AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Είδος αρχείου.

Παναγιώτη για να περάσεις το firmware, το βάζεις σε ενα USB ώς αρχείο patch.bin και ανοίγεις τον δέκτη.
Εκει γράφει κάποιες επιλογές. Μια απο αυτές είναι η format application area. Επιλέγεις πρώτα αυτην και αφού ολοκληρωθεί, τον κλείνεις και τον ξαναανοίγεις και επιλέγεις upgrade πάντα με το USB μέσα.

Ετσι θα εγκαταστησει την τελευταία 4890. Σου θυμίζω ότι θα πρέπει να έχεις μετονομάσει αυτην που θα κατεβασεις απο το ιντερνετ σε patch.bin και να μεταφέρεις το αρχείο σε ενα USB.
Πάνο, και πάλι ευχαριστώ.

Το αρχείο που κατέβασα από το site που είχε το link λέγεται:

azboz-0.9.4890-patch

και σύμφωνα με την αναγνώριση των XP, στις ιδιότητές του αναφέρεται σαν αρχείο BIN.

Μήπως πρέπει να το μετονομάσω, αφαιρώντας παύλες και τελείες σε κάτι σαν π.χ.:

azboz_094890_patch.bin

ή

azboz_0_9_4890_patch.bin

Έτσι μούρθε αυτό βέβαια, δεν ξέρω, αλλά στο manual (σελ. 45) γράφει ότι από ένα USB storage device, ο δέκτης μπορεί να αναγνωρίσει αρχεία και φακέλους μόνο εάν αυτά στην ονομασία τους περιέχουν αλφαριθμητικούς χαρακτήρες και κάτω παύλες (underscore), κλασσική περίπτωση linux, δηλαδή.

Για πείτε μου, λοιπόν, έχω δίκηο να το ονομάσω έτσι, η δεν θα δουλέψει και πρέπει να το αφήσω με το αρχικό του όνομα;
-
 

Μηνύματα
366
Reaction score
2
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Συγγνωμη, αλλα τι δεν καταλαβες απ' ο,τι λεει ο Πανος; Το αρχειο θα το μετονομασεις σε patch.bin. Tιποτε αλλο, ουτε παυλες, ουτε νουμερα.
 

Μηνύματα
166
Reaction score
1
Απλώς μετονόμασε το αρχείο σε patch.bin, όπως είπε κ' ο Π.Ο. πρηγουμένως!
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Καλώς.

Πράγματι, δεν κατάλαβα. Νόμιζα ότι ο Πάνος αναφέροταν μόνο στο είδος του αρχείου (δηλ. στο .bin). Έγινε σαφές τώρα. Ευχαριστώ και σόρυ για την επανάληψη χαζών ερωτήσεων.
 


Μηνύματα
38
Reaction score
0
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Κατ' αρχήν γεια χαρά. Πάνο επί τη ευκαιρία να πω πως υπάρχει και άλλος τρόπος που δεν χρειάζεται να μετονομάσεις το fw σε patch.bin αλλά όπως το κατεβάσεις από το Net με όνομα π.χ azbox-0.9.4717-patch.bin εννοείται το βάζουμε σε ένα στικ.

-Το τρέχεις από τα settings στην πρώτη καρτέλα εκεί που λέει ( Αναβάθμιση Firmware ) επιλέγεις USB το βλέπει και πατάς ok το διαβάζει για λίγο και κάνει μόνος του ο δέκτης επανεκκίνηση. Μετά κάνει την εγκατάσταση, όλα αυτόματα αφού στο τέλος ξανά επανεκκίνησή και έτοιμος. Ακόμα στο τέλος και να μην βγάλεις το στικάκι ο δέκτης το αγνοεί αφού δεν βλέπει το όνομα patch.bin. Βέβαια νομίζω με αυτό τον τρόπο δεν έχουμε επιλογή format κ.τ.λ. αλλά για κάποιον που δεν θέλει να πολύ ψαχτεί είναι απλά ποιο εύκολα. Η μπορεί να είναι ο δέκτης του αρκετά καθαρός και δεν έχει η δεν ξέρει να κρατήσει backup τα π.χ. Favorites channel list. κ.α.

Αυτά Βέβαια είμαι σίγουρος πως τα γνωρίζεται αλλά είπα να τα αναφέρω, δίχως ελπίζω να παρεξηγηθώ. :138:

Ευχαριστώ και χαιρετώ
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Firmware update

Παναγιώτη για να περάσεις το firmware, το βάζεις σε ενα USB ώς αρχείο patch.bin και ανοίγεις τον δέκτη.
Εκει γράφει κάποιες επιλογές. Μια απο αυτές είναι η format application area. Επιλέγεις πρώτα αυτην και αφού ολοκληρωθεί, τον κλείνεις και τον ξαναανοίγεις και επιλέγεις upgrade πάντα με το USB μέσα.

