AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!


Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

δεν ειχαμε το χρονο!

Ασε που ειχα φυγει το μεσημερι απο το σπιτι , υποτιθεται για κανα 3ωρο , και γυρισα 1,30!!!

Σημερα ειμαι, στο οτι πεις εσυ γλυκια μου!!! εννοω στην γυναικα μου
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.879
Reaction score
127.301
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

...ειχα φυγει το μεσημερι απο το σπιτι , υποτιθεται για κανα 3ωρο , και γυρισα 1,30!!!

Σημερα ειμαι, στο οτι πεις εσυ γλυκια μου!!! εννοω στην γυναικα μου
α, κατάλαβα... είσαι και συ "αρχηγός" οικογενείας, ε; χαχαχαχαχα, ρε βγάζει κανένας άκρη με τις γυναίκες; :116::116:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.879
Reaction score
127.301
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Από το άρθρο του Σταματάκου:

"Η τροφοδοσία της συσκευής βασίζεται σε μια σειρά από διακοπτικά τροφοδοτικά τοποθετημένα στο εσωτερικό της συσκευής, τα οποία με την σειρά τους τροφοδοτούνται με συνεχή τάση από το εξωτερικό πακ (στην πραγματικότητα έχουμε να κάνουμε με μετατροπείς dc-dc).

Αν και δεν έχω αμφιβολία για το ότι η ποιότητα της τροφοδοσίας είναι καλή, με βάση ευρήματα άλλων δοκιμών όπως για παράδειγμα αυτής του Antelope Zodiac+/Voltikus αφήνει, σαφώς, περιθώρια για κάτι ακόμη καλύτερο από την πλευρά της Metric Halo, με την μορφή κάποιου upgrade."

Την θέση αυτή του Σταματάκου πως την σχολιάζετε?

Προσωπικά μου αφήνει μια λίγο ξινή γεύση, όχι ως προς το προιόν, αλλά ως προς τον συντάκτη...οι χαλιεντάδηκες καταβολές δεν κρύβονται...

Πενήντα χιλιάδες υλικά πάνω στις πλακέτες, και το μάτι του συντάκτη πέφτει πάνω στην έλλειψη γραμμικών τροφοδοτικών...
ενδιαφέρουσα παρατήρηση.

ομολογώ πως μια ανάλογη "ολίγον τι ξινή γεύση" μου άφησε και μένα αυτό το σχόλιο, αλλά αντικειμενικά, μπορεί και να έχει δίκιο ο Σταμ, και πχ θα μπορούσε να ήταν ακόμα καλύτερη η τροφοδοσία, καθώς, θεωρητικά, ίσως και να μη μπαίνει "πάτος στο βαρέλι" του πόσο τέλεια είναι μια τροφοδοσία (ΙΜΗΟ - πρακτικά, μπαίνει "πάτος" με ελάχιστη, απλή λογική). Τέλος πάντων, από τις ίδιες του της μετρήσεις, αλλά και από δικά του επόμενα σχόλια, φαίνεται ότι είναι εξαιρετική η υπάρχουσα τροφοδοσία, οπότε το εν λόγω σχόλιο δεν έχει ουσιαστική βαρύτητα πουθενά, ιδίως (προφανώς) στις μετρήσιμες επιδόσεις θορύβου της συσκευής.

Αν πάντως υπάρξει κάποτε "upgrade KIT" της μέτρικ για την τροφοδοσία της συσκευής, μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι δε θα με ενδιέφερε η αγορά του, ακόμα κι αν ήταν προσφερόμενο το ΚΙΤ αυτό σε εξευτελιστικά χαμηλή τιμή.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
προαγωνιστκη ερωτηση λιγο πριν το διπλο μεσα στο ΟΑΚΑ.

Ολα τα υλικα που ηλεκτρικα μετριουνται ιδια, εχουν ιδια ακουστικη συμπεριφορα? (μετρησιμη αλλα και υποκειμενικη).

Το εργαλειο ειναι plug n play η θελει μαστερ για να στηθει κ να παιξει?

Με δεδομενο οτι τα ψηφιακα εχουν βαθμιδες αποδοσης ασχετως τιμης, σε ποια βαθμιδα το κατατασετε? στο βουβαλι, στο 202, στο βεκιαν?



υ.γ. τα πρασινα λαμπακια βγαινουν κ σε κοκκινο? :107:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

υ.γ. τα πρασινα λαμπακια βγαινουν κ σε κοκκινο? :107:
Δίνεις πολιτική χροιά στο θέμα, και δεν σου απαντώ!
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Απάντηση ChrisHat (#66) του νήματος "Παν... METRIC... Αριστον" στις ηχητικές αποδράσεις:

"Δεν κάνει δυναμική επεξεργασία στο χώρο όπως το Lyngdorf, μπορείς όμως αν θέλεις να έχεις ρυθμίσεις (στατικές) που ρυθμίζουν την ακουστική του χώρου καλύτερα."

