18
Reaction score
41
Audio Spectrum TLS Line
Audio Spectrum Old 1
Audio Spectrum Old 2
Audio Spectrum Old 3
Audio Spectrum Old 4
Audio Spectrum Old 5
Audio Spectrum Old 6
Audio Spectrum Old 7
Audio Spectrum Old 7
Audio Spectrum English
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
41
Audio Spectrum Orpheus TLS Test
Audio Spectrum Manual Old
Audio Spectrum Manual Old 2
Audio Spectrum Manual Old 3
Audio Spectrum Manual 4
 

Attachments



Μηνύματα
462
Reaction score
346
Προσπαθώ να βρω στοιχεία για τά Audio Spectrum Athena και χρειάζομαι βοήθεια από τους γνωρίζοντες.
Κατόπιν έρευνας διαπιστώθηκε ότι τα Athena είχαν διάφορες εκδόσεις στην διάρκεια του χρόνου.
Η πρώτη έκδοση με 8ιντσο ήταν του 1991-2 σε σχεδίαση bass-reflex .
Η επόμενη έκδοση 1993-1997 επίσης με 8ιντσο woofer (P21REX/DDS και τουϊτερ 25TAF/DLG) ήταν η Athena II ή Athena TLS με φόρτιση χαμηλών γραμμής μεταφοράς.
Εν συνεχεία τι παρουσιάσθηκε ;
Αυτό που έχω πάρει είναι σίγουρα bass reflex με 6.5" μεγάφωνο.
Ο σειριακός αριθμός μάλλον παραπέμπει σε ημερομηνία παραγωγής Απριλίου του 2003
View attachment 210765

Κάθε βοήθεια και πληροφόρηση ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ
Καλησπέρα (καθυστερημένα αλλά τώρα το είδα).
Ναι είναι όπως ακριβώς τα γράφεις. Το πρώτο Athena του 1991-2 ήταν bass-reflex με 8ιντσο.
Το επόμενο 1993-1994 που το έχω, επίσης με 8ιντσο SEAS P21REX/DDS (dust cap) και του 1995-1997 με το ίδιο γούφερ αλλά με phase plug (P21REX/DDP), και τα 2 μοντέλα σε σχεδίαση γραμμής μεταφοράς. Όλα αυτά είχαν το γούφερ πάνω από το tweeter. Από κει και έπειτα με 6 1/2 γούφερ όπως αυτό που έχεις.
Και ναι, ο σειριακός αριθμός των δικών σου σημαίνει ότι πρόκειται για το 30στό ζευγάρι του 4ου (Απρίλιος)
του 2003.
Μερικές φωτο: (οι πρώτες 4 είναι τα δικά μου του 1993, οι επόμενες από τα μετέπειτα του 1995-1997)
1104260038.JPG
1104260041.JPG
1104260044.JPG
IMG_1426.JPG
9057171_2_b.jpg
 

Μηνύματα
12
Reaction score
3
Γεια σας.Ειμαι και εγω κατοχος Audio spectrum,εχω 2 ζευγη studio2, ενα ζευγος studio3, ενα ζευγος au surround, και ενα κεντρικο(νομιζω estia).Ta δουλευω με εναν pioneer vsx 924 με ηχο 7.1 για home cinema αλλα και για δικαναλη ακροαση,τα studio2,με βινυλια,cd,κ.λ.π.Σκεφτομαι να κρατησω τον 924 για home cinema, και να αγορασω εναν ενισχυτη δικαναλο, πρωτιστως για τα βινυλια, και δευτερευοντως για cd κ.λ.π.Μπορει καποιος να πρωτεινει κατι; (Χωρος 32m2, ακροαση 3m,πικαπ dual 455-1, μπατζετ εως 1500e).
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
Γεια σας.Ειμαι και εγω κατοχος Audio spectrum,εχω 2 ζευγη studio2, ενα ζευγος studio3, ενα ζευγος au surround, και ενα κεντρικο(νομιζω estia).Ta δουλευω με εναν pioneer vsx 924 με ηχο 7.1 για home cinema αλλα και για δικαναλη ακροαση,τα studio2,με βινυλια,cd,κ.λ.π.Σκεφτομαι να κρατησω τον 924 για home cinema, και να αγορασω εναν ενισχυτη δικαναλο, πρωτιστως για τα βινυλια, και δευτερευοντως για cd κ.λ.π.Μπορει καποιος να πρωτεινει κατι; (Χωρος 32m2, ακροαση 3m,πικαπ dual 455-1, μπατζετ εως 1500e).
-
καλώς ήρθες .
Τα ηχεία σας - για το δικάναλο που σκέφτεστε - πρέπει να είναι 88db .
Θέλουν ένα ενισχυτή 2χ120w και πάνω , με phono .
Στις αγγελίες μας θα βρείτε αρκετούς γιά να αποφασίσετε το καλύτερο για εσάς .
Καλές επιλογές .

