AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Μηνύματα
112
Reaction score
2
Re: Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Oταν εγραψα τις οδηγιες τις εγραψα με τη γλωσσα στα Αγγλικα,οπως χρησιμοποιω ολους τους δεκτες.
Μηπως χανεται κατι στη μεταφραση ?
Γυρισε τη γλωσσα στα Αγγλικα για να δεις.
Στα Αγγλικά :youtube,plugins,movie,music,photo,File manager,FTP,RSS,Browser,Settings ! TV πουθενά
 



Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Στο TV CHANNEL τι εχει ?
Δεν τον εχω μπροστα μου τωρα και εχω μπερδευτει και εγω λιγο.
Ποιον ΑΖΒΟΧ εχεις ?
 

Μηνύματα
112
Reaction score
2
Johnny 78 ετχαριστώ για τη βοήθεια. Τελικά τον άνοιξα και η καρτούλα ήταν ξεκούμπωτη. Αχ αυτοί οι Γερμανοί.Problem SOLVED!
 

Μηνύματα
1.371
Reaction score
4.635
Στα settings εχει επιλογη tv channel/ip channel/udp,video lan, ip adreess, stream type-mpeg2, save ? Δεν έχει DVB-s επιλογη
ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ/ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΚΑΝΑΛΙΑ/ με κατω βελακι πας/POSITIONER SETUP/δεξι βελακι/USALS
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Re: AZBOX HD Οδηγιες-πρωτα βηματα.

Johnny 78 ετχαριστώ για τη βοήθεια. Τελικά τον άνοιξα και η καρτούλα ήταν ξεκούμπωτη. Αχ αυτοί οι Γερμανοί.Problem SOLVED!
Θα κουνηθηκε κατα την μεταφορα.
Ειτε προς αυτους ,ειτε προς εσενα.
Συμβαινουν και αυτα καμμια φορα.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
2
Συνέδεσα την εξοδο τοίχου της κεραίας (οχι τη sat) στο ANT IN του ΑΖΒΟΧ (Σύνδεση με TV RF κεραία) και στη συνεχεια το TV OUT του azbox με τη TV. Αμεσως μου χαλασε το σημα στα καναλια. Γιατί? Θελει καποια ρυθμιση? και ακομα δεν εχω φτασει στα SAT :)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Το νέο firmware

...

http://fw.azupd.com/

εκεί μπορείς να βρείς το τελευταίο firmware που είναι το 0.9.4890 αλλά και τι διορθώνει το καθένα απο αυτα. Εαν δεν σου αρέσει κάποιο απλώς το γυρνάς στο παλαιότερο, αλλά κάθε καινούργιο έχει κάτι να προσθέσει ή να διορθώσει όπως βλέπεις στην λίστα.

Εγω πάντως περνάω πάντα το τελευταιο...:126:

.......
To "quote-unquote" είναι από το post #76, στη σελίδα 8 του νήματος.

Σήμερα, μπήκα ξανά, μετά από καιρό, στο συγκεκριμένο site και είδα ότι έχουν υπάρξει άλλες 5 νεότερες εκδόσεις firmware για τον AZBox.

Ενώ όμως την τελευταία που εγώ είχα βάλει (Νο. 4890) την κατέβασα απ' ευθείας από το link, που δίνει το mirroring, καμιά από τις νεότερες δεν παραπέμπει σε απ' ευθείας link. Ζητάει - μάλλον - registration στο site και - ίσως - μετά να μπορείς να το κατεβάσεις.

Τί παίζει;
-
 



Μηνύματα
112
Reaction score
2
Μπορουν αν υπαρχουν 2 δέκτες azbox elite εκ των οποιων μόνο ο ενας να είναι συνδεδεμένος με το δορυφορικό πιάτο να βλέπουν το ίδιο σήμα ταυτόχρονα?
Μπορεί ο δεύτερος δέκτης ο οποίος δεν θα είναι συνδεδεμένος με το πιάτο να κινει το μοτερ του πιάτου?
Πως πρέπει να συνδεθουν οι 2 δέκτες?
Σορρυ για τις ερωτήσεις αλλα ειμαι αρχάριος :)
 

Μηνύματα
1.371
Reaction score
4.635
Εαν εννοεις οτι θα δουλευουν και οι δυο δεκτες συγχρονως η απαντηση ειναι οχι δεν ειναι δυνατον να εχεις συνδεμενους σε single (μονό lnb) 2 δεκτες διοτι μολις ο ενας δεκτης βρεθει σε καναλι με οριζοντια πολωση και ο αλλος σε καναλι με καθετη πολωση καταστρεφεται το lnb, και στη δευτερη ερωτηση σου η απαντηση ειναι παλι οχι
 

