AUTOιδέες & AUTOλύσεις για το σπίτι!!!

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Δηλαδή η ζάντα της Oz δεν έμοιαζε για F1;;; Την έχει και ο Τσάκος ο μάγκας στα κάτω Περαβρέχει στο μωβ ιριδίζων μπουσταρισμένο γυφτοGolf του με τους 1342 γαϊδουρινούς ίππους;;; :lol:

Με απλά ανταλλακτικά, παίρνεις ένα απλό κατασκεύασμα. Με F1 "ανταλλακτικά" παίρνεις ένα έπιπλο-state-of-the-art!! :D
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
ak1s said:
Με απλά ανταλλακτικά, παίρνεις ένα απλό κατασκεύασμα. Με F1 "ανταλλακτικά" παίρνεις ένα έπιπλο-state-of-the-art!! :D
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο φίλε ak1!

Κατά τη γνώμη μου πάντα, η τέχνη, δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση η μετουσίωση ενός είδους σε ένα άλλο με στόχο λίγο τη χρηστικότητα και περισσότερο την ομορφιά, δεν έχει διαβαθμίσεις ανάλογα με την προέλευση του υλικού, αλλά κρίνεται μόνο από την έμπνευση, την άρτια εκτέλεση και την καλαισθησία του αποτελέσματος. Εκτός βέβαια κι αν η προέλευση της πρώτης ύλης παίζει ρόλο για την ποιότητα του τελικού έργου, πράγμα που στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει.

Άλλο αν π.χ. ο αεροδυναμικός σχεδιασμός (σε ορισμένα εξαρτήματα) ή κάποια άλλα στοιχεία κάνουν ένα ανταλλακτικό F1 να είναι αισθητικά ομορφότερο από ένα άλλο. Διαφορετικά μιλάμε για τέχνη μόνο για "μυημένους", οπότε αν κάποιος έχει την πώρωση μπορεί να βάλει το αντικείμενο στο σπίτι του για να το βλέπει ακόμα και όπως είναι, χωρίς να το μετατρέψει σε τίποτα. Η τέχνη όμως, αυτή που βρίσκεται στο μυαλό του δημιουργού, μπορεί να παραγάγει εκπληκτικά αποτελέσματα ακόμα και από σκουπίδια.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Μαρία Παρασκευοπούλου said:
Η τέχνη όμως, αυτή που βρίσκεται στο μυαλό του δημιουργού, μπορεί να παραγάγει εκπληκτικά αποτελέσματα ακόμα και από σκουπίδια.
Φυσικά συμφωνώ με αυτό. Όμως, δεν πιστεύω ότι οποιοδήποτε προϊόν καλλιτεχνικής διαδικασίας απευθύνεται σε όλους. Η τέχνη που παράγεται από κομμάτια αυτοκινήτου, απευθύνεται αναγκαστικά σε έστω-και-λίγο "μυημένους" ή "γνώστες". Με αυτό το σκεπτικό, η διαφήμιση του Honda Accord, για μένα ήταν τέχνη και πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα. Αλλά το να είχα ένα μπλοκ από V10 από μια F1 για π.χ. τραπεζάκι και να το βλέπω κάθε μέρα που γυρνάω στο σπίτι, παρέα με τα έμβολα εξωτικού κράματος για υποστηρίγματα, πιστεύω ότι θα μου κέντριζε την φαντασία. Και αυτό είναι ένας στόχος της τέχνης. Εκπληρωμένος.
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Γιώργος Ανδρεάδης said:
Εχω βγαλει τα 3 πλαστικα τάσια απο τις ζαντες του νισσαν (το 4ο το εχω χασει)... Τι μπορω να τα κανω αυτα? Καμια ιδεα???
Δεν ανεβάζεις καμιά φωτό γιατί τάσι από τάσι έχει διαφορά; Μπορεί να έρθει καμιά ιδέα...

Στο μεταξύ, να και μια μοτοπολυθρόνα.

 

V

VIDEOMIX

Guest
Γιώργος Ανδρεάδης said:
Εχω βγαλει τα 3 πλαστικα τάσια απο τις ζαντες του νισσαν (το 4ο το εχω χασει)... Τι μπορω να τα κανω αυτα? Καμια ιδεα???
Φρίζμπι.
Για μές'το σπίτι, απλά να ακουμπάς τα πιάτα με το φαγητό επάνω τους, όταν κερνάς κάποιον στο σαλόνι ωστε να μην λερώσεις το τραπεζομάντηλο.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μαρία Παρασκευοπούλου said:
Δεν ανεβάζεις καμιά φωτό γιατί τάσι από τάσι έχει διαφορά; Μπορεί να έρθει καμιά ιδέα...
Ποια πλευρα θες? Τη μεσα ή την εξω? Τη βρωμικη ή την πολυ βρωμικη?

VIDEOMIX said:
Για μές'το σπίτι, απλά να ακουμπάς τα πιάτα με το φαγητό επάνω τους, όταν κερνάς κάποιον στο σαλόνι ωστε να μην λερώσεις το τραπεζομάντηλο.
Θα λερωνω τα πιατα....
 



Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Γιώργος Ανδρεάδης said:
Μαρία Παρασκευοπούλου said:
Δεν ανεβάζεις καμιά φωτό γιατί τάσι από τάσι έχει διαφορά; Μπορεί να έρθει καμιά ιδέα...
Ποια πλευρα θες? Τη μεσα ή την εξω? Τη βρωμικη ή την πολυ βρωμικη?
Σε παρεξήγησα, νόμιζα ότι θα το καθαρίσεις πρώτα... :lol: :lol: :lol:

Μια ιδέα είναι να το ζωγραφίσεις εσύ ή κάποιος άλλος. Μια άλλη είναι να περάσεις στα ανοίγματά του (γι αυτό είπα για φωτογραφία) π.χ. με σύρμα διάφορα μικροαντικείμενα, και να φτιάξεις ένα διακοσμητικό βιομηχανικού design. Με λίγο παραπάνω κόπο και με την προσαρμογή μιας βάσης μπορεί να γίνει και απλίκα, που λόγω του υλικού και του σχήματός της θα βγάζει γύρω-γύρω λίγο φως, κάτι σαν έκλειψη, για "ιδιαίτερες" στιγμές.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.437
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top