AUDIO SPECTRUM S37-3 ή κάτι άλλο?

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Η audio specrum ηταν ο καλυτερος Ελληνας κατασκευαστης ηχειων .Αρκετα απο τα ηχεια της ηταν παρα πολυ καλα ηχητικα,αλλα καποιες φορες αλλαζε τους drivers που φοραγε στα μεγαφωνα της,ισως λογο κοστους η βελτιωσης . Το s37 gold se το ειχε ενας γνωστος τοτε και το ακουγα αρκετα συχνα και ειχε παρει το ονομα του απο το tweeter το οποιο ηταν χρυσο σε χρωμα.Πολυ καλη εταιρεια κριμα που εκλεισε.
 

D

Dimkal

Guest
Πριν 25 χρόνια ο Πετρόπουλος ηταν στις δοξες του οχι στο κλεισιμο.
Μιλας για 1994
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
@daharis666 είσαι ο πίπιτζης της Roister στα Audio Spectrum; Μαζεύεις κι εσυ ηχεία με βζα; :p
α εγώ τα δωσα τα δικά μου...τα βυζά
θα τα ξαναπάρω, αν προλάβω, στα βαθιά γεράματα...τότε, που δεν θα χρειάζεται να ακούω...παρά μόνο να βλέπω...βυζά:p:roflmao:
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ειχε "χρυσο" τουιτερ το s37 gold se mkiii? Γιατι το δικο μου δεν εχει, και το πηρα σφραγισμενο χωρις υποψια επεμβασης (φωτο στο θεμα των AS). 140.000 δραχμουλες νομιζω τοτε!
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Το woofer της φωτό θυμίζει vifa της εποχής , πριν από καιρό τυχαία σε αποθήκη μαγαζιού καφέ είχα δει A.S. S-20 , με παρόμοια κατασκευή - μπόρνες της φωτογραφίας , μονάδες που καμία σχέση δεν είχαν με τα original που όλοι ξέρουμε , δεν θυμάμαι να υπήρχαν παράλληλα σειρές για επαγγελματική χρήση , μάλλον για monkey business πρόκειται.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
"Επιχρυσωμενο αλουμινιο" στο τουιτερ - εξ αυτου το ...gold μαλλον!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
17
Δεν έχω άποψη για τα ηχεία τα δικά τους για αυτό και είπα ότι συζητιούνται ακόμη. Αλλά για ηχεία άλλα που αντιπροσώπευαν τότε(ς) και ενισχυτές έχω. Και αυτό που έγραψα έχει να κάνει με την αντιμετώπιση τους --->> σε αυτούς που τους έδιναν τον όβολο τους για αυτά.
Μιλάω καθαρά για θέμα - σχέση αντιπρόσωπου πελάτη και πως αντιμετώπιζαν το εκάστοτε πρόβλημα αστοχίας υλικού όπως λες. Δεν ντρέπομαι να τα πω επειδή είχα δώσει 2-3 χιλιάρικα το 2008 'οτι είναι ότι ναναι , ενώ κάποιοι καμαρώνουν που δίνουν χρήματα επειδή τα έδωσαν και ας μην αξίζουν. Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ. ότι ναναι. όπως στο λέω!!
άλλως τε, αν δεν πληρώσεις δεν μαθαίνεις!!;):)
Πολύ σωστά κάνεις και το αναφέρεις. Κάθε κρούσμα πλημμελούς εξυπηρέτησης πελάτη,ιδίως όταν έχει σκάσει τα λεφτά του, πρέπει να καταγράφεται.
Απλά όσοι είχαμε πάρει ηχεία της εταιρείας ως πρώτη αγορά μηχανημάτων, τα αντιμετωπίζουμε αυτά και την εταιρεία θα έλεγα με αρκετή νοσταλγία, εξ' ου και μια δόση εσκεμμένης αφέλειας.
Από τη στιγμή που τα μηχανήματα τα οποία είτε κατασκεύαζε είτε αντιπροσώπευε η εταιρεία ακόμα κυκλοφορούν και αποτελούν αντικείμενο αγοραπωλησίας,κάθε πληροφορία σαν αυτή που παραθέτεις, ίσως και με περισσότερη λεπτομέρεια, είναι εξαιρετικά χρήσιμη!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
17
Το woofer της φωτό θυμίζει vifa της εποχής , πριν από καιρό τυχαία σε αποθήκη μαγαζιού καφέ είχα δει A.S. S-20 , με παρόμοια κατασκευή - μπόρνες της φωτογραφίας , μονάδες που καμία σχέση δεν είχαν με τα original που όλοι ξέρουμε , δεν θυμάμαι να υπήρχαν παράλληλα σειρές για επαγγελματική χρήση , μάλλον για monkey business πρόκειται.
Όπως δείχνει το πράγμα,ίσως πρόκειται για μια πρακτική της εταιρείας, σίγουρα με χαμηλό βαθμό υπευθυνότητας,να αντικαθιστά ενίοτε απροειδοποίητα τις μονάδες μεγαφώνων,όπως αναφέρουν παραπάνω και οι φίλοι coolmind και lakis51.
Υποθέτω το πεδίο εφαρμογής της πρακτικής ήταν τα φτηνότερα μοντέλα και όχι οι ακριβές υλοποιήσεις. Πάντως το s37-3 ήταν best seller της εποχής και είναι τελείως ανεξήγητη αυτή η "παρασπονδία" - ουσιαστικά δεν είδα το μοντέλο που μου στείλανε σε κάποια βιτρίνα του μαγαζιού (δεν υπήρχαν), απλά παρήγγειλα τα "γνωστά" s37-3 gold, που διάβολο να φανταστώ.....
[DOUBLEPOST=1557000316][/DOUBLEPOST]Εν τω μεταξύ αυτή η πληροφορία για εκδόσεις "se" & "mkIII" με αποτελείωσε :idk::idk::idk::gotcha::gotcha:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πολύ σωστά κάνεις και το αναφέρεις. Κάθε κρούσμα πλημμελούς εξυπηρέτησης πελάτη,ιδίως όταν έχει σκάσει τα λεφτά του, πρέπει να καταγράφεται.
Απλά όσοι είχαμε πάρει ηχεία της εταιρείας ως πρώτη αγορά μηχανημάτων, τα αντιμετωπίζουμε αυτά και την εταιρεία θα έλεγα με αρκετή νοσταλγία, εξ' ου και μια δόση εσκεμμένης αφέλειας.
Από τη στιγμή που τα μηχανήματα τα οποία είτε κατασκεύαζε είτε αντιπροσώπευε η εταιρεία ακόμα κυκλοφορούν και αποτελούν αντικείμενο αγοραπωλησίας,κάθε πληροφορία σαν αυτή που παραθέτεις, ίσως και με περισσότερη λεπτομέρεια, είναι εξαιρετικά χρήσιμη!
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Πλέον έχει αλλάξει ο αντιπρόσωπος και το service όπως και οι εγγυήσεις καλύπτονται από σοβαρό μαγαζί. Για τα ηχεία συμφωνώ και επαυξάνω. Είχα ακούσει την τοπ σειρά τότε και μου είχαν πέσει τα σαγόνια!!:)
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Οι μοναδες που χρησιμοποιουσε η as ηταν κυριως seas.Εχω ενα ζευγαρι στο εξοχικο tls200 τα οποια παιζουν καλα και για την ηλικια τους αλλα και για τα χρηματα τους.Δεν νομιζω οτι εκανε κατι με σκοπο να βλαψει τον ηχο των ηχειων της η εν λογο εταιρια. Μαλλον λογο υπερβολικης ζητησης ειχε χαθει ο ελεγχος και δεν ενημερωναν τους αγοραστες τους για τις αλλαγες στα μεγαφωνα.