Μπορεί να το αναλύσει κανείς λίγο, ευχαριστώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.879
Reaction score
127.301
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ολα τα υλικα που ηλεκτρικα μετριουνται ιδια, εχουν ιδια ακουστικη συμπεριφορα? (μετρησιμη αλλα και υποκειμενικη).
ναι.

Το εργαλειο ειναι plug n play η θελει μαστερ για να στηθει κ να παιξει?
plug n play.

Με δεδομενο οτι τα ψηφιακα εχουν βαθμιδες αποδοσης ασχετως τιμης, σε ποια βαθμιδα το κατατασετε? στο βουβαλι, στο 202, στο βεκιαν?
στην βαθμίδα εκείνη που είναι πολύ πιο πάνω από οτιδήποτε χρειάζεσαι.

υ.γ. τα πρασινα λαμπακια βγαινουν κ σε κοκκινο? :107:
εννοείται!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.879
Reaction score
127.301
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Απάντηση ChrisHat (#66) του νήματος "Παν... METRIC... Αριστον" στις ηχητικές αποδράσεις:

"Δεν κάνει δυναμική επεξεργασία στο χώρο όπως το Lyngdorf, μπορείς όμως αν θέλεις να έχεις ρυθμίσεις (στατικές) που ρυθμίζουν την ακουστική του χώρου καλύτερα."

Μπορεί να το αναλύσει κανείς λίγο, ευχαριστώ.
δεν κάνει "αυτόματη διόρθωση" ή "αυτόματη ισοστάθμιση χώρου".

Τίποτα δε κάνει αυτόματα. Άλλες συσκευές, το κάνουν κι αυτόματα.

Με αυτήν, μετράς χώρο, βλέπεις που είναι τα προβλήματα, εφαρμόζεις χειροκίνητα τις διορθώσεις που καταλαβαίνεις πως χρειάζονται (στατικές ρυθμίσεις), ξαναμετράς, επιβεβαιώνεις, βγάζεις το μικρόφωνο και σώζεις τη ρύθμιση.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
Απάντηση: Re: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ευτυχώς που ΔΕΝ παιζει μουσική αλλιώς θα άρχιζα να αγχώνομαι!
Πόσο σιχαίνομαι αυτή την έκφραση...Δεν θέλω να παίζει μουσική λέμε...
<<Το ανθρώπινο αυτί είναι ένα τόσο ευαίσθητο όργανο που αν ήταν ζυγαριά θα μπορούσε να μετρήσει με ακρίβεια γραμμαρίου το βάρος μιας καρφίτσας μέχρι ενός κρουαζιερόπλοιου>>.
Απλώς υπάρχουν εκπαιδευμένα αυτιά και απαίδευτα. Τα σέβομαι όλα και κατανοώ και αυτούς που μέχρι στιγμής δεν ακούν διαφορές.
Το ακουστικό σύστημα στον άνθρωπο δεν αναπτύχθηκε με πρωταρχικό σκοπό την ακρόαση μουσικής,αλλά τη συλλογή κι επεξεργασία χαρακτηριστικών ερεθισμάτων του περιβάλλοντος τα οποία θα διευκόλυναν την εύρεση τροφής και την έγκαιρη προειδοποίηση έναντι πιθανών απειλών.Ο συσχετισμός της ακοής με την αυτοάμυνα δικαιολογεί την εξαιρετική της απόδοση ως μετρητικό σύστημα σ'ένα υποσύνολο των θεωρούμενων παραμέτρων.Οδηγεί επίσης στην απευθείας σύνδεση με το υποσυνείδητο καθώς και κατώτερα-από εξελικτικής άποψης- κέντρα του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος (εξηγώντας έτσι τις έντονες αντιδράσεις που δύναται να παράγει η ακρόαση μουσικής στο θυμικό μέρος της ψυχής).
Παρατίθενται ενδεικτικά παραδείγματα έλλειψης γραμμικότητας στην απόδοση του ακουστικού μας συστήματος.

Στο επίπεδο του hardware (κοχλιακός αναλυτής):
http://www.avsite.gr/vb/showthread....4%E7%F2-%E1%EA%EF%DE%F2&p=1159472#post1159472
http://www.avsite.gr/vb/showthread....4%E7%F2-%E1%EA%EF%DE%F2&p=1161314#post1161314
Στο επίπεδο του software (αντιληπτική διαδικασία):
Διάγραμμα επικαλυπτικής δράσης θορύβου με κεντρική συχνότητα τα 1000 Hz κι εύρος ζώνης που ισούται με την Κρίσιμη Sυχνοτική Zώνη στο δεδομένο σημείο του φάσματος (Zwicker & Fastl,1999).Η κόκκινη γραμμή αντιπροσωπεύει το κατώφλι της ακοής.

