Audyssey MultEQ Editor app


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Να ρωτήσω τώρα κάτι σχετικό με το βίντεο και την εφαρμογή.

Όπως λένε το Audyssey "υποβαθμίζει" το μπάσο οπότε πρέπει να κάνουμε το τεστ με το ντεσιμπελόμετρο μετά για να φέρουμε τα σαμπ στην ίδια - ή και μεγαλύτερη κατά 4-5 dB - στάθμη με τα ηχεία.
Δηλαδή παίζουμε έναν τόνο 80 Hz, ανεβάζουμε το ποτενσιόμετρο στον ενισχυτή μέχρι το ντεσιμπελόμετρο να δείξει περίπου 75 dB και μετά (αφού κλείσουμε τα ηχεία) ανοίγουμε το/τα σαμπ και μέσω του app ανεβάζουμε τη στάθμη τους μέχρι να δείξει το ντεσιμπελόμετρο 75 dB (με το ποτενσιόμετρο του ενισχυτή στην ίδια θέση) αν κατάλαβα καλά. Την ίδια πρακτική μου είχε υποδείξει και ο Κώστας πριν από καιρό.

Ερωτήσεις:

1) Μετράμε τη στάθμη (75 dB) μόνο στο ένα ηχείο ή σε όλα μαζί (στην περίπτωσή μου 5) ?
2) Κατόπιν μετράμε τη στάθμη με όλα τα σαμπ αναμένα ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Από το app μην πειράξεις τίποτα.

Όσο παίζει ο ήχος πάτα options στο τηλεκοντρόλ και η πρώτη επιλογή είναι για να προσθαφαιρέσεις db από τα ηχεία σου.
Οι αλλαγές εφαρμόζονται real time.

Εκεί λοιπόν μπορείς να εφαρμόσεις τις διορθώσεις που θες αφήνοντας το Audyssey ως έχει.

Μελλοντικά αν κάτι δεν σου αρέσει πας πάλι εκεί και κάνεις reset χωρίς να χρειάζεται να θυμάσαι τι είχε κάνει το Audyssey.

Απλα να ξέρεις ότι οι ρυθμίσεις αυτές αφορούν ξεχωριστά τις πηγές σου.
Δλδ θα πρέπει να τις κάνεις για όλες τις πηγές που έχεις συνδεδεμένες πάνω στον avr.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
κατι σημαντικο που ειπαν ειναι οτι οταν παιζεις τα test tones του ενισχυτη, το audyssey einai off.
για μετρησεις με audyssey πρεπει να βαλεις δικα σου "εξωτερικα" test tones οπως αυτα της dynaudio στο λινκ που δινουν.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
κατι σημαντικο που ειπαν ειναι οτι οταν παιζεις τα test tones του ενισχυτη, το audyssey einai off.
για μετρησεις με audyssey πρεπει να βαλεις δικα σου "εξωτερικα" test tones οπως αυτα της dynaudio στο λινκ που δινουν.
Προσωπικά το έχω αναφέρει πολλές φορές..
@K. ROMPOTIS ακουει?? ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
κατι σημαντικο που ειπαν ειναι οτι οταν παιζεις τα test tones του ενισχυτη, το audyssey einai off.
για μετρησεις με audyssey πρεπει να βαλεις δικα σου "εξωτερικα" test tones οπως αυτα της dynaudio στο λινκ που δινουν.
Ναι, το κατάλαβα, αυτό έκανα.

Δεν πήρα απάντηση όμως σ' αυτό που ρώτησα.
- Μετράμε όλα τα ηχεία & τα σαμπ μαζί ή μόνο το ένα στα 75dB στη θέση ακρόασης ?

Στην περίπτωσή μου όταν έφερα όλα τα ηχεία στα 75dB μέσω του ρυθμιστικού της έντασης του ενισχυτή και μετά έπαιξα τον ίδιο τόνο (80Hz) μόνο με τα σαμπ, μου μέτρησε το ντεσιμπελόμετρο περίπου -20dB !!!
Δηλαδή πρέπει να ανεβάσω το gain των σαμπ μέσω της επιλογής subwoofer level adjustment στον Marantz από -9dB που το έχει βάλει το audyssey σχεδόν στο +5dB για να έχω πάλι 75dB στη θέση ακρόασης !
Είναι σωστή αυτή η προσέγγιση ?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Προσωπικά το έχω αναφέρει πολλές φορές..
@K. ROMPOTIS ακουει?? ;)
Στην οθόνη των av υπάρχει ένα σύμβολο του audyseey

Αν δε το βλέπετε σημαίνει ότι δεν λειτουργεί

Και όταν παίζει test tone δεν υπάρχει

Γενικά στο βίντεο δεν είπε κάτι που όσοι έχουμε ασχοληθεί δεν τα ξέρουμε.

Χρόνια λέω πώς αν ακούμε με καμπύλη τα sub στο rew πρέπει να είναι +14 db (10 lfe+ 4 house curve) τουλάχιστον σε σχέση με τα ηχεία.

Δλδ αν μετράμε ηχείο 75 τα subs να είναι τουλάχιστον 89

εγώ πχ τα ηχεία τα ρυθμίζω στα 83 και τα sub 98
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ναι, το κατάλαβα, αυτό έκανα.

Δεν πήρα απάντηση όμως σ' αυτό που ρώτησα.
- Μετράμε όλα τα ηχεία & τα σαμπ μαζί ή μόνο το ένα στα 75dB στη θέση ακρόασης ?

