Auro 3D



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Βρε! ταινίες με ώρο3δ βρήκατε? γιατί ψάχνω, αλλά δεν........
 




Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όσο υπάρχουν κάποιοι που ασχολούνται με τους τελειωμένους, τι περιμένεις; :roflmao:
για τους πεθαμενους λες που ελεγαν και οι ειδημονες ; :lolsign:
....και ακουνε μονο auro :roflmao:

θα πρεπει να παρεις τον νεο pre/pro yamaha που θαχει auro :tongue:
Αυτό που βλέπω είναι ότι η τοποθέτηση κατά Auro 3d έχει διαφορετική απόσταση ακρόασης για τα κάτω ηχεία σε σχέση με τα πάνω. Κάνω λάθος?
εχουν μικρη διαφορα στην διαταξη....ως τελικο αποτελεσμα αξιζει 1000 φορες η τοποθετηση auro.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Προσωπικα έχω βάλει τα πίσω ύψους πάνω από surround , τα έχω δηλωμένα top middle βαριόμουν να τρέξω το calibration πάλι ..:gotcha: αφού συμπληρωθεί η τετράδα θα κάνω calibration.
Μπορώ να πω ότι έχω εκπλαγεί έστω κ έτσι τι να πω με στήσιμο και Dolby …άσχετος είμαι αλλά τα αυτια μου δε με γελούν . Όπως και ότι το Dolby ηχητικά σε σχέση με dts είναι κατώτερο, γενικότητα λέω απλά λέω εντυπώσεις με οτι έχω ακούσει .
Έφτιαξα βάσεις σήμερα αύριο βάζω μπροστά ύψους πάνω από LR και προχωράμε. Κώστα θέλω τα φώτα σου στο στήσιμο και στις κλήσεις . Επίσης λόγω δοκαριού η απόσταση του πάνω ηχείου με ταβάνι είναι 2cm
 

Attachments


Μηνύματα
354
Reaction score
137
για τους πεθαμενους λες που ελεγαν και οι ειδημονες ; :lolsign:
....και ακουνε μονο auro :roflmao:

θα πρεπει να παρεις τον νεο pre/pro yamaha που θαχει auro :tongue:


εχουν μικρη διαφορα στην διαταξη....ως τελικο αποτελεσμα αξιζει 1000 φορες η τοποθετηση auro.
Η τοποθέτηση έγινε, το ηχείο έκατσε ανάποδα , δυστηχως λόγω στραβου ταβανιού τοίχου το αριστερό ηχείο έκατσε 1cm πιο ψηλά τσπ δε νομίζω να υπάρχει θέμα, δε φαίνεται καν , Το δεξί δε με έπαιρνε πιο χαμηλά το έχω βάλει οριακά στο τελος του δοκαριού και ευχαριστω να λέω που χωράει. Το σημαντικότερο είναι ότι θέλω να δώσω κλίση προς τα κάτω και αυτό είναι το ζόρι . Πως να υπολογίσω τις μοιρες , πρέπει να υπολογίσω με βαση το ύψος ακρόασης και να προσθέσω 0.80cm, για να βρω τη κλίση ?τα ηχεία τι κλίση toe in να δώσω προς τα μέσα? όπως έχω τα LR 32 μοιρες ; Τα πίσω τα υπολογίζω όπως τα μπροστά ; Ρωτάω για να μου δώσεις κάποιες συμβουλές να προχωρήσω και στο calibration :dance2:
 

Attachments


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Αν πίσω υπάρχει τοίχος και είναι κολλημένος ο καναπές είναι καλύτερα τα surround να κοιτάνε αριστερά δεξιά όπως πρέπει τυπικά ή με κλίση προς την οθόνη όπως δείχνει η φωτογραφία; Υπόψιν ότι η Denon λέει ότι για να έχει συμβατότητα με όλα τα format πρέπει τα πίσω hight ηχειά να δηλωθούν σαν back surround
Καλησπέρα διάβαζα ξανά το forum για πληροφορίες , είχα την εντύπωση για να παίξουν όλα τα format ότι πρέπει να δηλωθούν όλα height.Αν δηλωθεί surround back δε παίζει
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν υπολογισες οτι ειναι οριακα για να δωσεις κλιση ;

ναι στο 1.8μ ειναι καλα
οπως εχεις τα LR σε κλιση

τα πισω ειναι πισω απο εσενα, ετσι δεν ειναι ;
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
δεν υπολογισες οτι ειναι οριακα για να δωσεις κλιση ;

