Audiophile Linux (Mint 16)

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Έχει κανείς άποψη?
Το έχω έτοιμο σε στικάκι (πανεύκολη διαδικασία σε Mac) και μου μένει να σετάρω λίγο τα προγράμματα και να αρχίσω ακροάσεις...

ΥΠΕΡελαφρύ. ΚΑΜΙΑ απολύτως διεργασία στο background πέραν του Audio Player. ΠΟΛΥ χαμηλά latency...
Υπόσχεται απρόσκοπτη και πολύ ΧαλιΕντάδικη αναπαραγωγή 'ναούμ... :hunter:


Εντός των εορτών θα δώ τι ψάρια πιάνει... αλλά αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία, εδώ είναι ο χωροχρόνος και ο τόπος να την μοιραστεί... :p
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Σ' ένα στικάκι έχεις τα πάντα.
Λειτουργικό και player.

Σκοπός είναι να υπάρχει ένα απολύτως minimum λειτουργικό που θα τρέχει ΜΟΝΟ τον player.
Να μην υπάρχει απολύτως καμία άλλη διεργασία. Μόνο η BitPerfect, απρόσκοπτη, αναπαραγωγή.
Πρόγραμμα αναπαραγωγής μάλλον (θέλει και δοκιμές άλλων) το Audacious.

Το γεγονός δε, ότι το μεταφέρεις παντού μαζί σου (όπου υπάρχει υπολογιστής δλδ) στο στικάκι, για μένα είναι +.
Έρχομαι σε σένα για παράδειγμα? Το κοτσάρουμε και παίζουμε. Δατ σιμπλ.

Όπως και να' χει, αξίζει δοκιμής.
Φίλος από δίπλα forum που το δοκιμάζει εδώ και κάποιες μέρες αναφέρει πως του έχουν πέσει τα σαγόνια κάτω.
Είναι πολύ αναβαθμισμένη η αναπαραγωγή σε όλους τους τομείς.
Ροή, σκηνή, ανάλυση... όλα.

Μένει να δοκιμάσω και του λόγου μου για να δώ...

:D
 
  • Like
Reactions: tem

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Όχι Αντώνη δεν την ξέρω την Mint.

Γιάννη οι περισσότερες διανομές LInux είναι πλέον και σε live cd, live usb κ.λ.π. Δεν χρειάζεται αναγκαστικά να τις εγκαταστήσεις, μπορείς να τις τρέξεις από αποσπώμενο μέσο. Να τις τρέξεις πλήρως, χωρίς να καταλαβαίνει ο αδαής διαφορές.

Υπάρχουν και στα Windows εφαρμογές (προγράμματα) που τρέχουν χωρίς εγκατάσταση και έχουν συνήθως την ονομασία portable.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.894
Reaction score
34.364
δεν ξερω..μονο αν οντως ειναι αρκετα καλυτερη η αναπαραγωγη θα το ηθελα..

Οσο γι αυτο το " μου χουν πεσει τα σαγωνια" κλπ, (δε μιλαω για τη συγκεκριμενη περιπτωση, αφορμη παιρνω...) εχω τις ενστασεις μου...κ το χω ζησει αρκετες φορες...

Ακομη δε μου χουν πεσει τα σαγωνια, οποτε...αναμενω!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
δεν ξερω..μονο αν οντως ειναι αρκετα καλυτερη η αναπαραγωγη θα το ηθελα..

Οσο γι αυτο το " μου χουν πεσει τα σαγωνια" κλπ, (δε μιλαω για τη συγκεκριμενη περιπτωση, αφορμη παιρνω...) εχω τις ενστασεις μου...κ το χω ζησει αρκετες φορες...

Ακομη δε μου χουν πεσει τα σαγωνια, οποτε...αναμενω!

Συμφωνώ και επαυξάνω γι' αυτό και αναφέρω πως θα προβώ σε δοκιμές να δώ και τα δικά μου σαγόνια.
Γι' αυτό και άνοιξα και το παρών νήμα, να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις...

Επίσης, εσείς οι πιο tech gurus, ίσως καταλαβαίνετε περισσότερα κομπιουτερίστικα από εμένα που είμαι απλός end-user...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Σκοπός είναι να υπάρχει ένα απολύτως minimum λειτουργικό που θα τρέχει ΜΟΝΟ τον player.
Να μην υπάρχει απολύτως καμία άλλη διεργασία. Μόνο η BitPerfect, απρόσκοπτη, αναπαραγωγή.
Πρόγραμμα αναπαραγωγής μάλλον (θέλει και δοκιμές άλλων) το Audacious.

