Audiophile ηχογραφήσεις

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τι είναι audiophile ηχογράφηση? Ποια είναι τα στοιχεία που τη χαρακτηρίζουν? Ποιες ηχογραφήσεις είναι αντάξιες ενός υψηλής πιστότητας συστήματος αναπαραγωγής?


Τα ερωτήματα αυτά με βασανίζουν τις τελευταίες μέρες καθώς "στρώνω" ένα ζεύγος ηχείων βάσεις στο σύστημα του γραφείου. Κάθομαι λοιπόν και ακούω άλμπουμ από όλη την ιστορία της δισκογραφίας και όλα (σχεδόν) τα είδη. Προσπάθησα μάλιστα να δώσω βάρος σε αυτά που θεωρούνται από τους ειδικούς "audiophile" τα οποία συνήθως έχω σε καλή έκδοση.
Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι πως προτείνονται σαν audiophile ηχογραφήσεις από παλιές έως παμπάλαιες! Για παράδειγμα:

1. Ella and Louis (verve 1956) έχω την έκδοση HDTracks 24/96. Πως θεωρείται αυτή η ηχογράφηση audiophile δεν μπορώ να καταλάβω. Υπάρχει ένα τρίο (τύμπανα-μπάσο-πιάνο) κάπου τέρμα στο βάθος ίσα ίσα να ακούγεται και να συνοδεύει τα vocals. Η εικόνα είναι πολύ μικρή, αποκλειστικά εστιασμένη ανάμεσα στα δύο ηχεία και όταν έχουμε τα σόλο της τρομπέτας είναι επίσης στο κέντρο και χωρίς ιδιαίτερο όγκο. Η μουσική αξία του έργου είναι αδιαμφισβήτητη η ηχογράφηση όμως είναι παλιά, έγινε για αναπαραγωγή σε στέρεο της εποχής και σε ραδιόφωνα και σε καμία περίπτωση δεν "γεμίζει" ένα σύγχρονο σύστημα.
2. Sonny Rollins and The Contemporary Leaders (CR 1959) η έκδοση που έχω είναι remastered Steve Hoffman 1994. Εδώ τα πράγματα είναι καλύτερα, τα όργανα είναι μεγαλύτερα αλλά έχουμε το σαξόφωνο σε όλη τη σκηνή και του άλλους τους φουκαράδες στριμωγμένους δεξιά κι αριστερά.
3. Van Morrison - Moondance (WB 1970) έχω αμερικάνικη CD κόπια. Πήδησα τα 60's και πάμε στα 70's. Όμορφη ηχογράφηση ενός πολύπλοκου ενορχηστρωτικά έργου, πολύ ρυθμικού και μελωδικού ταυτόχρονα. Τα όργανα είναι εκεί, όλα διακριτά, νιώθεις τις νότες του φλάουτου του σαξόφωνου του τρομπονιού ακόμα κι όταν παίζουν όλα μαζί. Όμως την εποχή εκείνη έχω την εντύπωση πως οι ηχολήπτες και οι παραγωγοί κάνουν abuse τη στερεοφωνία και το pan ρυθμιστικό στις κονσόλες. Όταν μπαίνει το σόλο σαξόφωνο στο ομώνυμο κομμάτι το όργανο είναι εγκλωβισμένο στο αριστερό ηχείο, είναι λες και ένας μικροσκοπικός σαξοφωνίστας είναι κλεισμένος μέσα. Το ίδιο φαινόμενο και στην επόμενη ηχογράφηση.
4. Neil Young - Harvest Moon (WEA 1972) έχω την SHM-CD έκδοση από torrent download και δεν γνωρίζω περισσότερα για το mastering. Καμία σχέση με το βινύλιο που έχω (γερμανική ανατύπωση) ή το cd, ακούγεται πολύ ευχάριστα αλλά κι εδώ η σκηνή είναι κάπως περιορισμένη και υπάρχει η καλλιτεχνική "άποψη" το snare να ακούγεται από το αριστερό ηχείο (μέσα από το ηχείο) και το hi hat από το δεξί!