Ετσι θα εγκαταστησει την τελευταία 4890. Σου θυμίζω ότι θα πρέπει να έχεις μετονομάσει αυτην που θα κατεβασεις απο το ιντερνετ σε patch.bin και να μεταφέρεις το αρχείο σε ενα USB.
Καλημέρα, Πάνο. Καλημέρα σε όλους.

Λοιπόν, χθες ξεκίνησα δειλά-δειλά να κάνω τα πρώτα βήματα χρήσης του Premium.

Έστησα τον δέκτη, τον συνέδεσα με HDMI στην τηλεόραση, τον άνοιξα και με παρέπεμψε αμέσως, όπως ήταν φυσικό, στα Settings, και μάλιστα ως πρώτη επιλογή του ήταν το firmware update.

Είχα ήδη ετοιμάσει το στικάκι με το τελευταίο (4890) μετονομασμένο σε patch.bin και ζήτησα από τη συσκευή να κάνει update από αυτό. Τζίφος! Μου έβγαλε error.

Λέω, θα φταίει το ότι είχα ήδη καρφώσει το στικάκι, όταν άνοιξα το δέκτη. Ας το βγάλω, λοιπόν, ας αφήσω τον δέκτη να μπουτάρει μόνος του και μετά να το καρφώσω. Πάλι τζίφος και error.

Αποφασίζω να συνδέσω τον δέκτη με το Internet, μέσω LAN και να κάνω από εκεί update. Όντως, το εγχείρημα είχε επιτυχία, αλλά το τελευταίο διαθέσιμο firmware στο διαδίκτυο είναι το 0.9.3877, το οποίο φυσικά πέρασε απροβλημάτιστα.

Στη συνέχεια, συνέχισα να κάνω κάποιες ρυθμίσεις (γλώσσα, ανάλυση εικόνας, τα settings του ήχου, κλπ.) αλλά με το firmware δεν ξαναασχολήθηκα. Δεν έχω ακόμα συνδέσει πιάτο, αυτό θα το αφήσω για αργότερα, γιατί θέλω πρώτα να μεταφέρω ένα πιάτο του μέτρου που έχω στην ταράτσα σε άλλη θέση και να το ξανασυντονίσω (θα φωνάξω κάποιον επαγγελματία, με πεδιόμετρο να κάνουμε τη δουλειά). Συνέδεσα όμως επίγεια κεραία στον επιπρόσθετο δέκτη DVB-T, ο οποίος συντονίστηκε αυτόματα και πολύ γρήγορα και βρήκε και τα 4 κανάλια της ΕΡΤ. Μάλιστα θα πω ότι μου έδωσε πολύ καλύτερη εικόνα από αυτήν που μου δίνει ο ενσωματωμένος στην τηλεοραση αντίστοιχος δέκτης. Ίσως να βοηθάει η σύνδεση HDMI και η ανάλυση που έχω ρυθμίσει στην έξοδο, αλλά μάλλον είναι θέμα δέκτη.

Σήμερα το πρωί είπα να ξαναδώ το θέμα με το στικάκι. Ξαναάνοιξα, λοιπόν το δέκτη, άλλαξα γλώσσα γυρνώντας την πάλι στα Αγγλικά (χθες είχα βάλει Ελληνικά) και έψαχνα να βρω αυτό το περίφημο format application area. Δυστυχώς δεν το εντοπίζω πουθενά, ώστε να το επιλέξω. Ξαναπροσπαθώντας να κάνω update από το στικάκι, μου έβγαλε ξανά το ίδιο error.

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος και να μου πει σε ποιό ακριβώς σημείο του μενού των settings ή κάποιου άλλου υπομενού υπάρχει αυτή η περίφημη format application area?

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.:
Χθες στην προσπάθειά μου να κάνω τον δέκτη να "δει" το αρχείο στο στικάκι, νόμισα κατ' αρχήν μήπως φταίει η μετονομασία του (Είναι γνωστό από το Linux ότι πολλές φορές ο χρήστης δεν "βλέπει" το είδος του αρχείου, αυτό που προκαθορίζεται μετά την τελεία, στη συγκεκριμένη περίπτωση το .bin. Δηλ. το αρχείο μπορεί να είναι BIN, αλλά ο χρήστης να βλέπει μόνο το βασικό όνομα, π.χ. μόνο το patch). Έτσι, λοιπόν το ξανα-μετονόμασα σε σκέτο patch αφού βεβαιώθηκα από τις ιδιότητές του ότι είναι όντως αρχείο bin. Τζίφος. Το ξανα-άλλαξα, λοιπόν, σε patch.bin και ξαναδοκίμασα, αλλά μια από τα ίδια.
-
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Ακολουθησε το ποστ no. 86 του paris13
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Firmware update, μέρος Β'.

