Audiophile σύστημα δωματίου..

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Εγώ χρησιμοποιώ την m-audio usb σαν interface, για να πάρω coaxial και να ταϊσω το όποιο dac.

Και σε αυτή την περίπτωση "δε λέει"?
δείξε μου μια καλή φωτό επαρκούς ανάλυσης του μηχανακίου εκ των έσωθεν, ώστε να δω το άνωθεν και το κάτωθεν της πλακετός του, καινα σου πω την "άποψή" μου.:126:

αλλιώς, φέρτο μια μέρα να το δω από κοντά.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

δείξε μου μια καλή φωτό επαρκούς ανάλυσης του μηχανακίου εκ των έσωθεν, ώστε να δω το άνωθεν και το κάτωθεν της πλακετός του, καινα σου πω την "άποψή" μου.:126:

αλλιώς, φέρτο μια μέρα να το δω από κοντά.
πόσα μεγκαπίκσελ? :139:
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

ακομα και το zero dac των 100 ευρω ειχε τεραστια διαφορα απο την 2496 για τα βουβαλια

δεν το συζητω.

σαν ψηφιακο interface τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα αλλα παλι ενα musiland των

60 ευρω η ενα m2tech των 120 ειναι καλυτερα.

ωστοσο οι διαφορες ειναι μικρες.
 


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Μηπως ομως ειναι λιγο "υπερβολικο" για near field?
Γιατι δεν φτιαχνεις 2 καλες βασεις και να το στησεις πιο σωστα στο δωματιο.
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Re: Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Μηπως ομως ειναι λιγο "υπερβολικο" για near field?
Γιατι δεν φτιαχνεις 2 καλες βασεις και να το στησεις πιο σωστα στο δωματιο.
Γιατί στην προκειμένη περίπτωση δεν θέλω να προσαρμόσω το δωμάτιο στο στερεοφωνικό όπως έκανα παλαιότερα.Πρέπει να με υπηρετήσει,όχι να το υπηρετήσω, με τις όποιες ηχητικές παραχωρήσεις..:126:
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Με αυτά και αυτά, και ύστερα από έναν μηχανικό θόρυβο - βόμβο του μετασχηματιστή που μου είχε σπάσει τα νεύρα επειδή έχω τον τελικό στο μισό μέτρο είπα να κάνω μερικές αλλαγές νωρίτερα από ότι είχα υπολογίσει.Μικρά βήματα αλλά καίρια..Με την αμέριστη συμβουλή και βοήθεια του πατέρα - G.Kar κινήσαμε σήμερα προς τα εμπρός..

Τα θύματα του πολέμου:



 



Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Όλε!
Οι γυναίκες και τα μηχανήματα θέλουν χέρι...
[Τα κοψίδια τα τρώω με μαχαίρι και πιρούνι]

Εντυπώσεις;
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Καταρχήν, ο ορισμός του dead-silent,σε σημείο που αναρωτιόμουνα εάν έχει ανάψει - κι αν δουλεύει..Άρα ο πρώτος στόχος πέτυχε..!

Ο τελικός έγινε πιο γρήγορος και λίγο πιο ανοιχτός μεσουψηλά κι αυτό φαίνεται εύκολα σε μεγάλες εντάσεις.Γενικά έχει περισσότερο γκάζι από πριν γιατί πριν αισθανόμουνα πως φρέναρε κάπου όταν πήγαινα να γκαζώσω..Σίγουρα έχει καλύτερο drive.Είναι απλά μια ιδέα πιο aggressive ο ήχος και λιγότερο μαλακός από πριν.Δεν ξυρίζει,αλλά έφυγε λίγο σώμα εκτιμώ..Θα σου πω σίγουρα σε 2-3 μέρες μήπως είναι θέμα στρωσίματος, γιατί πέσανε όλες μαζί οι αλλαγές μαζί με κάτι κολλήσεις σε κρίσιμα σημεία..Μπορεί να είναι ιδέα μου αλλά ο ήχος άλλαξε αισθητά την πρώτη ώρα λειτουργίας αφού τον συνέδεσα εντωμεταξύ..(καλά, σύνολο δεν έχει παίξει πάνω απο 5-6 ώρες από την ώρα των αλλαγών..)

Υ.Γ: Με τον καινούργιο μετασχηματιστή μειώθηκε το βάρος κιόλας.Λες να έπαθε ψυχολογικό ο QUAD τώρα και να ακούγεται σαν ψηφιακός? :142::143:
 


Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Ιεροσυλια.

Oυσιαστικα αλλαξες τον μισο ενισχυτη και μαλλον και το πιο βασικο κομματι του τον μετασχηματιστη.Δεν ειχες αλλη επιλογη βεβαια αφου ειχες τα μικροπροβληματα αλλα ενα quad που δεν ειναι πια quad δεν θα παιζει σαν quad.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

Διαφωνώ. Μια χαρά έγινε ο ενισχυτής, και μπράβο!
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Απάντηση: Audiophile σύστημα δωματίου..

πολύ καλά του ξηγήθηκες!
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ευχαριστώ πολύ παίδες..

Και τί να έκανα?Να έμενα με τον βόμβο ή να αγόραζα ίδιον πανάκριβα από την QUAD?Ευτυχώς που υπάρχουν στα φόρουμς άνθρωποι με γνώσεις, διάθεση και μεράκι και μας βοηθάνε όποτε το έχουμε ανάγκη..:126:..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.090
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top