Μηνύματα
112
Reaction score
2
Εαν εννοεις οτι θα δουλευουν και οι δυο δεκτες συγχρονως η απαντηση ειναι οχι δεν ειναι δυνατον να εχεις συνδεμενους σε single (μονό lnb) 2 δεκτες διοτι μολις ο ενας δεκτης βρεθει σε καναλι με οριζοντια πολωση και ο αλλος σε καναλι με καθετη πολωση καταστρεφεται το lnb, και στη δευτερη ερωτηση σου η απαντηση ειναι παλι οχι
Μπορω να κανω streeming μεσω δικτυου την εικονα του 1ου στον 2ο?Μεσω powerline και συνδεση στους 2 δεκτες?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Γιατί μου κολάει στο κατέβασμα του Hotbird?

Παλληκάρια μου καλημέρα. Επειδή είναι περασμένα μεσάνυχτα, γι αυτό και το "καλημέρα". :126:

Λοιπόν, με τη βοήθεια του φίλου μας του nakata (νάσαι καλά, φίλε), καθώς και με μια τηλεφωνική συμβουλή του Πάνου μας (του Συντονιστή - ευχαριστώ κι εσένα, Πάνο) κατάφερα να εγκαταστήσω το νεότερο firmware (το 5020) μετά από φορμάρισμα του application area, και αφού ο δέκτης μου έκανε κάτι κόλπα στην αρχή.

Κατόπιν, έκανα πρώτα "καθαρή" επανεγκατάσταση των επίγειων ψηφιακών (ERT Digital & Digea) και στη συνέχεια άρχισα να εγκαθιστώ τα δορυφορικά κανάλια, "καθαρά" και πάλι από την αρχή, με σάρωση των δορυφόρων. Υπ' όψιν ότι έχω δυο πιάτα, το ένα βλέπει Hotbird (13) και Astra (19) και το άλλο HellasSat (39) και TurkSat (42). Υπάρχουν από 2 LNBs διπλά σε κάθε πιάτο, που καταλήγουν μέσω 2 διακοπτών DiSEQ 4x1 τόσο στον AZBox όσο και στον δορυφορικό δέκτη της TV.

Ο πρώτος δορυφόρος που επανεγκαταστάθηκε επιτυχώς ήταν ο TurkSat (LNB 4). Μετά πήγα να εγκαταστήσω τον Hotbird (LNB 1) και όταν παρακολουθούσα το κατέβασμα των καναλιών, εκεί γύρω στο 24% (κάπου 360 κανάλια TV και κάμποσα ραδιοφωνικά), ο δέκτης "κόλωνε" και το κατέβασμα σταμάταγε. Μετά από κάποια δευτερόλεπτα έπαιρνα μάυρη εικόνα, το LCD πανελάκι της πρόσοψης έγραφε "checking" και μετά ο δέκτης ξαναγύρναγε στην αρχική οθόνη των Ρυθμίσεων (Setting).

Το δοκίμασα τρεις φορές και το φαινόμενο ήταν το ίδιο. Φυσικά, τα μέχρι εκείνη τη στιγμή κατεβασμένα κανάλια δεν ήταν σωσμένα (έτσι κι αλλιώς δεν είχα ακόμα φτάσει στο σημείο να επιλέξω "Αποθήκευση"). :122: Να σημειώσω ακόμα ότι η "Αποθήκευση" των καναλιών του TurkSat έγινε με την κανονική διαδικασία και έχουν όλα αποθηκευτεί κανονικά και δείχνουν φυσιολογικά.

Μετά από αυτό δεν δοκίμασα να αποθηκεύσω άλλον δορυφόρο και τον έσβυσα κανονικά. Λέω να δοκιμάσω το πρωί άλλον δορυφόρο πρώτα και αν δουλέψει, να ξαναδοκιμάσω τον Hotbird.

Καμιά ιδέα το τί μπορεί να συμβαίνει;
Ευχαριστώ.
-
 

Μηνύματα
1.371
Reaction score
4.635
Παναγιωτη δοκιμασε να ξαναφορτωσεις τους δορυφορους αφου πρωτα κανεις factory reset
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.962
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top