AV ενισχυτής, ή ... πολυκάναλο DAC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
το ποιοτικο dac θελει και αλλα πραματακια(χωρο καλο-ιδια ηχεια) τα οποια το 99.9% των ακροατων δεν τα εχουν ....
Ναι, και καλο ειναι να αρχισουμε να σκεφτομαστε ετσι ακριβως. Και το ποιοτικο dac μεσα στον σχεδιασμο.

....σε λιγα χρονια τα βιβλια θα σπανιζουν....ολα σε οθονη θα τα βλεπεις :D
Παλι ναι, αλλα σε αλλη οθονη. Του ipad :D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.883
Reaction score
127.313
Αϊ τι; Αϊσταδιαλα με τα αϊτέτχια σας! :)

Κεφάλα, επειδή έχω και καλό χώρο, και καλά ηχεία, και τα καλύτερα καλώδια αμα λάχει να ουμ, και σπέσιαλ οδήγηση και καλά ντακ και καλή οθόνη και καλό πλεϊερ και επειδή είμαι και καλός άνθρωπος, αμα καμιά φορά έρθεις από δω θα σε βάλω να δεις και πιο σημαντικό να ακούσεις βλέποντας (ή να δεις ακούγοντας) ένα επεισόδιο από τη γνωστή σειρά game of thrones, και θα σου ψιθυρίσω στο αυτί: γιου νόου ναθινγκ τζων σνόου. :)

Μετά θα ψάχνεις για αρβους, εκτός αν η τσέπη σου αντέχει τρινοβ, και πάντα με μέτρικ από πίσω, εκτός κι αν βάλεις κιι και τα ποτιζεις με AES EBU.
Τώρα σου εβαλα ιδέα αρβους πριν τα κιι, ξέρω. Να, τέτοια κάνω.

Εγώ το είπα πρώτος κι είμαι και πιο όμορφος.
Και όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες γι' αγρίους.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.125
Αϊ τι; Αϊσταδιαλα με τα αϊτέτχια σας! :)

Κεφάλα, επειδή έχω και καλό χώρο, και καλά ηχεία, και τα καλύτερα καλώδια αμα λάχει να ουμ, και σπέσιαλ οδήγηση και καλά ντακ και καλή οθόνη και καλό πλεϊερ και επειδή είμαι και καλός άνθρωπος, αμα καμιά φορά έρθεις από δω θα σε βάλω να δεις και πιο σημαντικό να ακούσεις βλέποντας (ή να δεις ακούγοντας) ένα επεισόδιο από τη γνωστή σειρά game of thrones, και θα σου ψιθυρίσω στο αυτί: γιου νόου ναθινγκ τζων σνόου. :)

Μετά θα ψάχνεις για αρβους, εκτός αν η τσέπη σου αντέχει τρινοβ, και πάντα με μέτρικ από πίσω, εκτός κι αν βάλεις κιι και τα ποτιζεις με AES EBU.
Τώρα σου εβαλα ιδέα αρβους πριν τα κιι, ξέρω. Να, τέτοια κάνω.

Εγώ το είπα πρώτος κι είμαι και πιο όμορφος.
Και όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες γι' αγρίους.
Σχεδόν όλα τα έχεις καλά, γιατί ο Κεφάλας σε χώρο με DLP δεν πάει. Τονε πιάνει πονοΚέφαλος.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.630
Reaction score
36.415
Ευκαιρία και μέχρι ν'ανέβει πάνω ο Κώστας να αναβαθμιστεί ο ΕΑR με JVC RS600 ή 500.:lolsign:
 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Πυλιο πηγε, παραδεισο το βρηκε, ... τσιπουρο με ντραμαμινη ..και LCOS θα τα βλεπει ολα τα DLP:o
 


Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Δυστυχώς εκεί παμε.
ειμαι της δουλειας και τα βλεπω φατσα καρτα...δυστυχως.!!!

