Audyssey XT32

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κατι λαθος κανεις με το umik ...στα 75 θελει και εκει πρεπει να στα βγαζει
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
κατι λαθος κανεις με το umik ...στα 75 θελει και εκει πρεπει να στα βγαζει
Καλημέρα σίγουρα κάτι κάνω λάθος με umik.Κατεβασα στο κινητό το decibel x και μου είχε απόκλιση από τα 75 στα 72, πάντως ήταν κοντά στο 75. φορτωμένο σωστά το έχω το αρχείο. Έβαλα το regular αρχικά και μετά το 90 deegres να δοκιμάσω ...εντέλει μέτρησα το left εφόσον μου το διάβασε 80 από audyssey και μέτρησα και έβαλα τα υπόλοιπα το ίδιο, τα οποία επίσης ήταν κοντά στα 80. Επισης μου έκανε εντύπωση πως το atmos ήταν +3db και το surround -3 dB.. περίεργο .Έβαλα ταινία και τελικά ορθός τα surround και τα atmos ήταν - και + 3 διότι σε δυνατές σκηνές επειδή τα surround είναι κοντά μου δεν ακούω καλά τα Front και ξεκάθαρα τα atmos. Θα κάτσω να δω τι κάνω λάθος στο rew. Τις επόμενες μέρες θα κάτσω να ασχοληθώ εντατικά με rew μόλις λύσω το θέμα με τον ενισχυτή που έχω .
 



Μηνύματα
354
Reaction score
137
Στα πόσα dbfs έχεις το rew? Αν είναι στο default 20 αυτή είναι η διαφορά.
Το audyssey μετράει στα 27.
οταν λες στα ποσα dbfs που? στο cal file? στο rew? θελω να μετρησω pink noise απο του audyssey με umik-1 να δω αποκλιση που εχει το audyssey
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
οταν λες στα ποσα dbfs που? στο cal file? στο rew? θελω να μετρησω pink noise απο του audyssey με umik-1 να δω αποκλιση που εχει το audyssey
Όταν βάζεις pink noise στο rew σου λέει πιο κάτω στα πόσα dbfs. Από -20 βάλε -27.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Όταν βάζεις pink noise στο rew σου λέει πιο κάτω στα πόσα dbfs. Από -20 βάλε -27.
Δε έχω συνδέσει ακόμα υπολογιστή rew με ενισχυτή . Αυτό που έκανα είναι να πάω στο αρχείο και να βάλω το sns factor +5 δλδ από -1.5 που είναι το δικό μου στα 3.5. Εφόσονμου τα έδειχνε 5 dB πάνω. Μπακαλίστικος τρόπος αλλά δεν έχει hdmi σο λαπτοπ, ούτε rca jack καλώδιο έχω να ενώσω, να δω μήπως βρω και πάρω toslink που έχει το laptop μου μπας και ενσωσω οπτική .
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
δε σε κατάλαβα, το umik που το έχεις ενώσει? το cal file που το πέρασες
Ένωσα το umik στο λαπτοπ , πείρα το αρχείο 90degrees έθεσα το senfactor +5 db απ ότι ήταν, εφόσον ήξερα ότι το audyssey μου έδινε + 5 στο umik και μου έδειχνε τα ηχεία 80db , όρισα το αρχείο στο rew άνοιξα spl και πείρα μέτρηση, με ενισχυτή στο test tone και reference lvl volume 00 η 80 . Η μέτρηση στα 2 μπροστά ήταν κομπλέ από audyssey , το κεντρικό 1 dB κάτω , τα surround 3 dB κάτω και τα atmos dB πάνω . Μάλλον φυσιολογικό μου δείχνει
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
δεν νομίζω ότι πρέπει να πειράξεις το cal file.
στο rew βάλε εσύ sweep level -27dbfs και στο spl meter c weighting

βασικό όταν μετράς test tone μέσα από τον av είναι χωρίς ισοστάθμιση (audyssey)
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
δεν νομίζω ότι πρέπει να πειράξεις το cal file.
στο rew βάλε εσύ sweep level -27dbfs και στο spl meter c weighting

βασικό όταν μετράς test tone μέσα από τον av είναι χωρίς ισοστάθμιση (audyssey)
Θα το κάνω όπως το λες ! Θα τα ξαναπατήσω σε λίγο να δοκιμάσω . :D
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
δεν νομίζω ότι πρέπει να πειράξεις το cal file.
στο rew βάλε εσύ sweep level -27dbfs και στο spl meter c weighting