Να ρωτησω κατι ,ειχες καποιο προβλημα η παραπονο με την αποδοση τους η δεν εβρισκες ακριβως το ιδιο ηχειο με τα ιδια μεγαφωνα και ξεκινησες το θεμα;
 
Last edited:

Μηνύματα
64
Reaction score
17
Οι μοναδες που χρησιμοποιουσε η as ηταν κυριως seas.Εχω ενα ζευγαρι στο εξοχικο tls200 τα οποια παιζουν καλα και για την ηλικια τους αλλα και για τα χρηματα τους.Δεν νομιζω οτι εκανε κατι με σκοπο να βλαψει τον ηχο των ηχειων της η εν λογο εταιρια. Μαλλον λογο υπερβολικης ζητησης ειχε χαθει ο ελεγχος και δεν ενημερωναν τους αγοραστες τους για τις αλλαγες στα μεγαφωνα.

Να ρωτησω κατι ,ειχες καποιο προβλημα η παραπονο με την αποδοση τους η δεν εβρισκες ακριβως το ιδιο ηχειο με τα ιδια μεγαφωνα και ξεκινησες το θεμα;
Όχι πρόβλημα με τον ήχο δεν είχα, μου άρεσαν πάντα, αν και είχα ακούσει τα original σε σπίτι φίλου με το δικό του ενισχυτή βέβαια, και μου φάνηκαν λίγο πιο "ζωηρά" , χωρίς βέβαια να έχω σοβαρές ακουστικές εμπειρίες ή ικανότητες γενικά. Αφού μου άρεσε ο ήχος, τόσα χρόνια δεν το έψαξα.
Και μου άρεσε τόσο ώστε πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένα τα Audio Spectrum Axxia για την Αθήνα όπου μένω! Κάπως έτσι ανανεώθηκε το ενδιαφέρον για τα Audio Spectrum γενικά και είπα να το ψάξω και για τα s37.
Τείνω να δεχτώ την ερμηνεία που δίνεις, ωστόσο μου κάνει εντύπωση η ελαφρότητα στη συμπεριφορά της εταιρείας, όντας τότε καθιερωμένη στη συνείδηση των ακροατών hi-fi!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top