AVsite Screen Calculator


Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Αχ βρε νικο για λιγες μερες χασαμε το timing.
Ειχα μεγαλο προβλημα με το καινουργιο σπιτι και την τοποθετηση του προβολεα αν και εχω lcd , γιατι το σαλονι εχει μια καμαρα στην μεση και ειχα πελαγωσει αν χωραει να μπει εκει ή οχι και να μου βγαλει τις ιντσες του πανιου μου.
Τελικα δεν χωρεσε για 8 ποντους......:crazy_1:

Τωρα ομως θα ξερω και απο THX τι μπορω να κανω για να ειμαι "πιστοποιημενος".

Παντως τα συγχαρητηρια μου Νικολα εισαι απιστευτος οπως παντα:bravo::bravo::bravo:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νικόλα τα συγχαρητήρια μου φίλε. Σε ευχαριστούμε πολύ!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Εντυπωσιακά όλα αυτά παιδιά. Προσχεδιάζοντας το μελλοντικό μου home cinema και όντας αρχάριος, θα ήθελα να ρωτήσω τι λογίζεται ως γωνία θέασης; Η θέση που κάθεται ο θεατής σε σχέση με το κέντρο οθόνης; Ξέρω ότι είναι πάρα πολλά αυτά που ζητάω αλλά μπορεί να απεικονιστεί διαγραμματικά αυτό με βάση το αρχικό παράδειγμα; Αν όχι και πάλι ευχαριστώ μου λύσατε πολλές απορίες.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: Re: AVsite Screen Calculator

Εντυπωσιακά όλα αυτά παιδιά. Προσχεδιάζοντας το μελλοντικό μου home cinema και όντας αρχάριος, θα ήθελα να ρωτήσω τι λογίζεται ως γωνία θέασης; Η θέση που κάθεται ο θεατής σε σχέση με το κέντρο οθόνης; Ξέρω ότι είναι πάρα πολλά αυτά που ζητάω αλλά μπορεί να απεικονιστεί διαγραμματικά αυτό με βάση το αρχικό παράδειγμα; Αν όχι και πάλι ευχαριστώ μου λύσατε πολλές απορίες.
Γωνία θέασης λογίζεται η γωνία μεταξύ των δύο ευθύγραμμων τμημάτων που ξεκινάνε από το θεατή (που κάθεται απέναντι από το κέντρο της οθόνης) και καταλήγουν στα άκρα αυτής.
 



Μηνύματα
90
Reaction score
0
To πρόγραμμα είναι πολύ χρήσιμο :607::respect::rei:αλλά έχω μια απορία.
η 36 degree γωνία αφορά στον τελευταίο θεατή...
δηλαδή view angle>= 36 degree.

http://entertainment.howstuffworks.com/thx.htm/printable

" When watching a movie with a standard 2.35:1 , people sitting in the end seats on the back row must have a viewing angle of at least 26 degrees (36 degrees is considered optimal)."



Σε ένα cinema πια θέση είναι η καλύτερη?:118::118: :609:(η τελευταία έχει 36 view angle) στο μέσο θα υπάρχει άλλη γωνία....
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Φοβερο προγραμματακι δεδομενου οτι θα με βοηθησει απιστευτα στη δουλεια μου..... (Ο νοων νοητω..) Thanks a Lot!!!!!
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Απάντηση: AVsite Screen Calculator

που ειναι το νέο προγραμματάκι?
Τσάμπα τα λεφτά που σου δώσαμε.:142::142::142:
 



Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: AVsite Screen Calculator

Καλημέρα,

Βρε παιδιά να με συμπαθάτε αλλά δεν καταλαβαίνω τα αποτελέσματα του προγράμματος αυτού.....κάνω κάτι λάθος?

Βάζω στο Diagonal τον αριθμό 40 (διότι είναι 40" η τηλεόραση που θέλω να αγοράσω)....σωστά?

Βάζω στο Aspect Ratio το 16:9 .....σωστά?

Τα αποτελέσματα που βγάζει τι σημαίνουν? Την προτεινόμενη απόσταση θέασης? Την μέγιστη? Την ελάχιστη? Βλέπω κάτι νούμερα από 1,1 έως 1,9μ, είναι δυνατόν? Μόνο το τελευταίο SD Acuity γράφει ένα 3,9μ.....

Για να βλέπω καλά σε απόσταση από 3 έως 4 μέτρα ποια είναι το προτεινόμενο μέγεθος βρε παιδιά??
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.213
Απάντηση: AVsite Screen Calculator

Τα HD/SD acuity είναι οι αποστάσεις, στις οποίες τα μάτια ενός θεατή με όραση 20/20 διακρίνουν όλη τη διαθέσιμη πληροφορία υλικού υψηλής και στάνταρντ ευκρίνειας αντίστοιχα. Οι άλλες προδιαγραφές (πχ SMPTE) ορίζουν τη γωνία του οπτικού πεδίου του θεατή, που πρέπει να καλύπτει η οθόνη μιας κινηματογραφικής αίθουσας.

Όμως μην ξεχνάς ότι εδώ είναι η κατηγορία των προβολέων. Παρότι όσον αφορά τις παραμέτρους αυτές δεν αλλάζει κάτι, για καθαρά πρακτικούς λόγους μάλλον πρέπει να βάλει κανείς νερό στο κρασί του, όσον αφορά την τήρηση των κινηματογραφικών στάνταρντ στη μικροσκοπική οθόνη της τηλεόρασης.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.447
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top