Audyssey Multeq DynamicEQ on off

DynamicEQ on - off

  • On

    Votes: 15 60,0%
  • Off

    Votes: 10 40,0%

  • Total voters
    25

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
ωραία τα λες και τα έχεις εξακριβώσει με το mini dsp, τελικά όμως και εσύ το πείραξες για να ακούσεις αυτό που θές.

το θέμα τελικά είναι να κοιτάμε τα νούμερα ή το τι ακούμε και μας αρέσει?

Πριν πάρω το marantz έτρεχα ένα ypao (yamaha) έβαζα λίγα χαμηλά σε μια ένταση στο master volume -20 καθόμουν και το ψευτορύθμιζα να μου αρέσει. δεν είχα μπει στο τρυπάκι για reference και όλα αυτά που έμαθα τώρα.

πράγματι σε refernece 0db το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο από πριν, ξεχωρίζεις τα κανάλια υπάρχει διαύγεια και όχι ένας πανικός και ισορροπημένο μπάσο. αν δεν υπήρχε αυτή η υπερβολή στα χαμηλά σε χαμηλή ένταση δεν θα συζητούσα καν θα το είχα ρυθμίσει σε 30 λεπτά. δεν θέλω να είμαι με ένα remote και να λέω α τώρα θα ακούσω χαμηλά βγάλτω off τώρα δυνατά ενεργοποίησε.
Είτε on είτε off στο 0 θα ακούς το ίδιο, τη reference καμπύλη που έχεις επιλέξει.
Κάτω από το 0 αν δεν σου αρέσει αυτά που κάνει βαλ' το off και ησύχασες.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Λοιπόν είμαι κάνα 3ωρο και ακούω μουσική flac αρχεία με foobar και wasapi. Από λαϊκά μέχρι house - rock.... η reference επιλογή του audysse πράγματι κάνει αυτό που λέει ''roll off at high frequencies'' το οποίο κάνει καραμπαμ στις κόρνες των klipsch σε 0db πάντα οι δοκιμές και ανεξάρτητα από το dynamiceq. Μετά από τις δοκιμές και παράλληλα με τη γνώμη της συζύγου (δεν έχω λόγια πόσο με έχει ανεχτεί) καταλήγω σε mxt32 l/r bypass και τα ηχεία στο 2 stereo mode απλά large χωρίς sub.
@Kostas Kefalas σε αυτήν την επιλογή από την στιγμή που δεν επεμβαίνει στα front το audyssey αλλά και επειδή δεν το έχω τελείως off δεν μπορώ να κάνω eq έστω manual σε αυτά τα δύο σωστά? δλδ και να πειράζω τις καμπύλες των front στο app δεν αλλάζει κάτι... ή όχι?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
τα κλιπς θελουν συγκεκριμενη τοποθετηση κατα οντισι ευαγγελιο....
τα ηχεια thx εχουν δικη τους καμπυλη στο Pro
αν σε βγαλει ο δρομος προς νοτο και εχεις χρονο ελα να διαβασεις καμμια 200ρια μειλ του κυριακακη με συμβουλες δοκιμες......μετα εννοηται κανεις του κεφαλιου σου.........
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
τα κλιπς θελουν συγκεκριμενη τοποθετηση κατα οντισι ευαγγελιο....
τα ηχεια thx εχουν δικη τους καμπυλη στο Pro
αν σε βγαλει ο δρομος προς νοτο και εχεις χρονο ελα να διαβασεις καμμια 200ρια μειλ του κυριακακη με συμβουλες δοκιμες......μετα εννοηται κανεις του κεφαλιου σου.........
Αργύρη κατά τι γνώμη σου να τα αφήσω απείραχτα? ότι και να πειράξω τελικά αν τα αφήσω pure στη μουσική έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα. που θα βρω αυτό το ευαγγέλιο ή κάποια βασική παράγραφό του....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Λοιπόν είμαι κάνα 3ωρο και ακούω μουσική flac αρχεία με foobar και wasapi. Από λαϊκά μέχρι house - rock.... η reference επιλογή του audysse πράγματι κάνει αυτό που λέει ''roll off at high frequencies'' το οποίο κάνει καραμπαμ στις κόρνες των klipsch σε 0db πάντα οι δοκιμές και ανεξάρτητα από το dynamiceq. Μετά από τις δοκιμές και παράλληλα με τη γνώμη της συζύγου (δεν έχω λόγια πόσο με έχει ανεχτεί) καταλήγω σε mxt32 l/r bypass και τα ηχεία στο 2 stereo mode απλά large χωρίς sub.
@Kostas Kefalas σε αυτήν την επιλογή από την στιγμή που δεν επεμβαίνει στα front το audyssey αλλά και επειδή δεν το έχω τελείως off δεν μπορώ να κάνω eq έστω manual σε αυτά τα δύο σωστά? δλδ και να πειράζω τις καμπύλες των front στο app δεν αλλάζει κάτι... ή όχι?
δεν εχω ασχοληθει και δεν γνωριζω .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Αργύρη κατά τι γνώμη σου να τα αφήσω απείραχτα? ότι και να πειράξω τελικά αν τα αφήσω pure στη μουσική έχουν το καλύτερο αποτέλεσμα. που θα βρω αυτό το ευαγγέλιο ή κάποια βασική παράγραφό του....


