Auro 3D

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
εχουν φαει φολες απο την dolby παρα πολλες......
....αυτα ειναι τα καμωματα οταν πεφτουν με την μουρη σε εναν...
Η κατσαρόλα μου όταν ανοίγω το καπάκι πιο πολύ ατμό βγάζει από αυτά εδώ τα τζουφια τα ντολμπυ ατμος. :biggrin:
Ποιός ξέρει πόσα τέτοια τζουφια βρίσκονται στην δισκοθήκη τους:lolsign:

Τους λέω τους νέους, μην είστε κορόιδα πάρτε έναν πολυκαναλο που να έχει auromatic, τους έδειξα και την διάταξη που πρέπει να έχουν τα ηχεία στον χώρο και τους λέω να ξεκινάνε από 9.1 τουλάχιστον, αυτό που προτείνει και ο βιλφριντ της Auro.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ρε συ μην πετάγεσαι....δεν ξέρς.....
τώρα μιλά η εμπειρία χρόνων.....που έχει φάει τα ιμμερσιβ με την κουτάλα από την κατσαρόλα....όχι αστεία :laugh:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Και τα δύο τα μαπετ έχουν μεγάλη προσωπική εμπειρία από ακροάσεις άτμος στο χώρο τους.
Μιλάνε εκ πείρας.

received_159940863016153.gif
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Δεν θα με τρελάνεται εσείς ! Πάω να ανοιξω νήμα για το DTS:X Pro :headbang:

Δεν έχω ακουσει νότα στο φορμάτ αλλά στα @@ μου, είναι καλύτερο απο τα άλλα δύο γιατί το λέω εγώ που είμαι ψηλός και καραφλός (να σέβεστε...)

Τώρα κάποιοι που θα γράψουν οτι κάθε λογικός ανθρωπος θα έπρεπε να θέλει ο εξοπλισμός του να μπορεί να παίζει και τα 3 φορματ (auro 3d, dolby atmos, dts:x) και συνεπώς να ερευνήθει το ερώτημα του αν υπάρχει διάταξη ηχείων που να μπορεί να παίξει εντός των προβλεπόμενων (για το καθενα) προδιαγραφών και τα τρία, είναι ψεκασμένοι και των έχουν μικρό :rofl:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μα ειναι πιστοποιημενα οτι μπορουν να παιξουν και τα 3 formats με ενα στησιμο.....μηπως εισαι σε αλλο site ; :laugh:

......ψεκασμενοι ειναι εκεινοι που βλεπουν ζωγραφιες και πιστοποιουν το setup τους 😂
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Δεν έχω ακουσει νότα στο φορμάτ
Μη ρωτάς τα μαπετ, ούτε αυτά δεν έχουν ακούσει νότα. 😜😂🤣

Ο ένας με ξεχασμένο απ'το Θεό 5-καναλο με 1 σαμπ 20-ετιας 😂🤣 έχει άποψη για τοποθέτηση ηχείων οροφής μετά από εκτενείς δοκιμές καλωδίων 😜😂🤣😅😆😁😝 και ο άλλος με δικάναλο μιλάει για τις φόλες του άτμος 😄🤣😜😂😆😅😀😃😁 διοτι προτιμάει Auro upmixing του δικάναλου σε δικάναλο 😀😁😆😄🤣😃😝😂😂😂

Τες πα, πολύ ωραια παίζει και το DTS:X Pro, και προφανώς είναι χρήσιμο να μπορεί ο av σου να αποκωδικοποιεί όλα τα φορματ.

Το Universal setup για να παίζουν ικανοποιητικά όλα, είναι το γνωστό της τρινοβ, και όπως είπαμε, ιδανικά τα ηχεία εδάφους είναι σε κύκλο, με ίσες αποστάσεις ακρόασης, και ιδανικά τα ηχεία ταβανιού πάλι σε ένα νοητό κύκλο μικρότερης διαμέτρου (όχι ίσης, όπως στο Auro) ώστε να σχηματίζεται ένα νοητό ημικύκλιο, και πάλι ιδανικά με ίσες αποστάσεις ακρόασης, και όλα τα δορυφοριδια ίδια και φουλ φάσματος.

Στο γνωστό pdf της μαμάς dolby του στησίματος του dolby atmos στην αρχή αρχή έχει αυτό το σχεδιο:

Dolby-Atmos-7.1.4-Recommended-Speaker~2.jpg


Πού είναι οι κατευθυντήριες οδηγίες για στήσιμο 7.1.4 για dolby atmos.

Αυτό το στησιμο, είναι μια χαρά universal, και πρακτικά είναι όμοιο με το στήσιμο κατά τρινοβ, με μόνη διαφορά ότι στο τρινοβ τα πλαϊνά σαραουντ είναι στις 90° ακριβώς.

