Audiophile Linux (Mint 16)

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Δίνοντας χώρο 1Gb στο Persistent file το Mint 64bit δούλεψε κανονικά. Αλλά το συμπέρασμα είναι πως δεν κάνει γι' αυτό που περιγράφει ο Αντώνης. Λείπω και δεν μπορώ να δοκιμάσω το 32 bit, που μάλλον θα είναι καλύτερο από πολλές απόψεις.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εγώ παλι σε Mac, δεν έχω καταφέρει εδώ και 2 μέρες που παλεύω, να κάνω install το mint σε stickάκι...
Έχω φρικάρει! >:( >:( >:(

Το μπ@@ρδέλο περιμένει να φτάσει μέχρι το τέλος για να μου βγάλει το error!!!! o_O :headbang::headbang:
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δίνοντας χώρο 1Gb στο Persistent file το Mint 64bit δούλεψε κανονικά. Αλλά το συμπέρασμα είναι πως δεν κάνει γι' αυτό που περιγράφει ο Αντώνης. Λείπω και δεν μπορώ να δοκιμάσω το 32 bit, που μάλλον θα είναι καλύτερο από πολλές απόψεις.
Α) Πές μου γιατί δεν κάνει για audiophile φάση... Τί είδες/βλέπεις;

Β) Το 32μπιτο γιατί είναι από πολλές απόψεις μπέτερ;;;
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Γιατί εκ πρώτης όψεως θεωρώ ότι είναι "πολύ" για τη συγκεκριμένη χρήση, άσε που ενδέχεται να μην κάνει καθόλου. Για να πάρει τα ελληνικά εγκατέστησε ολάκερη σουίτα γραφείου (Libre Office) χωρίς μάλιστα χωρίς να ρωτήσει (να δώσει διακαίωμα επιλογής).

Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνω κάποια πράγματα λάθος. Αλλά γενικά τα 64μπιτα είναι επιλογές "επαγγελματικές", ενώ τα 32μπιτα είναι συνήθως πιο "παιχνιδιάρικα". Θα δείξει και το 32μπιτο μετά τις γιορτές.

Για να φτιάξεις το usb χρησιμποιείς το Linux USB Creator for Mac[ κάτι άλλο;
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Για το live usb (τον εγκαταστάτη) χρησιμοποίησα κάτι παραπλήσιο.
Μου φόρτωσε / μπούταρε από το στίκ και μετά όταν πάω να κάνω το install στο άλλο στικ (θέλω το linux αυτόνομο σε στικ) κολλάει κάθε φορά στο τέλος της διαδικασίας...
Του ορίζω μεγάλο χώρο του στικ για την εγκατάσταση του (bootable) linux, τον υπόλοιπο διαθέσιμο χώρο τον ορίζω ως swap... Αλλά... Τζίφος.
Όσο και αν διάβασα, ότι και αν έκανα... Δεν.
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν το δοκίμασα γιατί είναι μέχρι Lion. Εγώ έχω νεότερο...
Θα το δοκιμάσω πάντως μπας και...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Βρε παιξε με το Audirvana plus και μην ασχολησε........δεν παιζεται πλεον σαν software........και σε λιγες μερες βγαινει η εκδοση 2 με τρελλες αλλαγες και νεο data conversion απο το izotope 64 VI.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
επισης κοιτα τι μου εγραψε ο τυπος σε mail........
Hello Vlasis,

Thank you for your feedback!

1.5.10 is the current version.

I'm now working on 2.0 that will bring a full featured library management, removing the need for iTunes.
And it includes the ability to click on the currently playing album art to get a full size picture of it.
For Integer Mode, start by using Mode 1. Only switch to Mode 2 if you find the sound too transparent.

Greetings from France!
Damien
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
1.5.10 παίζω Βλασσάκο και είναι σούπερ...

ΟΜΩΣ δεν θα έπαιζες με κάτι που φημολογείται πως είναι καλύτερο και είναι και cost-free???
Έτσι για χάρην του παιχνιδιού δλδ...

Αυτό πάντως με την library στο Audirvana είναι εξαιρετικό νέο.
Αυτό το drag n drop κάποια στιγμή το βαριέται κι' ο Θεός ρε φίλε!!!!

Μετά την library πάντως ανοίγει και ο δρόμος για να φτιάξουν και ένα app για μα μπορείς να έχεις πλήρη έλεγχο από τηλέφωνα και ταμπλετς...

Άντε να ιδούμε!
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
1.5.10 παίζω Βλασσάκο και είναι σούπερ...

