Auro 3D

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Funny story (ενα ενα μου έρχονται)

Studio περίπου 20m2 στην Αθήνα με στήσιμο 5.1 έκανε αίτηση για πιστοποίηση Dolby.

Μόλις μπήκαν μέσα, έφυγαν. Ούτε βαλίτσα δεν άνοιξαν.
 








billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Και αν επιτρέπεται, πόσο κόστισαν με τα μεταφορικά;
Τζάμπα θα τα πήρε φαντάζομαι όπως κι εγω (εγω ως εγκαταστάτης και δημοσιογράφος, ο Αλέξης λόγω της εργασίας στα στούντιο)
 





alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έχω γράψει ότι δεν έχω σύστημα immersive. Θα έρθει και αυτό στην ώρα του. Θα αργήσει γιατί θα αλλαχτούν τα πάντα, συν κατασκευές στο χώρο.

Για όποιον ενδιαφέρεται τα δισκάκια τα έχουν στα 28€ μαζί με τα μεταφορικά και είναι διάθεσημα στο site τους.

Δεν κρατάω όλα τα αρχεία, να κατεβάζω και να γεμίζουν δίσκοι. Δεν είμαι αυτής την λογικής & δεν υπάρχει ασφάλεια. Κάποια στιγμή θα τα πάρεις στο χέρι και όλο το υλικό πάει περίπατο.
Το +90% όσων κατεβάζω πάει στα σκουπίδια μετά την προβολή. Αυτά που θέλω κάποια στιγμή αργότερα θα τα αγοράσω και σβήνω το αρχείο.
Έτσι και με τα Auro3D. Δεν κατεβάζω γιατί δεν θα τα δω και θα πιάνουν χώρο.
Αγοράζω γιατί όπως διαπίστωσα με το που βγει μια ταινία εξαφανίζεται σε dt. Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι θα ξαναβγεί γιατί όλες οι παραγωγές είναι ανεξάρτητες από μικρές επιχειρήσεις και όχι από μεγάλα Studios. Συν ότι συνεισφέρω στην ζήτηση και στην επιχείρηση να συνεχίσει την προσπάθεια Auro3D Remastered.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Είναι τρομερή εμπειρία, αξίζει να τα αγοράσει όποιος έχει immersive setup με auro3d.
Ερώτηση.
O Arcam που έχεις σε περιορίζει όπως οι Marantz/ Denon;
Δηλαδή αν σε Atmos setup δηλώνεις τα ηχεία ως top ή ότι άλλο σου δίνει Auro3D;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αυτό πιστεύω και εγώ.

Η Dolby δίνει άδεια για 30° οπότε παίζει και Auro3D.
H Αuro Technologies δεν δίνει άδεια για 45° γιατί προφανώς ουδεμία σχέση έχει με τις 30°. Οπότε με Auro3d layout δεν παίζει Atmos.

Έχει γίνει σχετική ερώτηση στην Sound United και λογικά θα απάντηση εντός εβδομάδας. Αν και αυτός πιστεύει ότι είναι θέμα δικαιωμάτων.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αυτό πιστεύω και εγώ.

Η Dolby δίνει άδεια για 30° οπότε παίζει και Auro3D.
H Αuro Technologies δεν δίνει άδεια για 45° γιατί προφανώς ουδεμία σχέση έχει με τις 30°. Οπότε με Auro3d layout δεν παίζει Atmos.

Έχει γίνει σχετική ερώτηση στην Sound United και λογικά θα απάντηση εντός εβδομάδας. Αν και αυτός πιστεύει ότι είναι θέμα δικαιωμάτων.
ειναι εντος των οριων ανοχης το layout απο Αuro Technologies και dolby με μικρη αποκλιση .....και τοχουμε δει στα στουντιο σχετικα με τα υψους καναλια που φτιαχνουν auro και atmos....

εδω τα πισω υψους ειναι καθαρα auro στημενα και πηρε πιστοποιηση απο dolby ;)
θα μπορουσε να τα ειχε πιο πισω αλλα τα ηθελε εκει ο μηχανικος.
....παλι εντος θα ηταν και για τα 2 formats.



το ξαναλεω....μην σκατε για μικρη αποκλιση στα μπροστα η πισω
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Αυτό πιστεύω και εγώ.

Η Dolby δίνει άδεια για 30° οπότε παίζει και Auro3D.
H Αuro Technologies δεν δίνει άδεια για 45° γιατί προφανώς ουδεμία σχέση έχει με τις 30°. Οπότε με Auro3d layout δεν παίζει Atmos.

Έχει γίνει σχετική ερώτηση στην Sound United και λογικά θα απάντηση εντός εβδομάδας. Αν και αυτός πιστεύει ότι είναι θέμα δικαιωμάτων.
Το πιο πιθανό είναι η Auro να μην επιτρέπει στους κατασκευαστές να αφήνουν να ενεργοποιείται το Auro decoding σε setup με το επάνω layer να είναι δηλωμένο ως Top.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top