Αϊ τι; Αϊσταδιαλα με τα αϊτέτχια σας! :)

Κεφάλα, επειδή έχω και καλό χώρο, και καλά ηχεία, και τα καλύτερα καλώδια αμα λάχει να ουμ, και σπέσιαλ οδήγηση και καλά ντακ και καλή οθόνη και καλό πλεϊερ και επειδή είμαι και καλός άνθρωπος, αμα καμιά φορά έρθεις από δω θα σε βάλω να δεις και πιο σημαντικό να ακούσεις βλέποντας (ή να δεις ακούγοντας) ένα επεισόδιο από τη γνωστή σειρά game of thrones, και θα σου ψιθυρίσω στο αυτί: γιου νόου ναθινγκ τζων σνόου. :)
:gamer:

καλε τι να δω και ακουσω.!!!!....βαλε μετρησεις στο θεμα του χωρου σου να δουμε :D
....μας πεταξες ενα RT60 και τελος !!
ασε που και αυτο δεν ειναι και κανα σπεσιαλ απλα καλουτσικο(καθαρα σινεματζιδικο) :p
....με 0.4 χαμηλα και 0.2 ψηλα που πας ρε καραμητρο :roflmao:
ειναι αλλοι που παιζουν ποιο ομοιομορφα 0.3 - 0.35

ασε που παιζεις με 7 διαφορετικα ηχεια :roflmao:
....το οτι δεν εχεις την δυνατοτητα atmos - dts-x - auro 3d που το πας ; :roflmao:

μολις βαλεις 11 ιδια ηχεια για αρχη μας λες για την metric και καθε metric...:D
....παρε 11 kii να δεις το φως το αληθινο ;)

οσο για την εικονα....χαχαχαχα!!!!!...ακομα εισαι σε βρεφικη ηλικια δεν το σχολιαζω καν :fuckyou:

οποτε τι να δω και ακουσω ;....απλα εσενα σου αρεσει και νομιζεις οτι κατι εφτιαξες
...ασε λοιπον να μου ψιθυρισεις αλλη στιγμη αυτα που θες ...δλδ οταν καταφερεις να τα κανεις ολα οπως πρεπει :)

και επειδη ειναι σιγουρο οτι δεν μπορεις να τα κανεις ολα αυτα παρε εναν marantz pro που εχει ολα τα νεα forma ....παρε και ηχεια να μπορεις να τα παιξεις ολα .....
...κατσε και απολαυσε..

πουλα και την metric να σωθεις :roflmao:

και επειδη ειμαι καλος ανθρωπος σου εγραψα τον αφρο :laugh:

.......δυστυχως το κεφαλι του καθενος δεν γεμιζει ευκολα...:roflmao::roflmao:

Πυλιο πηγε, παραδεισο το βρηκε, ... τσιπουρο με ντραμαμινη ..και LCOS θα τα βλεπει ολα τα DLP:o
καλε παραδεισος σου λεω!!!.....καθε χρονο παω ενα 4μερο να ερθω στα ισια μου :D
μπανιο - μαμ - κακα και νανι :laugh:
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.883
Reaction score
127.313
συνηθες αλλος εχει το ονομα και αλλος την χαρη :laugh:
Η χάρη σου πάντως, συμβαδίζει με τ' όνομα, ουδεμία απόκλιση!

Μέχρι και στην ανάγνωση ενός γραφήματος RT 60 διαφαίνεται η χάρη σου, ενώ στην προσπάθεια σύγκρισης ήχου του μαραντζ με τη μετρικ, ξεπερνάει η χάρη σου το όνομα! Γιου νόου ναθινγκ τζων σνόου! :)

Ως εκ τούτου και με συνοπτικές διαδικασίες, δικαίως στέφεσαι πρωταθλητής ανάμεσά μας, έχοντας και το όνομα, βεβαίως βεβαίως! Δι φακτς οφ λαιφ! :)

:lol::lol::lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
πρεπει να εισαι ο μοναδικος που σκεφτεικε ετσι σχετικα με αυτο που εγραψα για τον marantz και την metric .....και οχι μονο σε αυτο το σημειο...

ποναει το ξερω :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.883
Reaction score
127.313
Τες πα, για να επανέλθουμε στο θέμα μας, ο συνονόματος κεφάλας (όπως και αρκετά άλλα παιδιά) εμμένει (όπως είθισται στην κονσαμερ πραγματικότητα) στην τυπική χρήση ενός AV πρό, ή ολοκληρωμένου, και σοφά προτείνει ανάλογες επιλογές:
παρε εναν marantz pro που εχει ολα τα νεα forma ....παρε και ηχεια να μπορεις να τα παιξεις ολα .....
...κατσε και απολαυσε..
Αυτό είναι ο κανόνας, και το ανέφερα στις 2 πρώτες παραγράφους του πρώτου ποστ, όταν ξεκίνησα τούτο το θρεντ. Επαναλαμβανω, με αυτό σα δεδομένο, ξεκίνησα την κουβέντα.