Στην περίπτωσή μου όταν έφερα όλα τα ηχεία στα 75dB μέσω του ρυθμιστικού της έντασης του ενισχυτή και μετά έπαιξα τον ίδιο τόνο (80Hz) μόνο με τα σαμπ, μου μέτρησε το ντεσιμπελόμετρο περίπου -20dB !!!
Δηλαδή πρέπει να ανεβάσω το gain των σαμπ μέσω της επιλογής subwoofer level adjustment στον Marantz από -9dB που το έχει βάλει το audyssey σχεδόν στο +5dB για να έχω πάλι 75dB στη θέση ακρόασης !
Είναι σωστή αυτή η προσέγγιση ?
τα μετραμε χωριστα. την ενταση των σαμπ (απο το δικο τους ρυθμιστικο) που την εχεις; μηπως ειναι χαμηλα; κατω απο τη μεση;
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
τα μετραμε χωριστα. την ενταση των σαμπ (απο το δικο τους ρυθμιστικο) που την εχεις; μηπως ειναι χαμηλα; κατω απο τη μεση;
Το gain των ηχείων είναι στο τέρμα και το gain των σαμπ είναι στη μέση
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το gain των ηχείων είναι στο τέρμα και το gain των σαμπ είναι στη μέση
Νομίζω τα περνάς μέσα από minidsp, οπότε παίζεις και από εκεί με το gain
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καπου εχεις δικιο Κωνσταντινε.....υπαρχει λογος που γινεται αυτο..
....απογευμα η αυριο που θαχω χρονο...

anton ...ψαξτο λιγο καλυτερα ταχεις λαθος τα gain ηχειων -sub
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
anton ...ψαξτο λιγο καλυτερα ταχεις λαθος τα gain ηχειων -sub
Τελικά χθες ασχολήθηκα λίγο με το θέμα και μετρώντας ανακάλυψα ότι επειδή έχω απενεργοποιήσει το Audyssey για τα σαμπ, έχω +5dB από το κάθε ηχείο ξεχωριστά στη θέση ακρόασης, άρα θεωρώ ότι είμαι μια χαρά.
Και από τη στιγμή που είμαι απείρως ευχαριστημένος από την απόδοση του συστήματος και του χαμηλού σταματώ εδώ τους πειραματισμούς σχετικά με το θέμα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις/συμβουλές !
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
περι σταθμης o λογος με test tone AV που εχουν audyssey :biggrin:

Το audyssey μετραει σταθμη και αποσταση ηχειου απο την κυρια θεση mic την 1
Η επιλογη test tone απενεργοποιει την ισοσταθμιση audyssey ...
....αλλα τα καναλια ως προς την σταθμη τους να ειναι στο ιδιο επιπεδο εχει γινει και παραμενουν, δεν αλλαζουν.
Το επιπεδο σταθμης π.χ. 75 db οριζεται αναμεσα στα 500hz-2000khz οσο δλδ ειναι το test tone.....υπαρχει λογος.
......ετσι σε γενικες γραμμες το αποτελεσμα ειναι ιδιο απο test tone AV η εξωτερικους....
αποκλιση 1db περιπου και αν.

το σωστο ειναι απο δισκους με test tones φυσικα.
....εμενα βγαινουν ιδια db απο τον av-rew-disc
και αλλου που εχω δοκιμασει μια απο τα ιδια.

οποτε Κωνσταντινε δεν εισαι εκτος αν κανεις τεστ απο τον AV χωρις να δωσεις καμπυλη.
....προτεινετε λοιπον το δισκακιον κ.λ.π. μιας και παιζουν οι καμπυλες περι ορεξεως.;)
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Γειά σας έχω μια απορία , κοιτώντας μετρήσεις άλλων , οι δικές στο room correction δεν δείχνουν και τόσο ευθείες αλλά συνεχίζουν να έχουν ανεβοκατεβάσματα. Είναι σωστό ή κάνω κάτι χοντρά λάθος. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας.
 

Attachments



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Γειά σας έχω μια απορία , κοιτώντας μετρήσεις άλλων , οι δικές στο room correction δεν δείχνουν και τόσο ευθείες αλλά συνεχίζουν να έχουν ανεβοκατεβάσματα. Είναι σωστό ή κάνω κάτι χοντρά λάθος. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας.
Προφανως οπως ειπε κι ο Μιχαλης εχεις απλο xt, τα "σιδερωματα" πιυ βλεπεις αλλων φιλων ειναι επειδη εχουν xt32 που εχει περισσοτερα φιλτρα διορθωσης.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , έχω εναν Denon 2700H για αυτό. Οκ τότε καθησυχάστηκα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Γειά σας έχω μια απορία , κοιτώντας μετρήσεις άλλων , οι δικές στο room correction δεν δείχνουν και τόσο ευθείες αλλά συνεχίζουν να έχουν ανεβοκατεβάσματα. Είναι σωστό ή κάνω κάτι χοντρά λάθος. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας.
να βαλεις σε αλλες θεσεις το sub ετσι ωστε το πρασινο γραφημα να δειχνει πιο ισορροπημενο...
Το εχεις εκει που ειναι το ηχειο front R ;
....αν ναι, βαλτο διπλα στο ηχειο front L, θαναι πολυ καλυτερα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top