Όλες οι παραπάνω είναι ακριβές ηχογραφήσεις άλμπουν διάσημων καλλιτεχνών στην εποχή τους από κορυφαίες εταιρίες σε μεγάλα στούντιο. Όλες για τα αυτιά μου είναι κατώτερες από την φθηνιάρικη σχεδόν diy: Your Hand In Mine - The Garden Novels (inner ear 2011) απλό ελληνικό cdακι. Μίνιμαλ και άψογη ηχογράφηση, πολύ μεγαλύτερη σκηνή από όλες τις προηγούμενες που ανέφερα, τα ηχεία χάνονται στο χώρο, κανένα όργανο δεν "βγαίνει" μέσα από το ηχείο ακόμα και το ταπεινό μαντολίνο βρίσκεται στα αριστερά αλλά γύρω κι όχι μέσα στο ηχείο.

Χρησιμοποιώ την περίπτωση του The Garden Novels μόνο για σύγκριση μιας σύγχρονης φθηνής παραγωγής με διάσημες ακριβές του παρελθόντος. Δεν είναι κάποια σπουδαία ηχογράφηση αλλά ακόμα κι αυτή υπερέχει των παλαιών.

Τι είναι λοιπόν audiophile ηχογράφηση? Τι παραδείγματα έχει κάποιος να προτείνει να δοκιμάσω. Τι αντίστοιχες εμπειρίες έχετε?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Τι είναι λοιπόν audiophile ηχογράφηση?
Audiophile είναι η ηχογράφηση που αρέσκονται να ακούνε στο πανάκριβο σύστημά τους διάφοροι εύποροι, εύπιστοι και βαριεστημένοι τύποι, επειδή κάποιος επιτήδειος τους έπεισε ότι έτσι αξιοποιούνται οι σούπερ δυνατότητες του πανακρίβου συστήματός τους, ανεξαρτήτως εάν αυτό είναι ορθά υλοποιημένο, ή όχι.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Audiophile είναι η ηχογράφηση που αρέσκονται να ακούνε στο πανάκριβο σύστημά τους διάφοροι εύποροι, εύπιστοι και βαριεστημένοι τύποι, επειδή κάποιος επιτήδειος τους έπεισε ότι έτσι αξιοποιούνται οι σούπερ δυνατότητες του πανακρίβου συστήματός τους, ανεξαρτήτως εάν αυτό είναι ορθά υλοποιημένο, ή όχι.
Άρα, επειδή έχω μικρό σαλόνι, να το πετάξω το σύστημα και να ακούω απο τρανζιστοράκι ή να ακούω Μπιθικοτσί σε εγγραφή γραμμόφωνου;
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
1. Ella and Louis (verve 1956) έχω την έκδοση HDTracks 24/96. Πως θεωρείται αυτή η ηχογράφηση audiophile δεν μπορώ να καταλάβω. Υπάρχει ένα τρίο (τύμπανα-μπάσο-πιάνο) κάπου τέρμα στο βάθος ίσα ίσα να ακούγεται και να συνοδεύει τα vocals. Η εικόνα είναι πολύ μικρή, αποκλειστικά εστιασμένη ανάμεσα στα δύο ηχεία και όταν έχουμε τα σόλο της τρομπέτας είναι επίσηςστο κέντρο και χωρίς ιδιαίτερο όγκο.
Έτσι ακούγονται οι μονοφωνικες εγγραφές σαν και αυτη. Μια χαρά λοιπόν παιζει το σύστημα σου...
[DOUBLEPOST=1526131144][/DOUBLEPOST]
Άρα, επειδή έχω μικρό σαλόνι, να το πετάξω το σύστημα και να ακούω απο τρανζιστοράκι ή να ακούω Μπιθικοτσί σε εγγραφή γραμμόφωνου;
Ένα μικρό χάσμα στις σκέψεις διακρίνω...
Πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Παιδια, να το γραψω σαφεστερα...