ναι στο 1.8μ ειναι καλα
οπως εχεις τα LR σε κλιση

τα πισω ειναι πισω απο εσενα, ετσι δεν ειναι ;
Λόγω δοκαριού δε πήγαινε πιο κάτω αμα δεις το δεξιά ηχείο ύψους, αφήνει αναγκαστικά 2 cm από ταβάνι. Μιας και έχουν μπει οι βάσεις θα δω μήπως πάω σε ένα ζευγάρι alteco c1 ακόμα έστω και μεταχειρισμένο και πατέντα με σίδερο σωλήνα να το βάψω μαύρο Φ35 3.5mm και σίδεροκοληση σε πλάκα με 2 τρύπες για να κάτσει το ηχείο, από μόνο του δίνει 20μοιρες αυτό.
Αυτή είναι η μια λύση κόστος γύρω στα 300€.

Η δεύτερη λύση είναι να δώσω κλίση στην ίδια τη βαση με το ριθμιστιρι, απλά το ύψος του ηχείου πέφτει κατά 10++ cm.λόγω του ότι το ρυθμιστιρι είναι στο πίσω μερος όχι κοντα στο ηχείο.αμα πάω σε αυτή μήπως να βάλω tweeter κανονικά;
Επίσης πρέπει να φτιάξω πατέντα κόντρα να μη φεύγει μπροστά και δέσιμο με μικρό ιμάντα.

Η Τρίτη λύση μήπως να βάλω το ηχείο οριζόντιο ;:headbang:

Οκ οποτε η κλίση θα τη υπολογίσω με βαση θέσης ακρόασης 1.80μ. Η τουλάχιστον 0.80 πάνω από θέση ακρόασης .

τα πίσω height είναι πάνω από τα surround ο θεός να τα κάνει γιατί είναι λίγο πιο πίσω από τη παραδοσιακή θέση , αλλά άκουω ικανοποιητικά .επίσης είναι σχεδόν ευθεία με front height .
 
Last edited:




Μηνύματα
354
Reaction score
137
LR είναι 3.15-3.20μ και height 3.30μ θα ξανά μετρήσω για τα ύψους .
3.20μ μετράει το audyssey . 3.06 είμαι με μέτρο
Καλά είναι όπως είναι, απλά δώσε λίγο κλίση όπως είπες.
Κάτι παίζει με την αριστερη βάση τα μέτρα ειναι σωστα, πιθανό ο προσαρμογέας η το στιλαρακι που κάθεται μεσα να έχει απόκλιση το ενα με το άλλο, θεωρω οτι μπορώ να κατέβει 1cm για να μου δώσει χώρο θα το κάνω το απόγευμα...
πόση κλιση να δώσω? πόση θα ηταν σωστό? το βγάζω 15 μοίρες ..πολύ δεν ειναι?

3.20μ μετράει το audyssey για L R . 3.06 είμαι με μέτρο.

για τα ύψους ειμαι στα LH, 3.20 και RH 3.30
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
τι βγαζεις 15 μοιρες ;

οτι βγαζει το audyssey ασε.
15 μοιρες βγάζω την κλίση των πάνω ηχείων
Αν παρω ύψος από το 1.80 και πάνω δηλαδή 1μ που μένει μέχρι το ηχείο πάνω και απόσταση mlp σε αυτό 3.30μ. Η δεν υπολογίζετε έτσι.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
απο θεση ακροασης βγαινει η τοποθετηση...ναχεις 20-40 μοιρες

στο 1.8μ ειναι η κλιση που θα δωσεις στο ηχειο...

εσυ πρεπει νασαι κοντα στις 30 μοιρες με τις αποστασεις που λες

διαβασετο 1295
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
απο θεση ακροασης βγαινει η τοποθετηση...ναχεις 20-40 μοιρες

στο 1.8μ ειναι η κλιση που θα δωσεις στο ηχειο...

εσυ πρεπει νασαι κοντα στις 30 μοιρες με τις αποστασεις που λες

διαβασετο 1295
Θα διορθώσω και το ύψος λίγο να δώσω αέρα στο πάνω μερος, 5 cm χαμήλωμα από βαση στο ρυθμιστιρι της να μπορώ να δωσω και κλήση στο 1.80 και μετά καλιμπραρισμα , να κάτσουμε να απολαύσουμε .
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.567
Μηνύματα
2.865.750
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top