AV ενισχυτής, ή ... πολυκάναλο DAC

Μηνύματα
7.252
Reaction score
4.635
Αγαπητέ Κώστα ,
Η αλήθεια ειναι κάπου στην μέση.
Τι θελω να πω ...
Η λύση που παρουσιάζεις ειναι πραγματικα εφικτή και αποδεκτή εαν έχεις ηδη την μετρικ.
Εδώ δεν δίνουν 1000 ευρω να πάρουν AV που να υποστηρίζει ατμος πχ θα δώσουν 3-4 χιλ για να υλοποιήσουν αυτό που λες ?
Πόσοι έχουν νομίζεις μετρικ ?
Εαν έχουν την δυνατοτητα να βάλουν ατμος που δεν έχουν λόγω παντόφλας , με τα μισά απο αυτα που θα κοστίσει αυτό που λες ,
Θα πάρουν ηχεία οτι να ειναι για να το υλοποιήσουν οπως οπως...

Θα σου δωσω παράδειγμα απο συγγενικό πρόσωπο για να καταλάβεις .
Φτιάχνει σπίτι και θέλει να κανει playroom .
Ειναι τρελός ταινειακιας αλλα χωρις ποιότητα.
Του πρότεινα πως να κανει το δωμάτιο με ενεργά ηχεία κλπ ( 13 φοκαλ Αλφα 65 ) 18 τετραγωνικά , και παραλίγο να σκοτωθούμε .
Σιγα μην δωσω τόσα λεφτα μου ειπε (το γράφω ευγενικά για να καταλάβεις ).
Το αποτέλεσμα ειμαι σίγουρος αυτού που θα φτιάξει θα ειναι οικτρό αλλα αυτός θα εχει την εντύπωση οτι θα κεντάει εαν το κανει οπως θέλει .

Φυσικά οπως κατάλαβες απέχω ευγενικά απο την υλοποίηση.
Μπορεις να έχεις δίκιο αλλα με την επιμονή σου το χάνεις .
Έχεις και τον αγαπητό κεφάλα να σε τρολλαρει ...
Τυχαίο ?
Δεν νομίζω ...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.918
Reaction score
34.548
Τελικα ποιος Κωστας την εχει πιο μεγαλη?

Εγω ολο βλεπω πως ο Εαρ την εχει πιο μεγαλη, τι γινεται αραγε???
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.883
Reaction score
127.314
Γιου νόου ναθινγκ τζων σνόου!

Ίσως να υποθέσει κάποιος λογικός άνθρωπος πως η μετρικ θα είναι άχρηστη με ηχείο σα το κιι, το οποίο δύναται και οφείλει να δεχτεί AES EBU σήμα.

Και στον δικαναλο, και στον πολυκάναλο ήχο.

Κι όμως, αν και ίσως πολυτέλεια, και πάλι θα έχει θέση, στην χρήση σε καθαρά ψηφιακό επίπεδο (ακόμα και χωρίς να χρησιμοποιηθούν τα ντακ) για το κεφάλαιο της επεξεργασίας, αλλά και των μετρήσεων. Όποιος γνωρίζει, αντιλαμβάνεται τι λέω, ο τζων σνόου αδυνατεί! :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.883
Reaction score
127.314
...
Εδώ δεν δίνουν 1000 ευρω να πάρουν AV που να υποστηρίζει ατμος πχ θα δώσουν 3-4 χιλ για να υλοποιήσουν αυτό που λες ?...
Προφανώς αγαπητέ φίλε, το κοστολόγιο που αναφέρω ως "συγκρατημένο", είναι στα επίπεδα του καλού δικαναλου ήχου, όπου πχ τα κιι που κοστίζουν μόλις 10 χιλιάρικα, είναι τζάμπα κι ευκαιρία.
Δηλαδή μιλάμε για πιο ακριβό χόμπι, όπου πχ υλοποίηση ενός 5.1 ή 7.2.4 ηχείων σεταπ με συνολικό κόστος 10.000 € είναι ανέφικτη ακόμα και με τα ταπεινά νιουμαν 310, που είναι οτι πιο οικονομικό γνωρίζω με αξιόλογο αποτέλεσμα σε νορμαλ προς χαμηλές στάθμες, ενω για πιο βάρβαρες κινηματογραφικές στάθμες τόσο (10.000) κοστίζει μίνιμουμ το ζεύγος ηχείων, βλεπε κιι..
Άρα, ναι, είσαι εκ των πραγμάτων εκτός κοστολογιου, και προφανώς ή ενασχόληση με μετρικ δεν είναι για σένα, εσύ ακολουθείς την τυπική οδό του av, στα επίπεδα που λέει ο κεφάλας, σαφώς πιο λοου μπατζετ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
ειμαι της δουλειας και τα βλεπω φατσα καρτα...δυστυχως.!!!