Audiophile είναι οι ηχογραφησεις που αρέσκονται να ακούνε στο πανάκριβο σύστημά τους διάφοροι εύποροι, εύπιστοι και βαριεστημένοι τύποι, επειδή κάποιος επιτήδειος τους έπεισε ότι μονο με αυτές αξιοποιουνται οι σούπερ δυνατότητες του πανακρίβου συστήματός τους, ανεξαρτήτως εάν αυτό είναι ορθά υλοποιημένο, ή όχι.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Έτσι ακούγονται οι μονοφωνικες εγγραφές σαν και αυτη. Μια χαρά λοιπόν παιζει το σύστημα σου...
[DOUBLEPOST=1526131144][/DOUBLEPOST]

Ένα μικρό χάσμα στις σκέψεις διακρίνω...
Πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Χμ, απο το ύφος της τοποθέτησης. Διορθώστε με αν σφάλω, αλλά ούτε λίγο ούτε πολύ, όσοι έχουμε ακριβά συστήματα είμαστε άσχετοι που δεν έχουμε πού να διαθέσουμε τα χρήματά μας, υποχείρια του εκάστοτε πωλητή και επιπροσθέτως, δεν ξέρουμε που παν τα τέσσερα επειδή τυχγάνει να μη ζούμε σε βίλα με 100 τετραγωνικά σαλόνι για να ενισχύεται σωστά ακόμα το ακουστικό κύμα των 20Hz.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Κύριε Νίκο μου, εδώ καταντησαμε στο σημείο, κάποιοι στοιχειωδώς αξιοπρεπεις εκθετες να αναρτούν κατάλογο με ηχογραφήσεις που δεν επιτρέπουν να παιχτούν στο σύστημα τους, ενώ συνέβη και περιστατικό όπου γειτονικοί εκθέτες έφτασαν στο σημείο να παίζουν την ιδια ώρα το ίδιο κομμάτι, προκαλωντας τη θυμηδια των επισκεπτών, κι εσάς σας πείραξε το ύφος μου; Μηπως είναι καλύτερα να παραμείνουμε στα ενόντα;
 