Όταν αυτή η πρακτική αποτελεί την επιλογή σας, προφανώς δεν καταλαβαίνετε τι παρουσιάζω σε αυτό το θρεντ, ή είναι εκτός των ενδιαφερόντων σας.

Το δικό μου ενδιαφέρον, ήταν αυτή η τυπική λύση ενός σχετικά οικονομικού AV προ, να αποκτήσει ίδιας ποιότητος ήχο στην αναπαραγωγή δικαναλου με τον αφρό του δικαναλου ήχου, γεφυρωνοντας το χάσμα που υπάρχει. Και υπάρχει χάσμα, αχανές μάλιστα, διότι αν χρησιμοποιήσεις από τη μία μεριά ένα AV προ οποιονδήποτε (πείτε σεις το γιαμαχα ή τον μαρατζ που λέει ο Κώστας) για αναπαραγωγή των δικαναλων φλακ στα ηχεία σου, και από την άλλη πλευρά μία μέτρικ για την ίδια αναπαραγωγή του δικαναλου ήχου, η επιλογή της μέτρικ επικρατεί ηχητικά χωρίς δεύτερη κουβέντα, η διαφορά είναι δυστυχώς μέρα με τη νύχτα.

Προφανώς η επιλογή να ενσωματωθεί η μέτρικ στη διαδικασία ψηφιοαναλογικης μετατροπής στον πολυκάναλο κινηματογραφικό ήχο, είναι η μόνη επιλογή γεφύρωσης των 2 κόσμων.

Από κει και πέρα, πριν τη μέτρικ, αν έχεις τα λεφτά πας σε τρινοβ ή αντίστοιχες υλοποιήσεις, οι οποίες υποστηρίζουν όλα τα γνωστά φορμάτ και βγάζουν 16 κανάλια AES EBU, ώστε να τροφοδοτήσεις τα ντακ της μέτρικ.

Αν δε φτάνουν τα λεφτά σου κει ψηλά, το αρβους είναι μία οικονομική επιλογή, χωρίς συμβιβασμούς στην ποιότητα αναπαραγωγής, αλλά με συμβιβασμούς στην ευκολία χρήσης και στα υποστηριζόμενα κινηματογραφικά φορμάτ ήχου, αφού με τα υπάρχοντα πλεϊερ φτάνεις μέχρι 7.1 και χάνεις τα νέα φορμά ατμος κ χ.

Ωστόσο, μπορεί να εμφανιστεί λύση και σε αυτό, στο άμεσο μέλλον, για χρήση και αυτών των φόρμα σε κοστολογιο πολύ χαμηλότερο ενός τρινοβ.

Ή ευκολία χρήσης βεβαίως του τρινοβ δε πιάνεται, οπότε όποιος μπορεί να φτάσει μέχρι εκεί το κοστολογιο, καλά θα κάνει να το πάρει, πακέτο με όσες μέτρικ χρειαστεί. Θα έχει γεφυρώσει πλήρως το χάσμα ηχητικής ποιότητας, με το οποίο ασχολήθηκα στο θρεντ αυτό!

Τώρα κεφάλα, πες για κάποιον av προ, ελα, φιλ φρι να σπαμαρεις όσο τραβάει ή ψυχή σου, είπαμε, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια! ;)
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
μα στοπα απο τα πρωτο μου post εισαι παρελθον πλεον και δεν μπορεις να γνωριζεις το μελλον...

θα σκασει καποιος 35 χιλιαρικα να παρει trinnov + metric για να εχει καλο ηχο χωρις πρωτα να εχει τον σωστο χωρο και τα καταλληλα ηχεια.;

ποιος ειναι αυτος εδω μεσα που τα δινει και ας ταχει..;

βρε καλα σου λεω .....παρε εναν marantz να γιατρευτεις γιατρε μου :D
....και μην μου τρελανεις τον Δημητρη(τον αλλο γιατρο) :D



να φτιαξεις πρωτα την εικονα σου που ειναι αθλια και μετα ολα θα γινουν ....
...μην μου στεναχωριεσε :)
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.018
Μηνύματα
2.885.433
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top