Το γεγονός δε, ότι το μεταφέρεις παντού μαζί σου (όπου υπάρχει υπολογιστής δλδ) στο στικάκι, για μένα είναι +.
Έρχομαι σε σένα για παράδειγμα? Το κοτσάρουμε και παίζουμε. Δατ σιμπλ.
"γιατρε μου" ενδιαφερον...δεν εχω ασχοληθει ποτες...σε windows pc, απλα βαζεις το στικακι πριν το μπουταρισμα και επιλεγεις εκινηση απο το στικ?...και απλα φορτωνιε το linux με το αντιστοιχα προγραμμα?....ή κατι αλλο?
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
"γιατρε μου" ενδιαφερον...δεν εχω ασχοληθει ποτες...σε windows pc, απλα βαζεις το στικακι πριν το μπουταρισμα και επιλεγεις εκινηση απο το στικ?...και απλα φορτωνιε το linux με το αντιστοιχα προγραμμα?....ή κατι αλλο?
Όχι, έτσι ακριβώς.
Απλό, γρήγορο και αλαφρύ.
Αν παίζει και καλά, τότε με βλέπω να πουλάω το MacMini του σαλονιού να τα φάω σε σουβλασερί!!!! :p
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Αν παίζει και καλά, τότε με βλέπω να πουλάω το MacMini του σαλονιού να τα φάω σε σουβλασερί!!!!
:laugh:...ετσι...αλλωστε τα πιτογυρα και τα κιλα τι ειναι?....δεν ειναι κιλα..."συσσωρευμενη εμπειρια" ειναι...μη σου πει κανεις το αντιθετο...

και που το βρηκες ειπες το "μπλιμπλικι" αυτο?...στο επισημο site?
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Στο επίσημο site...
Μετά για να φτιάξεις το USB υπάρχουν οδηγοί στο διαδύκτιο.

Το ζουμί όμως είναι να το στήσεις μετά.
Όταν φτάσω εκεί θα ενημερώσω για το τί χρειάζεται.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Στο επίσημο site...
Μετά για να φτιάξεις το USB υπάρχουν οδηγοί στο διαδύκτιο.
Το ζουμί όμως είναι να το στήσεις μετά.
Όταν φτάσω εκεί θα ενημερώσω για το τί χρειάζεται.
:thumbsup:
 

Μηνύματα
25
Reaction score
1
Και εγω γουσταρω τρελα το mint αλλα γιατι τοσο πορωση με αυτο ως live usb και οχι οποιοδηποτε αλλο?

Εχει κατι ιδιαιτερο;
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
... και που το βρηκες ειπες το "μπλιμπλικι" αυτο?...στο επισημο site?
Κατέβασα το 64μπιτο - γιατί έτσι μ' αρέσει :p - από εδώ. Παράλληλα και την "παραθυρική" εφαρμογή Universal USB Installer, που σε 7 λεπτούλια έστησε τη "Μέντα" σε ένα στικ. Του έδωσα την επιλογή δημιουργίας "Set a Persistent file size for storing changes" στα 75 Mb και πάτησα το Create. Piece of cake, αρκεί να δουλέψει. :roflmao:

Αν το 64μπιτο είναι σωστή ή λάθος επιλογή θα το γνωρίζουμε σύντομα, μπορεί και εντός της ημέρας.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Και εγω γουσταρω τρελα το mint αλλα γιατι τοσο πορωση με αυτο ως live usb και οχι οποιοδηποτε αλλο?

Εχει κατι ιδιαιτερο;

Η πόρωση δεν είναι με το live usb αλλά το στήσιμο ως audiophile player.
Το live usb είναι απλά ένα + ώστε να το έχεις πάντα μαζί σου και να το κοτσάρεις ανα πάσα στιγμή σε μηχανάκια...

:drinks:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
This is a message from Mint 64bit through live usb with no greek language (profanws exw kanei kapoia mlk) :p Trying to install additional languages but no disk space (at the usb device). :headbang:
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Κατέβασα το 64μπιτο - γιατί έτσι μ' αρέσει :p - από εδώ. Παράλληλα και την "παραθυρική" εφαρμογή Universal USB Installer, που σε 7 λεπτούλια έστησε τη "Μέντα" σε ένα στικ. Του έδωσα την επιλογή δημιουργίας "Set a Persistent file size for storing changes" στα 75 Mb και πάτησα το Create. Piece of cake, αρκεί να δουλέψει. :roflmao:

Αν το 64μπιτο είναι σωστή ή λάθος επιλογή θα το γνωρίζουμε σύντομα, μπορεί και εντός της ημέρας.
Cinnamon edition 64μπιτη?
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό, ξαναφτιάχνω το στικ με "Persistent file size for storing changes" στα 300 Mb.

Ναι 64μπιτη. Τι ρωτάς αφού έχω δώσει το σύνδεσμο.
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Πρέπει να φτιαχτεί fluxbox με jack audio & audacious.
Ουσιαστικά το fluxbox θα φορτώνουμε για να παίζει μουσική.
Αυτό είναι το "σπαρτιάτικο" που ψάχνουμε...
Θα έχω νεότερα σύντομα...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.253
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top