Ακολουθησε το ποστ no. 86 του paris13
Σας ευχαριστώ κα τους δύο, Johnny και Paris.:624:

Η αναβάθμιση έγινε επιτυχώς, χωρίς φυσικά να γίνει προηγουμένως format. Τώρα, αν άφησε υπολείμματα ή όχι από τα προηγούμενα δεν ξέρω, αλλά ο δέκτης φαίνεται να δουλεύει κανονικά.:444:

Καλημέρα.
-
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Στις επιλογες HOME-SETTINGS υπαρχει και factory reset καπου αν θυμαμαι καλα.Μπορεις να το επιλεξεις αλλα θα χασεις ολες τις ρυθμισεις σου.
Εγω δεν το θεωρω απαραιτητο εκτος και αν δεις κατι και δεν παει καλα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Περισσότερα για τα Settings

Με την ευκαιρία θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο ακόμα. Έχω βάλει στα Settings τα παρακάτω:

Γλώσσα (κύριου) Ήχου: Ελληνικά
Γλώσσα (δευτερεύοντος) ήχου: Ελληνικά
Γλώσσα υποτίτλων: Ελληνικά

Έκανα καλά;

Είχα επιλογές, ως γνωστόν, να βάλω για τα δυο πρώτα ή την προεπιλεγμένη (default) ή την Αγγλική (και όποια άλλη ξένη) ή φυσικά την Ελληνική, που επέλεξα τελικά.

Όσο για τους υπότιτλους, οι επιλογές μου ήταν μεταξύ κάποιων γλωσσών, συμπεριλαμβανομένης και της Ελληνικής (και Αγγλικής, Γαλλικής κλπ.) ή OFF.

Έκανα σωστά που τα έβαλα όλα Ελληνικά;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια που μου δίνετε.
-
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Ναι,Ελληνικα αν τα βολευεσαι.
Εγω βολευομαι τα Αγγλικα.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
2
Johnny78 καλησπέρα. Κατέβασα το MultiCAS v1.62E-A08 το οποίο είναι 2πλά συμπιεσμένο zipάκι. Το βάζω με το DCC στο φάκελο plugins ή χύμα? 2πλά συμπιεσμένο ή ασυμπίεστο?
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Καλυτερα ειναι να τα κατεβαζεις απο το σερβερ.
HOME-Plugins-OPENXCAS -Download executable
διαλεξε το απο εκει.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
2
OK ευχαριστώ, αυτό που πρότεινες έκανα και τα εγκατέστησα. Εχω και το εξής πρόβλημα: Οποιο fw και να περάσω δεν μου εμφανίζει το μενού την επιλογή TV ώστε να σετάρω το πιάτο (μοτεράκι-USALS). Υπάρχει πιθανότητα να φταίει ο δέκτης μου? Μετά από 6 μήνες, τώρα βρήκα χρόνο να στήσω τα δορυφορικά μου :-(

Οποιος μπορεί ας βοηθήσει
 


Μηνύματα
112
Reaction score
2
Re: Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Το είχα δει Johny, το πρόβλημα είναι ότι δεν μου εμφανίζει την επιλογή Home/TV CHANNEL - TUNER A DVB-S - ANTENNA SET UP τα bold δεν τα έχω, μήπως φταίει κάτι άλλο ? Λες να λείπει η κάρτα του δέκτη ?
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Ξαναπερασε το patch.
Κανε στην αρχη και ενα format application area.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
2
Re: Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Ξαναπερασε το patch.
Κανε στην αρχη και ενα format application area.
3 διαφορετικά fw με format πρώτα και το ίδιο αποτέλεσμα. Mε το HOME έχω τις επιλογές:

you tube,plug ins,ταινίες,μουσική,φωτογραφία,oργάνωση αρχείων, FTP,RSS,Browser,Ρυθμίσεις. Εχω σαστίσει, τι μπορεί να κάνω λάθος :110:
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Oταν εγραψα τις οδηγιες τις εγραψα με τη γλωσσα στα Αγγλικα,οπως χρησιμοποιω ολους τους δεκτες.
Μηπως χανεται κατι στη μεταφραση ?
Γυρισε τη γλωσσα στα Αγγλικα για να δεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.959
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top