I

iason

Guest
Tο ζητούμενο θα επρεπε να είναι ,καθομαι στο σπίτι μου σαλόνι ,δωματιο ,υπογειο η οτιδήποται αλλο.. Ακούω και απολαμβάνω μουσική από το σύστημά μου ανεξαρτήτως το κόστος συστήματος.
Ακούω το στύλ και τα τραγούδια που θέλω να ακούσω την συγκεκριμένη στιγμή και μέρα. ( Χωρίς να διαλέγω ηχογραφ'ησεις) ...... Διαλεγοντας ηχογραφήσεις εχεις χάσει το νόημα και την απόλαυση του μουσικόφιλου.:drinks:
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
764
Reaction score
349
Και βέβαια υπάρχει ο μουσικόφιλος λάτρης του καλού ήχου , ο λάτρης του καλού ήχου με λίγο μουσική αλλά και ο αφορίζω τα πάντα! Εδώ σε αυτό το forum νομίζω πρέπει να συνυπάρχει η ιδέα του μουσικόφιλου και του καλού ήχου! Μήν ξεχνάμε τα μηχανήματα υπάρχουν για να εξυπηρετούν τη μουσική και μόνο .
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Tο ζητούμενο θα επρεπε να είναι ,καθομαι στο σπίτι μου σαλόνι ,δωματιο ,υπογειο η οτιδήποται αλλο.. Ακούω και απολαμβάνω μουσική από το σύστημά μου ανεξαρτήτως το κόστος συστήματος.
Ακούω το στύλ και τα τραγούδια που θέλω να ακούσω την συγκεκριμένη στιγμή και μέρα. ( Χωρίς να διαλέγω ηχογραφ'ησεις) ...... Διαλεγοντας ηχογραφήσεις εχεις χάσει το νόημα και την απόλαυση του μουσικόφιλου.:drinks:
Συμφωνώ κατά το ήμισυ. Όπως κι αν το δούμε η ποιότητα της ηχογράφησης παίζει ρόλο, αλλιώς για ποιο λόγο να δώσει κάποιος πολλές χιλιάδες € για το σύστημά του? Η απορία μου είναι κυρίως κατά πόσο οι audiophile ηχογραφήσεις είναι πράγματι καλές, όταν μάλιστα στη λίστα αυτή συμπεριλαμβάνονται κυρίως ηχογραφήσεις πριν το 1975.
[DOUBLEPOST=1526136734][/DOUBLEPOST]
Και βέβαια υπάρχει ο μουσικόφιλος λάτρης του καλού ήχου , ο λάτρης του καλού ήχου με λίγο μουσική αλλά και ο αφορίζω τα πάντα! Εδώ σε αυτό το forum νομίζω πρέπει να συνυπάρχει η ιδέα του μουσικόφιλου και του καλού ήχου! Μήν ξεχνάμε τα μηχανήματα υπάρχουν για να εξυπηρετούν τη μουσική και μόνο .
Κακά τα ψέματα είναι δύο διαφορετικά χόμπι που απλά εφάπτονται. Τα μηχανήματα υπάρχουν και για θέματα status, κάτι που προσωπικά δε κατηγορώ. Το να αποτελεί η μουσική όμως status με εξοργίζει.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Ποιες ηχογραφήσεις είναι αντάξιες ενός υψηλής πιστότητας συστήματος αναπαραγωγής?
Όλες.
Αλλιώς να έχουμε από ένα σύστημα, για κάθε είδος μουσικής.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Audiophile ηχογράφηση είναι εκείνη που καταγράφει πιστά το μουσικό έργο του δημιουργού όπως εκείνος το νοιώθει, ωστε να το μεταφέρει αυτούσιο σε audiophile ακροατές και δεν έχει να κάνει με το αν το δηλώνει στο εξώφυλλο το όποιο αναπαραγωγικό μέσο(cd, βινύλιο κλπ). ΟΜΩΣ το ερώτημα κυρίως είναι : ποιός είναι ο audiophile ακροατής; Κατα τη γνώμη μου είναι αυτός που έχει εμπειρίες απο πολλές ζωντανές ακροάσεις σε διάφορες μουσικές σκηνές, κυρίως του μουσικού είδους που αρέσκεται μα ακούει ωστε όταν θα επιλέξει είτε τα μηχανήματα αναπαραγωγής είτε τα μουσικά κομμάτια να διακρίνει με σχετική ευκολία βεβαιότητα ποιό το σωστό και ποιό το λάθος και να μην πελαγοδρομεί. Επίσης πρέπει να αξιολογεί τον δικό του χώρο ακρόασης και να επιλέγει
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ποιες ηχογραφήσεις είναι αντάξιες ενός υψηλής πιστότητας συστήματος αναπαραγωγής?
Η νταΪανα η κραλ
ο πως τον λεν' που παιζει το τσιλντρεν οφ σαντσεζ
ο κρις ο ρια που λεει το ροουντ του χελ (και η εισαγωγη του για τσι πιο πσαγμενους)

γενικα τα κομματια που γνωριζωμε (και εχωμε ) ολοι μας και τα κουβαλαμε μαζι μας αμα πηγαινωμε να θαψ ωπ ν' ακουσωμε κανα συστημα (σε εκθεσεις, μαγαζια, σε κανα φιλο).