Κι άσε τα μαπετ να κουρευονται. 😜🤣😂
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Πατώντας στο λινκ θα κατεβάσεις το pdf με τίτλο "Dolby Atmos® Home Theater Installation Guidelines", και πάνε στη σελίδα 8. 8-)

Πιο απλά δε γίνεται, τα λέει όλα. :drinks:




































ΥΓ.
ψεκασμενοι ειναι εκεινοι που βλεπουν ζωγραφιες και πιστοποιουν το setup τους 😂
553879325b24575e2ec9766e9ef2e588~2.jpg


Με τρύπες από καρφίτσα πίσω από μουσαμά, λεν πως παιζ καλύτερα. :gotcha: :rofl::rofl::rofl::rofl:

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 
Last edited:



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ποιος μαγκας θα μας φτιαξει ενα πιστοποιητικο τοποθετησης κεντρικου ηχειου να το δωσουμε στον αφτια να ηρεμησει ;
....ειναι πιστοποιημενη η φωτο απο τα pdf της dolby :lol:

με αυτην την ζωγραφια 😂 😂

 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και αυτες οι ζωγραφιες ειναι απο τα pdf της dolby....
.....πιστοποιημενες τοποθετησεις και αυτες... :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
πιο κάτω, γιατί δεν τα δείχνει σε κύκλο τα ηχεία;

View attachment 227002
Προφανώς γιατί ΟΛΑ τα τυπικά σαλόνια του κόσμου είναι έτσι, όπως και πολλοί (οι περισσότεροι) dedicated χώροι home cinema, όπως και πολλά (τα περισσότερα) στούντιο και πολλοί (οι περισσότεροι) κινηματογράφοι. 😉

Το "ιδανικό" δεν είναι "αναγκαίο". 😎

Bowers-Wilkins-New-600-Series-For-2014.jpg
Bowers-Wilkins-600-serie-5-620x410.jpg
08-Album-Featured.jpg
Blog-Bowers-Wilkins-Speakers-700_858cbd965406845f82decd5c1c1873b3.jpg


και αυτες οι ζωγραφιες ειναι απο τα pdf της dolby....

.....πιστοποιημενες τοποθετησεις και αυτες... :lol:
Σου έδωσα μερικές πιστοποιημενες από το σαιτ της Μπιενταμπλεγιου της αγαπημένης σου, φουλ πιστοποιημενες, τι; δε ξερ η Μπιενταμπλεγιου; :fuckyou:

Θες ίδιες από πιστοποιημενα στούντιο μήπως;

:fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou:
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Η δικιά μου "ένσταση" (πέρα από αυτό που διαφωνείτε...) είναι πως δε θα ήθελα 15 ηχεία στο σαλόνι...
Ξέρω, ξέρω.... μιλάτε για αφιερωμένους χώρους... τότε να βγάλουμε τη λέξη home από το home cinema και να μείνει σκέτο ...cinema;;; μικρό μεν, prive επίσης, αλλά τι home αν θέλουμε θράσες για 15 ηχεία γύρω γύρω, μαύρους τοίχους, εξαερισμό επειδή είμαστε 4 μέτρα μέσα στο χώμα, καθίσματα σε ...σειρές ...και άλλες τέτοιες ομορφιές;;;;;
Στο σαλόνι θα ανεχόμουνα μέχρι εκεί:

1634975938590.png


πάντως το pdf της dolby έχει μπόλικους συνδυασμούς για να καλύψει και πιο χαλαρούς από μένα αλλά και τέρμα φανατικούς, οπότε όντως ο καθένας το πάει μέχρι εκεί που γουστάρει ή αντέχει η τσέπη του και όλα καλά!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Στο σαλόνι θα ανεχόμουνα μέχρι εκεί:
Κάνεις λάθος.

Στο σαλόνι σου, θα "ανεχοσουν" ανέτως ένα σεταπ ακόμα και τερματισμενο 24.8.20 αν όλα τα ηχεία ήταν εντοιχισμένα και αορατα.

Λεφτά λειπουν.

Μόνο αυτό είναι το πρόβλημα, δεν υπάρχει άλλο.

Μπορείς να έχεις όσα ηχεία θες, μέσα στον τοίχο, και να μη φαίνεται τίποτα απολύτως. Που μεταξύ μας, αυτό θεωρώ κι εγώ ιδανικό, για κάθε χώρο, είτε dedicated είτε σαλόνι.

Και μένα λεφτά μου λείπουν, αλλιώς θα το έκανα. :)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Στο μοναδικό σημείο της αλυσίδας που δεν υπάρχει κεντρικό κάτω ή πάνω από την οθόνη είναι στα πιστοποιημένα κινηματογραφικά mastering studios.
Εκει υπάρχει μόνο μία θέση, πίσω από την οθόνη, έχω ανεβάσει σχετικά κείμενα.

Σε ΌΛΑ ΤΑ ΆΛΛΑ, ακόμα και στα dubbing movie studios, το κεντρικό μπορεί να είναι από κάτω, δεν τρέχει κάτι.

Για ποιο advanced solutions, η Trinnov δίνει καλύτερο αποτέλεσμα ακόμα και με LR, και η Yamaha μόνο αν υπάρχει κεντρικό ύψους.

Όποιος μπορεί τα βάζει όλα εντοιχισμένα και τελειώνει, ή πίσω από την οθόνη, και τελειώνει.
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top