-
 

Μηνύματα
12
Reaction score
3
-
καλώς ήρθες .
Τα ηχεία σας - για το δικάναλο που σκέφτεστε - πρέπει να είναι 88db .
Θέλουν ένα ενισχυτή 2χ120w και πάνω , με phono .
Στις αγγελίες μας θα βρείτε αρκετούς γιά να αποφασίσετε το καλύτερο για εσάς .
Καλές επιλογές .

-
Καλως σας βρηκα.Το πικαπ μου νομιζω οτι εχει εσωματομενο phono.Θα ψαξω στις αγγελιες αν και εχω δει και ορισμενους καινουριους (cambringe cxa81,atoll200,hegel)πιο μικρους ομως σε ισχυ.Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
 

Μηνύματα
163
Reaction score
77
Καλως σας βρηκα.Το πικαπ μου νομιζω οτι εχει εσωματομενο phono.Θα ψαξω στις αγγελιες αν και εχω δει και ορισμενους καινουριους (cambringe cxa81,atoll200,hegel)πιο μικρους ομως σε ισχυ.Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Καλησπέρα,

Έχοντας και τα Art 1 τα οποία είναι αναβαθμισμένα studio 2, από προσωπική εμπειρία και όχι από βαθιά γνώση ηλεκτρονικών, θα σας πω ότι δεν βρίσκω απαραίτητο να είναι ο ενισχυτής πόλύ δυνατός.
Και με 2Χ80 που τα οδηγούσα για αρκετά χρόνια και με 2Χ100 που τα οδήγησα αργότερα, δεν βρήκα ουσιαστική διαφορά και, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά ήταν μια χαρά και στις 2 περιπτώσεις. Έτσι κι αλλιώς για να ανέβουν από μια στάθμη και πάνω θα ήθελε κανείς να διπλασιάσει τα watt, δηλαδή να πάει στα 200-300. Τα 20-30 παραπάνω, μικρή διαφορά κάνουν στις εντάσεις.
Ποτέ δεν ανέβασα τη στάθμη πάνω από το μισό από αυτό που είχε ο ενισχυτής.
Βέβαια πάντα έχει σημασία σε τι στάθμες θέλει να ακούει ο καθένας. Όπως επίσης και ότι τα 3 μέτρα είναι σχετικά μεγάλη απόσταση για αυτά τα ηχεία και πιο πολύ για τα μπάσα τους που μπορεί να μην γεμίζουν το χώρο. Τα 2=2.5 μέτρα θα ήταν, νομίζω καλύτερη απόσταση. Μετά ίσως είναι καλύτερα κάποια ηχεία δαπέδου με περισσότερα ή μεγαλύτερα γούφερ.
Το βασικότερο, απ' όσο έχω καταλάβει, για τον ενισχυτή είναι να έχει μεγάλους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές για να μπορεί να δίνει, στιγμιαία, πολύ ρεύμα. Τα watt από μόνα τους δεν είναι το παν.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
3
Καλησπέρα,

Έχοντας και τα Art 1 τα οποία είναι αναβαθμισμένα studio 2, από προσωπική εμπειρία και όχι από βαθιά γνώση ηλεκτρονικών, θα σας πω ότι δεν βρίσκω απαραίτητο να είναι ο ενισχυτής πόλύ δυνατός.
Και με 2Χ80 που τα οδηγούσα για αρκετά χρόνια και με 2Χ100 που τα οδήγησα αργότερα, δεν βρήκα ουσιαστική διαφορά και, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά ήταν μια χαρά και στις 2 περιπτώσεις. Έτσι κι αλλιώς για να ανέβουν από μια στάθμη και πάνω θα ήθελε κανείς να διπλασιάσει τα watt, δηλαδή να πάει στα 200-300. Τα 20-30 παραπάνω, μικρή διαφορά κάνουν στις εντάσεις.
Ποτέ δεν ανέβασα τη στάθμη πάνω από το μισό από αυτό που είχε ο ενισχυτής.
Βέβαια πάντα έχει σημασία σε τι στάθμες θέλει να ακούει ο καθένας. Όπως επίσης και ότι τα 3 μέτρα είναι σχετικά μεγάλη απόσταση για αυτά τα ηχεία και πιο πολύ για τα μπάσα τους που μπορεί να μην γεμίζουν το χώρο. Τα 2=2.5 μέτρα θα ήταν, νομίζω καλύτερη απόσταση. Μετά ίσως είναι καλύτερα κάποια ηχεία δαπέδου με περισσότερα ή μεγαλύτερα γούφερ.
Το βασικότερο, απ' όσο έχω καταλάβει, για τον ενισχυτή είναι να έχει μεγάλους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές για να μπορεί να δίνει, στιγμιαία, πολύ ρεύμα. Τα watt από μόνα τους δεν είναι το παν.
Καλησπερα.ναι εχω στο προγραμα μετα την αγορα ενισχυτη,την αγορα καλυτερου ηχειου.Οσο για τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες πως μπορει να το γνωριζω; Ευχαριστω.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top