βασικα θελει δοκιμες και αξιολογησεις......οτι μου ειχε πει ο κρις , μετα τα δοκιμαζα ολα να δω αν ισχυουν - δουλευουν σε μενα.....περα απο αυτο....ο κοσμος εχει την ταση να πειραζει κατα βουληση
ρεφερενς vs πρεφερενς....που ελεγε ο κρις.........
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Βασικά πρέπει να μετρήσεις και να δεις που έχεις θέμα. Π.χ. βουνά λακκούβες :p και χοντρικά να τα διορθώσεις με το app. Από κει και πέρα λόγω και κλιπς (κόρνες) δοκιμάζεις και καμιά καμπύλη με μεγαλύτερο roll off από 1000 και πάνω. Επίσης το ότι δεν σου αρέσει με το sub πάει να πει ότι οι πολύ χαμηλές κάπου πάσχουν.....
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Βασικά πρέπει να μετρήσεις και να δεις που έχεις θέμα. Π.χ. βουνά λακκούβες :p και χοντρικά να τα διορθώσεις με το app. Από κει και πέρα λόγω και κλιπς (κόρνες) δοκιμάζεις και καμιά καμπύλη με μεγαλύτερο roll off από 1000 και πάνω. Επίσης το ότι δεν σου αρέσει με το sub πάει να πει ότι οι πολύ χαμηλές κάπου πάσχουν.....
Δεν είναι ότι δε μου αρέσει απλά δεν χρειάζεται τα klipsch από μόνα τους έχουν υπέρ αρκετό.
μπορεί όσο μαθαίνω και πάρω και ένα umik να το κάνω να μου ''ακουστεί'' καλύτερα γιατί πιο σωστά μπορεί ήδη να το βγάζει, αλλά σε γενικές γραμμές ίσως και λόγο των klipsch σε όσα forum έχω διαβάσει και πίστεψέ με έχω ρίξει πολύ διάβασμα τα klipsch με το audyssey δεν τα πάνε καλά σε ένα ποσοστό 80% το προτιμάνε off, αντίθετα το θεωρούν πολύ καλό στο level adjustment και distance. θα δείξει με κάθε ευκαιρία που βρίσκω πειραματίζομαι.
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
γενικως το aydyssey δινει αρκετα + σε eq σε διαφορα μερη και δε μιλαω για μπασσα γιατι εκει φαινεται τι δινει πχ στα 35 'η 80 και βλεπεις τι παιζει...και το ελεγχεις
στα μεσσαιο πριμα δινει σε πολλα σημεια, πχ.χ σε ενα σε ενα χωρο μπορει να χρειαζεται διορθωσεις οσες και τα φιλτρα του....πχ 128 το χτ32?........)και για αυτο ερχεται και τοσο φλατ (σε σχεση με αλλα αυτοματα...απο 100Ηζ-20000) και εκει αρχιζει η παραμορφωση χωρις να την καταλαβαινεις

οταν ακους νορμαλ/χαμηλα, πχ +9δβ που ειναι το οριο του eq, οταν ακους στα πχ 10βαττ , τα +9δβ της διορθωσης σε πανε σχεδον στα 100βαττ και αν εχεις και πολλα σημεια διορθωσεων τοτε....οντως σε πανε σε 100βαττ
αυτα σε ενα καλο σεναριο...αν ακου πιο δυνατα πχ 35-55-110βαττ (που ειναι και το νορμαλ σεναριο) +9δβ ειναι καταστροφη γιατι ζητανε στα σημειο διορθωσεων ~300 500 κλπ βαττ, και ειναι μαλλον αυτο που ακους που δε σου αρεσει και δε ξερεις τι ειναι...
οποτε αν δε τα σηκωνει ο ενισχυτης σου (αλλα και τα ηχεια) τοτε τα κλιπς με τις κορνες τους δε θα το συγχωρησουν.....

