Auro 3D


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
αυτη η σφαιρικη διαταξη ειναι το κλειδι της απολαυσης, για τα υπολοιπα δεδομενα αποσταση, ομοιοτητα, και full range θα πρεπει οσο ειναι δυνατον να τηρουνται διοτι οπως τονιζει , τοτε τα ηχητικα σηματα ανεξαρτητα απο ποιο ηχειο ερχονται, ειναι ιδιας εντασης και φθανουν την ιδια χρονικη στιγμη στην θεση ακροασης.
Αυτά τα λέω εδώ και χρόνια, και έχω δώσει άπειρη βιβλιογραφία επί του θέματος.

Σφαιρική διάταξη είναι βεβαίως λάθος ορολογία, καθώς πρόκειται για ημισφαίριο. Μισή σφαίρα.

Και βεβαίως τα έχω εφαρμόσει.

Και τα έχω γράψει με πολύ λεπτομέρεια άπειρες φορές, και με σοβαρές παραπομπές.

Ψάξε στα κείμενά μου..

βεβαια να τονισουμε οτι ακομη και ο γκουρου οπως φαινεται και οπως αναφερει εχει στο στουντιο διαφορετικου τυπου ηχεια υψους ενω κατω τζενελεκ.
Ο "γκουρού" δεν έστησε το καλύτερο δυνατό σεταπ, προφανώς λόγω κοστολογίου, διότι τα ξέρει, δεν είναι ότι δε τα ξέρει..

παντως το θεμα τοποθετηση εληξε οριστικα. Σφαιρικη διαταξη τυπου Auro.
Μη βαφτίζεις αδίκως την ημι-σφαιρική (όχι σφαιρική) διάταξη ως διάταξη Auro, διότι λες αρλούμπες. 😜😂🤣

Το κατωτέρω είναι από pdf για dolby atmos στήσιμο, κι όπως βλέπεις, τηρείται τόσο ο κύκλος στα ηχεία εδάφους, όσο και στα ταβανιού, εφόσον τα τοποθετήσεις όπως προβλέπεται κατά dolby atmos :

Dolby-Atmos-7.1.4-Recommended-Speaker.jpg


Η παπαριά του στησίματος κατά Auro, που μας τα έχετε πρήξει με τις αηδίες του πεθαμένου αυτού φορμά, είναι ότι στήνονται οι δορυφόροι ταβανιού ακριβώς πάνω από τα ηχεία εδάφους, οπότε στο σεταπ κατά Auro δεν υπάρχει η σφαιρική διάταξη του σεταπ κατά dolby atmos.

Στο σεταπ κατά Auro υπάρχει ιδανικά ένας κύκλος κάτω, στα ηχεία εδάφους, κι ένας ομοιας ακτίνας κύκλος επάνω, στα ηχεία ταβανιού, δηλαδή σχηματίζεται ένας κύλινδρος, όχι σφαίρα.

Να:

Screenshot_20211021_135554_com.google.android.apps.photos.jpg


Πού πήγε η "σφαιρική" διάταξη οεο; :lol: :gotcha:

Καμία σφαίρα δε σχηματίζεται (ημισφαίριο) στο Auro, ξεκόλλα κεφάλα. 😜😂😊😉😁

Η ημι-σφαιρική διάταξη που εκτιμάει κι ο γκουρού σου κι εσύ κι όλοι όσοι ξέρουν το παραμύθι, είναι διάταξη κατά dolby atmos. 😎

Αυτό είναι το απολύτως καλύτερο στήσιμο ενός σεταπ dolby atmos, η διάταξη που σχηματίζει ημισφαίριο. 😎

Σταματήστε τις ασυναρτησίες και τις Auro-μανίες σας.. :lol:

Αν θελετε ντολμπυ, πατε στον κινηματογραφο απλα πραματα
Το αντίθετο, άμα θέλετε Auro πάτε σε κινηματογράφο, αυτά υποστήριξε μέχρι κι ο κεφάλας...🤣😜😂😊😁
 
Last edited:





Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Αυτά τα λέω εδώ και χρόνια, και έχω δώσει άπειρη βιβλιογραφία επί του θέματος.

Σφαιρική διάταξη είναι βεβαίως λάθος ορολογία, καθώς πρόκειται για ημισφαίριο. Μισή σφαίρα.

Και βεβαίως τα έχω εφαρμόσει.

