Audyssey MultEQ Editor app


Μηνύματα
127
Reaction score
63
Λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω μπορέσει να κάνω εκτενείς ακροάσεις, θα προσπαθήσω τις επόμενες ημέρες να ακούσω όσο μπορώ. Πάντως από το πολύ γρήγορο που άκουσα νομίζω έγινε κάπως πιο ξεκούραστη η ακρόαση.
Υ.Γ. Οι θετικές τιμές που βάζω επιβαρύνουν το ηχείο και τον ενισχυτή φαντάζομαι, καθώς απαιτείται περισσότερη ενέργεια να παραχθούν στις συγκεκριμένες συχνότητες για να παραχθούν στο +5db για παράδειγμα, σωστά;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ετσι κιαλλιως αλλαζει η θεση της εντασης, οποτε σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχει επιβαρυνση αν υπαρχουν μεγαλες λακουβες που τις εχει φτιαξει το audyssey...

παιζεις με deq on ?
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Ναι ναι ενεργό το dynamic. Τα έχω συνδεδεμένα με τελικό Αλλά ρωτάω να ξέρω τι γίνεται.
Επίσης όσο αναφορά τα surround τα αλλάζουμε και αυτά μα έχουν κοινή γραμμή πλεύσης έτσι;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ολα ιδια, απλα κατεβασε 2-3 db τα sur απο τον AV

αν καταφερεις να κουμπωσεις στις εντασεις που ακους το deq με το sub, εισαι οκ .....εκει ειναι η ολη ιστορια.
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Έκανα την πρώτη περίπτωση στο screenshot, λέτε είναι υπερβολικό πάλι; :thumbsdown:
Επίσης, λόγω του ότι δημιούργησε μια βύθιση στα 80, μετακίνησα το προς στα 90 από τα 80 που ήταν
Καλημέρα δεν ειμαι γκουρού αλλα αυτο που έχω κάνει ειναι να βάλω φίλτρο στα 85hz στο 0 reference (εκει μηδενιζει εμενα με το χέρι, καλό κακο δε ξέρω...) απο 85hz και πισω έχω δώσει 3.5db και στα 20κ hz εχω αφαιρέσει -3.5db
Επισης άλλο που είχα κάνει ειναι να βάλω φιλτρο στα 160hz και στα 20κ hz να κατεβάσω 3.5db
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
ολα ιδια, απλα κατεβασε 2-3 db τα sur απο τον AV

αν καταφερεις να κουμπωσεις στις εντασεις που ακους το deq με το sub, εισαι οκ .....εκει ειναι η ολη ιστορια.
αυτο θα προσπαθησω να κανω τις επομενες μερες...πηγα να δω εχτες ταινια και απογοητεύτικα...:help:
 




Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σοβαρά τώρα?
Έχουμε θέμα από 18 Νοεμβρίου.. >:(

να με συγχωράτε κύριε δε το έχω πετύχει :roflmao: :roflmao: :p
να με συγχωράτε κύριε δε το έχω πετύχει :roflmao: :roflmao: :p
ψέματα έχω κάνει και like :biggrin: :biggrin: :p
 

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Καλησπέρα σε όλους. Το σύστημα μου (7.1.4) αποτελείται από :

Marantz 6012
Dali Zensor 7 front
Dali Zensor Vocal
Dali Zensor 1 surround
Dali Zensor 1 back surround
Dali phantom e-50 atmos (τα back λόγω έλλειψης τελικών σταδίων προς το παρόν είναι ανενεργά)
Monoprice Monolith 12 THX (μόλις έγινε η αλλαγή από Yamaha -SW515)

Παραθέτω τις μετρήσεις του Audyssey. Θα ήθελα να ρωτήσω (μην έχοντας πολλές γνώσεις) αν στην καμπύλη του sub μπορώ να κάνω κάτι μιας και φαίνεται μια μεγάλη βύθιση στa 30-40hz. Επίσης θα είχε νόημα να συνδέσω και το Yamaha ώστε να βελτιωθεί κάτι ή θα κάνω τα πράγματα χειρότερα; Τέλος παραθέτω και μια φωτο από μια προσπάθεια πειράγματος της καμπύλης του sub. Οι υπόλοιπες καμπύλες πέραν του sub, με ρύθμιση small και 80hz αποκοπή είναι λίγο πολύ εντάξει;

1.jpg


2.jpg


3.jpg




11.jpg



12.jpg

4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg


8.jpg
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Να αρχίσεις τι βόλτες εντός του δωματίου, μαζί με το σαμπ!

Με eq δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι, οπότε, ψάχνεις για άλλη θέση όπου δεν θα υπάρχει αυτή η ακύρωση.

Επίσης, μόνο του έχεις, όπως ρωτάει κι ο άνωθεν μου;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Ήδη είμαι πολύ εντυπωσιασμένος από το Monolith και καταλαβαίνω ότι το 2ο είναι νόμος, αλλά με τις τρέχουσες υποχρεώσεις και την διαδικασία αναβάθμισης ως ευχαρίστηση / hobby θα αργήσει λίγο να έρθει.. Παρεπιμπτώντος οι ρυθμίσεις του είναι Level στο THX, Crossover στο THX, Phase στο 0 και EQ στο THX.
 



Μηνύματα
7
Reaction score
3
Καλημέρα σας. Έκανα δοκιμή με το Yamaha δίπλα από το δεξί κυρίως ηχείο, αλλά η καμπύλη παρέμεινε απαράλλαχτη. Έτσι αγόρασα ένα 12μετρο καλώδιο και τοποθέτησα το Yamaha στην απέναντι διαγώνιο του Monolith και το αποτέλεσμα είναι η παρακάτω καμπύλη. Πιστεύετε ότι είναι οκ; Είχα σκοπό να πουλήσω το Yamaha αλλά από ότι καταλαβαίνω βοηθάει. Επίσης το crowl με τα 44 κιλά του Monolith είναι κομματάκι δύσκολο, αλλά αν πιστεύετε ότι είναι απαραίτητο να το προσπαθήσω. Ευχαριστώ.

2sub.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
επειδή το μονολίθι είναι δύσκολο
ανέβασε το γιαμάχα εκεί που κάθεσαι και ακούς...βάλε να παίζει ένα μπασάτο κομμάτι (με το μονολιθ κλειστο και τον ενισχυτή χωρίς audyssey)και κάνε γύρες στον χώρο σου να δεις που ακούς καλύτερα μπάσο
όπου ακούς...εκεί θα τα βάλεις
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μπορεί να βλέπεις καλύτερο αποτέλεσμα αλλά δεν μπορεί το yamaha να ακολουθήσει τον μονοφθαλμο.
Δες που μπορεί να παίξει καλύτερα και μετά δωστο και πάρε κάποιο αντάξιο του μεγάλου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top