να τωρα παιζει μπεσαμε μουτσο :D ειναι αουντιοφιλ.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Audiophile ηχογράφηση είναι εκείνη που καταγράφει πιστά το μουσικό έργο του δημιουργού όπως εκείνος το νοιώθει, ωστε να το μεταφέρει αυτούσιο σε audiophile ακροατές και δεν έχει να κάνει με το αν το δηλώνει στο εξώφυλλο το όποιο αναπαραγωγικό μέσο(cd, βινύλιο κλπ). ΟΜΩΣ το ερώτημα κυρίως είναι : ποιός είναι ο audiophile ακροατής; Κατα τη γνώμη μου είναι αυτός που έχει εμπειρίες απο πολλές ζωντανές ακροάσεις σε διάφορες μουσικές σκηνές, κυρίως του μουσικού είδους που αρέσκεται μα ακούει ωστε όταν θα επιλέξει είτε τα μηχανήματα αναπαραγωγής είτε τα μουσικά κομμάτια να διακρίνει με σχετική ευκολία βεβαιότητα ποιό το σωστό και ποιό το λάθος και να μην πελαγοδρομεί. Επίσης πρέπει να αξιολογεί τον δικό του χώρο ακρόασης και να επιλέγει
Συμφωνώ ως προς το πρώτο σκέλος. Στη συνέχεια όμως αυτό που αναφέρεις δεν ισχύει, είναι άλλο πράγμα η ζωντανή μουσική κι άλλο πράγμα η ηχογράφηση, πολλές φορές δε μάλιστα τελείως διαφορετικό. Δεν έχω ακούσει για παράδειγμα ηχογράφηση που τα drums να φέρνουν έστω λίγο στην πραγματικότητα, με λίγες μόνο εξαιρέσεις (white stripes, dub narcotic sound system είναι 2 παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό). Η ηχογράφηση "στρογγυλεύει" τον ήχο για να μπορείς να τον ακούς ξεκούραστα στο σαλόνι σου. Έχει άλλη ομορφιά. Ακόμα και live ηχογραφήσεις αν δεις δεν έχουν καμία σχέση με το πραγματικό γεγονός.
[DOUBLEPOST=1526139266][/DOUBLEPOST]
Η νταΪανα η κραλ
ο πως τον λεν' που παιζει το τσιλντρεν οφ σαντσεζ
ο κρις ο ρια που λεει το ροουντ του χελ (και η εισαγωγη του για τσι πιο πσαγμενους)

γενικα τα κομματια που γνωριζωμε (και εχωμε ) ολοι μας και τα κουβαλαμε μαζι μας αμα πηγαινωμε να θαψ ωπ ν' ακουσωμε κανα συστημα (σε εκθεσεις, μαγαζια, σε κανα φιλο).