Και τα έχω γράψει με πολύ λεπτομέρεια άπειρες φορές, και με σοβαρές παραπομπές.

Ψάξε στα κείμενά μου..



Ο "γκουρού" δεν έστησε το καλύτερο δυνατό σεταπ, προφανώς λόγω κοστολογίου, διότι τα ξέρει, δεν είναι ότι δε τα ξέρει..



Μη βαφτίζεις αδίκως την ημι-σφαιρική (όχι σφαιρική) διάταξη ως διάταξη Auro, διότι λες αρλούμπες. 😜😂🤣

Το κατωτέρω είναι από pdf για dolby atmos στήσιμο, κι όπως βλέπεις, τηρείται τόσο ο κύκλος στα ηχεία εδάφους, όσο και στα ταβανιού, εφόσον τα τοποθετήσεις όπως προβλέπεται κατά dolby atmos :

View attachment 226825

Η παπαριά του στησίματος κατά Auro, που μας τα έχετε πρήξει με τις αηδίες του πεθαμένου αυτού φορμά, είναι ότι στήνονται οι δορυφόροι ταβανιού ακριβώς πάνω από τα ηχεία εδάφους, οπότε στο σεταπ κατά Auro δεν υπάρχει η σφαιρική διάταξη του σεταπ κατά dolby atmos.

Στο σεταπ κατά Auro υπάρχει ιδανικά ένας κύκλος κάτω, στα ηχεία εδάφους, κι ένας ομοιας ακτίνας κύκλος επάνω, στα ηχεία ταβανιού, δηλαδή σχηματίζεται ένας κύλινδρος, όχι σφαίρα.

Να:

View attachment 226826

Πού πήγε η "σφαιρική" διάταξη οεο; :lol: :gotcha:

Καμία σφαίρα δε σχηματίζεται (ημισφαίριο) στο Auro, ξεκόλλα κεφάλα. 😜😂😊😉😁

Η ημι-σφαιρική διάταξη που εκτιμάει κι ο γκουρού σου κι εσύ κι όλοι όσοι ξέρουν το παραμύθι, είναι διάταξη κατά dolby atmos. 😎

Αυτό είναι το απολύτως καλύτερο στήσιμο ενός σεταπ dolby atmos, η διάταξη που σχηματίζει ημισφαίριο. 😎

Σταματήστε τις ασυναρτησίες και τις Auro-μανίες σας.. :lol:


Το αντίθετο, άμα θέλετε Auro πάτε σε κινηματογράφο, αυτά υποστήριξε μέχρι κι ο κεφάλας...🤣😜😂😊😁
:biggrin::biggrin::biggrin:
345609_e7c8b6e564eb270c03ff52361eee5082.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Βρε λεβέντη μου τσολιά, άμα είχε και ηχεία πατώματος θα ήταν σφαιρικό το σεταπ, αμάν πια, πόσο κεφάλας μπορείς να είσαι; 🤣😜😂
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Βρε λεβέντη μου τσολιά, άμα είχε και ηχεία πατώματος θα ήταν σφαιρικό το σεταπ, αμάν πια, πόσο κεφάλας μπορείς να είσαι; 🤣😜😂
Αυτο το γνωριζουμε οτι προκειται για ημισφαιριο, τι ηθελες να κατσω να φαω χρονο στο προγραμμα για να σβησω τον μισο κυκλο?
Ασε τις εξυπναδες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Μα τα πιστεύεις τώρα αυτά που λες;
Πιο εύκολο ήταν να σχηματίσεις όρθιο κύκλο στο σχήμα του dolby atmos; :lol:

Σε κάθε περίπτωση, ισχύει ότι ισχύει για όλους σας:
Μη μου πείτε τι πιστεύετε μόνο.
Ιδίως για το πεθαμένο το φορματ. 😜🤣
Όχι, ευχαριστώ.

