Audiophile σύστημα δωματίου..

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Καταρχάς, λόγω έλλειψης χρημάτων (και στάσης εμπορίου) από το σπορ έχω αποσυρθεί επίσημα.Ωστόσο,επειδή η συνήθεια δεν κόβεται,όσο σκληρά κι αν προσπάθησα, ανεπίσημα όλο και κάτι κάνω..:120:..:116:..Δεν μπορείς να το πεις βέβαια και χάι-ένδ το συστηματάκι μου..Πρόκειται περί ενός συστήματος δωματίου με πηγή το desktop pc μου,όπου ακούω near field άπειρα flacs..:144:..

Εδώ μια φωτογραφία του συστήματος και σιγά σιγά θα ακολουθήσει αναλυτική περιγραφή:

 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Λοιπόν, για πηγή ήθελα μία κάρτα ήχου με κόστος <100 Ευρώ που να παίζει αρχεία υψηλής ανάλυσης και να έχει έξοδο RCA.Μόλις είδα να γράφει πάνω "Audiophile" η κάρτα αυτή 2 δάκρυα συγκίνησης κυλήσανε στα μάτια μου..
..M-Audio 2496 Audiophile..

 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

...παρέα με Bushmills 10άρι;;;: 608:
Πιάσε κόκκινο! Και μένα εκεί σταμάτησε το μάτι μου (ένα έχω :119: ), στο παλιομπούκαλο. :121:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Re: Audiophile σύστημα δωματίου..

Λοιπόν, για πηγή ήθελα μία κάρτα ήχου με κόστος <100 Ευρώ που να παίζει αρχεία υψηλής ανάλυσης και να έχει έξοδο RCA.Μόλις είδα να γράφει πάνω "Audiophile" η κάρτα αυτή 2 δάκρυα συγκίνησης κυλήσανε στα μάτια μου..
..M-Audio 2496 Audiophile..


Ειδες εσυ 2496 Audiophile..και καπως σου ηρθε ετσι??????μολωγατο βρε...παλιοΧΑΙΕΝΤΑ!!!!:143::143:
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ουφ...μου την παίξανε άσχημα σήμερα..αλλά συνεχίζουμε..

Προ & τελικός Quad 34 MKII & Quad 405-2, πρόσφατη ευγενική χορηγία από τον πατέρα μου:



Χρειάζονται τα μηχανήματα σίγουρα ένα service, αλλά παίζουνε γλύκα..
..
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Εδώ φαίνεται το πίσω μέρος του ηχείου..



..κι εδώ κοντινό οι μπόρνες και το καλώδιο ηχείων Audioquest Type 4..

 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Καλώδια interconnects τα Ultralink Challenger 2 (προς το παρόν)..



..ρεύματος τα κλασσικά μαύρα του pc- ιού και πολύπριζο Belkin με προστασίες για κεραυνό και λοιπές @@ριές..
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Re: Απάντηση: Re: Audiophile σύστημα δωματίου..

Ειδες εσυ 2496 Audiophile..και καπως σου ηρθε ετσι??????μολωγατο βρε...παλιοΧΑΙΕΝΤΑ!!!!
Κάτι σκίρτησε μέσα μου......:142::135::143:......
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Κάτι τέτοια συστηματάκια μπορούν να δώσουν μεγάλες συγκινήσεις.

Ξέρετε γιατί?

Γιατί είναι στημένα χαλαράααα.

Στα "καλά" σαλονάτα συστήματα έχουμε απαιτήσεις (ούτε κι εμείς οι ίδιοι δε ξέρουμε τι ακριβώς ζητάμε) ενώ σε αυτού του τύπου απλά ακούμε μουσικούλα...

Ας μη βγω τελείως off topic αναφέροντας την εξαίρετη επιλογή του συγκεκριμένου ουϊσκακίου το οποίο χαρακτηρίζω "giant killer".

Εύγε αγαπητέ μου...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Κάτι τέτοια συστηματάκια μπορούν να δώσουν μεγάλες συγκινήσεις.

Ξέρετε γιατί?

Γιατί είναι στημένα χαλαράααα.

Στα "καλά" σαλονάτα συστήματα έχουμε απαιτήσεις (ούτε κι εμείς οι ίδιοι δε ξέρουμε τι ακριβώς ζητάμε) ενώ σε αυτού του τύπου απλά ακούμε μουσικούλα...

Ας μη βγω τελείως off topic αναφέροντας την εξαίρετη επιλογή του συγκεκριμένου ουϊσκακίου το οποίο χαρακτηρίζω "giant killer".

Εύγε αγαπητέ μου...

Σωστοοοοοοος ο Στεργιος......αλλα το ματι σου επεσε στο ζορικο ουισκακι βλεπω.:142::142:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.284
Ευγε ξανα κι απο μενα!!!
και ευγε κ στα αλκοολια!!
(αν κ προτιμαω τα καλα κοκκικα "μεγαλα" κρασια...)

υγ. Απο Λαρισα εισαι??
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

θρυλικός ενισχυτής! :144:

πολύ ομορφούλι και το ηχείο σου μάστορα! (έχει και καλές μονάδες εδώ που τα λέμε) :144:

α, και στο μαλτ με βρίσκεις σύμφωνο!:126:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Εφοσον το ζητουμενο ειναι η μουσικη απολαυση.........
χτυπησε Jackpot.
Kαλα ταξιδια
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Re: Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Εφοσον το ζητουμενο ειναι η μουσικη απολαυση.........
χτυπησε Jackpot.
Kαλα ταξιδια
Μάνο, απόλαυση στο μέτρο του δυνατού..Λεφτά δεν υπάρχουν, αλλιώς η απόλαυση θα ερχόταν ευκολότερα..

Παρεπιπτόντως,έχεις εντοπίσει κάποιο προτέρημα που έχουν τα ηχεία σου λόγω του αυξημένου πλάτους σε σχέση με άλλες συμβατικές υλοποιήσεις?(Δεν μπορεί, κάτι θα ήξερε ο Serblin..)
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Re: Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

α, και στο μαλτ με βρίσκεις σύμφωνο!:126:
Αυτό παίρνω όταν δεν έχω αρκετά χρήματα..Όταν έχω φεύγω βουρ για Lagavulin 16ρι..:126:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

στο ποστ για την κατασκευη των ηχειων συζητηθηκε αναλυτικα η σχεδιαση της μπαφλας και τα συν και πλην της υλοποιησης.
Εγω το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ειναι βολικα στην τοποθετηση τους.Ανοιγουν τον χωρο.Το sweet spot γινεται sweet area."Comes with a room" ( κατα το Dances with wolfes) ειναι το παρατσουκλι που τους εβγαλε ο σχεδιαστης τους.
Οταν με το καλο ερθεις απο τα μερη μας θα εχεις την ευκαιρια να κρινεις ο ιδιος
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top