οποτε εχεις δει αν ακουσ σχετικα σιγα και πιο κοντα αν σε ενοχλει σε σχεση με το ποσο σε ενοχλει οταν ακους δυνατα με aydyssey on?
εγω πριν αλλαγη ηχειων εκει ηταν το θεμα μου στα peaks την ετρωγα, και ειχα βαλει το λιμιτερ του aydyssey sto min αλλα σε χαφνικα ξεσπασματα καθυστερουσε 'η καταπιεζε διαφορετικα καθε φορα την ενταση και τελικα το απεριψα

σε καθε περιπτωση παρε ενα umik για να σου φυγουν ολες οι αποριες
 
Last edited:

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Επειδή κάπου έχω σύγχυση με το όλο θέμα θέλω να ρωτήσω στους ψαγμένους του θέματος το εξής.
Αν επιλέξουμε dynamic eq off τι κερδίζουμε με το multeq σε reference ??
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
reference θεωρειτε το volume στο 0

ειτε εχεις το dynamic eq on η off δεν υπαρχει διαφορα σε volume 0

το dynamic eq σε on δουλευει οταν παιζεις σε volume μειον π.χ -7
....αν το εχεις off ακους την καμπυλη που εχεις φτιαξει σε ολες τις σταθμες.
 
Last edited:

Μηνύματα
281
Reaction score
92
reference θεωρειτε το volume στο 0

ειτε εχεις το dynamic eq on η off δεν υπαρχει διαφορα.
Αρα καλά το έχω καταλάβει. Πάντως με το deq στο on έχω πολύ φουσκωμένα μπάσα (svs pb 1000) και παρατηρώ μιας και παρακολουθώ σε σχετικά χαμηλές εντάσεις -20 εως -30 db μεγάλη ανάμιξη με τα πίσω κανάλια και αρκετά ανεβασμένα σε ένταση, υπάρχουν στιγμές που με ενοχλεί κάτι στον ήχο τους ειδικά στις μεσαίες συχνότητες τόσο ώστε να νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με τα ηχεία πράγμα που δεν συμβαίνει όταν επιλέγω deq off που τότε η ανάμειξη και η έντασή τους είναι όπως θα έπρεπε. Σε ξένα forum κάπου έχει πάρει το μάτι μου ότι το deq για άγνωστο λόγω ανεβάζει την ένταση στο πίσω δεξί κανάλι και το αναφέρω γιατί και σε μένα συμβαίνει το ίδιο, μπορεί να ακούγεται κουφό αλλά συμβαίνει. Τώρα με το deq off η αλήθεια είναι ότι ένα τσίμπημα στην ένταση του sub την θέλει γιατί γίνεται πολύ αναιμικό.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αρα καλά το έχω καταλάβει. Πάντως με το deq στο on έχω πολύ φουσκωμένα μπάσα (svs pb 1000) και παρατηρώ μιας και παρακολουθώ σε σχετικά χαμηλές εντάσεις -20 εως -30 db μεγάλη ανάμιξη με τα πίσω κανάλια και αρκετά ανεβασμένα σε ένταση, υπάρχουν στιγμές που με ενοχλεί κάτι στον ήχο τους ειδικά στις μεσαίες συχνότητες τόσο ώστε να νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με τα ηχεία πράγμα που δεν συμβαίνει όταν επιλέγω deq off που τότε η ανάμειξη και η έντασή τους είναι όπως θα έπρεπε. Σε ξένα forum κάπου έχει πάρει το μάτι μου ότι το deq για άγνωστο λόγω ανεβάζει την ένταση στο πίσω δεξί κανάλι και το αναφέρω γιατί και σε μένα συμβαίνει το ίδιο, μπορεί να ακούγεται κουφό αλλά συμβαίνει. Τώρα με το deq off η αλήθεια είναι ότι ένα τσίμπημα στην ένταση του sub την θέλει γιατί γίνεται πολύ αναιμικό.
Ακριβώς από κάτω έχει επιλογή πόσο έντονο θα είναι. Ανα 5db
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειναι θεμα επιλογης καμπυλης σε reference, εξου και τα οποια προβληματα....
....μπορεις να πας εδω μιας και φανταζομαι δεν εχεις ασχοληθει και να δεις τι σου ταιριαζει οταν εχεις dynamic eq on