Επικαλυπτική δράση στο πεδίο της συχνότητας καθαρού τόνου ύψους 1000 Ηz και στάθμης 80dB.Οι γραμμοσκιασμένες ζώνες στο άνω διάγραμμα συμβολίζουν τις περιοχές εμφάνισης φαινομένων διακροτήματος:



Επικαλυπτική δράση στο πεδίο του χρόνου (ένα χρησιμότατο σύγγραμμα γιά την Ψυχοακουστική)

https://docs.google.com/viewer?a=v&...Lwb5Yl&sig=AHIEtbTS8ce7cAsNewjXI7KqQO_0X32jaw
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Ολα, μα ολα ,τα υλικα [παθητικα ,ενεργα] μεταξυ τους εχουν διαφορες!! ο καθε κατασκευαστης περαν της σχεδιασης γραμμικοτητες, παραμωρφωσειςκ.λ.π οταν ειναι ακομα στα χαρτια , εχει μετα και τον πονοκεφαλο, στην πραξη πλεον, πως θα ηχει!!! εκει μετα ειναι και η μαεστρια του!!
 

Μηνύματα
1.085
Reaction score
1.627
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

δεν είμαι σίγουρος αν οι μετρήσεις λένε όλη την αλήθεια, από τη άποψη ότι πιθανότατα υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που δεν τους γνωρίζουμε ή δεν ξέρουμε να τους μετρήσουμε ακόμη, αλλά που όμως παίζουν ρόλο στην υποκειμενική (επαναλαμβάνω υποκειμενική) αίσθηση.

ένα παράδειγμα, από άλλο χώρο, είχα κάποτε ένα μηχανάκι motocross CR25O και ο κολλητός μου ένα ΚΤΜ 64Ο εντούρο τετράχρονο. Ήταν σχετικά "κοντά" σε πολλές μετρήσεις, θέλετε κιλά, ιπποδύναμη, επιτάχυνση κλπ. Επαναλάμβάνω σχετικά κοντά (διαφορές υπάρχουν). Η αίσθηση όμως του καθενός σε σχέση με το άλλο ήταν η μέρα με τη νύχτα, τελείως διαφορετικά πράγματα.


ή ας πάρουμε τα καλώδια (για τα οποία σημειωτέον δεν είμαι και φανατικός). Έχω στο σύστημά μου no name φτηνοκαλώδιο ηχείων (που μου είχε δώσει δώρο το κατάστημα στο παλιό ηχοσύστημα πριν 20 χρόνια) και το οποίο είναι 2.5mm. Πριν 2 εβδομάδες και με την αφορμή καινούριου συστήματος είπα να δοκιμάσω ένα διαφορετικό φτηνοκαλώδιο των 4mm που αγόρασα από μαγαζί ηλεκτρολογικό. Το καινούριο καλώδιο ακούγεται τελείως διαφορετικά από το προηγούμενο και πολύ χειρότερα και αμέσως βγήκε από το σύστημα.
Αν δώσω σε κάποιον τα καλώδια και κάνει μετρήσεις με όργανα θα μπορεί να προβλέψει τις διαφορές στον ήχο;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Τώρα φταίω εγώ αν γίνω -πάλι!- κακός; Αυτό μου θυμίζει προχθεσινό off-topic σεκάνς στο diyaudio, όπου συζητούσαν ποιος κινητήρας έχει μεγαλύτερη απόδοση, ο otto ή ο diesel... Ούτε δυό γαϊδουριών άχυρα...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.879
Reaction score
127.301
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

ε, ναι. αφού διώξαμε τον RDoherty, κάποιος πρέπει να μείνει να αναλάβει κι αυτό!:137::138:

πάντως, καταντάει αστείο.

σε ένα θρεντ που παρουσιάστηκε το ριβιού της μέτρικ, από τον αγαπητό μας σταματάκο, έχει γίνει "καραμέλα" το "σουξέ" της μη μετρήσιμης υπόθεσης του audio γενικότερα.

Βρε μέτρικ είναι το θέμα! όχι, προτιμότερο είναι το μη-μέτρικ για "θέμα", μη μετράς ρε παιδί μου, δε μετριέται ο ήχος, άντε!:116::116:
 

Μηνύματα
1.085
Reaction score
1.627
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Έγραψα για τις μετρήσεις απλά επειδή έγινε συζήτηση παραπάνω, αν είναι off topic ζητώ συγνώμη.