βασικό όταν μετράς test tone μέσα από τον av είναι χωρίς ισοστάθμιση (audyssey)
Μετά απο κάποιους μήνες και πριν κλείσω χρόνο :roflmao: αξιοθηκα να πάρω ενα mini toslink να συνδεσω το λαπτοπ με οπτικη στο denon(δεν έχει hdmi). Πιο πολύ τα 3 μπροστά με ενδιαφέρουν 5.1 για του ύψους θα δω πως θα τη βολεψω...... θα ξεκινησω να παίρνω μετρήσεις.... καλο κουραγιο να έχω.
διαβασα οτι πρεπει να το βαλω στο -30dbfs ισχύει η να το βάλω στο -27dbfs που είχες πει...
Μετά θα κάτσω να διαβάω μέσα στο forum τι μετρήσεις χρειάζονται μήπως τις πάρω με βοηθήσει κάποιος με το διαβασμα. :dance2:
Επίσης να δουμε τι θα γίνει και με το audyssey το καινουριο αν ειναι μαπα να παω σε mini dsp τουλάχιστον για το sub
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα σας
Μπορεις κάποιος να με βοηθήσεις σχετικά στο θέμα με τις μετρήσεις που παίρνει το audyssey στα μπροστά ύψους όχι ότι τα αλλά είναι φοβερά αλλά στα χαμηλά πέφτει ομαλά αλλά νωρίς στα 100hz και κάτω παραθέτω τις μετρήσεις από το audyssey . Τα ηχεία είναι τα Dali alteco c1 έχω τα ίδια ηχεία και στα πίσω ύψους
Σας ευχαριστω .. μήπως φταίει η βαση που έχω βάλει και δε κάθεται καλά το ηχείο, και τα pads από πίσω ;
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν πάνε πιο πίσω όπως τα άλλα πισω(φαντάζομαι) θα έρθουν καλύτερα..αλλα δεν πάνε απότι βλέπω..

Βάλε ένα Κρος στα 120 και θασαι οκ.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Δεν λειτουργούν τόσο χαμηλά.
απλά περίμενα να πεφτει το περίπου όπως και τα πισω υψους

επισης το προγραμμα της audyssey στον υπολογιστή είναι μονόδρομος τελικά...μπορώ να κάνω και ένα ενα ηχείο επιλεκτικά ...αν αλλάξω κάτι, με τον κλασικό τρόπο μέτρησης θέλει όλα τα ηχεία πάλι χ 8 θέσεις...πραγματικά κουραστικό μπλικι μπλίκι + τις περισότερες θέσεις μετρηση...
μάλλον θα προβώ σε αγορά..
 
Last edited:


Μηνύματα
354
Reaction score
137
εδω θα βρειτε κάποιες οδηγίες για να ενσωματόσεται διάφορα curve στο Αudyssey, απο rew. εφόσον κανετε τις καμπύλες του audyssey με το crossover σας ενδιαφέρει μεσα στο rew απο πχ 80-17750hz ειναι η audyssey sta 80hz crossover... όσοι έχουν το multieq app του κινητου ειναι ενδιαφέρον, να το δοκιμάσουν. Μεταφέρεται το .ady αρχειο απο το κινητο στον υπολογιστη και πετάτατε το αρχειο https://jsoneditoronline.org/ . στη συνέχεια εξηγει στο παρακάτω video το πως γίνετε.


εχω φάει ώρες για να φτιάξω το harman curve στα 80 και 100hz χωρίς επιτυχία..οποιος εχει διαθεση και προχωρήσει και το καταφέρει ασ στείλει pm για το πως το εκανε. το έκανα κάποια στιγμή απλα δεν είμουν σιγουρος για το αποτέλεσμα. κατι δε κάνω καλα στο harman

παρακάτω θα βρειτε ενα curve που έχει φτιάξει πάλι ο ιδιος που ειναι harman για ολα τα crossover. αξίζει μια δοκιμη.
ο κυριος αυτος ειναι πολύ ευγενικός και απανταει σε κάθε ερώτηση αναλυτικά και έχει κάνει μια αξιοσημείωτη προσπαθεια. παραθέτω και το site .

https://sites.google.com/view/serkangur/home/audyssey-update
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top