Reference Level Offset

Audyssey Dynamic EQ® is referenced to the standard film mix level. It makes adjustments to maintain the reference response and surround envelopment when the volume is turned down from 0 dB. However, film reference level is not always used in music or other non-film content. Dynamic EQ Reference Level Offset provides three offsets from the film level reference (5 dB, 10 dB, and 15 dB) that can be selected when the mix level of the content is not within the standard. Recommended setting levels for content are shown below.
0 dB (Film Reference)
(Default):
Optimized for content such as movies.
5 dB :Select this setting for content that has a very wide dynamic range, such as classical music.
10 dB :Select this setting for jazz or other music that has a wider dynamic range. This setting should also be selected for TV content as that is usually mixed at 10 dB below film reference.
15 dB :Select this setting for pop/rock music or other program material that is mixed at very high listening levels and has a compressed dynamic range.


οταν χρησιμοπεις dynamic eq on και παιζεις χαμηλα οπως εσυ, ανεβαζει τα πισω καναλια
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Ναι το ref. lev. offset το έχω δει αλλά δεν έχω παίξει μαζί του γιατί διαβάζω ότι το 0 είναι για περιεχόμενο ταινιών
στο manual ενώ το 5-10-15 db είναι στην ουσία για διάφορα είδη μουσικής και εφόσον μιλάμε για ταινίες δεν έχω πειραματιστεί με την συγκεκριμένη ρύθμιση. Πιστεύω και απο αυτά που έχω διαβάσει σε έξω forum μια καλή επιλογή είναι το 10 db ειδικά σε ακούσματα απο -20 εως -30 db, εσείς τι προτείνεται ????
 


Μηνύματα
281
Reaction score
92
ειναι θεμα επιλογης καμπυλης σε reference, εξου και τα οποια προβληματα....
....μπορεις να πας εδω μιας και φανταζομαι δεν εχεις ασχοληθει και να δεις τι σου ταιριαζει οταν εχεις dynamic eq on

Reference Level Offset

Audyssey Dynamic EQ® is referenced to the standard film mix level. It makes adjustments to maintain the reference response and surround envelopment when the volume is turned down from 0 dB. However, film reference level is not always used in music or other non-film content. Dynamic EQ Reference Level Offset provides three offsets from the film level reference (5 dB, 10 dB, and 15 dB) that can be selected when the mix level of the content is not within the standard. Recommended setting levels for content are shown below.
0 dB (Film Reference)
(Default):
Optimized for content such as movies.
5 dB :Select this setting for content that has a very wide dynamic range, such as classical music.
10 dB :Select this setting for jazz or other music that has a wider dynamic range. This setting should also be selected for TV content as that is usually mixed at 10 dB below film reference.
15 dB :Select this setting for pop/rock music or other program material that is mixed at very high listening levels and has a compressed dynamic range.


οταν χρησιμοπεις dynamic eq on και παιζεις χαμηλα οπως εσυ, ανεβαζει τα πισω καναλια
Μιας και με πρόλαβες αφού έγραφα το παραπάνω post, Θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας, όλα αυτά προκύπτουν με το τι δίνει στα πίσω κανάλια στο 0 που με χαλάει ασχέτως χαμηλών εντάσεων μιας και το βρίσκω ολίγον-πολύ ψεύτικο, μένει μόνο να δω τι επίδραση θα έχει στο sub
Post automatically merged:

δοκιμη.....

την καμπυλη την εχεις πειραγμενη η οπως τα φερνει φλατ το audyssey ?
Αν εννοείς με το εξτρά πρόγραμμα δεν το έχω, ότι βλέπω στον ενισχυτή :(
 


Μηνύματα
281
Reaction score
92
κατεβασε λιγο τα db στα πισω .....
Πάντως στο test tone τα βλέπω πολύ ισορροπημένα και γιαυτό δεν το έχω πειράξει, ότι συμβαίνει συμβαίνει στις αναπαραγωγή ταινιών που εκεί νομίζω ότι γίνεται λίγο ψιλομπάχαλο με το deq on
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ποιον AV εχεις ?
Post automatically merged:

Πάντως στο test tone τα βλέπω πολύ ισορροπημένα και γιαυτό δεν το έχω πειράξει, ότι συμβαίνει συμβαίνει στις αναπαραγωγή ταινιών που εκεί νομίζω ότι γίνεται λίγο ψιλομπάχαλο με το deq on
το test tone ειναι για να βλεπεις τις σταθμες .........παιζει 500-2000hz
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top