305995_5306c193a577c735674104680e47c248.jpg
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Να υπενθυμίσω για άλλη μια φορά τα υπέροχα που έχετε γράψει διάφοροι, για κινηματογραφικο πολυκαναλο και ιμερσιβ ήχο, ότι η εμπρός τριάδα ηχείων πρέπει να είναι μεγαλύτερη. :gotcha:

Φαίνεται πως ο "γκουρου" σας, διαφωνεί μαζί σας. 🤣😜😂

Μάλλον ο "γκουρού" σας, λέει να είναι όλα (και του ταβανιού) ίδια ηχεία φουλ φάσματος, και σε ίδιες αποστάσεις. 😎

Τουλάχιστον αυτό λέει πως είναι το ιδανικό. Ο δικός σας ο γκουρού, όχι εγώ. 🤣😜😂

Κύκλος ακρόασης. Όχι τα εμπρός ηχεία στα 5 μέτρα και τα υπόλοιπα στους 50 πόντους.
Ρομπαι ξεκουμπωται. 🤣😜😂
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εφόσον στο στήσιμο κατα Auro τα πάνω ηχεία βρίσκονται ακριβως πάνω απο τα ηχεία εδάφους, προφανώς δεν τηρούνται οι ίδιες αποστάσεις που αναφέρθηκαν.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μιλας με κακομιρ, ακομα δεν το καταλαβες alexis :lolsign:

παω να περιποιηθω το καρδερινοκαναρο μου 🥰

γραφτε κιαλλα ναχω να διαβαζω μετα 🍿
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αυτά τα λέω εδώ και χρόνια, και έχω δώσει άπειρη βιβλιογραφία επί του θέματος.

Σφαιρική διάταξη είναι βεβαίως λάθος ορολογία, καθώς πρόκειται για ημισφαίριο. Μισή σφαίρα.

Και βεβαίως τα έχω εφαρμόσει.

Και τα έχω γράψει με πολύ λεπτομέρεια άπειρες φορές, και με σοβαρές παραπομπές.

Ψάξε στα κείμενά μου..



Ο "γκουρού" δεν έστησε το καλύτερο δυνατό σεταπ, προφανώς λόγω κοστολογίου, διότι τα ξέρει, δεν είναι ότι δε τα ξέρει..



Μη βαφτίζεις αδίκως την ημι-σφαιρική (όχι σφαιρική) διάταξη ως διάταξη Auro, διότι λες αρλούμπες. 😜😂🤣

Το κατωτέρω είναι από pdf για dolby atmos στήσιμο, κι όπως βλέπεις, τηρείται τόσο ο κύκλος στα ηχεία εδάφους, όσο και στα ταβανιού, εφόσον τα τοποθετήσεις όπως προβλέπεται κατά dolby atmos :

View attachment 226825

Η παπαριά του στησίματος κατά Auro, που μας τα έχετε πρήξει με τις αηδίες του πεθαμένου αυτού φορμά, είναι ότι στήνονται οι δορυφόροι ταβανιού ακριβώς πάνω από τα ηχεία εδάφους, οπότε στο σεταπ κατά Auro δεν υπάρχει η σφαιρική διάταξη του σεταπ κατά dolby atmos.

Στο σεταπ κατά Auro υπάρχει ιδανικά ένας κύκλος κάτω, στα ηχεία εδάφους, κι ένας ομοιας ακτίνας κύκλος επάνω, στα ηχεία ταβανιού, δηλαδή σχηματίζεται ένας κύλινδρος, όχι σφαίρα.

Να:

View attachment 226826

Πού πήγε η "σφαιρική" διάταξη οεο; :lol: :gotcha:

Καμία σφαίρα δε σχηματίζεται (ημισφαίριο) στο Auro, ξεκόλλα κεφάλα. 😜😂😊😉😁

Η ημι-σφαιρική διάταξη που εκτιμάει κι ο γκουρού σου κι εσύ κι όλοι όσοι ξέρουν το παραμύθι, είναι διάταξη κατά dolby atmos. 😎

Αυτό είναι το απολύτως καλύτερο στήσιμο ενός σεταπ dolby atmos, η διάταξη που σχηματίζει ημισφαίριο. 😎

Σταματήστε τις ασυναρτησίες και τις Auro-μανίες σας.. :lol:


Το αντίθετο, άμα θέλετε Auro πάτε σε κινηματογράφο, αυτά υποστήριξε μέχρι κι ο κεφάλας...🤣😜😂😊😁
Ξεχάσατε το ηχείο του Θεού στο όρο...
Έτσι γίνεται το ημισφαίριο... 😉
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ψιλα γραμματα αυτα :biggrin:

ρε σεις, ο φαλακρας ακουει ακομα dts neo 6 και μιλατε για immersive audio εσεις !!!

εγω λεω να αφησετε τους πεθαμενους στην ησυχια τους και τους κακομιρ να χτυπιουνται :lolsign:

εσεις να στηνεται οπως ο floyd toole και αφηστε τους φαλακρες να λενε οτι θελουν.....
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top