ΟΜΩΣ δεν θα έπαιζες με κάτι που φημολογείται πως είναι καλύτερο και είναι και cost-free???
Έτσι για χάρην του παιχνιδιού δλδ...

Αυτό πάντως με την library στο Audirvana είναι εξαιρετικό νέο.
Αυτό το drag n drop κάποια στιγμή το βαριέται κι' ο Θεός ρε φίλε!!!!

Μετά την library πάντως ανοίγει και ο δρόμος για να φτιάξουν και ένα app για μα μπορείς να έχεις πλήρη έλεγχο από τηλέφωνα και ταμπλετς...

Άντε να ιδούμε!
με Splashtop παντως απο το ταμπλετακι ολα παιζουν μπαμ.......
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
http://www.splashtop.com/personal
εδω εισαι......

ειναι εφαρμογη vnc ,κατεβαζεις το streamer απο το σιτε που σου εδωσα και φυσικα την εφαρμογη (ειναι παμφθηνη).
Εγκαθιστας το streamer στο Mac και το Splashtop στο ταμπλετιον,γραφεις εναν 4ψηφιο κωδικο που σου δινει και εισαι ετοιμος......ουσιαστικα βλεπεις το Μακ σου στην οθονη του ταμπλετ σου οποτε κανεις τα παντα!!!
Δοκιμασμενη ως η καλλιτερη εφαρμογη νεε μου.....2 χρονακια το δουλευω........δωστα ολα!!!
 

Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
Γιατί δεν το κάνετε με το teamviewer; Και τσάμπα και ευκολο και ελαφρύ. Και δουλεύει σε όλες τις πλατφόρμες.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Λοιπόοοον...
Το λινουξάκι είναι μακράν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει για αναπαραγωγή.
Και έχω δοκιμάσει τα πάντα,λιγότερο σε Mac (οπου σαν παλιός κομπιουτεράκιας δεν μου πάει,νομίζω πως είμαι φυλακή) και πολύ περισσότερο σε win (foobar+fidflizer+jplay και Jriver+JPlay,κλπ.. με ότι ρύθμιση υπάρχει,σε φρέσκια εγκατάσταση,κλπ).
Μπροστά σε αυτό το σκατουλάκι...δεν...
Σε όλους τους τομείς είναι μπροστά.
Εξαιρείται βεβαίως το γραφικό περιβάλλον που στο λίνουξ και ειδικά στο περιβάλλον του fluxbox που παίζει είναι σαν να γυρίζει κανείς στα Amstrad των νιάτων μου.
Δεν ξέρω τι στο καλό έχουν κάνει σε αυτόν τον jack (τον server που αντικαθιστά το ΠΟΛΥ προβληματικό pulse audio) αλλά φαντάζομαι πως αφού φτιάχτηκε για επαγγελματικές εφαρμογές τον έχουν προσέξει.
(Για όποιον δεν κατάλαβε,είμαι αυτός με τα σαγόνια κάτω,και δεν μου συμβαίνει συχνά αυτό.)
Παρακάτω είναι μερικά στιγμιότυπα τραβηγμένα στο περιβάλλον του cinammon,μιας και στο fluxbox δεν υπάρχει τίποτα από τέτοιες ευκολίες,ούτε καν δίκτυο,μόνο τα απολύτως απαραίτητα.
1Στιγμιότυπο από 2013-12-26.jpg
Στιγμιότυπο από 2013-12-20.jpg
Στιγμιότυπο από 2013-12-21.jpg
Στιγμιότυπο από 2013-12-23.jpg
Στιγμιότυπο από 2013-12-26.jpg
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Σε μπελά μας έβαλε η σιαγόνα σου ρε ομορφάντρα... :laugh:
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Σε μπελά μας έβαλε η σιαγόνα σου ρε ομορφάντρα... :laugh:
Τι να σε κάμω που δεν προλάβαινες να πιάσεις άκρη στην Αττική οδό;
Τώρα θα κοπανιόσουν όπως εγώ.
(Και σιαγόνα θεληματική περικαλώ,με λακάκι κλπ...)
Στείλε άδειο να στο γεμίσω να ακούσεις μια στάλα μουσική γιατί απο το Mac τζάμπα παλεύεις:p:D.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Δεν είπες μόνο πως το έκανες. :) Διάλεξες πιθανώς την 32μπιτη έκδοση της Μέντας. Και μετά πως πορεύτηκες οέο; :p

Εκτός αν τα ήβρες όλα έτοιμα στη διανομή.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top