να τωρα παιζει μπεσαμε μουτσο :D ειναι αουντιοφιλ.
Οι ηχογραφήσεις του Μαντζιόν είναι πραγματικά δυνατές.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Συμφωνώ ως προς το πρώτο σκέλος. Στη συνέχεια όμως αυτό που αναφέρεις δεν ισχύει, είναι άλλο πράγμα η ζωντανή μουσική κι άλλο πράγμα η ηχογράφηση, πολλές φορές δε μάλιστα τελείως διαφορετικό. Δεν έχω ακούσει για παράδειγμα ηχογράφηση που τα drums να φέρνουν έστω λίγο στην πραγματικότητα, με λίγες μόνο εξαιρέσεις (white stripes, dub narcotic sound system είναι 2 παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό). Η ηχογράφηση "στρογγυλεύει" τον ήχο για να μπορείς να τον ακούς ξεκούραστα στο σαλόνι σου. Έχει άλλη ομορφιά. Ακόμα και live ηχογραφήσεις αν δεις δεν έχουν καμία σχέση με το πραγματικό γεγονός.
[DOUBLEPOST=1526139266][/DOUBLEPOST]
Οι ηχογραφήσεις του Μαντζιόν είναι πραγματικά δυνατές.
με τι ακους - αν επιτρεπεται ?
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Πιό ολοκληρωμένα σε σχέση με το προηγούμενο post. :Audiophile ηχογράφηση είναι εκείνη που καταγράφει πιστά το μουσικό έργο του δημιουργού-ών, ωστε να το μεταφέρει κατα το δυνατόν αυτούσιο σε audiophile ακροατές και δεν έχει να κάνει με το αν το δηλώνει στο εξώφυλλο το όποιο αναπαραγωγικό μέσο(cd, βινύλιο κλπ). ΟΜΩΣ το κύριο ερώτημα είναι : ποιός είναι ο audiophile ακροατής; Κατα τη γνώμη μου είναι αυτός που έχει εμπειρίες απο πολλές ζωντανές ακροάσεις σε μουσικές σκηνές απο το είδος που αρέσκεται να ακούει, ωστε όταν θα επιλέξει είτε τα μηχανήματα αναπαραγωγής είτε τα μουσικά κομμάτια, να διακρίνει με σχετική ευκολία-βεβαιότητα ποιό αναπαράγει και ποιό αναπαράγεται σωστά, δηλαδή ακουστικά ποιό πλησιάζει περισσότερο όταν το άκουγε σε μια ζωντανή μουσική σκηνή. Και τέλος, αλλά όχι τελευταίο, οφείλει να γνωρίζει τα ηχητικά χαρακτηριστικά του δικού του χώρου ακρόασης, επειδή αυτός είναι πολύ καθοριστικός για το ηχητικό αποτέλεσμα...διότι εν αρχή είναι μεν ο λόγος, είναι δε και ο χώρος !
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
με τι ακους - αν επιτρεπεται ?
Τον υπολογιστή, ένα firewire audio interface που παίζει το ρόλο του transport, ένα dac/pro της audioGD (μία από τις πρώτες εκδόσεις του compass) και Dynaudio BM5mk3. Καλώδιο coax και rca προς τα ηχεία αμφότερα ιδιοκατασκευές :tongue: .
 

Μηνύματα
259
Reaction score
220
Πιό ολοκληρωμένα σε σχέση με το προηγούμενο post. :Audiophile ηχογράφηση είναι εκείνη που καταγράφει πιστά το μουσικό έργο του δημιουργού-ών, ωστε να το μεταφέρει κατα το δυνατόν αυτούσιο σε audiophile ακροατές και δεν έχει να κάνει με το αν το δηλώνει στο εξώφυλλο το όποιο αναπαραγωγικό μέσο(cd, βινύλιο κλπ). ΟΜΩΣ το κύριο ερώτημα είναι : ποιός είναι ο audiophile ακροατής; Κατα τη γνώμη μου είναι αυτός που έχει εμπειρίες απο πολλές ζωντανές ακροάσεις σε μουσικές σκηνές απο το είδος που αρέσκεται να ακούει, ωστε όταν θα επιλέξει είτε τα μηχανήματα αναπαραγωγής είτε τα μουσικά κομμάτια, να διακρίνει με σχετική ευκολία-βεβαιότητα ποιό αναπαράγει και ποιό αναπαράγεται σωστά, δηλαδή ακουστικά ποιό πλησιάζει περισσότερο όταν το άκουγε σε μια ζωντανή μουσική σκηνή. Και τέλος, αλλά όχι τελευταίο, οφείλει να γνωρίζει τα ηχητικά χαρακτηριστικά του δικού του χώρου ακρόασης, επειδή αυτός είναι πολύ καθοριστικός για το ηχητικό αποτέλεσμα...διότι εν αρχή είναι μεν ο λόγος, είναι δε και ο χώρος !
...ετσι απλα οτι αγάπησες αυτο θα μείνει....Έζρα Πάουντ. Δεν γνωρίζω αν υπήρξε.".....audiophile.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.352
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top