:gamer:

καλε τι να δω και ακουσω.!!!!....βαλε μετρησεις στο θεμα του χωρου σου να δουμε :D
....μας πεταξες ενα RT60 και τελος !!
ασε που και αυτο δεν ειναι και κανα σπεσιαλ απλα καλουτσικο(καθαρα σινεματζιδικο) :p
....με 0.4 χαμηλα και 0.2 ψηλα που πας ρε καραμητρο :roflmao:
ειναι αλλοι που παιζουν ποιο ομοιομορφα 0.3 - 0.35

ασε που παιζεις με 7 διαφορετικα ηχεια :roflmao:
....το οτι δεν εχεις την δυνατοτητα atmos - dts-x - auro 3d που το πας ; :roflmao:

μολις βαλεις 11 ιδια ηχεια για αρχη μας λες για την metric και καθε metric...:D
....παρε 11 kii να δεις το φως το αληθινο ;)

οσο για την εικονα....χαχαχαχα!!!!!...ακομα εισαι σε βρεφικη ηλικια δεν το σχολιαζω καν :fuckyou:

οποτε τι να δω και ακουσω ;....απλα εσενα σου αρεσει και νομιζεις οτι κατι εφτιαξες
...ασε λοιπον να μου ψιθυρισεις αλλη στιγμη αυτα που θες ...δλδ οταν καταφερεις να τα κανεις ολα οπως πρεπει :)

και επειδη ειναι σιγουρο οτι δεν μπορεις να τα κανεις ολα αυτα παρε εναν marantz pro που εχει ολα τα νεα forma ....παρε και ηχεια να μπορεις να τα παιξεις ολα .....
...κατσε και απολαυσε..

πουλα και την metric να σωθεις :roflmao:

και επειδη ειμαι καλος ανθρωπος σου εγραψα τον αφρο :laugh:

.......δυστυχως το κεφαλι του καθενος δεν γεμιζει ευκολα...:roflmao::roflmao:



καλε παραδεισος σου λεω!!!.....καθε χρονο παω ενα 4μερο να ερθω στα ισια μου :D
μπανιο - μαμ - κακα και νανι :laugh:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.883
Reaction score
127.314
Τα παιδία παίζει.. :spam::lolsign::lolsign::lolsign:

Ρε αφού είσαι μονίμως εκτός θέματος εδώ, τι στο καλό θες; πάρε τον av σου και πάνε σε άλλη παραλία να παίξεις με τα κουβαδάκια σου! Χαχαχαχα

Πάντως πέραν της πλάκας, κι ας είναι έξω από το γνωστικό σου πεδίο, κατσε κάποτε να ασχοληθείς με τη μετρικ, να δεις πως κάνεις πρισετς με το γκραφ και πώς περνάς τα στριπ, πως διαλεγεις ρολογάκι, τι κάνει το μιο στριπ, τι είμαι το σπεκτρα φου και τι μετρήσεις κάνει, κι όταν μεγαλώσεις τα ξαναλεμε! Αντε, σε αφήνω ανενόχλητο να σπαμαρεις με το ατμος και τους av που ξέρεις, ριξε και καμιά κάρτα για κοντραστ, κι ότι άλλο θες, φιλ φρι!
:party::party::party::party:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
για πες και εσυ βρε ειναι ιδια ;

αν απαντησετε θα σας πω για την μετρικ καποια πραματακια τα οποια δεν γνωριζετε :)

και ποτε δεν ειμαι εκτος θεματος ..
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
για πες και εσυ βρε ειναι ιδια ;

αν απαντησετε θα σας πω για την μετρικ καποια πραματακια τα οποια δεν γνωριζετε :)

και ποτε δεν ειμαι εκτος θεματος ..
  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Checker_shadow_illusion
  2. Εισαι τελειως εκτος θεματος. Το θεμα ειναι η ποιοτητα του πολυκαναλου ηχου, σε επιπεδο DAC. Μόνο. Ουτε ηχεια (να βαλει 11 Magnepan :roflmao:;;;; ΟΚ θα του πω απο βδομαδα...), ουτε χωρος (που σκιζει οσο λιγοι, αν βρεις αλλα 10 καλυτερα RT στην Αθηνα βαλτα να τα δουμε), και σε καμια περιπτωση ουτε προβόλια.
  3. Πιστευω πως εχεις να προσφερεις πολλα στο φορουμ με τις γνωσεις σου, αλλα επιλεγεις συνειδητα να κανεις συστηματικο χαβαλε (ολοι κανουμε, αλλα εσυ κανεις κατα 90%), και αυτο ειναι κριμα. Και αυτο φαινεται απο το 10% των περιπτωσεων που μιλας σοβαρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.883
Reaction score
127.314
Βρε τρελοκομείο, αυτά είναι πολύ παλιά, τα έχουμε δει δεκάδες φορές, τώρα αλήθεια με ρωτάς στα σοβαρά αν είναι ίδια τα τετράγωνα ή απλώς τρολαρεις; Μετά τι θα με ρωτήσεις; Πόσο κάνει 1+2 ; Βρε συνελθε!

Αν νομίζεις ότι ξέρεις κάτι για τη μέτρικ, γραψτο στο ανάλογο νήμα, θα το δω, να είσαι βέβαιος. Στο εδώ νήμα ουτε με τετραγωνάκια ασχολούμαστε, ούτε με κάτι που ίσως ξέρεις για τη μέτρικ, και ασχέτως του τι πινεις και πόσο χαρούμενος είσαι, συνεχίσεις να είσαι εκτός θέματος.. χαχαχαχα
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
αν το δεις αυτο απο την μερια του ηχου θα δεις οτι δεν ειμαι εκτος...
...δλδ φαντασου τι βλεπεις και τι ισχυει και τι μπορει να παιζει με τον ηχο.

το 10% ειναι αρκετο νομιζω(και πολυ εβαλες :D)...σημασια εχει να περναμε καλα

νομιζω δε οτι ο stathis πρεπει να σκεφτει σοβαρα ....
........την αποκτηση μιας metric μιας και θα μεινει στο 7.1

φλερταρει παρα πολυ με το χαιεντ και ειναι ευκαιρια να παει προς τα εκει..

:D

ο δε ear δεν προσεξε την φατσουλα στην αρχη του post που εγραψα...
....και αν γραψεις κατι για την metric σεφαγε :roflmao: δεν βλεπει μπροστα του..
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.018
Μηνύματα
2.885.455
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top