Απλώς το θέμα προέκυψε από το αν οι μετρήσεις (αυτές που μετράμε τουλάχιστον) λένε την απόλυτη αλήθεια ή αν υπάρχουν και άλλες που δεν έχουμε υπόψην μας και καθορίζουν το αποτέλεσμα.

Και για να το θέσω on topic, θα ήθελα απόψεις (αν υπάρχουν) για το πως ακούγεται η metric halo συγκριτικά με άλλα dac. Το ξέρω κάνει άλλα 1000 πράγματα, αλλά για κάποιον σαν και εμένα που δε θα ήξερε ούτε θα ήθελε να τα χρησιμοποιήσει, θα είχε νόημα να την δει σαν dac ή όχι;
Με ενδιαφέρει η προσωπική υποκειμενική άποψη. Η οποία ενδεχομένως διαφέρει από τις μετρήσεις ενδεχομένως και όχι.



Και ειλικρινά δίνω μεγάλη βάση στις απόψεις πολλώ εδώ μέσα, για ενδεχόμενες αγορές μου (όπως έγνε πρόσφατα με ενισχυτή) αφού βέβαια τις ζυγίσω με βάση ότι έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα. Για μένα έχουν μεγαλύτερη σημασία από μετρήσεις μερικές φορές (για τις οποίες δεν έχω και ιδιαίτερες γνώσεις).

Βέβαια αυτό το τόπικ μου άφησε τη γεύση ότι υπάρχουν και κάποιες απόψεις που η αντιλογία σε αυτές είναι βλασφημία και πρέπει να αποφεύγεται....δυστυχώς
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Είμαι από τους τυχερούς που την έχουν ακούσει πολλές φορές και σε διαφορετικά περιβάλλοντα.
Δεν ξέρω να ερμηνεύω μετρήσεις (αν και τις σέβομαι απόλυτα) δεν έχω την τεράστια εμπειρία από ακροάσεις "θεϊκών" μηχανημάτων και είμαι 53 (κάποια σχετική απώλεια ακουστικής οξύτητας)
Αυτά για να εξηγούμαστε.
Την πρώτη φορά την άκουσα στο σπίτι της (Athens Pro Audio).Απόλυτα ελεγχόμενο περιβάλλον με συνοδά εξαιρετικής ποιότητας.
Ηταν η πρώτη φορά που πήγα "Μέγαρο" χωρίς να πληρώσω.Απλά έκλεινα τα μάτια και βρισκόμουν αυτόματα στην αίθουσα της μουσικής.Να μην ζαλίζω με χαϊεντάδικες κουβέντες και ρήσεις.Απόλυτη μουσική αναπαραγωγή.Κρύσταλλο.
Τις άλλες 3 σε 3 διαφορετικά σπιτια ,το καθένα με τα "προβλήματα "του και τις ιδιαιτερότητες του.
Μιά ίδια γενική διαπίστωση.Το "μηχανάκι" παίζει μουσική.Ελέγχει το σήμα,το επεξεργάζεται απόλυτα και στο στέλνει.
Σαν dac-preamp και στις 3 περιπτώσεις.Σαφέστατη βελτίωση στο πριν και το μετά.Εστίαση,καθαρότητα,μουσικότητα.
Στις 2 από τις 3 φορές που μπήκε στην μέση προ η συνταγή χάλασε .Σαφώς οι προ ηταν υποδεέστεροι των δυνατοτήτων του μηχανήματος.Όπως λένε κάποιοι τσάμπα υλικό στην μέση.Το προσυπογράφω.
αξίζει για τα λεφτά της ?Ναι σίγουρα.
Υπάρχουν καλύτερα στα λεφτά της ?Σαν σκέτο dac ίσως(????)
Σαν πακέτο δυνατοτήτων ?Ούτε κατά διάνοια.
Γιατί δεν την έχω πάρει ?Με πρόλαβε το Grace και το ΔΝΤ που μου απαγόρευσε "ανήθικες σκέψεις"
Αυτά από μένα από καρδιάς.
 

Μηνύματα
27.721
Reaction score
26.042
Απάντηση: AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

Βέβαια αυτό το τόπικ μου άφησε τη γεύση ότι υπάρχουν και κάποιες απόψεις που η αντιλογία σε αυτές είναι βλασφημία και πρέπει να αποφεύγεται....δυστυχώς


Quote
και που είσαι ακόμα. Σήμερα μόλις μάθαμε οτι έχουμε δικτατορία εδω , και όποιος έχει αντίθετη άποψη
ΑΠΟΚΕΦΑΛΊΖΕΤΑΙ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.007
Μηνύματα
2.885.160
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top